N\ 43. MIBBELBURGSCïlÉ CÖÜKAN Donderdag" 10 April 1831. NIEUWSTIJDINGEN. jDuitgchlanb, (Sront-Brittawjc,. JftNmïïtrijfï,. üleberlatiöetu O IT^RANKFORT den 4 april. Een partikuliere brief uit Berlijn ver- zekert, dat aldaar, op het eind van maart, verscheidene arrescacien hadden plaats gegrepen en sommige aanzienlijke vreemdelingen bevel be- komen hadden het Prnissische grondgebied ten spoedigste te verlaten al hetwelk men zeide met eene ontdekte zamenzwering in verband te staan. LONDEN den 5 april. In ons dagblad the Courier van den 4 april vindt men eene beschouwing over de zending van lord Durham en den heer Eilice naar Parijs, waarin eene zeer hevige taal tegen koning Lode- wyk Fi/ips gevoerd, en deze vorst van dubbelhartigheid in zijne betrek king en m?t Engeland beschuldigd wordt. Inzonderheid wordt daarin aan den koning der Franschen te laste gelegd, dat hij het vuur des burger-oorlogs in Spanje helpt aanstoken; den Engelschen invloed aldaar geheel gefnuikt heeftPolen aan zijn lot heeft overgelaten na deszelfs bewoners eerst tot opstand te hebben aangezetten aanzien van Belgie slechts zijn eigenbelang in het oog gehouden heeft, enz. Uit Amerika is de teekening ontvangen van eene stoom-machine die aldaar is in werking gebragt en tevens als stoomboot en als stoomrij- tuig dient. Te land gaat deze amphibie op vier wielen, komt zij ech ter aan eene rivier over welke geene brug ligt, zoo begeeft zij zich zonder verderen omslag te water alsdan rusten de wagenwielenen een in het midden aangebragt waterrad stelt zich in beweging. Deze stoomboot-wagen heeft den vorm eener krokodil. PARIJS den 5 april. Thans is ons ministerie aldus gevestigd. De admiraal de Rigny is tot minister van buitenlandsche zaken benoemd, en zal daarenboven het ministerie van marine ad interim waarnemen tot de admiraal Roussinaan wien het wordt opgedragen, van Konstantinopel zal zijn terug gekeerd. De heer Barthe is tot voorzitter van het hof van rekeningen en lid van de kamer der pairs benoemd en wordt als minister van justitie door den tegenwoordigen procureur generaal Per- iil vervangen. De heer Thiers gaat van het ministerie van koophandel en openbare werken tot dat van binnenlandsche zaken overzijnde de graaf d"Argout tot gouverneur der bank aangesteld. De heer Duchdtel lid der kamer van gedeputeerden vervangt den heer Thiers. De maar schalk Soultde heeren Cuizot en Humann behouden hunne portefeuil les. Reeds gisteren hebben de nieuw benoemde ministers in handen van den koning den eed afgelegd. De ministeriele dagbladen houden vol, dat het stelsel van het gou vernement zoo in binnen, als buitenlandsche staatkunde hetzelfde zal blijven. Die der oppositie voorspellen zich vooral geene zachtere maat regelen daar de zoo gehaatte Persil aan het hoofd der justitie is ge plaatst. MIDDELBURG den 9 april. Aan onze voorposten in het vierde district, te St. Kruis hebben zich den 6 dezer drie Belgische deserteurs aangemeld, gediend hebbende bij het 6de regeinent, in garnizoen te Biugge, welke alleenlijk hunne bajonetten en koppels hebben medegebragt en naar Vlissingen vervoerd zijn. Ook zijn den 7 te Sluis vier Fransche militairen aangekomen, welke van het 6de regement van linie, te Metz, waren gedeserteerd doch ingevolge de orders van het departement van oorlog, dadelijk zijn afgewezen. Z. K. II. de Prins van Oranje is, den 7 dezer, in 's Gravenhage teruggekeerd. Men verneemt, dat in het begin der maand mei eene algemeene inspectie en monstering over al de troepen van het leger zal gehouden worden, waarbij al de krijgslieden, daarbij tegenwoordig, in hun geheel veld-equipement zullen moeten verschijnen. De vrees, dat het opzetten van het gemeen te Brussel, tegen de lieden die zich, door inschrijving voor den inkoop der paarden van Z. K. H. d en Prins van Oranje, openlijk als de Oranje-partij toegedaan had den doen kennen, tot erge gevolgen konde aanleiding geven, is niet ongegrond geweest. De stadBitissel is den 6 dezer den geheelen dag, even als in de ergste dagen van de revolutie, aan volkomen regeringloosheid en aan de woede van een opgewonden graauw ten prooi geweest, liet volgende is hoofdzakelijk het verslag van het gebeurde, zoo als het in de Brusselsche bladen, voornamelijk in F Emancipationwordt gevonden De gedane inschrijvingen Voor den weder inkoop van vier paarden, aan den Prins van Oranje behoorende baarde eerst eenige bevreemding,! maar maakte weldra plaats voor een geheel ander gevoel toen de Oran-l gistische bladen de onvoorzigtigheid hadden, de naamlijsten van inschrij vers mee zekeren ophef openlijk aan ce kondigen. Weldra vernam men dat deze openbaarmaking eene groote gisting onder de volksklasse'had verwekt, terwijl dezelve nog des te meer werd opgewonden, door een overvloedig uitgestrooid gedrukt berigt, waarin met hevigheid tegen de lieden werd uitgevaren, die als inschrijvers bekend waren en wier namen daarbij werden aangewezen. In den avond van zaturdag waren al de es- tn'minets van de benedenstad vol volksdie van niets anders spraken dan van de Orangiscische uittarting, gelijk zij het noemden, en elkander on derling aanspoorden deswege w.iaak te nemen. De burgerlijke autoriteit, van deze gisting der gemoederen onderrigtliet de posten verdubbelen en patrouilles de straten doorkruissen. Deze voorzorgen weiden vol doende geachtdoch liet tegendeel bleek weldra; in den schouwburg, waar men tegen den volgenden avond (zondag) Faust aangekondigd had werd in plaats daarvan met groot geschreeuw de Muette de Portici ge vraagd. Bij het uitgaan verzamelden zich een hoop jonge lieden en een aantal werkvolk op het muntpleinrondom den vrijheidsboom, en begon nen in koor den Brabangonne en den Marseillaise aan te heffen. Deze hoop begaf zich het eerst naar de bisschopsstraatwaar, zoo bet gerucht wilde, eene sociëteit weid gehouden, die men zeide dat de in schrijving begunstigd had. Dit huis werd aangevallen de glazen verbrij zeld en naar binnen gedrongen. Eene patrouille kwam er op aanmet den burgemeester aan het hoofdop zijne stem ging de menigte daar ter plaats uiteen. Terzelfder tijd had zich eene andere hoop volks naar het bureau van den Lynx begeven. Gelukkig was dit gebouw zorg bijna geheel ontruimdook schijnt aldaar een dertigtal gestationeerd te zijn geweest, die de stoutheid der aanvallers voor den oogenblik bedwong zoodat deze woning beveiligd bleef. Den geheelen nacht tot drie uren in den morgen doorkruisten de pa trouilles de straten. Er werden daardoor geene meerdere buitensporig heden gepleegd; en men vleide zich zelfs dat de openbare rust niet ver der zoude gestoord worden. Doch ten acht uren in den morgen van zondag geraakte eensklaps de geheele stad in beweging; men zag eene menigte lieden, met blaauwe kielen aan, zich door de straten Versprei den de vrijheidskreten met bedreigingen tegen de Orangisten afwisse lende, zich op onderscheidene punten op den trommelslag vereenigende of onder geleide eener groote driekleurige vlag, en eensklaps en gelijk, tijdig zich rigtcn naar het gebouw der sociëteit in de bisschopsstraat, dat reeds den vorigen avond aangevallen was; naar het hotel van deil hertog van Ursel in den Loxumsrraatnaar het hotel van den prins van Lignein de hertogstraaten reeds waren deze gebouwen door het volk bemagtigd en geheel verwoesttoen eerst de linietroepen en de guides op de bedreigde punten afkwamen. Het voorkomen dezer woningen, een half uur nadat dezelve waren aangevallen gewordenwas het beeld der volkomenste verwoesting. Ra men en deuren waren verbrijzeld; meubels, pendulen zilverwerk op straat geworpen met voeten getrapt. Op sommige plaatsen kwamen de troepen nog tijdig genoeg om het stelen te beletten, waarom men zich voor den oogenblik dan ook minder scheen te bekommeren slechts had men van de draperijen en gordijnen eene soort van driekleurige vlaggen gevormd. Vorst Leopoldvan deze wanorden onderrigt, begaf zich met eenige zijner officieren naar de tooneelen van verwoesting; zijne tegenwoordig heid bragt de razende menigte eenigzins tot bedaren en werd hij door dezelve wel ontvangen. Tusschen 10 en 11 uren scheen de rust hier ej daar te herleven, doch het volk, op de eene plaats door de tegen, woordigheid van Leopold weerhouden maakte andere gedeelten der stad tcc nieuwe tooneelen van deszelfs toomelooze buitensporigheid. Buiten en behalve de reeds genoemde woningen waren vóór twaalf uien op den middag die van den marquis de Trasignies in de hertog- staatvan de gravin de Lalaingvan den graaf de Bethune op het sa. bbnplein van den baron d'Overschie in de kleerkooperstraatvan den Heiligmaker Jonesvan een ander rijtuigmaker buiten de Laekenpoort vai den heer Dewasme Pletinckzop het Guduieplein van den heer Cmaes buiten de Schaerbeeksche poort; van den heer d'OuItremont ei. den heer Devitickvan binnen aan de volkomenste verwoesting prijs g^even. Van twaalf tot twee uren op den middag waren al de straten mee nieuwsgierigen en wandelaars door den zondag nog talrijker dan gewoóri- lij.gevuld. De patrouilles ouunnumui uc iu.icu, nci „„r nioen was onder de wapenen en rigte zich naar de omstreken van het. pak waar nog vele bedreigde huizen waren. De guides maakten voor he huis van den marquis de Trasignies eene charge op de plunderaars er kwetsten een aantal lieden en arresteerden er anderen. Een rijtuig, dat men verzekerde aan den graaf de Bethune te behoo- ro, werd van de Magdalenastraat tot voor het paleis getrokken, en on- drweg reedsdoor degenen die er zich in gezet hadden en meest dron- kn waren, achtervolgelijk gebroken en vernield. Sommige officieren sihoten uit het paleis toe en verdreven de plunderaars, doch geraakten bj die gelegenheid in gevecht niet anderen, waaruit zij zich, zonder de bjkomende hulp van andere officieren, moeijelijk zouden gered hebben, (p her Guduieplein poogde de minister Rogier de menigte aan te spre ien en te bedaren zijn rok werd hem stuk gescheurd en zijn hoed op en staak gezet, doch werd hij, na zich bekend gemaakt te hebben coor de menigte wel ontvangen. Voor het huis van den heer Hoorikxeen der teekenaars op de in- ichrijvingslijstwist de kolonel Willmardoor toespraak, de plunderaars <an hun voornemen te doen afzien. Buiten de Schaerbeeksche poorc verd, bij het vernielen van bet huis van den heer Coenaeseen man door iet neerwerpen van een meubel zwaar gekwetst; ook voor het hotel van ilen marquis de Trasignieswerd een man onder een van boven neerge worpen canapé gedood. I11 den namiddag werden een aantal afzonderlijke en dronken lieden uit het volk gearresteerd. Ten drie uren werd het alarm door dé stad ge slagen; en kwamen de burgerwachten te voet en te paard gedeeltelijk in de wapens. Op hetzelfde uur werd eene publicatie van het stedelijk be stuur aangeplakt; weinige oogenbiikken later eene van den raad van mi nisters waarbij de militaire magc geautoriseerd werd zonder médewer king van de burgerlijke te ageren daarop eene van den minister van binnenlandsche zaken, en van den chef van den staf, den generaal llu- pel. Op dit uur en later schijnt men eerst, ernstiger dan vroeger, er >p bedacht te zijn geweest, om de stad voor verdere schroomelijke too mden te sparen. Er werden piketten uitgezet, talrijke patrouilles te ■oet en te paard uitgezonden. Ter. vijf uren werden eeuige kaissons net munitie op het plein van de Namensche poort aangebragt; een paar ■skadrons ianciers kwam van Mechelen en later op den avond van deu- lelfden dag het geheele 9de regement van linie. I11 weerwil der genomen voorzorgen, verzamelden zich de volkshoo- >en des avonds op nieuw. Het estaminet de vier windennabij de ijze- en brug, werd geplunderd en vernielt), ofschoon ook een eskadron lan- iers zich ter plaatse begaf. Ten zes uren had vorst Leopold voor da weede maal het paleis verlatenen werd op de Plaats-Royaal door de ïenigte omringd, die hij alsnu eenige woorden toesprak en daarna we er naar het paleis terugkeerde. De laatste berigten uit Brussel loopen tot tien uren des avondsals wanneer, naar het schijnt, men van geene nadere plunderingen nog had ernomen. Ofschoon van wegc het bestuur van den schouwburg des mor- ens reeds het berigt was aangeplakt, dat men des avonds de Muette zou even had de stedelijke regering in den loop van den dag doen aankon- igendat de schouwburg zou gesloten blijven, zoodat de aanieggers er buitensporigheden dit middel om nog verder de gemoederen op te ietten hebben zien mislukken." Ooggetuigen van het voorgevallene, des avonds van den 7 te Breda

Middelburgsche Courant | 1834 | | pagina 1