CoiJRANfi N°. 57. MIDDELBURG SCIIE Dingsda /T: 13 Mei 1834. NIE ÜWSTIJDINGEN. SJmtöchlvnib. Jftraufcrijfc., ülcbcrlaiibsii. O* O De ADMINISTRATEUR van 's Rijks Schatkist in ZEELAND adver teert, dat van heden af ten zijnen Kantore verkrijgbaar zijn ge steld de Schatkistbiljettenrentende 4 pet.daargesteid bij de Wet van «8 April 1834. Middelburg, den 12 Mei 1834. De Administrateur voorn., „P. P O u s. C!motii0at ic~£mtb ica.i t PROVINCIE ZEELAND. Agentschap Sas-van-Gent. Op Zaturdag den zeventienden van de maand Mei 1800 vier-en-der- tig, des voormiddags om negen uren, zal de Agent van het Do mein te Sas-van-Gent, daartoe behoorlijk gemagtigd, uit de hand ter verpachting aanbieden, voor den tijd van vijfjaren, waarvan het eerste zal gerekend worden te zijn ingegaan den 25 December 1800 drie-en- dertig de Fisscherij in het kanaal van Hulstte rekenen van vijftig Ellen beneden de Axclsche Sassingtot zooverre hetzelve thans is voltooid. Die daartoe gading heeft, vervoege zich ten dage en ure voormeld, in de Herberg genaamd de drie Schouwen bewoond bij de Erven Wie- tnersbij AXEL, aanhoore de voorwaarden en voorzie zich van twee gegoedde borgen. De Agent van het Domein E. C. L. D'HANENS. De ondergeteekende COLLECTEUR der Lantaarn-Brandspuit- en Nachtwacht-Gelden, brengt bij deze ter kennis van de zoodanigen der In- en Opgezetenen dezer Stad en Ambacht, welke tot heden achter lijk zijn gebleven in de voldoening hunner verschuldigde termijnen van Aanslag in genoemd Stedelijk Middel, over de dienst van 1833; dat, wanneer door hen niet vóór of op den 15 Mei eerstkomende de verschuldigde Aanslagen zijn aangezuiverd, na dat tijdstip, even als over de dienst van 1832 de middelen van vervolging tegen dezelve halatigen zullen worden in het werk gesteld, welke reeds over vroegere dienstjaren, krachtens Koninklijk besluit de dato 16 Julij 1828 Staats blad no. 48) zijn gebezigd. Middelburg, 29 April 1834. DE TROYE Nz. VEREden 13 Mei 1834. Uit hoofde van te doene herstellingen aan de Buiten-Brug der Zan- dijksche .Poortzal de gewone passage aldaar met Wagens en Voertui gen niet kunnen geschiedenmaar zal die van heden af moeten geno men worden door den zoogenaamden Boschweg en Wartvijksche Poort. BERLIJN den 4 mei. De verandering van ons ministerie, waarvan in de laatste dagen alhier gesproken is, heeft, na vele onderhandelin gen, in de daad den 28 april haar beslag bekomen. Bij deze veran dering heeft de minister van binnenlandsche zaken, de baron von Schuck- mannzijn ontslag bekomen, met behoud van traktement en den titel van staats.ministerin zijne plaats is benoemd de heer von Brenn die tot dus verre met het andere gedeelte van bovengenoemd ministerie be last was doch thans is van dat ministerie het beheer der publieke wer ken en der handelszaken, nismede dat der bergwerken, afgescheiden en onder het ministerie van financiën gebragt. Voorts is het bestuur der politie aan den heer von Roc'iowin stede van den heer von Brenn, op gedragen. Men verhaalt alhier, dat de minister Ancillon denkelijk niet voor het einde van junij uit Weenen terug zoude komen dat de werkzaamheden van het congres ook zelfs dan nog niet zouden zijn geëindigdmaar dat alsdan alleen de heer von Alvensleben aan dezelven zoude deel nemen PARIJS den 7 mei. Te Toulon heeft een Amerikaansch oorlogs-fre- gat bij het doen van salut-schoten verscheidene met scherp geladene Stukken gelost, waardoor op de ter reede liggende schepen, en onder andere ook op het linie-schip Sujfreneen zeker aantal personen ge troffen en gedood is. Dit ongeval hetwelk voorzeker aan niets anders dan aan eene verregaande onachtzaamheid is toe te schrijvenheeft on der het Fransche scheepsvolk eene groote verbittering doen ontstaan, Zoodat maatregelen genomen zijn om eene dreigende vechtpartij te ver hoeden. PARIJS den 8 mei. De equipngie der beide Amerikaansche schepen, ter reede van Lyon liggende, heeft eene som van 5000 franken bijeenge- bragt, om de gekwetsten, de weduwen en weezen der gesneuvelden bij het ongeval van den eersten dezer, te geinoet te komen. Die onder stand is echter door den zee-prefect van de hand gewezen. liet gouvernement heeft berigten uic Madrid ontvangen tot den 1 dezer, volgens welke dom Carlosna te Chamusca met dom Miguel eCne zamenkomst te hebben gehad naar Evora was vertrokken. Voorts melden de Spaansche dagbladen dat de troepen van het gou- vemement onderscheidene belangrijke voordeelen op de insurgenten had den behaald, onder anderen Meritio in Oud-Kastilien eene volkomene nederlaag hebben toegebrngt, 'sGRAVENHAGE den 8 mei. Naar men verneemt zal het hofzioh eerlang naar het Loo begeven. Het door sommige dagbladen medegedeelde berigt, dat de gear resteerde uitgever van het dagblad EEtendard uit Rotterdam herwaarts zoude zijn overgebrngcis tot dus verre ongegrond. Naar men zegt, is de bedoelde persoon reeds bij de eerste verhooren tot bekentenis van de beschuldiging van verstandhouding met Belgische gezagvoerders ge komen. Ook verzekert mendat een paar personendie door hem als ile schrijvers van misdadige vertoogen in genoemd blad waren opge geven verhoord, doch terstond weder in vrijheid gesteld zijn. In deze residentie bevindt zich tegenwoordig de heer van Gobbel- schroyvoormalig NederIandseh minister van binnenlandsche zaken. Hij heeft een langdurig onderhoud met onzen tegenwoórdigen mi|«cër vaü binnenlandsche zakenden heer van Doorn gehad* 1%, BREDA den 10 mei. Heden in den vroegen morgen is Z.\R. H.'cfe Prins Veldmaarschalk onze vesting langs gepasseerd, van 's Gixveijhdge naar het hoofdkwartier te Tilburg terugkeerende. MIDDELBURG den ia mei. Door den breeden kerkeraad der Né- derduitsche Hervormde gemeente alhier is op gisterentot predikant beroepen de wel-eerw. zeer gel. heer Theodorus Cornelis Reinier Huide- coper, theol, doet. en predikant te Woudenberg* Den 7 dezer heeft bij IJzendijke, voor Zijne Exc. den heer lui. tenant-generaal, opper-bevelhcbber der troepen in Zeeland, de inspectie plaats gehad over het 2de bataillon der afdeeling Zeeuwsche mobiele schutterij, waartoe de kompagnien, welke gemeldj bataillon uitmaken, reeds vroegtijdig des morgens uit hunne verschillende kantonnementen waren opgerukt. De tegenwoordigheid van welgemelde Zijne Exc.mee de officieren van deszelfs staf, alsmede van den heer kolonel, komman- dant van het district en overige hoofd- en andere officieren benevens het zeer goed voorkomen van gemeld bataillonwaarbij ook het vaan- dél der afdeeling prijkte, gaf aan het geheel een luisterrijk aanzien. Na den afloop der inspectieen na dat de troepen voor den ópper-be velhebber hadden gedefileerd, gaf Zijne Exc. aan den heer majoor Ahlbach en verdere officierendaartoe bijeengeroependeszelfs tevre denheid te kennen over den alleszins voldoenden staat Waarin het batail lon was bevonden; betuigende verder aan den heer luitenant-kolonel Volkhemerchef der bovengemelde afdeeling, in het bijzonder deszelfs welgevallen wegens de gunstige rapporten die Zijne Exc. van tijd tot tijd omtrent die afdeeling ontving. Voorts zeide Zijne Exc., dat hij'geens- zins ongevoeiig was voor de eer, van onder de troepen Onder deszelfs opperbevel ook de afdeeling Zeeuwsche schutterij te mogen tellen; dat de Zeeuwen van oudsheren bij iedere gelegenheid wanneer het Vader land bedreigd werd, zich volvaardig getoond hadden om deszelfs regten te handhaven en te verdedigen; dat ook thans, hoewel in moeijelijke be trekkingen geroepen hunnen steeds roemwaardigen ijver en welwillend heid, hem ten waarborg verstrekten, dat zij bij voorkomende omstandig heden, zoo als in 1831 reeds was gebleken, hunnen eervollen pligc zouden weten te vervullen, en hij hen alzoo mede beschouwde als een steun van Koning en Vaderland. Daarna is door de heeren officieren van genoemd 2de betaillon aan Zijne Exc. een diner aangeboden, en was het hun een wezenlijk genoe gen den waardigen opper-bevelhebber, die door allen hooggeacht en vereerd wordtin hun midden te zien. Den 7 dezer heeft zich een Hollandsch deserteur vrijwillig ko men aangeven genaamd de Backer, gediend hebbende als fuselier in de 2de kompagnie reserve-bataillon der 17de afdeeling infanterie, zijnde gedeserteerd uit Sas-van-Gent den 17 october 1831 en geboortig in de gemeente Boskapelle. Volgens zijn voorgeven moet hij, gedurende zijne desertiezich in de gemeente Koewacht hebben opgehouden gemelde persoon zal eerstdaags naar Middelburg worden getransporteerd ten einde aldaar voor den krijgsraad te verschijnen. De Belgische dagbladen deelen eenen brief uit Maastricht mede volgen welken omtrent 200 Belgische infanteristen en een óocal ruiters zich, des morgens van den 1 dezer, te Smeermaes zouden vertoond heb ben. De generaal Dibbetz had daarop terstond de noodige maatregelen genomen doch alvorens tot dadelijkheden over te gaan eenen parlemen tair afgezondendie zeer verwonderd was bij zijne aankomst geen Bel gen meer te vindendaar deze zich langs den weg naar Lanaeken had den verwijderd. Men heefc dezer dagen in Belgie een werkje van de Potter ver breid over de verdraagzaamheid, 'c welk door de liberale revolutionai ren hoog wordt opgevijzeld, maar door des schrijvers voormaligen bond genoot, de partij der geestelijkheid, vinnig gehekeld. De voorstanders van de zoogenaamde onafhankelijke Belgische kerk trachten het op al lerhande wijze te verbreiden en verkondigen, dat het eerlang zal worden gevolgd door een gelijksoortig werkje over het seminarium van Mechelen. Het Antwerpsch handelsblad berigt, dat het walvisch-geraamteaan deszelfs vroegeren geleider, den beruchten Kesselsthans majoor der ar tillerie in Belgische dienst, behoorende, van Rotterdam te Antwerpen aangebragc eti in het museum aldaar is geborgenwaar men wilde dat het verblijven zoude. Te Antwerpen is den 3 dezer in hechtenis genomen zekere Fran- ciscus Mols, beschuldigd van op eene openbare plaats te hebben opge ruid tot omverwerping der regering van Leopolden denzelven te heb ben gehoond. Aan de Heeren WILLEM en MARTINUS PAUWELSEN, eertijds Weezen f onder opzigt der Regenten over de Godshuizen te Middelburg; thans o pgeleid wordende tot kunstschildersna de beschouwing van e enige hunner over gezondene Schilderstukken Voorwaar! Gevoel, vernuft, verbeeldingsmaak en kunst Zijn aan geen erfregt of geboorte-lot verbonden. De rijkdom van de ziel wordt vaak bij hem gevonden Wiens eerste jeugdnaar schijnmin deelde in 's Hemels gunst. Begaafd paar Weezen, door uw geestkracht nu verheven Uit uwen lager kring! Zet voort uw stoute vlugt; Blijft in 't gebied van 't schoon bestendig verder streven. En plukt het eereloof, dat geen verwelking ducht! Vergeet de braven nooit, die u bescherming boden, Wier hand u heeft geleid en stadig verder bragt. Uw roem beloont hun deugd. Laat dankbaarheid u nooden Te worden, wat de kunst met regt van u verwacht. Dat zult gij! 't Eermetaal, bij vreemden u geschonken, 0 Willem. elk gewrocht van uwe meesterhand Ja! 't kleinste kunsttafreelwaar gloed en leven blonken. Voorspelt, onsdat gij ééns de roem wordt van ons land. Ook gij Martinusdie uw' broeder streeft op zijde Heb moed 1 Gij wordt welhaast als schilder hem gelijk. Dat reeds verworven eer u dan niet min vex-blijde! Van 't geen ook gij vermoogt gaaft gij zoo menig blijk. Mijn dierbaar Middelburg! wees tx-otsch op zulke zonen, En schrijf hun beider naam op uw gedenkboek in Zoo kunt gij 't nageslacht onwcdeiiegbaar toonen Dat hier ook voor de kunst woout echte smaak en zin. Bloeimaand i854, A, F, SIFFLÉ,

Middelburgsche Courant | 1834 | | pagina 1