N°. 67. MIDDELBURGSCHE COURANT. Jxanfcrijfe. Donderdag- iSciicnbinrtïuttgcn, NIEUWSTIJDINGEN. ÜDuitöcM.-ïub. 5 Junij 1834. Burgemeester en wethouders der stad middelburg, brengen bij deze ter kennisse van de Ingezetenendat, op aanzoek van de Districcs-Commissie ter aanmoediging en ondersteuning van de Gewapende Dienst in de Nederlanden, op Dingsdag den 17 Junij aan staande, des namiddags tusschen twee en vjjf uren, door Heeren Wijk- meesteren, eene algemeene Collecte aan de Huizen zal worden gedaan, ten behoeve van het Fonds tot evengemeld einde, uit krachte van Zr. Ms. Besluit van den 9 November 1815 daargesteld, E11 aangezien het Hoofd-Bestuur van voorschreven Fonds, buiten en behalve de voorziening in de behoeften der Verminkten en der nageble- venen van Gesneuvelden in den slag van Waterloozich thans ook de verpligting ziet opgelegd, om te gemoet te komen in de ondersteuning der slagtoffers van den strijd, ten gevolge van den opstand in Belgie ge voerd zoo worden alle Ingezetenen uitgenoodigd, om door milde bij dragen een zoo nuttig Fonds te helpen in stand houden, waaruit, indien zulks niet alreeds heeft plaats gevonden, ook hunne EchtgenootenZo nen en Aanverwanten of zoodanige Mede-Ingezetenen welke zich thans bij het Leger of in de Vestingen bevinden, in het geval kunnen komen om ondersteuning te moeten vragen. En zal deze worden afgekondigd en aangeplaktmitsgaders in dezer Stads-Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 2 Junij 1834. Burgemeester en Wethouders voornoemd B IJ L E V E L D. Ter ordonnantie van Hun-Ed. Achtb. VAN PANHÜYS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad VLISSINGEN zullen, op Vrijdag den 6 Junij 1834, des middags ten 12 uren pre cies ten Raadhuize der Stad in het openbaar verpachten Een stuk WEILAND groot 1 Bunder 37 Roeden 70 Ellen gele gen tegen over de Stads Begraafplaats buiten de Duinpoort. Op de voorwaarden welke ter Stedelijke Griffie ter lezing liggen. Vlissingenden 31 Mei 1834. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. J. BECKER, Ter ordonnantie van Hun Ed. Achtbaren De Stads.Secretaris A. van der SWALME. De Provinciale Geneeskundige COMMISSIE van Onderzoek en Toevoor- zigt in Zeelandresiderende te Middelburginformeert bij deze de belanghebbenden dat zij hare gewone Vergadering houden zal op Don derdag den Derden Julij 1834; en verzoekt tevens allen, welke als dan verlangen te worden toegelaten tot het Heel-Verlos- of Artsenij- mengkundig Examenof tot dat van Oog- of Tandmeester of Drogist zichvoor den 20 dezer maand bij requestemet overlegging van de noodige bewijzente vervoegen bij den Heer J. R. de Vassij President derzelve Commissie. Middelburg, den 2 Junij 1834. De Provinciale Geneeskundige Commissie in Zeeland Namens dezelve Js. de MAN Jz., Secretaris. De ONTVANGER van de Centrale Directie des Eilands Walcheren verwittigt de daarbij belanghebbenden, dat bij hem ontvangen zijnde de door den Heer Staatsraad Gouverneur dezer Provincie, executoir ver klaarde Rol van het Geschot ovei den jare 1834» de daaruit getrokkene Aanslag-Biljetten zijn rondgebragten de onderscheidene Landeigena ren hiervan behooren te zijn voorzien; wordende de zoodanigen welke die niet mogten hebben ontvangen, uitgenoodigd, dezelve tenzij! nen Kantore te komen afhalen; terwijl de Belastingschuldigen wor den aangemaand, zich naar de bepaalde betalings-termijnen stiptelijk te gedragen, ten einde onaangenaamheden en kosten te voorkomen. Middelburg, 20 Mei 1834. De Adsistent-Ontvanger ISAAC LUTE Ij'N. FRANKFORT den 30 mei. Uit Biberich verneemt men van goeder banddat de onderhandelingen wegens de Luxeinburgsche kwestie voor eerst niet tot den gewenschten uitslag zullen komen. De gordiaansche knoop, welken Engeland en Frankrijk, met vernietiging van het Nas- sausche ertverdrag, willen doorhakken, zou het niet vinden van eene behoorlijke schadevergoeding voor den verlangden afstand zijn. Inttis- schen worden de drie gevolmagtigden met de grootste onderscheiding behandeld en dagelijks aan de tafel des hertogs ontvangen. De kabinets order, voor eenige weken door den koning van Pruissen uitgevaardigd, tegen zoodanige godsdienstige vergaderingen, welke met de bestaande kerkelijke verordeningen strijden, wordt ten volle geregt- vaardigd door den dweepzieken geest, die nog steeds te Berlijn en'in de provinciën blijft heerschen en zich vertoont in gezelschappen die onder allerlei namen gedrukte blaadjes verspreiden welke den meest dweepachtigen en onverdraagzamen toon voeren. Het is dus zeer wen- schelijk, dat 'skonings bevelen te dezen opzigte ten strengste uitge voerd mogen worden. LONDEN den 31 mei. Tot heden is er niets officieels bekend om trent de veranderingen in het ministerie. Ondemisschen is het zeker, dat, behalve den heer Stanley en sir James Grahamook de hertog van Richmond en de graaf van Ripon het bestuur verlaten. Eenige oogen- blikken schijnt men ook gevreesd te hebben, dat lord Brougham zijnen post zou nederleggen, doch deswege is men thans volkomen gerust ge steld, Men verzekert, dat lord Auchlandlord Carlisle en de heer Spring Rice tot ministers zijn benoemd, en, volgens de laatste opgave, - - |T|itU) door een der ochtendbladen medegedeeld, zou het ministerie aldüs wdr» den zamengesteld De graaf Grey blijft aan het hoofd van het kabinet; lord Broüghant blijft iord kanselier, lord Althorp met de financien en lord Palmers/on met de buitenlandsche zaken belast; de heer Spring Rice krijgt het de partement van koloniën; lord Auchland het ministerie van marine; lord Carlisle wordt bewaarder van het geheim zegel, en de heer Ellis behoudt de portefeuille van oorlog. De vier laatstgenoemde heeren zullen ook zitting in het kabinet hebben. Verder zou de heer P. Thompson presl. dent van den raad van koophandel wordenlord Mulgrave het bestuur der posterijen verkrijgen, de heer F. Baring tot secretaris van de thesau- rie benoemd zijn, en de heer O'Ferrall lord der thesaurie worden, ter wijl de heer W, Ord den heer George Ponsonby vervangen Zou, die di recteur van de in- en uitgaande regten wordt. Deze vijf laatstgenoem den zullen geene zitting in den kabinetsraad hebben. De vrienden van eene hervorming in de zaken van kerk efi staat zijn niet zeer te vreden over deze schikking, meenende, dat het bestuur daardoor geenszins in kracht winnen zal. Lord Auchland en den heef Spring Rice vinden zij vooral ongeschikt om de moeijelyke en belangrij ke posten, die hun opgedragen worden, naar eisch te bekleedetiZij schijnen liever mannen van meer liberale gevoelens, en onder éndereu lord Durham, op het kussen gezien te hebben. Meer bedaarde lieden hopen, dat het ministerie zoodanig gevormd zjjn zal, dat, terwijl het aan den eenen kant tot het voorzigtiglijk uitroeijen van wezenlijke en bekende misbruiken zal medewerken het van de andere zijde de over dreven denkbeelden van hervorming, waarmede thans de hersenen van velen vervuld zijn, niet zal ondersteunen. Zij begrijpen, dat het bestutJf sterk en liberaal moet zijn, doch tevens doordrongen van de ware be ginselen der constitutie en tot een bolwerk daarvoor strekken moet. Een groot aantal leden van het huis der gemeenten hebben eene ver klaring opgemaakt, waarbij zij hun vertrouwen in lord Grey uiten en dert wensch te kennen geven dat hij zijnen post in de regering moge be houden. Dit adres is donderdag aan zijn lordschap aangeboden. De ratificatie van het viervoudig verbond door de Portugesche re gering is alhier aangekomen, PARIJS den 30 mei. Het Journal des Débats deelt mede, dat de Engelsche stoomboot Lord Pembrokedie den 13 van Lissabon is ver trokken en de ratificatie van het traktaat tusschen de vier mogendheden overbragcop den 25 ter reede van Brest het anker heeft geworpen. De tijdingen door deze gelegenheid ontvangen bevestigen, dat Coimbra en Figueira door de troepen van dom Pedro zijn bezetterwijl Santa- rem zoodanig wordt ingeslotendat men eerstdaags dom Miguel deze stelling meende te zien verlaten. Hetzelfde blad voegt hierbij dat het gouvernement in den avond van gisteren het berigt heeft ontvangen, dat dom Miguel op den 18 dezer werkelijk Santarem heeft ontruimd, en met zijn gansche leger naar Elva» terug trok. Een der adjudanten van den Franschen gezant te Petersburg, de maarschalk Maisonheeft gisteren depeches van daar overgebragt en is dadelijk in bijzonder gehoor ontvangen. Te Nantes hebben eenige werklieden, op eigen gezag, zonder voorkennis V3ti het bestuur en zonder eenige medewerking van geeste lijken een lijkfeest ter eere van den generaal Lafayette aangelegd. Op zekere hoogte buiten de stad heeft men een grafteeken opgerigtmet driekleurige vlaggen en zinnebeelden versierd en is door een der aan- wezenden eene lijkrede gehouden, die, naar men zegt, door hare eenvou digheid veel indruk op de menigte maakte. Alles in het- geheim toebe. reid zijnde heeft de politie geene gelegenheid gehad zich in de zaak te mengen en is de viering rustig afgeloopen. De ongeregeldheden die onlangs in de militaire school van St. Cyr plaats haddenhebbenbij nader onderzoekeen ernstig aanzien gekre gen zoo dat men zelfs bedacht was alle de kweekelingen naar huis te zenden. PARIJS den 31 mei. Het officieel dagblad van Madrid, van den 24 dezer, bevat den koninklijken brief van bijeenroeping der cortes van den 20 te vorente Aranjetiz gedagteekendwelke dus eindigt s Mijn wil is dus, namens mijne doorluchtige dochter dona Isabellts II, dat deze koninklijke bijeenroeping worde uitgevaardigd met de ge paste plegtigheid, om aan onze koningrijken het nieuw tijdvak van voor spoed en roem te verkondigen, dat zij zich kunnen voorstellen, ten ge volge van de hernieuwing eener voor het goed beheer der monarchie zoo gewigtige instelling. Gij zult dit hebben verstaan en voor de uitvoering zorg dragen. (get.) Ik de Koningin-Regentes.** Daarop volgt een tweede decreet, van dezen inhoud: De plegtige akte van bijeenroeping der algemeene cortes door nieu we weldaden willende kenbaar maken heb ik gepast geachtop bet advies van den raad van ministers, aan het koninklijk dekreet van am nestie van den 20 october 1832 alle uitbreiding te geven, en de uit zonderingen daarin vermeld buiten gevolg te stellen." Alzoo zijn thans ook de generaais Mina en Figo in de amnestie be grepen. Te Madrid was alles rustig. De generaal Rodil bevond zich naar de laatste berigten op den 20, met zijne geheele magt, te Sarceda en bad de volgende depeche van den kolonel Teijerozijnen adjudant, die bjf den hertog van Terceira gedetacheerd isontvangen Golegana 18 mei, 10 uren *s morgens. Een adjudant van den generaal Saldanha brengt aan den hertog van Terceira het berigt, dat men heden morgen, zonder eenigen weerstand te vinden, begonnen is Santarem te bezetten. De Miguellisten met de bei de pretendenten rigten zich naar Alemtejo, zoo men zegt, om zich naar Elvas te begeven. Men zegt nogdat de keizer en de minister van oorlog zich reed» te Cartaxo bevinden. Een brigadier met twee honderd man kavallerio van het leger van dom Miguel vereenigen zich zoo even met onze di visie. Zij verhalenen al degenen die van Santarem komen bevestigen zulksdat de troepen van dom Miguel dagelijks zwakker wordene»

Middelburgsche Courant | 1834 | | pagina 1