N°. 69. MIDDELBURGSCIIE COURANT. Dingsdag Bckcnbwafciwj. Mebevlanbsche HebcrlAttbdche ^attbel-iftaaterfiappij» NIEUWSTIJDINGEN. SJwilöcItlrtttfc. @voot"i3viUAtije. 10 Junij 1834* ÜUbciHUubett. Burgemeester en wethouders der stad vlissingen, brengen ter kennis van de belanghebbenden, dat er, gedurende dit jaargeene KERMIS of JAARMARKT binnen deze Stad zal gehouden worden. Vlissingen, den 29 Mei 1834. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. J. B E C K E R. Ter ordonnantie van Hun Ed. Achtbaren De Stads-Secretaris A. VAN der SWALME. De DIRECTIE maakt bekend, dat door haar zal geveild worden: Te AMSTERDAMop Prijdag den 20 Junij 1834 30,966 Balen Java KOFFIJliggende aldaar. Te ROTTERDAMop TPoensdag den 25 Jun{j 1834, 18,578 Balen Java 1 K0FFIJliggende aldaar. 4,605 dltO SüMATRA J J 5,735 dito Java DITOliggende te Dordrecht. De Maatschappij geeft bij deze aankondiging de verzekeringdat zij vóór hare gewone Najaars-Peilingen geene andere Koffij dan de boven gemelde partijen aan de markt zal brengen. De Monsters zullen op den 21 dezer verkrijgbaar zijn en de Notitien met de Veil-conditien in tijds worden uitgegeven. Amsterdam, den 13 Mei 1834. VAN DER HOUVEN, President. KOOIJ Directeur fung. Secretaris De DIRECTIE maakt bekend, dat door haar, op de dagen en plaat sen hieronder vermeld, de daarbij opgegevene Goederen, zullen geveild worden, als: Te AMSTERDAMop Dingsdag 24 Junij 1834, 444 Kisten Java INDIGO liggende aldaar. Op Donderdag 26 Junij 1834, "'tl? KisTen"5} JAVA SUIKER, liggende aldaar. Te ROTTERDAMop Prijdag 27 Junij 1834, 449 Kisten Java INDIGOliggende aldaar. De Veil Conditiënbenevens de Monsters der Suiker zullen in tijds Worden uitgegeven. Amsterdam, den 13 Mei 1834. VAN DER HOUVEN, President. KOOIJ Directeur fungSecretaris FRANKFORT den 4 junij. Het transport van wapenen, dat onlangs te Gdrmersheim is aangehouden, was naar Genéve bestemd. Het schijnt dat dé propaganda aldaar eene soort van wapenplaats wil vestigen voor weinige dagen werd nog op Bazelsch grondgebied een wagen met niet iriihdèr dan 5,000 ponden buskruid in beslag genomen. Ook in Rusland schijut de revolutionaire propaganda aanhangers te willen winnen, naardien verscheidene lieden de statuten van het genoot schap der Regten van den Mensch en andere soortgelijke geschriften uit Frankrijk en Zwitserland over den post ontvangen, die zich echter ge haast hebben daarvan aan de autoriteiten kennis te geven, daar de repu- bltfceinsche gevoelens niet den geringsten wederklank in dat rijk vinden. Uit Zurich schrijft men, dat de Oostetirijksche gezant, graaf von Bombelles, op den 27 mei aan alle bondsleden heeft kenbaar gemaakt, dat de kanselarij zijner legatie werkelijk in de eerste dagen dezer maand naar Zurich zoude worden overgebragt. De overige gezantende Fran- sche en Engelsche uitgezonderdzouden waarschijnlijk dit voorbeeld eertsdaags volgen. Te gelijkertijd schijnen de maatregelen van voorzorg san dè Duitsche grenzen, tegen het indringen van vreemdelingen geno men zeer streng te worden gehandhaafdimmers de Bazeler Zeitung méldt, dat ee'n aanral reizigers, waaronder eenige Engelsche familien die zich naar Duitschland zouden begeven, zijn afgewezen, en vooraf bij de Badensche of Beijersche gezanten hunne paspoorten moeten la ten viseren. In Denehrarken is eene wet uitgevaardigd, waarbij het vertegen woordigend stelsel in het staatsbestuur daar te land ingevoerd wordt, dat zich echcer tot provinciale staten bepalen zal. LONDEN den 4 junij. Maandag avond heeft lord Althorpin het huis der gemeenten, aan den heer Ward verzocht, om. zijne als toen aan de orde van den dag zijne motie, betrekkelijk de Iersche kerk, verder onbepaald te verschuiven, en wel om reden dat het gouverne ment 7. M. had aangeraden om eene commissie, uit leeken bestaan- ■dete benoemen, welke gevoltnagtigd zou zijn, om alle de parochiën •en geestelijke afdeelingen in Ierland zoowel van de gevestigde kerk als van de Roomsch-kacholijken enz., te bezoeken, roet het doel, om eene juiste opgave van het aantal van derzelver leden bedienaars en andere bijzonderheden te erlangen, ten einde alsdan naar bevind van zaken over eenkomstig het door gemelde commissie uit te brengen rapport, te kun nen handelen. De heer H'ard echter weigerende om in bewust verzoek te bewilligen (uit hoofde hij meende geene zekerheid te hebben, dat het ■tegenwoordige gouvernement stand zou houden, en datin geval lord Althorp en zijne ambtgenoot en weldra hun ontslag mogten nemen de benoeming van zulk eene commissie dan toch vruchteloos zijn zou) en zoo is men over dit stuk, na vrij lange debacteneindelijk tot eene •stemming gekomen, van welke de uitslag geweest is, dat de motie van gezegden heer IPard met 396 tegen 120 stemmen verworpen, en lord Althorps voorstel -doorgegaan is. Aangaande deze aanzienlijke meerder- heid zegt de Timeswelk blad anders zoo zeer in deü geest van het ministerie spreektdat dezelve voor het duchtig verminkte kabinet geene zegepraal, maar veeleer eene vernedering te noemen is, dewijl die meer derheid alleen door kuiperij bewerkstelligd is, en dat door de benoeming van voornoemde commissie door lord Althorpwelke aanvankelijk voor gaf zoo veel met de motie van den heer Ward op te hebben, niets an ders bedoeld wordt, dan om de aangelegenheden van de Iersche kerk op de lange baan te schuiven en dezelve ten laatste onveranderd in de vergetelheid te begraven. Gisteren avond is in het huis der gemeenten, op de motie van den heer Buckinghameen afzonderlijk comité benoemd, belast met liet onderzoek naar de oorzaken en gevolgen van de ondeugd der dronken schap onder de werkzame klassen van dit vereenigd rijk ten einde al- zoo te beproeven of er welligt eenige wetgevende maatregelen zouden kunnen uitgedacht worden, om de verdere verspreiding van dit reeds zoo groot nationaal kwaad te voorkomen. De berigcen uit Portugal, tot den 27 mei, zijn van het uiterste gewigt. Tot dus verre zijn die berigcen nog min of meer onvolledig, doch zoo veel blijkt echter uit dezelve, dat dom Miguelop zijnen terugtogt van Santarem tot het uiterste gebragt, aan den generaal Saldanha door een zijner adjudanten heeft doen verklaren, dat hij op zekere voorwaarden zich wilde onderwerpen dat die voorwaarden door dom Pedro zijn van de hand gewezen, en dat dom Miguel daarop, zich genoegzaam van al zijne croepen die weigerden te vechtenver laten ziende, zich onvoorwaardelijk heeft onderworpen. Ten gevolge daarvan bevond hij zich, nevens don Carlosonder de bewaring der Pedroistische krijgsmagten beide vorsten zoudenop twee Britsche schepeningescheept en herwaarts gevoerd worden. Ter aankondiging van deze belangrijke gebeurtenis, waardoor Portugal van den burger krijg zal worden bevrijd, was het geschut van de batterijen langs den Taag en van de schepen van dom Pedro gelost geworden. Eene over- groote menigte soldaten en officieren van dom Miguel, waaronder zeer voornamehad in de laatste dagen de vanen van hunnen voormaligen beheerscher verlaten en zich onder die van dom Pedro geschaard. Na eene overweldiging van zes jaren, zal dom Miguel dus, als balling, met een Britsch schip weder naar die land terugkeeren van waar hij in 1828, onder geleide van een Britsch smaldeel, naar Portugal overge bragt werd 's GRAVENHAGE den 5 junij. Z. H. de luitenant-generaal hertog B. van Saksen.Weimar is dezen nacht, met zijnen adjudant, den kapitein F, Schlarbaum, van hier met spoed naar het leger vertrokken. Prins Cagarin, hofmaarschalk van het hof van Z. M. den keizer van Rusland, is, nevens zijne familie en gevolg, in deze residentie aan gekomen en in het hotel Bellevue afgestapt. Een nieuwe Nederlandsche penning ziet thans het licht, zinspe lende op het standvastig en kloek gedrag des Konings te midden der groote en veelvuldige moeijelijkhedenwaarmede hoogscdezelve in de laatste jaren tegen de Europescbe staatkunde te kampen heeft gehad. Op de voorzijde ziet men 's Konings welgelijkend borstbeeldvervaardigd naar het fraaije portret van van der Hulst, om hetwelk men leest: Wil helmus Neerj-andite Rex Lux- M. Duc.dat isWillem, Koning der Nederlanden Groothertog van Luxemburg, Op de keerzijde staat eene rots onbewegelijk te midden eener verbolgene zee, door welke zij te vergeefs wordt aangetastrondom leest men de op den Koning zoo juist passende woorden: Sjevis immotus in undis dat is Onbewegelijk te mid. den der woedende baren. Aan den voet des pennings: A. die 25 Aug. 1830, auspice Deo; dat is: Pan den 25 Augustus 1830 af aanonder de bescherming Gods De naam van den vervaardiger dezer schoone en zinrijke medaille staac niet op den penning, doch men zegt, dat dezelve op last en voor re kening van eenen vaderlandslievenden beoefenaar der penningkunde ge. maakt is. MIDDELBURG den 9 junij. In den morgen van den 5 dezer is op de stranden van Oostkapelle vastgeraakt en kort daarna verbrijzeld het Kniphouser tjalkscheepje de Jonge Frederikkapitein K. Stuhl, komende van de Schelde en gedestilleerd naar Delftinet potaarde. De stuurman van dit scheepje is verdronkendoch de kapitein en kolt zijn door zekeren Streeftkerk jr. met levensgevaar gered. Naar men verneemt is van gouvernementswege het plan beraamd tot het aanleggen van eenige sterkten en kapitale verdedigings-werken op verschillende belangrijke punten van Java, en zouden ten dien einde twee onzer genie-officieren, op zeer voordeelige voorwaarden en voor een vijfjarig verblijf, derwaarts vertrekken. De beraadslagingen over het befaamde ontwerp van wet tegen de orangistische pogingen zijn den 5 dezer bij de kamer van vertegenwoor digers te Brussel vervolgd geworden. Door de heeren Milcamps Donny en Po/lenuswerd voor het ontwerp gesprokenterwijl de heeren Jullien en Gendéhien zich tegen het ontwerp verklaarden, als zijn de hetzelve eene exceptionele wettegen een gedeelte der burgers ge- rigt, waarvan het schroomelijkst misbruik kon gemaakt worden, en de wetten in ^en constitutioneel land voor alle burgers gelijk behoorden te wezen; dat voorts de wet gevaarlijk was, omdat dezelve strekte om den vreemdeling in de meening te brengen, dat de orangistische partij 'n Belgie zoo sterk wasdat zelfs de wetten van het keizerrijk tot be teugeling ongenoegzaam waren waardoor de ministers zich zoowel aan leugen als aan groote onvoorzigtigheid schuldig maaktenenz. Dóór den heer Rogier werd ook het woord gevoerd doch slechts om eene aantijging van den heer Gendebien te wederleggen, die de ministers hun. ne geveindsheid in het voor 't oog handhaven van de beginselen der re volutie had verweten, en ten slotte zeide, dat de revolutie slechts een guichelspel was, dat hij haar afsterven had voorspeld, en nu staande hield, dat zij werkelijk en voor goed dood was. De zitting werd op geheven zonder omtrent het eerste artikel tot eene beslissing te komen. In de zitting van den 6 is de beraadslaging over deze wet voortge zet, en zijn al de artikelen, zonder veel ernstige discussie en slechts mee eene geringe wijziging in het van wege de centrale sectie opgemaaktè ontwerpaangenomen geworden.

Middelburgsche Courant | 1834 | | pagina 1