coüiiA^f. N°. 56. MIDDEL BLRGSCIIE Zaturdag y 10 Mei 1834. 1 Üleberliinbsn. NIEUWSTIJDINGEN. Duitechlnnb. ZEETIJDINGEN. - - u> het verbond, zoodanige hulp, van welken aard obkte verleenenals rfe. drie andere contracterende partijen gezamenlijk zouden mogen verlangen." De Morning- Post voegt er bij, dat het Britsche parlement èen ver- drag van dezen aard nimmer bekrachtigen kan. UTRECHT den 5 mei. Voorgaanden nacht tusscheii ia en i uren; ontstond alhier brand buiten de Tolsteegpoortin een stal waarin aa paarden stonden, welke bij afwisseling werden gebruikt in den ketting molen bij het werk der waterkeering of sluiswelke in den Vaarscheri Rijn wordt aangelegd. Men wendde dadelijk pogingen aan, om de paar den los te snijden, waarin men slechts gedeeltelijk slaagde; io paarden werden op deze wijze gered en in het land gejaagd, doch de 12 anderen zijn daarbij omgekomen, als 10 in den stal en 2 op het land, Waarop men dezelve gedreven had, doch alwaar het een in eene sloot den dood vond, en het andere ook ter neder viel en stierf. Een der wakers, dies zich in den brandenden stal geWaagd heeft, om de paarden los te snij den, is deerlijk aan handen en aan het hoofd gebrand. De stal, bene vens een daar nevens staande hooibergzijn eene roof der vlammen ge worden. Indien de wind een' anderen keer had genomen waren meer dere gebouwen verbrand, die thans door behulp der brandspuiten be waard zijn gebleven. 's HERTOGENBOSCH den 6 mei. De verdedigings-werken ondef Lithoijenwelke door het laatste hooge rivier-water veel hebben gele den worden met ijver hersteld. Dezer dagen heeft de apostolische administrateur, den heer den Dubbeldenvoorzien in de vervulling Vaneen paar openstaande plaat sen bij de geestelijkheid te Maastricht. Van tijd tot tijd wordtmet voorkennis en goedvinden van de departementen van oorlog, van justitie, en van binnenlandsche zaken, aan personen en huisgezinnen, die zich in Belgie bevinden, verlof ge geven om zich met der woon in Oud-Nederland te komen vestigen en wordt voor die personen het vervoeren hunner meubelen gemakkelijk gemaakt. MIDDELBURG den 9 mei. Eergisteren werd alhier, inde openbare gehoorzaalde halfjaarlijksche promotie aan ons gymnasium gevierd. De onlangs aan hetzelve benoemde praeceptor de heer tl. Polman Krusemanhield bij die gelegenheid zijne inwijdings-redevoeringdé Epicharmo ejusque Comoedia. Daarop hielden vier naar de akademische lessen bevorderde jongelin gen door hen zeiven gestelde redevoeringen: M. J. van Visvliet, de sen tentia Horatiana; nihil est ab omni parte beatumG. Ripping, de Cyri adversus Massagetas expeditioneJ. M. Looisde praestantia Religionis Christiana in promovenda humani generis cultura W. A. Wanrooy in laudem Phocionis, Vervolgens declameerden drie naar de orde der kandidaten bevorderde leerlingen der iste klasse: J. G. Sprenger, de Ciceronis libello de amicitia A. W. Snouck Hurgronje de ut Hit at e et amoenitate studii HistoriciW. J. de Bruyn de Q. lloratio Flacco. Eindelijk werden buiten de reeds genoemden naar hoogere klas sen bevorderd: van de 2de orde der iste klasse naar de orde der kan didaten P. Bogaert, op de gewone wijze; van de 2de klasse naar de 2de orde der iste klasse, I'. J. Acltermans en J. Tak. met buitenge wone prijzen, A. J. Burger, S. Dobbelaer de Wind, J. Ph. van Vis vliet, H. Machielsen, met prijzen; van de iste orde der 3de klasse naar de 2de klasse, A. R. van Bel, met eenen prijs, D. van Eek, op de gewone wijze; van de 4de klasse naar de 2de orde der 3de klasse, J. C. de Man, met eenen prijs, S. Tak, op de gewone wijze; van de iste orde der 5de klasse naar de 4de klasse, H. J van Eek, mee eenen prijs, H. P G. van Diggelen, op de gewone wijze; van de iste orde der 6de klasse naar de 2de orde der 5de klasse, M. F. Lants- heermet eenen buitengewonen prijs, C. J. Fokker, C. M. van Vis vliet, W. Ph. Vis, met prijzen, H. Boursse Wils, op de gewone wij ze; de rang tusschen C. M. van Visvliet en W. Ph. Vis, wier getal fouten gelijk stond, is door het lot bepaald. D. van Eek ontving eenen prijs voor zijne vorderingen in de mathematische wetenschappen H. Boursse Wils voor die in de geschiedenis. Door alle met prijzen begiftigde jongelingen werden gratiarum actiones gereciteerd. Bij den aanvang van den tegen woord igen cursus zijn aan ons gymna sium ingeschreven: F.' H. 3. von Hoff, geplaatst op de 4de klasse; D. Borking J. A- HerklotsH. J. P. van Doom en N. Bal Snijders. Te Groningen bevindt zich thans zeker kunstoefenaar Busckman met een muzijkinstrumentgenaamd Terpodionhetwelk door deszelfs vader is uitgevonden en vervaardigd, na daaraan twaalf jaren te hebben besteed. De grootste toonkunstenaars in Duitschland beschouwen het zelve als het volmaaktste speeltuig, dat ooit onder alle volkeren is ge vonden. Zoo wel de deftigste kerkmuzijk. als de levendigste muzijk- stukken worden met de meeste naauwkeurigheid en uitdrukking op het zelve uitgevoerd. Het wordt bespeeld als eene forte-piano. Het schijnt dat het Belgisch dagblad VEmancipation groot belang stelt in het in hechtenis nemen van den uitgever van den Etendard te Rotterdam, alzoo de schrijver er zich regt boos over maakt, zich ten schandelijkste jegens onzen Koning uitlaat, en in zijne verbolgenheid zoo ver gaat, dat hij vergeet dat zijn revolutionair gouvernement zich op dit oogenblik nog bezig houdt, om niet één uitgever of dagbladschrij- vermaar eene menigte te vervolgen en te verbannen niet om dat deze logen en oproer predikten, gelijk de Etendardmaar, om dat zij de waarheid en de orde voorstondentegen den zin van Leopold en de zijnen. FRANKFORT den 3 mei. De heeren baron von Neumann en von Canitz zijn gisteren van hier naar Biberich terug gekeerd en men meent den uitslag hunner bemoeijingen spoedig te zullen vernemen. De graaf Münch von Bellinghausenpresident derDuitsche bondsvergadering, zal dadelijk 11a den afloop der onderhandelingen te Weenen herwaarts terug keeren. Het gedrag, door de Fransche regering ten opzigte der jongste onlusten in dat land gehouden, schijnt te Beriijn een zeer gunstigen in druk gemaakt te hebben waar men zich ook zeer te vreden toont met de benoeming van den admiraal Roussin die laatstelijk Frankrijk te Kon- stantinopel vertegenwoordigde, tot lid van het nieuwe ministerie, dewijl men daarin een bewijs vindt, dat in de zaken van het Oosten niets be dreigends voor de rust van Europa is overgebleven. FRANKFORT den 4 mei. Den 2 dezer hebben alhier weder droevi ge tooneelen van wanorde plaats gehadwaarbij verscheidene personen het leven verloren hebben. Tegen 10 uren in den avond van genoem den dag werd, door eenen soldaat van de stads-militieeen bij de kon- stapelswacht staande schildwacht gewaarschuwd, dat hij het best zoude doen zijnen post te verlaten alzoo er eene poging zoude gewaagd wor den om eenige der staatsgevangenen te bevrijden. De schildwacht gaf terstond kennis van deze waarschuwing, waarop de geheele manschap der wacht onder de wapenen kwam. Kort daarop vertoonde zich in de nabijheid een hoop volks, die echter, op de aanmaning van eene afge- zondene patrouille, weder uiteen ging; weinige oogenblikken later ver scheen echter een grootere hoop, uit welks midden op de andermaal af gezonden patrouille geschoten werd, zoodat de soldaten nu insgelijks van hunne wapenen gebruik maakten, en het vuur beantwoordden, waarbij vijf menschen sneuvelden en eenige andere gewond werden. Middeler wijl hadden vijf der gevangenen zich uit de ramen naar beneden laten zakken twee derzelve ontsnapten twee anderen hadden bij hunne be vrijding letsel gekregen, hetwelk hen belette te vlugten, en de vijfde, zekere student Ruhneruit Wuntcedel, werd door een geweerschot ge troffen en overleed kort daarop. Een van de ontvlugtten werd weder gevat, gelijk ook in den nacht nog een aantal andere lieden in hechtenis genomen werden. Door de krachtige houding van het krijgsvolk het welk tot tweemaal toe onder de menigte moest vurenwerd dezelve uit een gedreven, en de maatregelen welke dadelijk overal genomen wer den hadden het gelukkig gevolg dat de rust niet verder gestoord werd. Er is dadelijk een gestreng onderzoek naar het voorgevallene begonnen en bij eene den 3 uitgevaardigde proclamatie, zijn de ingezetenen door den senaat ten sterkste uitgenoodigd geworden, om alle hun bekende omstandigheden., die tot ontdekking der schuldigen zouden kunnen lei den, aan te geven. De wetgevende raad der stad is den 3 bijeengeroe pen om van het gebeurde kennis te nemen. Volgens berigten uit Freiburg heeft de regering van dat kanton, op een verzoek van den Franschen gezant 0111 uitlevering van 6 personen, die wegens deelneming aan den Lyonschen opstand gevlugt waren en vervolgd werden, geantwoord met eene aanvrage om inlichtingen wegens den aard van de misdaad dier lieden; onder bijvoeging dat zij, indien dezelve van een staatkundigen aard was, tot de uitlevering hare toestem ming niet kon geven. LONDEN den 4 mei. Uit de laatstelijk ontvangene berigten uit Lis sabon van 23 april blijkt, dat onder de Britten aldaar ter stede eene openlijke misnoegdheid en spanning tegen bet bewind van dom Pedro heerschteniet alleen ter zake van het besluit, waarbij de Engelsche koopwaren van hun voorregt boven die van andere landen beroofd zijn maar ook uit hoofde van eene scuerpe nota, die door het genoemde bewind aan den Britschen gezant, lord Howard de Waldengezonden was, wegens het voorbijvaren der forten op den Taag door de Engel sche koninklijke stoomboot Salamanderzonder daarbij zekere formali teiten, betrekkelijk het nazien harer zeebrieven, in achtte nemen. De portugesche minister heeft in die nota gedreigd, dat, ingeval we der eenig Britsch oorlogs-vaartuig de forten van den Taag mogt willen voorbijvaren zonder dezelven behoorlijk aan te doen op dusdanig vaar tuig zal geschoten worden. In antwoord hierop is van den kant van den admiraal Parker verklaard, dat, ingeval op een zijner schepen mogt gevuurd worden, hij besloten had de genoemde forten plat te schieten. Naar luid der laatste berigten uit Spanje, hadden de Spaansche troe pen die in Portugal zijn binnengerukt, zich reeds in gemeenschap ge steld met den hertog van Terceira CJ/illaftor')en was men er op be dacht, om gezamenlijk de krijgsbewegingen tegen Santarem voort te zetten. Omtrent den eigenlijken inhoud van het verdrag, dat den 22 april te Londen tusschen de vertegenwoordigers van Frankrijk, Engeland, Spanje en Portugal gesloten is, en zoo het schijnt nog de bekrachtiging van de daarin betrokkene hoven behoeft, bestaan nog steeds verschillen de lezingen. Welligt zal men daaromtrent nader ingelicht worden door de beraadslagingen, die reeds in de beide huizen van het Britsche par lement over deze zaak hebben plaats gehad, 'intusschen geeft de Mor- ning-Posteen onzer Tory bladen, den voornamen inhoud van dit ver drag, of liever de verpligtingenwelke de verschillende partijen daarbij hebben op zich genomen, aldus op: i°. Dom Pedro verbindt zich, om dom Carlos uit Portugal te drij ven, en eene amnestie af te kondigen voor diegenen van dom Miguels aanhangerswelke binnen eenen bepaalden tijd de zaak van dien souve- reln mogten verlaten. 20. De koningin-regentes van Spanje verbindt zich om een leger in Portugal te zenden, ten einde behulpzaam te zijn in het plaatsen van donna Maria op den troon. 30. Z. Britsche M. verbindt zich om de hulp van eeue vloot te verleenen, zoo groot als noodig geacht zal mogen worden, om met de landmagt zijner bondgenooten zaam te werken tot vereffening der zaken van Spanje en Portugal. 4°. De koning van Frankrijk verbindt zich omtot het doel van VLISSINGEN den 8 mei. Van den 6 dezer tot heden zijn, voor Antwerpen bestemd, alhier ter reede gekomen: Itthem kapt. W. Wipr pel van Mantanzasmet suiker; Susanna kapt. W. Dunn, van Val- paraiso, met huiden; Bernold Bronskapt. A. F. de Haan, van Emb- den, met haver Marcuriuskapt. J. P. Rohmnn, van Cettemet wijn en brandewiju; de Mariakapt. N. N. Svarrer» van Hamburg, met ha-

Middelburgsche Courant | 1834 | | pagina 1