N°. 47- MIDDELBURGSCHE C O U R A N T. Jfranferijfc. Zaturdag1 19 April 1831. Eckcubmafcttuj. F NIEUWSTIJDINGEN. jükbeciaubeti, BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad SLUIS Hoofd plaats van het 4de District der Provincie Zeelandmaken hierme de bekend, dat de gewone Jaarlijksche KERMIS dezer Stad, in het begin der maand Junij aanstaande invallende niet zal worden gehouden. Gedaan ten Ilaadbuize te Sluisden 7 April 1834. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. B L A N K E R T. Ter ordonnantie van dezelven J. A. BLANKERT. FRANKFORT den 13 april. De ministers, die tot het congres be- hooren, houden nu dagelijks twee conferentien en werken aan de bepa lingen die voor de betrekkingen tusschen de landsstenden en de regerin gen noodig zijn, alsmede voor de betrekkingen waarin zij tot het Duit- sche bond staan. De keizer van Rusland heeft den prins Paskewitshin een eigen- handigen brief, zijne tevredenheid betuigd over zijne verstandige maat regelen om de welvaart in Polen te verzekeren waarvan het rapport omtrent de burgerlijke regering van dat land, over het jaar 1833, aan Z. M. tot bewijs heeft gestrekt. De misdadige pogingen van eenige wei nigen ora de rust in dat koningrijk te verstoren zijn door het hand haven eener gestrenge geregtigbeid onderdrukt, en aan hen die door onvoorziene omstandigheden geleden hadden is alle mogelijke ondersteu ning verleend terwijl de verbeteringen in verscheidene takken van het bestuur ingevoerdhet voortduren der zoo gewenschte orde en rust ver- waarborgen. Het dagblad van Augsburg behelst het voigende berigt, gedagtee- kend vaii den Main 3 april De aangelegenheid van Luxemburg trekt nog altijd de aandacht tot zich. Thans bevinden zich afgezanten van Oostenrijk, Prnissen en de Nederlanden te Biberich, om den hertog van Nassau te bewegen tot het geven van zijne toestemming in de voorslagen van den koning der Neder landen. De vroegere voorslagen van het Haagsche kabinet bestonden gelijk bekend is, hier in, dat hetWaalschegedeelte van het groot-hertog- dom Luxemburg, volgens het traktaat van 15 november 1831, met Belgieen daarentegen het grondgebied in het Limburgschehetwelk daarvoor zoude worden afgestaan, met de Nederlanden vereenigd zoude worden. Dienvolgens zoude het Duitsch-Verbond het Waalsche gedeelte van het groot-hertogdom Luxemburg zonder schadeloosstelling moeten afstaan en de Hertog van Nassau afzien van zijne eventuele erfregten in dit deel des groot-hertogdoms. Wij vermoeden dat de voorslagen welke de graaf van Reede overbrengt, niet wezenlijk daarvan verschillen. Vermits Oostenrijk en Pruissen de wenschen van den koning der Ne derlanden ondersteunen, kan het worden aangenomen, dat men, zoodra de toestemming des hertogs vat) Nassau verkregen is van den kant des Duitschen bonds geene verdere bedenkingen te gemoet ziet. Bedenkt men het doel, dat daardoor moet bereikt worden, dan kan het afstaan van het onbeduidende gebied in het groot-hertogdom Luxemburg op zich zelf Daauweliiks als eene opoffering beschouwd worden. Het is intusschen te wenschen, dat zulke gevallen zich in het vervolg niet meer zullen opdoen, omdat anders op nieuw de meening zoude kunnen ontstaan, dat de min-magtige Duitsche staten verpiigt waren het behoud of her stel des algemeenen vredes ten hunnen koste te koopen. Voorts kan het tot leering strekkon, dat Frankrijk, hetwelk zoo gaarne zich den schijn zoude geven, als of het de min-magtige Duitsche staten beschermde, zulk afstaan van grondgebied op het ijverigste tracht door te zetten. Dit toont het duidelijkst, wat Duitschland zoude te verwachten hebben, indien het ooit op de toezegging van zijnen Gallischen nabuur ver trouwde." PARIJS den 14 april. Thans schijnt het gouvernemenrnaar den toon der ministeriële dogbladen, zich van het herstel der rust te Lyon overtuigd te houden. De koning heeft gisteren op het plein der Tuile- rien eenige regemencen der bezetting in oogenschotiw genomen, vervol gens de hoofd-officieren in het paleis genoodigd en hun de gunstige tijding, weinige uren te voren door den telegraaf overgebragt, medege deeld, voor de behaalde overwinning aan het leger zijnen dank betui gende. Inderdaad schijnen de troepen moedig te hebben gevochten, en door den hardnekkigen weerstand der opstandelingen veel te hebben ge leden. Onder meer anderen is de kolonel van het 28ste regement van linie, aan het hoofd der zijnen, gesneuveld. Overigens is de vreugde over de behaalde overwinning bij het minis terie al zeer spoedig gestoord, daar reeds gisteren in den namiddag ook de hoofdstad het tooneel van verregaande wanorde is geworden, die ken nelijk, even als te Lyon, in de volksmaatschappijen zijnen oorsprong had, doch waarvan de berigten nog zeer onvolkomen zijn. Het dagblad le Temps verhaalt, dat de genootschappen reeds sinds on derscheidene dagen beraadslaagden welke houding zij alhier zouden aannemen. Terwijl sommigen den uitslag van den strijd te Lyon en elders wilden afwachten, meenden anderen, dat men oogenblikkelijk de wapenen moest opnemen. Het gouvernement van zijne zijde tvas even besluiteloos. De prefect van policie, door enkele leden van het ministerie ondersteund, was van gevoelen, dat men de onruststokers moest laten begaan, om hen bij eene ernstige beweging op eens te overvallen en voorbeeldig te straffen; de meerderheid daarentegen, wilde eene uitbarsting voorkomen en van daar zoo vele arrestatien in den loop der voorledene week. Gisteren kwam onder het voorwendsel eener wapenschouwing een groot gedeelte der bezetting op de been en men zag eenige batterijen vol komen toegerust, de stad doortrekken. Omstreeks vier uren ontstond er eenige beweging op het plein du Chateiet, waarschijnlijk ten gevolge van nieuwe arrestatien. In weinige oogenblikken groeiden de volkshoo- pen aanen trachtte men barrikaden op te werpen. Onder bedekking et.' 2$l' van detachementen der municipale garde en linietroepenwereft de gg* nerale marsch geslagen en de nationale garde onder de wapenen gerogpen. Ook op den noorder-oever van de Seinein de wijken tusscftejDb dè straten St. Martin du Temple en St. Denis, en ten zuiden in de tue d'Enfer zag men den opstand voorbereiden. In de straten Aubry le L-<ucherBeaubourgTransnonain en anderé moest men barrikaden vermeesterenin de laatste werden dezelve onder scheidene malen genomen en hernomen. Van beide kanten moeten doo- den en gekwetsten gevallen zijn, onder de laatste noemt men den kolo nel van het 6de legioen der nationale garde. Te middernacht hoorde men nog steeds de trom. Tot zoo verre le Tewps. Een auder berigt stelt de zaak niet gunsti ger voor De dag was vrij rustig voorbijgegaantoen omstreeks vier uren iit het midden der stad eenige beweging ontstond, en in de straten St. Mar tin en St. Denis barrikaden werden opgeworpen. Niet lang daarna zag men dezelfde toebereidselen maken in de wijk de la Halle de straat St. Avoyeen elders. Ten zes uren werd er bij de passage Molière en in den omtrek reeds een hevig vuur gewisselddat in de straten Beau bourg en Transnonain genoegzaam den ganschen nacht heeft aangehou den. Men zegtdat in de laatste een grenadier en tamboer der natio nale garde werden vermoord. De heer Baillotkapitein der nationale garde, de zoon van den afgevaardigde, werd door een kogel in de borst getroffen en is dezen morgen overleden. Over het geheel zün er eéU aantal menschen gesneuveld en gewond. De minister van binnenlandsche zaken heeft den ganschen avond met den generaal Bugeaud de stad doorkruist. Daar waar de opstandelingen zich hadden genesteld waren de reverbères vernield, en ofschoon vele huizen waren verlicht, had echter de stad een somber aanzien. Heden morgen ten vijf uren is het gevecht in de straten Maubuée Montmorency en Transnonain hervat. De hertog van Orleans heeft zich aan het hoofd van twee regemencen gesteld en de boulevards langs ge reden. Met 54ste regement van linie is door den generaal Bugeaud aan gevoerd tegen de huizen, waaruit op de troepen geschoten werd, ert die na eene korte doch bloedige worsteling zijn vermeescerd. Men zege dac een veertigtal der opstandelingen, die zich niet konden bergen, uit de vensters zijn geworpen en andere onmiddellijk doodgeschoten. Met het aankomen van den dag is op nieuw de nationale garde on der de wapenen geroepen en voor een gedeelte opgekomen. De landlieden, die ter markc kwamen, konden slechts met moeite in de stad doordringen, daar alle toegangen door talrijke troepen waren bezet. De opstand heeft zich intusschen geheel tot het binnenste ge deelte der stad bepaald, zoodat men zelfs elders daarvan niets scheen ge waar te worden. De politie zet hare nasporingen voorten heeft onder anderen nog dezen morgen een zestigtal personen in het koflljhuis Proco pe in hechtenis genomen." Onmiddellijk bij het openen der zitting van de kamer van afgevaardig den heeft de minister Guizot het woord gevraagd, om over de voor vallen van den dag eenige inlichtingen te geven. Hij vermeende te kunnen verzekeren dat de opstand te Lyon was gedempten dat de beweging! in de hoofdstad van geheel verschillenden en minder ernstigen aard was. Eene bende moordenaars zeide hij heeft zich achter barri kaden en in de huizen verborgen. Daar waar de troepen zich vercoo- nen, vinden zij geen vijand, maar men bestookt hen van achteren met een moordadig vuur. Ziedaar het kenmerk van de onlusten die gisteren uitbarstten; het is de laagste trap van vernedering voor eene staatkun dige partij. Intusschen verdient deze opstand de aandacht van het gou vernement en der kamers en reeds op dit oogenblik worden er maatre gelen genomen om dergelijke wanorden te voorkomen. Men kan met dit al teil deze met geen overhaasting te werk gaan het bestuur en de vertegenwoordiging moeten rijpelijk overwegen wac hun te doen staat. Het rijp overleg zal niets van de veerkracht benemen. Het gouverne ment zal zijnen pligc weten te vervullen, en de constitutionele instel lingen eerbiedigende onder medewerking der kamers een einde maken aan dergelijke rampen waarmede wij steeds worden bedreigd." Deze laatste woorden die op eenig nieuw voorstel van wet schijnen te duiden werden door de meerderheid met goedkeuring aangehoord en verklaarde daarop de voorzitter, dat een aancal gedeputeerden den wensch hadden te kennen gegeven om bij den koning een bezoek af te leggen. De vergadering geschorst zijnde heeft de heer Dupin door de meeste der aanwezige leden gevolgd, zich naar het paleis begeven, en aldaar den koning de plegdge verzekering gebragtdat men bereid was door alle wettige middelen tot herstel der rust mede te werken. Te Toulon is op den 6 dezer de bezetting met de bevolking handge meen geworden en zijn er niet minder dan twintig personen bij dit ge vecht gekwetst. Te Chalons heerschce gisteren den 13 eene buicengewone gisting* Op de brug over de Saóne werden door de bevolking barrikaden op geworpen en men was op het punt van met de hezetcing handgemeen te worden. Voor het oogenblik werd zulks nog door tusschenkomst van eenige meer gegoedde ingezetenen verhinderd. AMSTERDAM den 15 april. Gisteren avond ten half 6 uren kon digde het ophijschen van de vlag op het paleis aan, dac HH. MM. de Koning en Koningin in ons midden waren aangekomen. Dien avond, omstreeks half 9 uren, hebben wij ook het genoegen gehad, HH. KK- HH. Prins en Prinses Frederik der Nederlanden, hier te zien binnenkom men en heden namiddag is deze stad verblijd geworden door de aan komst van IIH. KK, HH. de Prins en Prinses van Qranje met hoogstder- zelver oudsten zoon, Prins Willem. De audiëntie, welke dezen morgen heeft plaats gehad, is, zoo mo gelijk, nog talrijker bezocht en nog luisterrijker geweest, dan bij soort gelijke heugelijke gelegenheid in lang het geval was. Dezen avond hoope ook het Amsterdanisch publiek, in het algemeen, zich met de aanwezig heid der Koninklijke familie in den stads-schouwburg te mogen verheu gen en aan haar nieuwe blijken zijner liefde en verknochtheid te geven. Alles op den weg dien de Vorstelijke Personen zoo naar den schouw burg nemen moetenals op dienwelken zij bij het binnenrijden der

Middelburgsche Courant | 1834 | | pagina 1