MIDDELBURGSCHE COURANT. N°. 60. ySs Jfrawkrijfc, Dingsdag 20 Mei 1831. «Lj? w 2Sc«m;5get»ing. NIEUWSTIJDINGEN. ZhtitödilAttb. (©irsjut-ïSttittaMje. Hc^cdAnliett. S fA S-f.< Burgemeester en wethouders der stad middelburg, Gelet op Art. 7 van Zr. Ms. Besluit van den 7 September 1828, (Staatsblad no. 55,) roepen mits deze op zoodanige in vorige jaren in geschrevene personen voor de Schutterij, welke tijdens die inschrijving Gehuwd of Weduwenaars met één of meer Kinderen waren, doch door sterfgeval of anderzins in de termen vallen om in de eerste klasse, zijn de Ongehuwden of Weduwenaars zonder Kinderen, te worden overge- bragt, om daarvan kennis te geven ter Secretarie dezer Stad, vóór of op den 25 dezer; zullende tegen de malatigen Proces-Verbaal worden opge maakt en aan de Regtbnnk toegezonden, ten einde de straf bepalingen van Art. 1 der Wet van den 6 Maart 1818, Staatsblad no. 12,) toe te passen terwijl dezelve tevens overeenkomstig Art. 8 van bovengemeld Besluit, dadelijk bij de Schutterij zuilen worden ingelijfd. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 15 Mei 1834. Burgemeester en Wethouders voornoemd B IJ L E V E L D. Ter ordonnantie van Hun-Ed. Achtb. VAN PANHUYS. De COMMISSIE tot uitdeeling van SPIJS aan Minvermogenden, te Middelburgbrengt bii deze ter kennis van hare Begunstigers, dat zij op Vrijdag den 23 Mei aanstaande, in een der vertrekken van de So ciëteit St. Joris op de Balans rekening en verantwoording zal doen van hare gehoudene administratie, gedurende het Wintersaisoen van 1833 en 1834- Middelburg, den 13 Mei 1834. Namens de Commissie voornoemd FI. du I3U1SSON BECIUS Secretaris. FRANKFORT den 13 wei. De plegtigheid der eedaflegging van den Russischen groot-vorst Alexander Nikolawitschbij gelegenheid zijner meerderjarigverklaring op zijnen ióden geboortedag den 4 dezer, moest, blijkens het programma, aller luisterrijk zijn. Te Warschau zijn de feesten ter viering dezer gewigtige plegtig heidin de beste orde afgeloopen en heeft, zoo als de van daar ont vangen officiële berigten zich uitdrukken, de geheele bevolking getoond diep doordrongen te zijn van de overtuiging, dat dit feest dat was van het monarchaal beginsel, waarop Europa eeuwen lang gelukkig en zeker gerust heeft, en dat door het Christendom gewijd en geheiligd is. Bij gelegenheid van dit feest is de Alexanders-citadel door de Grieksche geestelijkheid plegtig ingewijd terwijl bij de volks-vermakelijkheden en algemeene illuminatie alle standen wedijverden om hunne deelneming aan den dag te leggen. Ook heeft de prins stadhouder Paskewitsch van War schau aan verscheidene personen die om staatkundige misdrijven reeds tot zware straffen veroordeeld waren of nog voor den krijgsraad te regt stonden, volkomen vrijspraak verleend, -Uit Weenen 5 mei schrijft men, dat ten hoogste nog vijf zit tingen van het minister-congres zouden gehouden worden, en dat men dan zoude overgaan tot het onderteekenen van het protocolhetwelk den uitslag der verhandelingen moest behelzen. Uit Zevenbergen had men te Weenen zeer voldoende berigten ontvangen; men stelde zich het beste gevolg voor van de bijeenkomst van den landdag. Het dagblad van Augsburg behelst een herige, gedagteekend van den Main 3 mei waarin het volgende voorkomt Het schijntdat de hertog van Nassau meer zwarigheden maakt dan men verwacht had. De conferentien te Biberich zijn, naar men ver neemt, gestaakt; de heer von Canitz wil vooreerst naar Kassei terng- keeren, en de heer von Neumann in Frankfort nieuwe instructien af wachten. De vraag omtrent de schadeloosstelling is eigenlijk het punt waarom alles draait, want de agnaten van het huis van Nassau willen, naar men zegt, slechts na bekomene zekerheid voor toekomstige scha deloosstelling hunne toestemming tot het afstaan van Luxemburgsch grondgebied geven. De koning der Nederlanden schijnt echter, 11a de menigvuldige opofferingen die hij in het geschil met Belgie reeds ge- daan heeft, niet gemakkelijk in dat opzigt een besluit te kunnen nemen Dat het Duitsch-verbond de schadeloosstelling geve zon bezwaarlijk kun. nen verlangd worden, naardien het eigenlijk het verbond is, hetwelk, (benevens het koningrijk der Nederlanden) bij de uitbreiding van Int Belgische gebied komt te lijden. Er zullen dus nog verscheidene b& denkingen oprijzen, en de onderhandelingen zullen met veel bekwaam, heid te Biberich of te 's Gravenhage moeten gevoerd worden, indiei men daarvan een gunstigen uitslag wil verwachten. Voor het overigr schijnt eene onverwijlde beslissing der zaak niet dringend noodzakelijk te wezen, omdat met de aangelegenheid betreffende het Luxemburgsch.'! grondgebied de geschillen met Belgie toch nog niet geheel uit den we; geruimd zijn, cn zelfs, indien dit het geval ware, de gesteldheid val Frankrijk op zich zelf zoo bedenkelijk is, dat men voortdurend ii eenen gespannen toestand verkeert. Als eene groote zeldzaamheid wordt uit Weenen gemeld dat een zich in den plantentuin dier hoofdstad bevindende Lama onlangs een jong geworpen heeft, dat tot dus verre in het leven behouden was. LONDEN den 14 mei. Bij gelegenheid, dat weder een aantal pe titiën van de dusgenaamde dissenters, waarin bepaaldelijk ook de afschei ding van de kerk en den staat verlangd werd, in het huis der lords werd ingediend, heeft de lord-kanselier Broughatn zich op nieuw in 't breede tegen die afscheiding verklaard en de voordeden van de bestaande ver- eeniging uiteengezet. Onder andere leden der genoemde vergadering beeft bij deze gelegenheid ook de aartsbisschop van Canterbury het be houd van de vereeniging tusschen kerk en staat met veel nadruk verde digden zich ernstig beklaagd over de pogingen, die juist thans worden aangewend om de kerk te gronde te brengen. Aan den anderen kant is op denzelfden dag, waarop deze beraadslaging in het huis der lords heeft plaats gehad, alhier ter stede eene zeer talrijke vergadering gehouden", onder voorzitting van den heer Humeter bevordering van eene afschei. ding tusschen den staat en de kerk; in die bijeenkomst is besloten eene petitie op te maken, ten einde bij het huis der gemeenten op die af scheiding aan te dringen en heeft men voorts verklaringen opgemaakt waarbij de bestaande vereeniging tusschen die twee ligcharüen als onregt- matig en voor beiden schadelijk wordt voorgedragen. PARIJS den 15 mei. In de vergadering der kamer van afgevaardigden van eergisteren is de beraadslaging over het ontwerp van wet, Waarbij aan den minister van oorlog toegestaan wordt een leger van 360,000 man op de been te houden, ten einde gebragtj zijnde het aangevraagde crediet voor het loopend, met 231 tegen m, en dat voor het voigcmt jaar, door de commissie op de helft verminderd, met 196 tegen 142 stemmen verleend. Gisteren heeft de beraadslaging over het ontwerp van wet, ter beteu geling der volksbewegingen, in de zelfde kamer tot eene allerhevigste discussie aanleiding gegeven, doch is in weerwil van dien verder gevor derd dan men zulks in eene eerste zitting met eenige waarschijnlijkheid koude verwachten. Men zegt, dat het ministerie besloten heeft, dat de stad Lyon door de schatkist schadeloos gesteld zal worden voor de verliezen, die zij in hare gebouwen ten gevolge der verdediging van den generaal Ay. mar geleden heeft. Volgen de officiële staten, aan het ministerie van oorlog ingezonden, zijn bij den opstand van Lyon gedood 27 officieren en 88 soldaten, en gekwetst 43 officieren en 317 soldaten. MIDDELBURG den 19 mei. Bij koninklijk besluit is bepaald, dac de uittreksels uit de kadastrale leggers en aanwijzende tafels, welke door de bewaarders van het kadaster op aanvraag der ingezetenen worden af gegeven op ongezegeld papier kan plaats hebben. Aan den staatsraad mr. C. J. van Assen is een eervol ontslag ver leend geworden, uit zijne betrekking als secretaris-generaal bij HH. KK. HH. den Prins Veldmaarschalk en den Admiraal en Kolonel-Generaal. Blijkens eenen staat van de sterkte der bevolking in de koloniën der maatschappij van weldadigheid, in het begin dezes jaars beliep de bevolking in de drie vrije koloniën 2479 zielen; in den Ommerschans, 1290 zielen; te Veenhuizen in het iste gesticht, 1544 zielen het 2de gesticht, 1472 zielen, en het 3de gesticht 1419 zielen; te Wateren 84 zielen, en 34 ambtenaren ter algemeene directie, met derzelver huisgezinnen; gezamenlijk getal 8322 zielen. Gedurende de maand maart zijn in de koloniën opgenomen 116 zielen, overgenomen 207, van de desertie teruggekeerd 1, geboren 10; te zamen 328; en van den an deren kant ontslagen 87overgeplaatst 207 weggeloopen 9gestorven 18 te zamen 321 zoodat de bevolking der koloniën gedurende gemel de maand met zeven zielen is vermeerderd. Op 1 april jl. bevonden zich inde koloniën en werkplaatsen 101 paarden, 1107 koeijen, 349 stuks jong vee, 62 kalveren en 2550 schapen. Onder dagteekening van den 6 dezer schrijft de Augsburgsche Zei- tung uit Weenen: „Men schijnt alhier gunstige berigten van Biberich te hebben ontvangen immers verzekert men dat de hertog van Nassau zich bereid heefc verklaard tot den afstand van het Waalsche gedeelte van Luxemburg aan Belgie zijne toestemming te geven. Voorts was hij met den koning der Nederlanden overeen gekomen wegens de scha devergoedingwelke de grootste zwarigheid opleverde en de onder handeling moeijelijk maakte. Het Duitsche bondgenootschap zal zich nu gemakkelijk met den koning verstaan. Uit Zwitserland heeft men de verzekering ontvangen dat de Polen zullen verwijderd worden. Het schijnt dat de maatregelen der naburige staten het bondgenootschap in schikkelijker hebben gemaakt en aan billijke vertoogen gehoor doen geven." In de gemeente Sprang (provincie Noord-Braband) heeft den 15 dezer de volgende droevige gebeurtenis plaats gehad De vrouw van een landman begeeft zich naar het veld om haren man koffij te brengen, hare twee hulpelooze kinderen, waarvan het eene nog in de wieg lag, achterlatende. Bij hare terugkomst hadden de var kens beide kinderen op eene schrikkelijke wijze mishandeld. Het oud stetwee-en half jaar oud, is het gezigt geheel misvormd, doch er is hoop om hetzelve nog iij 't leven te behouden. Het jongere, hoezeer minder beschadigd, zijn de ooren en de vingers van het linker handje geheel afgevretenen afgezet moeten worden. Mogt deze betreurenswaardige gebeurtenis onvoorzigtige ouders tot eene waarschuwende stem verstrekken, ten einde die maatregelen van voorzorg daar te stellen, die de veiligheid van de dierbaarste panden bij noodzakelijke afwezigheid verzekeren Volgens de Javasche couranten tot den 18 januarij had de kapitein- ter.zee Wardenburg (commandant en directeur van Zr. Ms. zeemagt in de Oost-Indien, den 16 dier maand het kommandement over het Neder- iandsch eskader aldaar overgegeven aan den schout.bij-nacht J. HBolken daartoe door Z. M. den Koning benoemd. I11 den nacht tusschen den 8 en 9 januarij ontstond te Tjanjor, in de Freanger-regentschappeneen felle brand, waardoor een aanzienlijk ge deelte der hoofdnegory aldaar eene prooi der vlammen is geworden. Een aintal welgestelde inlandsche handelaren en anderen hebben daarbij al het hinne verloren. De zoon van den kapitein der Chinezen te Buitenzorg, de op dat tijdstip te Tjanjor aanwezig was, heeft zich loffelijk onder- s-jieiden in de eerste verzorging van de noodlijdendendoor het beschik bar stellennamens zijn vadervan eene hoeveelheid padietot voe- dng van die ongelukkigen. Bij de Belgische representanten is eene nieuwe petitie van de lentsche katoen-fabriekanten ingekomen meer bepaaldelijk betrekking ebbende op het tarief van in- en uitvoer, dat zij in het belang hunner ijverheid en tegen de vreemde mededinging verlangen verhoogd te zien. )fschoon dit verzoekschrift zich door een gematigden toon onderscheidt, n hierdoor, zoo wel als de vraag zelve vreemd aan staatkundige iuzig- en kan geacht worden vond het nogtans niet dien bijvaiwaarop men zou 'ermeeuen dat de belangen der industrie aanspraak hebbeninzonderheid

Middelburgsche Courant | 1834 | | pagina 1