N°. 48. MIUDELBUBGSCHE CO R A N Ti JVaufctrijfc. Dingsdag 22 April 1831 NIEUWSTIJDINGEN. tOnltedslatib. iisbcrlaubsn. ZEETIJDINGEN. 1 "FRANKFORT den 15 april. Uit Weenen den 6 april schrijft'men dac aldaar algemeen verzekerd werd datindien de Poolsche en andere vlugtelingen, die in den aanslag tegen Savoye gewikkeld zijn, niet binnen een te bepalen tijdsverloop uit Zwitserland mogten zijn ver wijderd het Duitsch Verbond en de noordelijke Italiaansche Staten de diplomatieke betrekkingen met het eed-genootschap afbreken en, inge val deze stap zonder uitwerking mogt blijven naderhand nog andere dwangmaatregelen nemen zouden. Een der dagbladen dezer stad behelst het volgende: Wij hebben tijdingen van onze landverhuizers naar Amerika ontvangen. De teleur stelling blijkt uit alle berigtenofschoon geen der landverhuizers juist bekennen wildat hij zoo geheel een beter en aangenamer bestaan ver loren heeft. Hoogmoedige en hebzuchtige kooplieden en speculanten be. wonen de steden op de kusten van Amerika en langs de oevers der ri vieren zij zijn van Engelsche afkomst en zien met een blik van ver achting op den goeden Duitscher neder die alleen eene denkbeeldige vrijheid in eene vreemde hemelstreek komt zoeken en een ellendig leven vindt, die gevleid wordt, als hij geld mede brengt, en teruggestooten als hij hulp en toegenegenheid zoekt. In het binnenland overigens kan alleen hij bestaan, die een ligchaam bezit, dat tegen alle ontberingen ge hard is. PARIJS den 15 april. Even als de kamer van afgevaardigden heeft ook die der pairs gisteren een bezoek bij den koning afgelegdhaar leedwezen betuigende over de voorvallen van den dag, en zich bereid verklarende om tot herstel der rust en vestiging der wettige orde mede te werken. De koning heeft aan beide in algemeene bewoordingen ge antwoord dat hijdoor de wetgeving ondersteunden zich op den goe den geest van het legioen der nationale garde verlatendede openbare instellingen zoude handhaven. De ministeriele dagbladen vermelden, dat men uit Lyon bij esta fette tot den avond van den 12 tijding heeft ontvangen, Ook dien dag was er nog hevig gevochten. De opstandelingen uit alle hunne stellinT gen verdreven, hadden in drie of vier kerken, onder anderen in de hoofdkerk de wijk genomenen men had hun daar moeten belegeren, Toen de laatste was ingenomenwerden er niet minder dan 200 over den kling gejaagd. De Constitutionnel voegt daarbijdat de insurgenten zich nog op twee andere plaatsen hadden verschanst en wel eene zeer sterke positie hadden gekozen op zekere bregFourviere genaamd, dié de Saóne bestrijkt; doch waarvan zij stormenderhand werden ver-, dreven. Op den middag eindelijk heeft eene telegrafische depeche van dezen morgen gedagteekendhet berigc overgebragt dat alle positien waren ver- meesterd en de insurgenten zich buiten de stad hadden verspreid waar men hen thans vervolgde. f PARIJS den 16 april. De rust is inde hoofdstad niet verder gestoord geworden de politie heeft gisteren en heden hare nasporingen voortge. zeteene menigte verdachte personen in hechtenis genomen en onder scheidene bewaarplaatsen van wapenen en krijgsbehoeften ontdekt. Het blijkt meer en meer, dat het getal der opstandelingen, immers in verge lijking van vroegere dergelijke voorvallen, zeer gering was, dat zij slechts door verrassing en door welgekozene positien den strijd eenige uren konden volhouden. Intusschen heeft men zoo wel bij de bezetting als bij de nationale garde menig verlies te betreuren, vooral onder de officieren, op wien het bij voorkeur gemunt was, en die zich noodzake lijk moesten blootstellen. Bij koninklijke ordonnantie, van gisteren gedagteekend, is, naar aanlei ding van art. 28 van her charter, de kennisneming der misdadige aansla, gen in de laatste dagenzoo te Lyou en in de hoofdstad als elders tegen de veiligheid van den Staat gepleegd, aan de kamer der pairs op gedragen. Te St. Etienne is insgelijks bloed gestort; eenige opstandelingen zijn gedood en aclu soldaten gekwetst. Te Grenoble en Marseille hebben de onruststokers te vergeefsch getracht wanorde te stichten. Te Auxer- re hebben zij den telegraaf vernield die echter orlmiddelijk is hersteld. Ook te St. Etienne schijnt de bezerting zich dapper te hebben ge weerd en in weerwil eener geduchte overmagtde fabriek van wa- penen tegen de opstandelingen te hebben verdedigd. PARIJS den 17 april. De kamer der pairs lieefc zich heden als ge- ,regtshof geconstitueerd en de instructie opgedragen aan eene commis sie, bestaande uit den president baron Pasquierden hertog Decazes den maarschalk hertog van Trevisoden graaf Bastardden graaf Porta- lisden graaf Montalivetden heer Cirod de t Ain den baron Frêville en den heer Faure. Aan de kamer van afgevaardigden is door den minister van binnen- landsche zaken een buitengewoon krediet van viermaal honderd-duizend franken aangevraagd, om in de eerste behoeften der gekwetsten, der we duwen en wezen van de gesneuvelden te voorzien. In de hoofdstad is sinds gisteren niets belangrijks voorgevallen. De dagbladen zijn alzoo vol van bijzonderheden over den gevoerden strijd en over de ongelukkige slagcoffers daarbij gevallen. Voons blijkt het dat ook de vreedzame bewoners der huizendie door de insurgen ten waren bezetvan de verbittering der troepen en nationale garde hebben geleden dat vele daarbij het leven hebben ingeschoten. Als een schrikverwekkend voorbeeld noemt men zeker hotel op den hoek der straten Transnonain en Maubuéewaarin niet minder dan 14 perso nen werden vermoord waarvan er, zegt men geen enkele weerstand had geboden. Het getal der gesneuvelden en gekwetsten wordt nog niet opgevenwaarschijnlijk zal hetzelve van de zijde der opstandelingen nimmer naar waarheid bekend worden. De politie zet hare nasporingen voort, het aantal der gearresteerden is zoo groot, dat men genoodzaakt is geweest vele derzelve naar la Force en andere gevangenhuizen voor veroordeelden te brengen, Het gouvernement schijnt gisteren geene nadere berigten uit Lyon en St. Etienne te hebben ontvangen. Men wil dat een gedeelte der werklieden van Lyon in de bergachtige streken van den Jura, onder deu naam van Ie Bugey bekendde wijk heeft genomen. De bijzondere tijdingen die men uit Lyon heeft ontvangenloopen tot den avond van den 13 dezer, dezelve zijn zeer verschillend, doch ko men alle daarin overeendat de toestand der stad hoogst heltlagelijk was; Het volgende is een uittreksel van het Journal des Débatsonder ge noemde dagteekening Sedert woensdag den 9 maart hoort men onophoudelijk het kanon- en geweervuur. La Croix Rousse is donderdag, la Guillotidre vrijdag ver* meescerd eindelijk heeft men zich gisteren van de wijk des Cordelieri stormenderhand meester gemaakt. Men meende dat hiermede de strijd was geëindigddoch de opstandelingen hebben zich op nieuw in de wij ken St. Just en Grande Cóte verschanst. Het inwendige der stad levert een droevig schouwspel. Verbrande en vernielde huizen in menigte; Op het plein St. Cóine werd alles verwoest, en daar waar men ernsti- gen weerstand vond ook de ongelukkige en vreedzame bewoners om het leven gebragt. „Zoo even is de hoogte van Fourviére verraeesterd, doch de wijken St. George en St. Paul zijn nog door de insurgenten bezet, en de al armklok luidt 0111 de werklieden ten strijde te roepen. De bijzonderhe den van dezen dag zijn nog niet bekend, doch zeker is het, da: dezel ve, even als de vorige, stroomen bloeds heeft gekost, en eene onbere kenbare schade is aangerigt." Een brief van St. Etienne van den ia vermeldtdat twee driehon derd werklieden van daar zijn uitgetrokken om hunne makkers te Lyon te hulp te komen doch aan de brug la Mulatière zoodanig zijn ontvan gen dat slechts weinige terugkeerden. In onderscheidene kleinere steden en gemeenten in den omtrek van Lyon en Sc. Etienne heerschte eene buitengewone gisting, en haddett hier en daar oproerige bewegingen plaats. De meer gegoede ingezetenen hadden echter overal de wapens opgevatom die wanorde te keeren. AMSTERDAM den 16 april. De verwachting van het publiek i* niet te leur gesteld geworden. Gisteren heeft het de Koninklijke Fami lie, naar welker, door den langen duur der zoo buitengemeen-'luisterrij- ke audiëntie, eenigzins vertraagde komst het met reikhalzend verlangen uitzag, inden stads-schouwburg mogen begroeten. Het genoegen, zoo vele leden van het beminde Koningshuis te midden der getrouwe bevol king van deze hoofd- en handelstad vereenigd te mogen zien, heeft zich door levendige toejuichingen aan den dag gelegddie door de Vorstelij ke Personen minzaam beantwoord zijn. Men verneemt dat reeds onderscheidene commissien van buitens lands tot inschrijving' op de leening ten behoeve van den spoorweg van hier op Keulen zijn ingekomen, en onder anderen een van Berlijn bij eene der voornaamste handelsbuizen alhier, ten bedrage van 60,000. 's GRAVENHAGE den 18 april. In de zitting van de Tweede Ka mer der Staten.Generaal van heden zijn ingekomen en naar de commissie tot de petitiën verzonden een aantal verzoekschriften, waaronder een van gedeputeerde Staten van Gelderland, verzoekende herziening van de grondslagen van het kadasteralsmede eenige anderen van landbouwers in Vriesland, Groningen en Zeeland, die bescherming voor den land bouw verlangen, x De heer Fockema las eene breedvoerige redevoering voor, waarin hij betoogde, dac de landbouw, die zich in een kwijnenden toestand be vindt, door beschermende maatregelen moest ondersteund worden waar op hij de aandacht der Regering en der Kamer bijzonder inriep. De wetten op de grondbelasting en het gemaal, benevens de wet op de branderijen, bragcen daaraan veel toe, gelijk mede dat een zijner voor naamste voortbrengselenboter en kaasdoor den accijns op het zout werd bezwaard, en bovendien inlandsche boter bij den in- en uitvoer niet genoegzaam beschermd wordt. Op grond van een en ander wensch- te hij, dat de levenskracht der nijverheid niet langer zou worden aange tast, maar de landbouw die bescherming en ondersteuning zou genieten, waarop zij regcraatige aanspraak had. De heer Schi m me lp enninck verzocht, dat op het request van de gede puteerde Staten in Gelderland, heden ingekomen, ten spoedigste verslag mogt worden uicgebragc, daar anders het daarbij beoogde doel ten eene- male zou verloren gaan. De heer Hinlópen ondersteunde het verzoekschrift van de grond.eige naars uit Zeeland, die almede de bescherming van den landbouw hebben ingeroependaar zij gedrukt gaan niet alleen door zware rijks- en ste delijke lasten maar door lage graanprijzen en ook door dijks- en polder- lasten ten gevolge der in den afgeloopen winter gewoed hebbende zwa re stormen. Een en ander billijkte, naar des sprekers inzien, de be zorgdheid van de requestranten voor de toekomst, en de diepe neerslag- tigheid die in het request was op te merken, waarop het geëerde lid het dan ook der aandacht van de Regering aanbeval. De heer van Reenen meende, dat, behalve de drie requestenwaar omtrent de vorige sprekers het spoedig verslag te geraoet zagen, er ook nog andere waren, die eene spoedige behandeling vereischten, zoo als die tegen de wet op hec personeel; het was dan ook daarop, dat hij de aandacht der vergadering inriep. 's GRAVENHAGE den 19 april. Het Koninklijk Gezin is heden uit Amsterdam alhier teruggekeerd. De Israëlitische Paaschdagenop welke door de leden dier gemeente geene handelszaken gedaan worden, zijn voor dit jaar: donderdag 24, vrijdag 25, woensdag 30 april en donderdag 1 mei. VLISSINGEN den 19 april. Den 16 dezer is van onze reede naar Vere vertrokken de Nancykapt; P. J. Maifraiiè, van Duinkerkemet appelen. Eergisteren is van hier naar zee gezeild Ortheliuskapt. H. Nissen, naar Hellevoetsluismet ballast. 1 .Ook zijn, van den 16 dezer tot heden, voor Antwerpen bestemd.

Middelburgsche Courant | 1834 | | pagina 1