N°. 68. MIDDELBUBGSCHE COÜRAN T.\£ ®urfcge. Zaturdag NIEUWSTIJDINGEN. ^uilsrcltlatib, JVanfiirijifn 7 Junij 1834. JUbcvianben., KONSTANTINOPEL den 6 mei. De koninklijk Nederlandsche zaak gelastigde, de heer Gaspar d van Testadie gedurende de afwezig heid van den gezant baron van Zuylen van Nyevelt de zaken van het Nederlandsche gezantschap bij de hooge Porce heeft waargenomen, is, daar de baron van Zuylen sedert eene andere bestemming bekomen heeft, definitief tot zaakgelastigde bij de Porte benoemd geworden en heeft in die betrekking heden morgen den grootvizier zijne geloofsbrieven overhandigd. FRANKFORT den x junij. Men verhaalt hier, dat koning Lode- wijk Philips de menigvuldige verwikkelingen der Europesche staatkun de moede, en hartelijk wenschende zich meer tot de inwendige belan gen van Frankrijk te kunnen bepalen, waaraan hij zich niet genoegzaam kan toewijden zoo lang de overige politieke viaagstukken niet opgelost zijn, het houden van een Europeesch congres, ter afdoening der nog aanhangige aangelegenheden zeer doeltreffend zon achten waartoe men wil dat reeds vertrouwelijk openingen zouden gedaan zijn. De plaats der bijeenkomst zal dan ongetwijfeld in Duitschland wezen, en Aken waarschijnlijk andermaal de vorsten van Europa binnen zijne muren be groeten. - Uit Weenen schrijft men, dat de meeste leden der minister-confe- rentie de laatste instrtictien van hunne regeringen hadden ontvangen en men weldra tot de teekening van het eind-protokol zou overgaan. De beraadslagingen der conferentie, rins voegt men er bij, zijn met rijp over leg gevoerd geworden, en men belooft zich de weldadigste gevolgen van de aldaar genomen besluiten. Dtiitschlands toestand is, dit zal wel niemand betwijfelen, van zoodanigen aard, dat men volstrekt op mid delen bedacht moest wezen, die, zonder de behoeften des tijds in den weg te staan welke met zuiver zedelijke en wettige begrippen verbon. den zijn de onzinnige pogingen eener partij tegen gaan en verijdelen kunnen. Dit was het doel der conferentieen dat doel zalzoover het menschelijk doorzigc strekt, bereikt worden. Men zal dus, gelijk som migen meenden, geene inbreuk zien maken op de bestaande instellingen der onderscheidene Duitsche Staten maar wel perk stellen aan den moed wil, dien men zich, tot verderf des gemeenen vaderlands, sedert lang hier en daar veroorloofde, en dien de Duitsche vorsten stellig besloten hebben niet langer te dulden. Alle Duitsche regeringen zulien nu den zelfden vasten gang nemen en zich op het nadrukkelijkste beijveren de revolutie en hare leerstellingen onschadelijk te maken. In zoo verre kan men deze vergadering als hoogst gewigtig voor de rust van Duitsch- land aanmerken. Uit Griekenland heeft men te Munchen zeer versche tijdingen ont vangen. Zoodra, volgens geloofwaardige berigten uit Napoli, de ter dood veroordeeling van eenige hoofden der laatste zamenzwering bekend was, verspreidde zulks de grootste woede onder derzelver aanhangers, en had er eene poging met openbaar geweld van den kant der voormali ge Polikaren en zoogenaamde Klephten plaats, om de veroordeelden, die op de vesting Itschkale zaten, te bevrijden, waarbij het uiterst bloedig moet zijn toegegaan edoch de Beijersche soldaten de overhand behouden hebben. De opgewondenheid der partijen zou sedert niet gering zijn. Een en ander schijnt te hebben doen besluiten, om de uitgesproken vonnissen te verzachten; acht der door het geregtshof te Napoli ver oordeelden zouden geheel begenadigd, en slechts voor een jaar onder toezigt der politie gesteld en de tegen vijf anderen uitgesproken dood straf zou in 2ojarige gevangenis veranderd zijn. LONDEN den i jnnij. De aartsbisschoppen van Canterbnry en Ar- magh hebben door de overige bisschoppen vergezeld den 28 der vori ge maand tei gelegenheid van den 6psten verjaardag des kooings een adres van gelukwensehing aan Z. M. uverhandigd in wiens antwoord men de volgende zinsneden bijzonder opmerkte: Ik herinner mij, dat gij regt hebt van mij te vorderen dat ik standvastig ben in het verdedigen der kerk. Ik ben, door de omstandigheden van mijn leven, zoowel als door mijne overtuiging, steeds geneigd geweest om aan de verdraagzaam heid de ruimste grenzen te geven, voor weike zij vartiaar is; maar men moet niet dulden, dat de verdraagzaamheid tot losbandigheid oversla, zij heeft hare bepalingen, die ik verpligt ben en besloten heb te handhaven. Ik ben uit de innigste overtuiging aan het zuiver Protestansch geloof verknocht, hetwelk de kerk, wier wereldlijk hoofd ik ben, in het land verbreiden en bewaren moet. Nooit zal ik vergeten zeide de koning verder, dat de verdediging van de godsdienst des lands de kroon, die ik nu rfrage in mijn geslacht gebrngt heefc, en het is mijn stellig voorne men en besluit deze godsdiensc en de kerk van Engeland en Ierland (dit laarsce woord werd met bijzonderen nadruk uitgesproken), wier pre laten ik thans voor mij ziete handhaven. Indien er in de onderge schikte bepalingen der kerkelijke verordeningen eenige verbeteringen noo- dig mogten zijn, hetwelk ik echter zeer betwijfele, dan maak ik staat op de bereidwilligheid en bekwaamheid dier zelfde prelaten cm zulks te verbeteren, en daaraan vertrouw ik, zullen zij ter verbetering worden overgelaten, zonder op hun gezag eenige inbreuk te maken. De koning eindigde deze toespraak met de plegtigste verzekering, dat zijne woor den uit den grond des harten voortkwamen tot de meer dan gewoon krachtige uiting van welke, als ten nanhoore van allen, hij zich door de omstandigheden gedrongen zag, daar de pogingen van de vijanden der kerk het meer dan ooit noodzakelijk maaktenhat zij die hunne verplig. ting jegens die kerk gevoelden rondborstig voor hun gevoelen uitkwamen. PARIJS den 2 junij. Het is gebleken dat de wanorde, die onlangs op de militaire school te Saint-Cyr plaats had, meer aan de onmatige gestrengheid van den bevelhebber, dan aan den kwaden geest der kwee. kelingen was te wijten. Men heeft dus den eersten zijn ontslag doen vragen. Toen onlangs, zegt een Fransch dagblad, eenige visschers aan de monding der Seiue hunne netten uitwierpen, vingen zij eeo groocen p «j| Afc 'A steur, in wiens maag eene brieventasch met verscheidene zeer goed be waard geblevene papieren werd gevondenwelke toebehoorde aan den zee-officier van een onlangs op de kust verongelukt vaartuig. Ook het testamenc van den officier werd onder de papieren ontdekt, naar luid van welks inhoud een armoedige militair, die eenmaal den officier in een gevecht het leven had gered, een welgegoed man zal worden» 'sGRAVENHAGE den 3 junij. Gisteren nacht is uit Weenen in deze residentie aangekomen de graaf van Bentinckmet het overbrengen van depeches voor ons gouvernement belast. Volgens door hein mede- gebragte berigten zal de baron Verstolk van Soelenwiens terugkomst tegen het eind van de vorige maand was aangekondigdnog vooreersc aldaar verblijven. Zijne hoogheid de hertog van Saxen-Weimar heeft vrijdag laatstle den ter gelegenheid van zijnen verjaardag, een feest gegeven, hetwelk behalve door een aantal aanzienlijken uit deze stad, ook door HH. KK. HH. Prins en Prinses Frederik der Nederlanden is bijgewoond. Tot dat einde was eene met smaak ingerigte tent in het duin opgeslagen, en is des avonds een fraai vuurwerk afgestoken geworden. De nieuw benoemde minister van koloniën heeft deze zijne be trekking aanvaard, en is als zoodanig reeds werkzaam bij het departement. Zijne Exc. is heden in een bijzondér gehoor bij Z. M. toegelaten. Eerstdaags wordt alhier terug verwacht Z. Exc. de baron de Selby envoyé-extraordinaris en minister-plenipotentiaris van Denemarken aan het Nederlandsche hof, die gedurende twee jaren met verlof deze residentie had verlaten. Naar men verneemt zullen de reizigers, welke zich naar Pruissen begeventer voorkoming van oponthoud op hunne passen den weg moe ten aanduiden, welken zij wenschen te volgen, of de stad opgeven, die zij voornemens zijn te bezoeken, eu zullen deze passen, wat Oud- Nederland betreft, door den Pruissischen gezant te 's Gravenhage dienen te worden geviseerd. Z. M. de Koning heeft bij een onlangs genomen besluit bepaald dac de paketvaart op de West-Indien zal worden opgeheven en buiten werking gebragt. Heden heeft Z. M. het volgende besluit genomen s mj WILLEM, enz. Gezien de wet van den 28 april 1834 'Staatsblad no. 14), tot ach tervolgende aflossing der nog aanwezige schatkist-biljettendoor uitgifte van een gelijk kapitaal van zoodanige biljetten tot mindere rente: Willende den voet regelen op welken die aflossing zal plaats hebben; Op de voordragt van onzen minister van finantien, van den 2 junij 1834» n0* ijyy G.S. Hebben goedgevonden en verstaan te bepalen 1. Dat de aflossing van de nog overige Schatkist-biljetten, rentende zes ten honderd, zal plaats hebben door te doene uitlotingen; 2. Dat te dien einde zullen worden voortgezet de trekkingen aange vangen ter voldoening aan de bepalingen van de wet van den 14 decem ber 1831 Staatsblad no. 34). 200 aIs die geregeld zijn bij ons besluit van den 5 maart 1832, no. 55; 3. Dat de bij die trekkingen ter uitloting aangewezen nommers en soorten van schatkist biljettendoor de zorg van onzen minister van fi nantien, openbaar zullen worden bekend gemaakt, en dat dezelve los baar zullen zijn in gereeden gelde, bij de Nederlandsche bank en bij de agenten van den algemeenen rijks-kassier in de hoofdplaatsen der provin ciën en te Rotterdam, op den eersten dag der maand, volgende op die in welke de uitloting plaats vindt; na welken dag geene verdere renten op dezelven zullen voldaan worden; 4. Dat aan de houders van de af te lossen schatkist-biljetten, die zulks zouden mogen verlangen, de gelegenheid zal geopend worden om voor die aflossing te bekomen schatkist-biljetten rentende vier ten honderd, bij zoo verre als de voorraad derzelve zal strekken 5. Dat, aanvankelijk op zattirdag den 7 junij 1834 zal plaats vinden de uitloting van twee duizend nummers, elk voor duizend gulden kapi taal, der schatkist-biljetten rentende zes ten honderd, om aflosbaar te zijn den l julij 1834. Onze minister van finantien en de algemeene rekenkamer zijn belast met de uitvoering dezes, welke door de plaatsing in de Nederlandsche Staats-Courant zal worden openbaar gemaakt. MIDDELBURG den 6 Junij. Heden is van hier naar zee gezeild het schip Walcheren kapitein C. Riekelsbestemd naar Batavia. Den 2 7 mei is te Brugge op bet grasplein voor het gouvernements- gebouw opgerigt het standbeeld van Jan van Eyck die geacht wordt in die stad het eerst het schilderen met olie-verw te hebben uitgevonden. Het is hetzelfde beeld, '1 welk op de tentoonstelling van kunstwerken te Gent, in J820 gezien is, en waarvan het pleister-afgietsel door wij len den bekwamen Calloigne vervaardigd is. Daar Belgie thans slechts een zaakgelastigde te Berlijn heeftzoo heeft ook de Pruissische gezant baron d^rnim van vorst Leopold af scheid genomen, en zal te Brussel insgelijks maar een Pruissisch zaak gelastigde blijven. De aanneming voor het eerste gedeelte van den ijzeren spoorweg tusschen Brussel en Mechelenis door den Belgischen minister Rogier aan den heer Borquet van Luik toegewezen. Het werk zal volgens de voorwaarden van aanbesteding tegen de maand november moeten vol tooid zijn. Aan de Poolsche vlugtelingen in Belgiedie van het bestuur al daar nog eenigen onderstand genieten, is het verblijf te Brussel ont zegd; dezelve zullen in onderscheidene andere plaatsen van Belgie, die hun zullen aangewezen wordenwordeti verdeeld. De volgende berigten zijn ons uit het 4de district dezer provincie medegedeeld Zuidzande den 2 junij. Deze gemeente betreurt twee ongelukken in den tijd van veertien dagen, die wederom alle ouders luid toeroepen: zijt waakzaam over uwe kinderen In den namiddag van zondag den 18 mei bevonden zich twee jongens, Izaak de Leiijs en Pieter Orlebeke in een* boomgaard waarin de vader van eerstgenoemden onvoorzigtig genoegeen geweer geplgaty had Izaak neemt hetzelve opniet deu-

Middelburgsche Courant | 1834 | | pagina 1