N'. 55. MIDDELBURG SCI1E C O A I Tê m, Donderdag 8 Mei 1834 NIEUWSTIJDINGEN. Suitechlanb. (Brool-ïStrtUatijc, ülebcrïanbcn. FRANKFORT den 2 meiAlhier hebben dezer dagen weder iigte ongeregeldheden plaats gegrepen, en zijn eenige lieden, die, voor al nabij de stadspoorten, oproerige kreten en gezang aanhieven, door de politie gegrepen. Ook zegt men, dat er verborgene wapenen gevonden en dien ten gevolge arrestatien gedaan zijn. In de onderhandelingen bij den hertog van Nassau, omtrent den gedeeltelijken afstand van Luxemburg, schijnen nog alle moeijelijkheden niet uit den weg geruimd te zijn. Men wil, dat de Hollandsche gevol. magtigde nietnve instructien van zijn gouvernement gevraagd heeftter wijl de Oostenrijksche gezant, baron von Neumannmeermalen van Bi- berich naar Frankfort heen en weder reist. Uit Weetien meldt men, dat het Oostenrijksche gouvernement eene nieuwe leening van ongeveer 25 millioenen Weener guldens wil openen, en deswege reeds onderhandelingen heeft aangeknoopt, die den besten uitslag beloven, daar de groote Weener huizen deze obligatien, die 5 pet. renten geven en met uitloting verbonden zullen zijntegen pari zouden overnemen; de geheele aflossing zal binnen 25 jaren geschieden. Van de Poolsche grenzen schrijft men, dat onlangs te VVarschou en op de grenzen van Gallicie verscheidene arrestatien gedaan waren ten gevolge eener ontdekte uitgebreide zamenzwering, wier leiders in Frankrijk tehuis behooren, en die ten doel had om door allerlei midde len, zelfs door sluipmoord, eene revolutie te bewerken. Volgens partikuliere brieven ift Griekenland zouden er onderhan delingen op het tapijt zijn wegens de verloving van den Griekschen ko ning Otto met de veertienjarige oudste dochter des Russischen keizers. In het Pruissische stadje Iiultschin, dat naauwelijks van de in 1831 en 1832 door brand geledene schade bekomen was, is den 14 april op nieuw een zware brand uitgebroken, waardoor 14 buizen en 40 schu ren in de asch zijn gelegd. Een jong meisje is in de vlammen omge komen en de moederdie haar heeft willen reddentengevolge harer wonden overleden. LONDEN den 4 mei. Het adres van de beide huizen van het par. lement, over de handhaving van de unie tusschen Groot-Brittanje en Ierland vastgesteld na de verwerping van O'Connel/'s voorstel tot af schaffing dier unie is den 2 dezer aan den koning overgebragt. Z. M. heeft daarop hoofdzakelijk geantwoord, dat hij deze uitdrukking van het voornemen der beide huizen om de unie steeds in stand te houden met genoegen ontving; dat ook hij dezelve onmisbaar achtte voor den voor spoed des rijks en dus ook van zijnen kant getrouwelijk zou medewer ken tot verijdeling van pogingen, die mogten beproefd worden, om de deelen des rijks van een te scheuren; en dat hij bij voortduring zijne bijzondere aandacht zoude vestigen op al wat tot bevordering der wel vaart in Ierland dienstig kon wezen. Gisteren meende men, dac de officiële kennisgeving van het redu ceren der nieuwe vier per cents obligatien aan de bank van Engeland zou geschied zijn dit heeft echter geen plaats gehad en nu verwacht men, dat dit morgen zal gedaan worden. De voorwaardenzegt men, zijn deze: voor elke 100 pond st. nieuwe vier per cents, zullen de houders ontvangen 101 pond st. van een nieuw drie-en-een-half per cents gereduceerd fonds, en zullen de interessen thans op de vier per cents oploopende tot october aanstaande, wanneer die interessen ver schenen zijn, goed gedaan worden. Men zegt, dat het gouvernement voornemens is aan de lieden, die met deze schikking genoegen nemen de verzekering te geven dat het nieuwe fonds binnen den tijd van vijftien jaren niet gereduceerd noch afgelost zal worden. De laatste tijdingen uit Portugal luiden zeer ongunstig voor don Miguelwiens zaak in een zoo wanhopenden foestand zou verkeeren dat reeds eenige zijner voornaamste officierenen onder deze Santa Marthahem verlaten hadden en naar de constitutionelen overgeloopen waren. De hertog van Terceira moet groote voordeelen in het noorden van Portugal hebben behaald, dat zich zeer gezind toont om de regering van dor.a Maria te erkennen. In het zuiden hielden de troepen van don Pedro weder stand, en schoon de generaal Sa aldaar niet zoo ge lukkig geweest was als men verwacht had scheen hij niet geheel van magt ontbloot te zijn. Te Loule zouden de Miguellisten terug gedre ven wezen. De admiraal Napier bevond zich te Lissabon en hield zich bezig met het uitrusten eener nieuwe expeditie. Van hier moeten versterkingen van wapenen en andere krijgsbehoeften aan don Pedro gezonden worden. De Cenopus moet naar de Corunha twaalf duizend snaphanen overbrengen. AMSTERDAM den 4 mei. Terwijl men in Belgie door het aankoo- pen der benoodigde gronden een aanvang maakt met het daarstellen van den ijzeren spoorweg tusschen Antwerpen en de grenzen tot welker aanleg de Belgische kamer in het laatst der maand maart besloten heeft en welk besluit dezer dagen door den Belgischen senaat met eene meer derheid van 30 tegen 8 stemmen is goedgekeurdterwijl het kapitaal voor de verlenging van deze ijzerbaan tot Keulen toe, tot welken aanleg het Pruissische gouvernement hare toestemming heeft verleend volgens het zeggen reeds vol is en de werken van Antwerpen tot Brussel reeds met half mei een aanvang zullen nemen, zoo zit men hier ook niet stil met betrekking tot het daarstellen van eene dergelijke baan van Amster dam door het zoo industriële Bergsland naar Keulen. v Het aanleggen van dezen handelsweg, als zijnde het eenige middel om in dezen toestand onze handelsbetrekkingen met de Rijnlanden te onder houden moet men te regt als eene nationale onderneming aanmerken dandaar de sommen hiertoe benoodigd bij wijze van deelneming in deze onderneming moeten bijeengebragt worden, zoo vordert liet daar- stejlen van zulk eene sociëteit, welke het uitvoeren van het plan zal op zich nemenhet voldoen aan formaliteiten en belet daardoor zoo spoedig als men wenschen zoude de inschrijving, naar welke men zich van verschillende zijden met zoo veel belangstelling informeertopen te stellen. Bij de heeren IV. Willink JrD. Borski, Bruijn en F. A. *-33 van Hallwelke den liiic.-kolonel Bake behulpzaam zijn onderzoek betreffende de physieke en finantiële mögelijkheii neming hebben zich thans nog gevoegd de heeren P. t Lab enJ. RochassenAlcwijn en van Karnebeeken deze: commissie houdt zich bezig met het beramen der statuten te vormen sociëteit. Welke* zoö men verneemt, den naV van Nederlandschc Spoorweg-Maat schappij. DORDRECHT den 5 mei. Gepasseerdeh zatUrdag naihic! hier het ongeluk plaats, dat twee dochtertjes, een van 6 en jaren, van Willem van Rijswijk en diens hiiisvröuw J. C. Vermeulen wonende op de Vriesepoortswêg tegen over den bleek van N. Brandt op dien bleek bloempjes plukkendein het water geraaktenZonder dat zulks door iemand opgemerkt werd eerst na verloop van een paaf uren werden beiden in eene der slooten verdronken gevonden. Twéé jaren geleden werd een ander hünner kinderen een jongetje van 6 ja- rèn mede verdronken uit de sloot langs de VriesëpoortSWeg Opgehaald* terwijl door ziekte hen voor 3 jaren, in drie dagen tijdsOok nog twee meisjes, een van Zes jaren en een van 5 maanden ontvielenZdodaf vari 6 kinderen hen nu alleen nog maar eene Zuigeling van 9 maanden overig blijft. MIDDELBURG den 7 mei. Z. K. II. de Prins Vati Oranjë is defi 4 dezer, uit het hoofdkwartier, met deszélfs oudsten zoon, te 's Gra* venhage aangekomen. Bij 's Konings besluit van den 23 der vorige ifiaand, is de hëef J. Wagenaar, militaire intendant der iste klasse, benoemd tot chef Vart de afdeeling der administratie bij het departement Van oorlog. Volgens een paftikulieren brief uit Weenen bij een htiis Van dom- mercie te Amsterdam ontvangen zon het schijnen als öf de conferen- tien eigenlijk nog niet zullen afloopenmaar dat sommige leden huis waarts zullen keeren om door anderen vervangëö te worden. In brieven uit Madrid van den 23 april wordt gezegd, dat 34 aarts bisschoppen, bisschoppen en andere aanzienlijke Spaansche geestelijken* plegtiglijk tegen hec besluit der koningin-regentes, omtrent dë bijeen* roeping der cortes, hebben geprotesteerd. Het Madridsche regerings blad kondigt in zijn nommer van dien dag aan dac de heer de Castrd toe gezant der koningin-regences bij Hare AllergetrouWstë Majeareitdé koningin donna Maria, is benoemd, Te Londen is den 27 aprilin den ouderdom Van 61 jarenover leden de heer .7. Werninktheol. doet., predikant bij de Nederland* sche ambassade in Groot-Brittanje, Corresponderend lid der tweede klas* se van hec Koninklijk Nederlandsch Instituut, en sedert 31 jaren predt- ltanc bij de Nederduicsche Hervormde gemeente te Londeri. Hec Journal de Luxemburg meldtdat een der eerste huiZeti van Belgie te weten dac van den prins de Lignebevel heeft gegeven ont al zijne onroerende goederen, benevens zijn BrusselSCh hotel te ver- koopen. Die prins wiens voorbeeld door elf der voornaamste fatniiieit staat gevolgd te worden neemt de wijk in Dnitschland. Daar zullen zij beschnc zijn tegen geweldenarijen en plunderingenwelke tnen weet dac zich met ieder oogenblik vernieuwen kunnen, onder een gouverne ment hetwelk even geschikt is om ze te bewerken als onbekwaam oni ze te beteugelen. De Beige, die den 3 met grooten ophef, als had men dé eigen lijke aanstokers der plunderingen in handen, de arrestatie van twee voorname personen had aangekondigd heeft in zijn volgend nommer zich genoodzaakt gezien zijn eigen verhaal als onwaar weder in te trekken* Uit Antwerpen wordt ook tegengesproken, dat de heer Cramer er varf zoude afgezien hebben zich in cassatie tegen het vonnis van het hof' van appel te Brussel te voorzien. De voornaamste leden van de regt- bank te Gent hadden hem hunnen bijstand beloofd. Volgens den Courtier was te Brussel het gerucht algemeen in ont loop van de demissie van den generaal Evain, als minister-directeur varf oorlog, welke, zoo gezegd werd, reeds zou aangenomen zijn. Prins Jerorne Bonaparte heeft Brussel weder verlaten, over Östen- de zich naar Engeland begevende. Bij de zeven en twintigste uitloting, den 5 mei te 's Gravenhage ge daan zijn ter aflossing aangewezen de volgende nommers der obligatien (oorlogslasten), rentende 5 pet., voortgesproten uit de Wet van a's no vember 1830 Staatsblad no. 81), te weten: No. 88 1409 2292 4840 6817 8827 10354 ia597 96 1535 2731 4911 6829 8993 10429 13090 203 1677 .2931 5033 6913 9083 10780 13276 212 1-707 3452 5291 7433 9198 11400 13602 254 1727 \3458 5306 7614 9245 11567 13911 466 1959 4289 5363 7770 9400 11607 13962 901 2103 4292 5830 7848 9511 11653 1413* 974 2134 43°9 5847 7995 9574 l*964 *4'58 1161 2168 4646 614.0 8238 9760 12204 14296 1370 2198 4718 6286 8758 10308 12250 14479 TENTOONSTELLING van voortbrengselen van Schilder-, Teek en- Graveer- en Beeldhouwkunst door Nederlandsche levende Meesterste Amsterdam, voor den Jare i834. Heeren Burgemeester en Wethouderen dezer Stad, ondersteund door Heeren Leden der Vierde Klasse van het Koninklijk Nederlandsche Instituut van Weten schappen Letteren en Kunstenalsmede door den Raad van Bestuur der Konink lijke Akadcmie van Beeldende Kunsten, hebben besloten dat dit jaar alhier eene veertiende openbare Tentoonstelling der Kunstwerken van Nederlandsche levende Meesters zal plaats hebben. De ondergeteckendeals de vereenigde Kommissie dezer Stadder gemelde Klasse en van den Raad voornoemdbrengen de volgende bepalingen ter kennis van alle Besturen, Maatschappijen, Beoefenaars, Liefhebbers, Verzamelaars en Aanmoedigcrs der Beeldende Kunstenmet één woordvan hendie den bloei der Vaderlandscbc Kunst genegen en bevorderlijk zijn kunnen. I. De Tentoonstelling voor Kunstwerken van Schilder-, T'eeken-, Graveer-, Bouw- en Beeldhouwkunde, door Nederlandsche levende Meesters of in dit Rijk met er woon gevestigd zal plaats hebben in het Lokaal van de Ko ninklijke Akademie van Beeldende Kunsten, boven de groote Beurs. II. Deze Tentoonstelling zal geopend worden op Maandag den 8 September en uiterlijk gesloten op Zaturdag den 37 September aanstaandezon der verlenging hoegenaamd. III. Allo SchilderijenTe eken in gen Prenten en Beeldwerk, zullen- moeten. Le-,

Middelburgsche Courant | 1834 | | pagina 1