N\ 65. MIDDE LBURGSCHE COÜRAN ép- ■s Zaturdag 31 Mei 1834. W1 v' NIEUWSTIJDINGEN. «Duit&dflattb. ©roct-JBrittanje. HcberlAtiben. CV ra I^RANKFORT den 25 mei. In eenen brief uit Berlijn, van den 10, leest men, dat den vorigen dag ook aldaar de tijding was ontvangen dat het den Pruissischen gevolmagtigde von Canitz evenmin als den Neder- landschen gezantgraaf van Reede en den Öostenrijkschen minister von Neumanntot dusverre gelukt was, den hertog van Nassau te bewegen tot de aftreding van het VVaalsche gedeelte van het grooc hertogdom Luxemburg. Z. D. meende aan zichzelven verschuldigd te zijn, niet af te wijken van de grondbeginselen, welke hij bij zijn kortstondig jongst verblijf in 's Grnvenhage had vooruit gezet. Met reden vreesde men dat de door den hertog gemaakte zwarigheden de vereffening der Neder- landsche aangelegenheden zouden vertragen. Volgens berigten uit Napels, van den 8 mei, zonde den 10 een smaldeel, onder bevel van den schout-bij.nacht Staitinaar Marokko onder zeil gaanom de onlangs tusschen de Napelsche en Marokkaansche j regering opgerezen moeijelijkheden in der minne uit den weg re ruimen, 5 of anders geweld met geweld tegen te gaan en Tanger alsmede Re ove rige havens te sluiten. Ook van de zijde van Frankrijk worden er maat regelen tegen het Marokkaansche bewind genomen. LONDEN den 25 mei. Gisteren is er bij lord Crey een kabinetsraad gehouden. Men verzekert stelligdat men op den weg is om het geschil over den afkoop of wijziging der tienden in Ierland ten einde te brengen ten genoegen van alle partijen. De maatschappij van matigheidwelke in Engeland, naar het voor beeld van Noord Amerika is opgerigt heeft dezer dagen hare jaarlijk- sche vergadering onder het voorzitterschap van dan bisschop van Win chester gehouden bij welke gelegenheid die prelaat de belangrijke om standigheid heeft medegedeeld dat er op dit oogenblik zich zeven 'hon- derd Amerikaansche schepen te Londen bevinden waarvan niet één ster. ken drank aan boord heeft. Een aan het Engelsche parlement voorgelegde officiële staat, no- pens het toe- en afnemen van Groot-Brittanjes werkelijke schuld, sedert I februarij 1816, doet zien dat dezelve toenmaals bedroeg 816,311,940 p. s.in het jaar 1817 had de sterkste vermindering plaats, namelijk ten beloope van 19,457,788 p. s.; daarentegen groeide zij in de beide daarop volgende jaren (1819 en 1820) wederom met ongeveer 10 millioen aan. Sedert 1827 is de schuld evenwel onafgebroken blijven verminderen, be dragende dezelve in het vorige jaar 754,100,549 p. s. mitsdien sints 1816 eene afneming aantoonende van 64,653,057 p. s. aan kapitaal en 2,676,091 p. s. aan interessen, administratie kosten, enz. PARIJS den 25 mei. De zitting der kamers is gisteren gesloten bij eene koninklijke ordonnantie, die de ministers daaraan hebben medege deeld, waarop de leden onder het gebruikelijk gejuich van leve de Koning! gescheiden zijn. De kamer der pairs heeft nog gisterenmet vrij veel overhaasting en bijna zonder eenige discussiehet budget van ontvangsten aangenomen. De kies-kollegien zijn tegen den 21 junij ter benoeming van nieuwe afgevaardigden bijeengeroepen. De bijeenkomst der kamers is tegen den 20 augustus aanstaande bepaald. Men gelooft niet, dat de kamers in augustus vergaderen zullen, maar dat de zitting tot de maand december geadjourneerd zal worden. Het getal der pairs en gedeputeerden die heden Parijs wilden ver laten was zoo groot dat er geen paarden genoeg bij de posterij voor handen waren. Te Lyon is den 20 dezer weder eene geduchte gewapende magt op de been geweestter gelegenheid dat de regtbank eenige verwers- knechis moest vonnissen, die aan eene bij de wetverbodene zamenspan- ning van werklieden hadden deel genomen. De beschuldigden zijn allen tot eenige maanden gevangenisstraf veroordeeld. In een berigt uit die stad klaagt men dat de gevangenhuizen aldaar steeds meer en meer met lieden uit de lagere volksstanden worden volge propt dat in die gevangenissen groote onzindelijkheid heerschten dat de ophooping van zoo vele menscben in een half verpest en uiterst on gezond verblijf ligt eene besmettelijke ziekte zou kunnen veroorzaken. Volgens de laatste brieven van Madrid schijnt men er troebelen te vreezen, zoo de regering niet spoedig tot een besluit komt omtrent het bijeenroepen der cortes. Den 13 dezer heeft bet Spaansche hof te Aranjuez officieel berigt ontvangen, dat het traktaat, tot bevrediging van Spanje en Portugal, door dom Pedro geratificeerd is. Het door Portugal bekrachtigd traktaat is gelijkluidend met dat, door de vier gevolmagtigden te Londen getee- kend alleen merkt men op, dat dom Miguel aldaar prins en niet infant genoemd wordt. *s GRAVENHAGE den 28 mei. Z. M. de Koning, die zich nog in deze residentie bevindtheeft gisteren een kabinetsraad gehouden en he den audiëntie verleend, die bijzonder druk is bezocht geworden. Z. K. H. de Prins Veldmaarschalk is alhier uit het hoofdkwartier aangekomen. Z. M. heeft bij besluit bepaald, dat het fort Admiraal Dirks met uitzondering van het reduit, aan den Helder, en de drie kroonwerken, mede met uitzondering der reduits, buiten de vesting Viissingenniet meer tot de bevestigings-werken zullen behooren. Heden is alhier, onder voorzitterschap van den weleerw. heer J. Decker Zimmermanpredikant te Utrecht, en het onder-voorzitter schap van den weleerw. heer .7. C. A. Sanderpredikant te Haarlem geopend geworden de zestiende algemeene synodale vergadering derEvan- gelisch-Lutersche kerk in dit Rijk, Maandag 11. zijn te Amsterdam aangekomen ongeveer 60 Duitsche landverhuizers, zich uit Wurtemberg naar Noord-Amerika begevende. j AMSTERDAM den 28 mei. Thans bevindt zich hier de hoogleeraar i Keilt welke zich gereed maakt tot eene ontdekkings.reis naar Afrika. S Het is deze geleerde die bij onze zeemagt de verbetering aan het kom* pas heeft ingevoerd; hij is bezitter van een grooten magneet, welke eene aantrekkingskracht van ongeveer 175 ponden heeft. Het hof van assises beeft heden den jeudigen matroos Vermeulen welke den 30 maart jl. een Etigelsch weesmeisje heeft vermoord (zie ons 110. 41) ter dood veroordeeld en tot gelijke straf verwezen eene vrouw met name JVilhelmina Boucke huisvrouw van .7, P. Hoezee, oud 50 ja. ren en zekere Anna Maria van Stralen, oud 19 jaren, de eerste per. soon wegens poging tot moord, de andere wegens medepligtigheidter zake van het in het water werpen van een kind. UTRECHT den 26 mei. Uit Groesbeek schrijft men ons van den 22 dezer Gisteren is nabij Heumendoor Zijne Exc. den luit.-generaal Cort Heyligersmonstering gehouden over het iste bataillon mobiele schutterij van Utrecht. Den 18 dezer zijn alhier aangekomen twee Belgische deserteurs, beide hoornblazers, als een van het iste bataillon iste regement, ende andere van het 2de bataillon 4de regement voltigeursin bezetting te Venloo. Een hunner verklaarde tegenwoordig te zijn geweest bij de glorieuse retraite van Leuven, tijdens den tiendaagschen veldtogten be klaagde zich onder anderen daarover dat juist diegenen, welke bekend stonden als de snelste loopers te zijn geweestmet de Leopolds-orde zijn versierd geworden." MIDDELBURG den 30 mei. Woensdag II. werd alhier, nadat de leerlingen den vorigen avond bewijzen van hunne vorderingen in de Latijnsche taal gegeven hadden, met veel genoegen, door de commissie van bestuur over de geneeskundige provinciale school, op de gewone wijze het examen gehouden der kweekelingen bij dezelve school, voor de genees-, heel-, verlos-, artsenijmengkunde en natuurlijke historie, 't welk weder bij vernieuwing blijken heeft gegeven van de door de leerlingen gemaakte vorderingen. Hetzelve werd afgenomen; Door den hooaleeraar jhr, B. de Jonge, in de Therapie: van de jon. gelingen J. M. Vane, J. H. Niemann A. E. StiggelboutJ. W. Blan- kert en L. Bogaert. In de Pathologie en Materies Medica: van J. M. Vane, J. H. Nie mann, A. E. Stiggelbout, J. W. Blankert, L. Bogaert, J. F. van de Velde, D. Haartsen en J. L. During. En in de Natuurlijke Historie: van meest alle de mannelijke leerlingen. Door den heer Iect'or .7. de Man Jz., in de Ontleedkundevan M. Vane, A. ServeransJ. H. Niemann, J. W. Blankert, D. Haartsen, C. P. Vis, J. F. van de Velde, L. van den Abeele, H. J. Douw, L. H. Leunis, J. P. Snoep, A. E. Stiggelbout, L. Bogaert, J. L. During, J. van Willes, P. de Graaff, Z. C. PieterseJ. Q. Bos, S. J. Hen. drix en H. F. Rentergem. In de Phisiologie: van J. M. Vane, A. Serverans, J. H. Niemann, J. W. Blankert, D. Haartsen, C. P. Vis, J. F. van de Velde, L. van den Abeele, H. J. Douw, L. H. Leunis, A. E. Stiggelbout, J. F. Bo gaert en J. L. During. In de Verloskunde: van de mannelijke leerlingen J. M. Vane, J. H. Nieman, A. E. Stiggelbout, J. W. Blankert en L. Bogaert. En in de Verloskunde: van de vrouwelijke kweekelingen A. Verbeet, J. A. WillemseA. M. Bogaarts en A. M. Kooman. Door den heer lector .7. H. Cornieljein de Heelkundevan J. M. Vane, J. H. Niemann, A. E. Stiggelbout, J. W. Blankert, L. Bogaert, J. F. van de Velde, I). Haartsen en J. L. During. En door den heer lector .7. Priesterin de Kruid-, Schei- en Artse nijmengkunde: behalve van alle de bovengenoemde mannelijke leerlingen, ook nog van de jongelingen P. J. Herklots, J. P. PlankeelJ. C. Steyn, J. BoudewijnseH. J. Serlé, N. C.-AItaG. L. de Jager, G. H. Pie- ter, P. Gansel, E. C. van Rijssel, J, A. de Gier, J. C. Boudewijnse, A. H. Kuypers, D. H. van der Linde, L. Ripping en P. A. Pieterse; zijnde voorts afwezig geweest J. C. Lindhout, A. A. Schippers, P. C. Priesterde vrouwelijke kweekeling A. Vermaat en zes mannelijke leer. lingen, de laatste uit hoofde hunner tijdelijke militaire betrekkingen. Omtrent het met een gedeelte van deszelfs tuigaadje over bootd gezeilde en te Viissingen binnengebragte sChip Kortenaarkapt. A. Gla- zener (zie ons vorig 110.), is ons nader berigt, dat zulks is veroorzaakc door de hooggaande zee en harden wind. De jaarlijksche vergadering der Duitsche natuur, en geneeskundi gen zalingevolge de ter vorige bijeenkomst gemaakte bepalingen met goedkeuring der Wurcembergsche regering, dit jaar, en wel in de maand september aanstaandete Stuttgardt gehouden worden. De be- stuurderen van dit genootschap, de heeren geheimraad von Hartmann en professor D. Jaeger, te Stuttgardt, hebben zich bereid verklaard, om aan die genen onzer vaderlandsche geleerden, welke aan de verga dering mogten wenschen deel te nemen alle gevraagd wordende inlich tingen te geven, en naar vermogen bij te dragen tot vervulling der wen- schen, welke men opzigtelijlc het verblijf in genoemde stad aan hen mogt kenbaar maken. De afdeelingen van de Belgische kamer der afgevaardigden hebben het onderzoek op de wet, tegen de ondernemingen der voorstanders van het huis van Nassau, ten einde gebragt. Dit ontwerp is zonder eenige tegenkanting door de sectien goedgekeurd. Drie derzelve hebben voor gesteld, twee artikels bij bet voorgedragene ontwerp van wet te voe-. gen, houdende: i°. dat alle civile en militaire ambtenaren, die, ten gevolge van deze wet, een vonnis ten bunnen laste bekomen, regtens vervallen worden verklaard van hunne posten; a°. dat de schuldig ver klaarden', gedurende vijf jaren voor het minst, en gedurende tien jaren voor het meest, verstoken zullen zijn van het regt van verkiezing, of om verkoren te worden. Vorst Leopold heeft de deputatie van de kamer der afgevaardigden ontvangenwelke hem het adres van rouwbeklag over het afsterven van zijnen zoon heeft aangeboden. Een der Belgische ministeriele bladen meldt, dat de koning, terwijl de president der kamer het adres voor las tratien heef: gestorten dat de leden der deputatie ook geweend hebben. Hij heeft hoofdzakelijk geantwoorddat hijzoowel als de koningin, getroffen was over de nieuwe blijken van verknochtheidwel ke zij van 's lands vertegenwoordigers ontvingen. Dat het verliesdac hg geleden had, hoogst smartelijk wasdat hij voor het land vüel hoop

Middelburgsche Courant | 1834 | | pagina 1