P - N°. 5o. MIDDELBUBCxSCHE CO.U R ANtè Zaturdag 26 April 1831. NIEUWSTIJDINGEN. SJmtscIiUnb. JVatiliirijfc. Hcfectlaiï&cn. ZEETIJDINGEN. f - qf'J - 9f,ï 9ÖJ - 97 1~^RANKFORT den 20 april. De berigten uit Weenen, tot den 10 j loopendehouden weinig belangrijks in. Men had aldaar door een courier de tijding der aftreding van de heeren de Broglie en Sebastiani uit het Fransch ministerie vernomen welk berigt op de fondsen eenen na- deeligen indruk had gemaakt, wijl men beducht was, dat eene verande ring van ministerie in Frankrijk in de onderhandelingen wegens Belgie, Zwitserland, Spanje en het Oosten vertragingen zouden aanbrengen. Den 10 was voorts een courier van Weenen naar Zurich vertrokken, met het antwoord op de aanmerkingen van het Zwitsersciie verbond, betrek kelijk de verwijdering der Polen uit Zwitserland welke aanmerkingen overigens men te Weenen zeer ongepasc gevonden had. Partikuliere berigten uit Weenen melden voorcsdac de minister-con- ferentien tegen de helft der maand mei ten einde zuilen zijn geloopen als wanneer de zoo geheim gehoudene verhandelingen door de onder scheidene regeringenrespectivelijk zuilen worden bekend gemaakt. PARIJS den 21 april. De beide wetgevende kamers hebben zich he den met de behandeling van finantié'le wetten bezig gehouden. Als stellig geeft men op, dat bij den Parijschen opstand een-en- vijftig menschen gesneuveld zijn, te weten twaalf militairen en negen en-dertig burgers. Het Journal de Paris, hetwelk gehouden wordt van meer bijzon der de meening van het hof uit te drukkenhield heden een zeer be vredigend artikelaan de onderscheidene partijen gerigthetwelk algemeen genoegen schijnt te hebben gedaan. Men las daarin onder anderen het volgende In al hetgeen over onze betreurenswaardige gebeurtenissen gezegd en geschreven is, hebben wij voor 'tminst die vertroostende gedachte gevonden, dat, met uitzondering van het klein getal onverbeterlijke partijzuchtigeiidie tot deze verschrikkelijke tooneelen aanzetten, ieder, uit menschelijkheid zoowel als uit voorzigtigheid deze uitzinnige aan slagen veroordeelt en zeer sterk veroordeelt; dat iedereen van derzelver magreioosheid overtuigd is, iedereen verontwaardigd over derzelver af. grijsselijk bedrijf. De burger-oorlog, de regeringloosheid liggen verslagen. De revo- lutionnaire geest is voor altijd bezweken onder de barrikaden die zij opgerigt had. Parijs, sedert vier jaren door het oproer 'tonderst boven gekeerd, heeft zijn handel belemmerd het leven zijner burgers in gevaar gebragt (tezjen-, door hetgeen men van onder het puin der jongste barrikaden of zegevierende ot bezweken revolutioiinaire regeringloosheid verwoest geworden! schrikwekkend voorbeeld van 'tgeen, in weerwil zijner laag. heid, de geest van wanorde vermag, zoo lang de openbare denkwijs zich niet met kracht tegen dezelve verklaard heeft 1 De zege blijft en zal al tijd ten laatste blijven aan de zijde van de orde en de wetten, maar wij hebben op dit oogenblik het treurig voorbeeld voor ons van den prijs waarvoor die is gekocht. De nieuwe aan de kamers voorgestelde wetten, tegen degenen die geneigd mogten zijn hunne treurige rol weder te aanvaarden zouden voldoende zijn tot stuiting van derzelver geringste pogingen indien de algemeene afkeuring hen al niet weerhield. Wij twijfelen niet aan de aanneming dezer wetten, welker verdediging, dooreen zonderling ge- volg van den toestand, waarin de concessien der oppositie aan de on ruststokers gedaan, haar geplaatst heeft, de oppositie als het ware zich genoodzaakt heeft gezien op zich te nemen. Deze wetten ten stiptste de grondbeginselen onzer constitutie eerbiedigende, zullen in de handen van het bewind een genoegzaam wapen zijn tegen de toekomstige rust verstoorders." Regtstreeksche berigten uit Lyon van den 17, door den Cournier de Lyon gegeven, luiden, dat de toestand der stad dagelijks geruststellen der werd. Zij verloor meer en meer van haar oorlogzuchtig voorkomen de meeste barrikaden waren opgeruimd. Evenwel waren de voornaamste' punten nog steeds door de troepen bezetdie er nacht en dag bivouak- keerden. Een artillerie-park van veldgeschut, met twee zware stukken en twee achtduims houwitsers, stonden bij dezelve in gereedheid. Nog steeds kwamen er van alle zijden troepen aan zoodat men berekende dat er weldra niet minder dan 40,000 mail in en om Lyon zouden gelegerd zijn. AMSTERDAM den 21 april. Tijdens het verblijf der Koninklijke Familie 111 ons midden zijn aan dezelve vertoond geworden een aantal voortbrengselen der Ainsterdamsche tulle-fabriekonder de firma vnn de Wit Co.op den singel, bij de Drie-Koningstraat. En niet slechts hebben de aang'ebodene proeven de hoogo goedkeuring der Vorstelijke personaadjen mogen wegdragenmaar is ook de genoemde fabriek door hoogstdezelven met onderscheidene aanzienlijke bestellingen vereerd ge worden. De voortbrengselen dezer geheel Vaderlandsche onderneming verdienen des te meer opmerking, om dat de alhier gevestigde inrigting, aanvankelijk, met het borduurwerk alléén, meer dan drie honderd ingezetenen hier ter stede doorgaauds onledig houdt, en men inzonderheid bedoelt, de talen ten van achtenswaardige, en nijvere personen te bezigen, die, door de ongunst der tijden, hiertoe genoodzaakt, derzelver verkregen kennis in het borduren, thans, tot eigen voordeel of onderhoud, zouden vvenschen dienstbaar te maken, en die zich, des verkiezende, hiertoe te allen tij de aan bovengenoemde firma kunnen adresseren, onder toezegging van zoodanige belooning, als aan hare bekwaamheden evenredig zal worden bevonden. Insgelijks is er aan de fabriek zelve bestendig gelegenheid tot het plaatsen van meisjes, die de scholen hebben verlaten, en wier burgerlijke oudeis mogten verlangen dezelve als leerlingen te doen op nemen. Men verneemt dat Z. M. de Koning, bij hoogstdeszelfs verblijf alhier, ook met liet levendigste belang het project van don spoorweg heeft in oogenschouw genomen, waarvan de noodzakelijkheid door de voonia ste organen van den handelstand aan hoogstdenzelven is betoogd geword als moetende strekken tot het welvaren van den algemeenen handel Jwn dn het Rijk, en dat Z. M. de belofte heeft gegeven, insgelijks mede ganril het zijne te zullen bijdragen en alzoo het voorbeeld te geven tot bc.' vordering eener zaak, die, sedert het aannemen van den Belgischen spoor, weg, geheel nationaal is gewordenen alomme door het geheëie landde grootste belangstelling heeft opgewekt. BREDA den 22 april. Naar het thans bepaald is, Zullen er in deil loop van dit jaar, even als in het vorige, weder twee legerkampen, het eene te Reijen, het andere nabij Oirschot, elk voor eene divisie van liet leger Ingerigt, worden gehouden, en de troepen omstreeks half junij dezelve betrekken. MIDDELBURG den 25 april. Dingsdag zijn de afdeeliligen van da Tweede Kamer der Staten-Generaal bijeengekomen ten einde te beraad, slagen omtrent eenige nadere wijzigingen in de ontwerpen van wettert tot aflossing der staatsschulden, rentende zes ten honderd, en tot ver. zekering der volle rentebetaling met den laatsten junij 1834. Daarna ig de centrale afdeeling vergaderd geweest. Bij de opgave van die nadere wijzigingen wordt omtrent het ontwerp 110. 1, tot aflossing der obligatien rentende 6 ten honderd, gezegd, dat aan den vrij algemeenen wensch, om den uiterlijken termijn van af. lossing bij de wet te zien bepalendaarom alleen niet is toegegeven vermits men door eene juiste tijdsbepaling zou kunnen gedrongen wor den om, bij buitengewone en onvoorziene gebeurtenissen, op eene schadelijke wijze zich de fondsen te verschaffenwelke die aflossing moe» ten verzekeren men heeft dus gemeend bij de verklaring te moeten blijven, dat de aflossing, 11a behoorlijke tijdige bekendmaking zoo spoe. dig doenlijk zal plaats hebben en daarbij de stellige verzekering gevoegd, dat, zonder de bedoelde zeer buitengewone omstandigheden, de aflos sing zal geschieden vóór de aanstaande bijeenkomst der vergadering, ju de maand october dezes jaars. Omtrent het ontwerp 110. 2 tot afschaffing der nog aanwezige schat, kistbiljettendoor uitgifte van een gelijk kapitaal van zoodanige biljet- ten tot mindere rentewordt thans bij het tweede artikel voorgedragen, dat, behalve de uitgifte der schatkistbiljetten van f 600ook zullen worden uitgegeven biljetten van f 300 of van 150. In de publieke zitting van de Tweede Kamer is dadelijk, 11a de resum tie der notulen het rapport der centrale afdeeling over de vier finan ciële aanhangige ontwerpen van wee uitgebragtwelk rapport de Kamer besloot te doen drukken en de discussien over de financiële ontwerpen van wet te bepalen op gisteren, donderdag, des ochtens ten 10 uren» Vervolgens zijn door de commissie van petitien een aantal rapporten uitgebragt. De Riin-scheepvaart is in de afgeloopene maand zeer levendig ge. en getuigt zeer ten voorcieeie van den thans bestaanden handel te Amsterdam en Rotterdam. Onder de naar ons land vervoerde goederen bevonden zich vele granen. Den s2 heeft de Belgische kamer van afgevaardigden weder eerst zitting gehad in welke de ministers Rogier en Lebeau, zoo goed moge lijk, hiiö gedrag bij de jongste plunder-tooneelen te Brussel hebben pogen te regtvaardigen. Tot het drukken van beider rapporten door de ka. mer besloten zijnde ontstond er vervolgens eene korte doch scherpe woordenwisseling over het bepalen van den dag van discussie over de zelve, die eindelijk werd bepaald op den 24 dezer. Men verwacht alsdan hevige debatten, vooral over de willekeurige verbanning van zoo vele reeds lang in Beigie gevestigde vreemdelingen, Het getal der personenwelke te Brussel in hechtenis zijn geno» men wegens de laatste plunderingen, bedraagt reeds 130. De commissie, die belast is met de instructie dier zaak, heeft dezer dagen de verkla ringen der commissarissen van politie gehoord. Prins Leopold heeft den majoor der infanterie Mathieu tot komman, dant der citadel van Antwerpen benoemd. De regtbank van eersten aanleg te Antwerpen, heeft den 20 april uitspraak gedaan in de zaak van den heer Cratnereen geboren Noord- Nederlander, die aldaar sedert vele jaren gevestigd was, bij een besluie van vorst Leopeld uit Belgie was verbannen, en over de onwettigheid van dit besluit een regtsgeding tegen den gouverneur der provincie Ant werpen en den procureur des konings had aangevangen. De regtbank die zich (strijdig met de uitspraak der Brusselsche) competent had ver klaard heeft thans beslist, dat de heer Cramer de bescherming die het 128ste artikel der Belgische grondwet aan alle vreemdelingen verzekert, voortdurend behoorde te genieten; alsmede dat de wet, door het direc toire van het Fransche gemeenebesc, in vendémiaire van het Vide jaar uit gevaardigd niet verpligtend was verbiedende de regtbank alzoo, om hec besluit van vorst Leopold, waarbij de heer Cramer verbannen was, uic te voeren. Deze uitspraak zal waarschijnlijk de Belgische gezagvoerders, die onlangs zoo vele vreemdelingen op dezelfde regtsgronden verbannen hebben ais de heer Cramer in groote ongelegenheid wikkelen. In* tusschen heeft de procureur des konings tegen voormeld besluit der regt. bank geappelleerd. MIDDELBURG den 25 april. Heden komt uit zee het fregatschip de Zeeuwkapt. J. J. ter Hofsteede, van Batavia, voor deze stad. PllIJZEN der EFFECTENte Amsterdam den 23 April i834. Werkelijke Schuld idem Nieuw (Jrootb Rest. Uitgesl. dito Kansbiljetten Amortisatie-Sijndicaat pet. Oorlogslasten Schatkist-biljetten Vrijwillige Negot. i83i Handel-Maatschappij Fransche 5 pet. iuschrijv. Ëagelsche gecuas, 22 88| 71! ioo| 101 78 a uqr - fDfl - 224 - 89 - 72 - 1004 - 101I - 10»! Rusland, bij HopeSt Co. Leening inschrijvingen Spanje rente Amsterdam Oostenrijk, bij GollótCo. 4 pet. certificaten Negot. Metaliek 1 Pruissen i832. DenemarkenNeg. Londen. I Napclselie certificaten 302 hïoaj 1024 -102I 9H - 9'If G7! - «7% G4 - 64 J Ö84 - SGi

Middelburgsche Courant | 1834 | | pagina 1