N°. 54. MIDDELBURGSCHE COURANT, Dingsdag 6 Mei 1834. NIE U WSTIJDINGEN, iZhtiterfttattb. ®tro0t-i3tvit4anjc, JVaufevijfc. iüebetrlatibeti, Nog heeft de senaat dezer dagen beraadslaagd over het ontwerp De ondergeteekende COLLECTEUR der Lantaarn- Brandspuit- en Nachtwacht-Geldenbrengt bij deze ter kennis van de zoodanigen der In- en Opgezetenen dezer Stad en Ambacht, welke tot heden achter lijk zijn gebleven in de voldoening hunner verschuldigde termijnen van Aanslag in genoemd Stedelijk Middel, over de dienst van 1833; dat, wanneer door hen niet vóór of op den 15 Mei eerstkomende de verschuldigde Aanslagen zijn aangezuiverd, na dat tijdstip, even als over de dienst van 1 83a de middelen van vervolging tegen dezelve jialatigen zullen worden in het werk gesteldwelke reeds over vroegere dienstjaren, krachtens Koninklijk besluit de dato 16 Julij 1828 Staats blad no. 48) zijn gebezigd. Middelburg, 29 April 1834. DE TROYE Nz. FRANKFORT den 29 april. Men verhaalt alhier, dat de Fransche regering zich beijvert, om met de tot het Pruissisch-Duitsche tolstel- sel behoorende Staten handels-verdragen te sluiten en dat onder anderen de daartoe te Berlijn aangeknoopte onderhandelingen aanvankelijk niet ongunstig staan. Dergelijke pogingen van de Fransche regering, die thans de handelsbetrekkingen met Engeland minder schijnt te behartigen, zouden allezins opmerkelijk zijn. De zestiende verjaardag van den Russischen grootvorst, oudsten zoon des keizers, moet heden, volgens berigren uit Petersburgmet grooten luister worden gevierd. Die jonge prins zou bij deze gelegen heid meerderjarig worden verklaard en zijnen eersten eed op den bestaan- den regeringsvorm afleggen. De bevolking van Petersburg bestond in het vorige jaar uit 445,135 menschen, waaronder 291,290 van het mannelijke en 153,845 van het vrouwelijke geslacht. De bevolking van Moscon op het einde van verleden jaar bedroeg 311,463 zielen, namelijk 197,952 van het mannelijke, en 117,211 van het vrouwelijke geslacht. LONDEN den 29 april. De deputatie der unien van de ambachtslie den die hare petitie aan lord Melbourne had. gebragt, heeft op eene officiële wijze berigt ontvangen, dat het den koning niet behaagd heeft eenig besluit op haar verzoek te nemen. Gisteren is het lagerhuis tot een besluit gekomen omtrent het voorstel van den heer O' Connellom eene commissie te benoemen, wel ke de voor- en nadeelen van de bestaande vereeniging tusschen Groot- Brittanje en Ierland zoude onderzoeken. Het huis was bij deze stem ming buitengemeen voltallig. Van de 562 tegenwoordige leden hebben Zich 523 tegen en 39 voor het voorstel verklaard. PARIJS den I mei. Het hof der pairs heeft gisteren bij arrest.gelast dat de zaken der onlusten te Parijs, Lyon, St. Etienne en andere plaat sen als geheel verwand en in denzelfden toeleg haren oorsprong heb bende, te gelijker tijd zullen worden behandeld. Eenige der onder-officieren, die, ten gevolge der laatste onlusten, al hier in hechtenis werden genomen, zijn gisteren van hier naar Toulon vertrokkenom van daar naar Algiers te worden overgebragt. De in structie heeft geene voldoende bezwaren opgeleverd, om hen eene stren gere straf te doen ondergaan. Ook bij andere korpsen heeft men derge lijke maatregelen genomen, jegens de zoodanigen, die zonder dadelijk aan eenigen opstand deel te nemen zich als aanhangers der republikein- sche gevoelens hebben doen kennen. Het bureau der Tribune schijnt door de politie als het middenpunt der zoogenaamde zamenzweringdie de laatste onlusten voorbereidde te worden beschouwd. Voor de vierde maal heeft men hetzelve bureau in tegenwoordigheid der redacteuren en uitgevers, ten naauwste onderzocht. Het is thans bekend dat, onder bemiddeling van lord Durham en prins Talleyrandte Londen een verdrag is gesloten nopens het schier-eiland. De Noordsche gezanten zijn nopens derzelver onderhan delingen misleid geworden. Fransche nog Engelsche troepen zullen voor als nog niet worden gebruikt, maar de inval van Spaansche troe pen in Portugal geschiedt onder goedkeuring van de kabinetten van Lon den en Parijs. Deze inval zal nog worden bevorderd door het sluiten eener Spaansche ieening, die men wil beweren dat den 30 april haar beslag zou hebben erlangd, en de constitutionelen houden het daarvoor, dat binnen eene maand don Car/os en don Miguel genoodzaakt zullen zijn Portugal te ontruimen. In het departement d'Eure-et-Loire iseene moeder met twee ha rerdochters, oogenblikkelijk na het drinken van cider of appelwijn, ge storven; zijnde het, na onderzoek, gebleken, dat zich in het vat eene doode slang bevond, 'sGRAVENIIAGE den 1 mei. Z. M. de Koning heeft den 28 II. de wet uitgevaardigd, waarbij wordt bepaald, dat de nog niet inge- trokkene obligatienrentende zes ten honderd, van den jare 1831 ten bedrage van ƒ5,900,000, uit het overschot van de leening van 1833 zullen worden afgelost. De boekverkooper Thompson te Rotterdam bevindt zich sedert den 30 dezer in hechtenis, de persen te zijner drukkerij zijn verzegeld en alle zijne papieren zijn in beslag genomen geworden. Deze persoon gaf sedert korten tijd een Fransch dagblad uit, onder den titel l'Etendard, welks strekking zoo blijkbaar vijandig was tegen de regering en het regerend geslacht, dat zelfs in de vergadering der Staten-Generaalweinige dagen geleden, een der leden niet aarselde te verklaren, dat de schrijver van zulk een blad niet anders dan in de sol dij van 's lands vijanden kon staan. Volgens de bijzonderhedendie deswege uit Rotterdam worden medegedeeld, zoude het geregt werkelijk eene geheime briefwisseling tusschen den uitgever van den Etendard en een der ministers van prins Leopold van Saksen-Coburg ontdekt hebben waaruit, naar men zegt, zoude blijken, dat dit blad eukel ter bevordering der belangen Van het uit den Belgischen opstand ontsproten bewind was öpgcrig volgens eene mondelinge afspraak zes maanden geleden tü'ssChëfi deii heer LebeauBelgisch minister van justitie, en den in hechtenis ge- nomen uitgever gemaakt en dat de uitgever daartoe door geldelijkert onderstanduit Brussel overgezonden in staat was gesteld,- De javasche couranten, van den 27 november tot dert sit deCertj* ber 11., behelzen het volgende: In de baai van Soembring had men zeventien inlandsche matnjjH& ïtfl hechtenis genomen, die aldaar met eene barcas waren aangekonrnt^jvfJör-T gevende dat zij in eenen storm hun schip hadden verloren ,<;ufaa'r onder zware verdenking van zeerooverij lagen. Na hiinne In Irefcfifenji» neming hadden deze lieden bekend, dat Zij behoord hadden tot \dee?jitj. pagie van de bark Mathildagezagvoerder Levingstondat zij dien v zagvoerderzijnen tienjarigen zoonden stuurmandei! bönsfupel bottelier, eene inlandsche vrouw en twee inlandsche matrozen vermoorcT en het schip beroofd haddenwaarna zij hetzelve hadden doen zinhert en met de barcas aan Wal gekomen waren in de hoop van aldaar te kun* nen vlugten. Te Menado op Celebes is, in de maand augustus jl. doof een hevigen brand, het geheele Chinesche kampen een gedeelte det daaraan grenzende inlandsche negerijeneene prooi der vlammen gewor den-, de daardoor veroorzaakte schade bedroeg otntrent ƒ280,000. Dö weinige gegoede Chinezen te Menado zijn door dezen ramp tot diepe armoede vervallen." BREDA den 3 mei. Gisteren morgen vroegtijdig is onze Vesting ge'* passeerd de batterij veld-artillerie, no. 6, onder bevel van den kapitein IVjjckhuizente Prinsen'nage gekantonneerd liggende en zich naar de heu de nabij Teteringen begevende, om aldaar door den heer generanl-majoof Listinspecteur van de artillerie te velde, in oogenschouw te wordert genomen. Uit Lillo wordt gemeld dat het reserve-bataillon der 2de afdee* ling, in de vorige week, na een vierjarig gnrnizoens-Verblijf van hier ver trokken op de beide forten Lillo en Liefkenshoek door de aldaar aan* wezende troepen met de meeste hartelijkheid verwelkomd en ontvangerf is geworden. Het iste bataillon dierzelfde afdeeling, thans reeds alhief aangekomen, had onder een luid vreugdegejuich de forten verlaten, doof eenige kanonneerbooten van daar naar Bergen-op-Zoom gevoerd wordende. VLISSINGEN den 3 wei. Het ardüin-steenen praalgraf, Uit hoog achting vopr de roemvolle negedachtenis van den voor het Vaderland gesneuvelden schout-bij-nacht jhr. Jan Evert Lewe Van Aduarddoor de gezamenlijke bevelhebbers en officierendestijds onder de orders van den gesneuvelden gediend hebbende, bekostigd, is dezer dagen alhier vart Rotterdam aangekomen, en door de welwillende bemoeijingen van dert heer .7. Verdoorn, Rijks-aannemer te dezer stede, in de beste orde, op het graf van dien achtenswaardigen vlootvoogd, op het kerkhof eveit buiten deze stadopgerigr. Eere zij hen die aldus dapperheid en vaderlandsliefde openlijk huldi gen, en den roemvollen vlekkeloozen naam van een braaf krijgsman aart het nageslacht overbrengen. Eere zij hen die deze immortelle in dert lijkkrans eens helds, wiens dood ons aan de glorierijkste tijden van ons volksbestaan herinnert, hebben gevlochten. Die alzoo krijgsdeugden we ten te vereeuwigen, toonen daardoor dat zij de juiste en edelste denkbeeU den van die verhevene gevoelens bezitten, en het verlangen koesteren* de asch van een voor het Vaderland gesneuvelden door navolging te vereeren. De uitvoering van het monument is uiterst smaakvol, indrukwekkend en te gelijk eenvoudig; de heeren Dun/oop Traate Rotterdam ver. vaardigers van hetzelve, hebben het edel denkbeeld volkomen begrepenS hun werk is waardig het graf van een heldhaftig zeeman te versieren. MIDDELBURG den 5 wei. Zijne Exc. de heer luit.-generaal de Koek opper-bevelhebber der troepen in Zeeland isna vooraf alhier en te Vlissingen de jaarlijksche algemeene inspectie te hebben gehoudenop hedenmet deszelfs staf, tot hetzelfde einde naar het 4de en 5de district dezer provincie vertrokken. Door den breeden kerkeraad der Nederduitsche Hervormde gemeents alhier is, uit het bekende twaalftal predikanten, het volgende zes- ert drietal benoemd Zestal: DD. D. van Heystth. dr.te Gouda; T. C. R. Huidecoper th. dr.te WoudenbergI. Overman, te Schiedam; H. Dwarste Kam pen IV. Ternooy Apelte Vlissingen, en J. Radermacher Schorerte Harderwijk. DrietalDD. D. van HeystT. C. R. Huidecoper en H. Dwars De beroeping is op den 11 dezer bepaald. Woensdag den 7 dezer zal alhier in de openbare gehoorzaalde promotie aan ons gymnasium plaats hebbenbij welke gelegenheid de heer H. Polman Krusemandie onlangs tot prteceptor aan hetzelve is benoemd zijne inwijdings-redevoering houden zal. Het Journal de la Hayevan den 3 dezer, meent te kunnen mel den dat de hertog van Nassau aan de te Biberich vergaderde minis ters heeft verklaard, tot geen afstand of ruiling van grondgebied van Luxemburg te kunnen toestemmen. Hetzelfde dagblad berigtdat het congres der ministers te Weenen den 15 mei zijne werkzaamheden zal sluiten, en dat de baron Verstolk van Soelen, met het einde dezer maand, te 'sHage wordt gewacht. De Belgische afgevaardigden hebben, den 7 dezer, de artikelen van de wet betrekkelijk de vondelingen aangenomen, met afwijzing even wel van het vierde artikel, waarbij voorgesteld werd, om in elke pro vincie waar zij nog niet bestondeneen vondelingsgesticbt daar te stel lenen zulks uit hoofde men de vermeerdering van dergelijke gestichten als eene zijdelingsche aanmoediging van de ondeugd beschouwde. Vol gens eenen specifieken staat zijn er in het vorig jaar in geheel Belgie 6,968 kinderen ten vondelinge gelegd 2,337 verlaten kinderen opgenomen te zamen 9,305, die gezamenlijk eene som van ruim 590,000 franken aan kosten hebben veroorzaakt. De provincie Zuid-Braband alleen komt op dien staat voor, voor 2,966 kinderen; Henegouwen voor 2,351. De Belgische senaat beraadslaagt steeds over het ontwerp voor de daar. stelling van een staatsraad. Het eerste artikelwaarbij die daarstelling wordt bepaald is door denzelven met 17 tegen 15 stemmen aangenomen.

Middelburgsche Courant | 1834 | | pagina 1