N°. 37. MIDDELBURGSCHE fCOüEANf./ Donderdag; jHationale Militie. NIEUWSTIJDINGEN. Shtiteritlattb, JVanfctrifk. 27 Maart 1831. i jfilcbctrlaubctt. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MIDDELBURG, brengen bij deze ter kennisse van een ieder dien zulks zoude mo gen aangaan, dat de derde Zitting van den Militie-Raad, bestemd tot beoordeeling en goedkeuring der Plaatsvervangers, alsmede tot regeling van hetgeen betrekking heeft tot de Nummerverwisselingzal plaatsheb ben, voor de Inwoners dezer Gemeente, op Donderdag den 10 April aan staande, des morgens ten tien uren, in de Abdij binnen deze Stad, en dat, tot het afgeven van Certificaten van goed gedrag, ten behoeve van Plaatsvervangers, door de daartoe bevoegde Commissie, ten Stadhuize zal worden gevaceerd op Vrijdag den 4 dierzelfde maand des morgens van tien tot twaalf uren. Wordende de belanghebbenden tevens indachtig gemaakt, dat volgens art. 7 der Wet van den 28 December 1833 Staatsblad no. 75), «Is Plaatsvervangers, voorde ligting van dit jaar, zullen worden toegelaten, alle Ingezetenen, onverschillig in welke Provinciën zij gevestigd zijn, en hoe lang zij in dezelve gewoond hebben en dat alverderbij datzelf de artikelde Nummerverwisseling wordt toegestaan aan alle geloot heb bende Personen der Kantonswelke deel maken van hetzelfde Militie- llessort. Terwijl eindelijk alle Ouders, Voogden, Curators of Gemagtigden worden herinnerd, dat zij voor hunne afwezige Zonen of Pupillen zich ten dage en ure voorschreven, ter plaatse hierboven vermeld, zullen moeten vervoegen. En opdat niemand hiervan onkundig blijve, zal deze worden gedrukt, afgekondigd en aangeplakt, mitsgaders in dezer Stads-Conrant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 25 Maart 1834. Burgemeester en Wethouders voornoemd B IJ L E V E L D. Ter ordonnantie van Hun Ed. Achtbaren, VAN P A N II U Y S. ADMINISTRATIE der DOMEINEN, WEGEN en VAARTEN. Provincie Zeeland. Agentschap Middelburg. HERP ACHTING HAN TOLLEN. Op Zaturdag den 29 Maart 1834, des middags ten twaalf uren, zal de Agent van het Domein te Middelburgin de groote Zaal van de Regthank te GOES en ten overstaan van den Notaris L. Lank- horst, residerende aldaarin het openbaar, voor den tijd van driejaren ingaande den 31 Maart 1834, des middernachts aan de meestbiedenden Verpachten, de opbrengst der tien TOLLEN, staande op den Zijtak des Groeten Wegs der ure Klasse No. 3 tusschen de Steden Middelburg en Tholen. De Verpachting geschiedt bij opbod en afslag; ieder Perceel zal eerst afzonderlijk en daarna de Tollen van ieder Eiland in drie massa's worden aangeboden. Alles breeder omschreven bij de voorwaarden welke van nu af aan voor een ieder ter lezing liggen aan het Gouvernement der Pro- vincie Zeeland, ten Raadhuize der Gemeenten waaronder de Perceelen gelegen zijn ten Kantore van den Agent van het Domein en Notaris voornoemd, en voorts in de voornaamste Logementen der Steden Mid delburg, Goes en Tholen. Nadere informatien zijn te bekomen ten Kantore van den Agent van het Domein te Middelburg. G. VAN DER MIEDEN. De COMMISSIE van LANDBOUW in ZEELAND brengt ter kennis der belanghebbenden, dat de Dek-Hengstet) in het District Walcheren, welke voor het jaar 1834 zijn goedgekeurd, behooren aan C. Fret, te Oostsouburg; J. Meijers te Serooskerke de Wed. S. Kodde, te Oost- kapelle de Wed. J. de Hamer te Kleverskerkeen A. Bliekte Nieuw- land. Middelburg, den 10 Maart 1834. J- LIEBERT Secretaris. FRANKFORT den 21 maart. Volgens berigten uit Rome, van den 6 dezerbaart de toestand van Spanje steeds groote zorgen aan het Pau selijke hof. Men vreest dat, als de liberale partij de overhand verkrijgt zij met der tijit alle kerkelijke instellingen zal aantasten en zoodoende aan Rome al zijnen invloed benemen. Dat van hier alles geschiedt, om zulks te verhoeden, is zeker, en de Spaansche geestelijkheid, zoo schrijft men verder heeft mede al het mogelijke gedaan ten einde de bonden niet te laten losgaan, welke het gebouw der kerkelijke hiërarchie nog te zamen houden. Zoo de tijden voorbij zijn dat de Paus steeds ziine magt zocht te vergrooten, waakt hij toch zorgvuldig om het be staande te behoudenten einde de kerk een geheel blijve en niet zoo als in zekere mate in Frankrijk gebeurd is eene nieuwe scheuring onderga. Deze gedachte houdt te Rome een ieder bezig, die maar eenig belang stelt in de toekomst, welke voor den Pauselijken stoel even bedenkelijk als donker worden kan. PARIJS den 22 maart. De voorslag der kamer van gedeputeerden tot afschaffing der majoraten heeft bij de pairs schipbreuk geleden, im mers heeft men dezelve, op aandrang van den graaf Royzoodanig ge wijzigd, dat niet alleen de verkregene regten behouden blijven, maar ook de thans bestaande majoraten naar de oorspronkelijke instelling zullen worden overgedragen; waardoor het eigenlijk doel geheel is gemist. De maatschappij der regten van den mensch heeft op onderschei dene plaatsen, even als in de hoofdstad, het besluit genomen, zich des noods met geweld tegen de toepassing der wet over de vereenigingen te verzetten. De heer Cabet, onlangs door het hof van assisen veroordeeld heeftnaar men verneemtvan het beroep in cassatie afgezien en zich naar Belgie begeven. Bijzondere berigtenvkii de Spaansche grenzen ontvangen ütideti niet gunstig voor de zaak der jonge koningin. Een korps vab niet minder dan 6000 karliscen zoude zich voor de tweedemaal van Vit* toria hebben meester gemaakt, en thans ook de naburige plaatsen bei zetten, daar de generaal Qucsada alle beschikbare troepen in Navarre heeft bijeengetrokken. Voorts schijnt men bevreesd te zijndat een aantal der afgevaardigden ter vergadering van de Cortes tot de partij van don Car/os zullen behooren, en dus het gouvernement mdeijelijkhedefi in den weg zullen leggen. AMSTERDAM den 23 maart. De alhier gehoudene ccllekte voor de stads armen-scholen heeft opgebragt de som van 7045 43. Gisteren avond na de voorstelling in den stads schouwburg van het oorspronkelijke zangspel Sajfo, heeft het publiek den dichter van ge meld stuk, den heer mr. J. van Lennep alsmede den componist, den heer J. B. van Bree, naar buiten geroepen. Deze verschenen in de loge van heeren commissarissenen werden onder het daverend handge klap der talrijke menigte ontvangen. Toen echter ook het publiek luide en herhaaldelijk zijn verlangen te kennen gaf, om de hoofdzangeressen en den heer Voet toe te juichen, die zooveel tot den goeden uitslag der voorstelling hadden bijgedragen, werden gemelde zanger, beiievens me vrouwen StoetsEngelman en Naret Koningdoor de heeren van Lennep en van Bree op het tooneel geleid, en allen ontvingen daar de ondub- belzinnigste blijken van de onbegrensde goedkeuring des publieks. Eeit op het tooneel geworpen achtregelig dichtstukje werd, op uitdrukkelijk verzoek des publieks, door den heer van Hulst voorgelezen. Welke gunstige verwachting men ook van deze voorstellling had gekoesterd i zij heeft die nog verre overtroffen. ROTTERDAM den 23 maart. De loterij der voorwerpen van kunst en nijverheid, die ten voordeele van de weezen alhier, wier ouders aan de choleraziekte overleden waren, den 17 februarij 11. heeft plaatsgehad, heeft zuiver opgebragt f 6695. UTRECHT den 21 maart. De hoogleeraar Th. G. fan Lidth de Jeudei droeg heden het bestuur over de hoogesclioolvoor het volgende aka- demie-jaar, over aan den hoogleeraar H. J. Rooijaardsdoof Z. M. derf Koning tot rector-magnifiens benoemdna het houden eener plegtige redevoering: de vita et n/eritis Adami Simonsdat is: over het leven en de verdiensten van Adam Simons, en het vermelden der verdere lot* gevallen der hoogeschool. Daarna werden de gouden eereprij/.en voor de bekroonde verhandelingen en de loffelijke getuigschriften uitgereikt, 's Avonds gaf de studerende jeugd een blijk van hare deelneming in den feestdag te kennen door eene serenade, terwijl het geheele feest op nieuw getuigde van den goeden geest aan deze hoogeschool heerschende, en alles in de meest geregelde orde afliep. MIDDELBURG den 26 maart. In den avond van II. zondag is Z. K. H. de Prins van Oranje naar hec leger vertrokken, en zijn HIJ. KK. HH. de Prins en Prinses Frederik der Nederlanden, in goeden welstand, uic Berlijn te 's Hage terug gekomen. Door tegenwind is den 23 dezer ter reede van Vere gearriveerd de Fransche schooner la Néréidekapitein B. Faillant, van Londen naar Ostende gedestineerd met verwhout en kina. In weerwil van den zondag zijn de Belgische afgevaardigden deii 23 vergaderd geweest, om over een der gewigtigste punten betreffende den ijzeren spoorweg te beraadslagen, te weten, of dezelve van gouver- nementswege of bij wijze van concessie zoude uitgevoerd worden. Na eene vrij levendige discussie, eerst over het punt van beraadslaging, vervolgens over de vraag hoe men de in omvraag te brengen kwestie zoude stellenbij welke discussien echter het verlangen der leden om aan de langgerekte woordenwisselingen een einde te zien duidelijk door straalde, hetgeen zelfs sommigen van hunne spreekbeurt deed afzien, werd eindelijk door den president eenvoudig bet volgende in omvraag gebragc, zal de ijzeren spoorweg, waarvan in het ontwerp van wet gesproken wordt, door het gouvernement ondernomen worden?" welke vraag door 55 der 90 aanwezende leden en dus met eene meerderheid van 20 stemmen bevestigend werd beantwoord. Door den uitslag dezer stemming, waardoor een der hoofdkwestien van het ontwerp, waarom trent bij de algemeene beraadslagingen zoo veel woorden verspild zijn is beslist, mag men het er voor houden ,'dac de aanneming van het ont werp zelf, al is het dan ook met eenige wijzigingen, van zelve zal volgen. In de zitting van zaturdag is nog door de gezamenlijke Vlaamsche le den der kamer een amendement op het 2de artikel van het ontwerp op hec bureau nedergelegd houdende, dat men een begin zou maken mee de gedeelten wegs van Mecheien naar Verviersnaar Ostende Antwer pen en Brussel en de beide eerste gelijktijdig zouden begonnen worden. Bij de opening der zitting van den 23 werd nog door den beer Frisotl de tegenwoordigheid van den oorlogs-minister verlangd om de kamer ge rust te stellen met betrekking de genomen voorzorgen ten aanzien der buitengewone bewegingen onder de Hollandsche troepen, immers ïiaar de Brusselsche bladen zulks reeds sedert eenige dagen hunnen lezers opdisschen en naar volgens hen het gerucht daarvan in Brussel in omloop isde kamer besloo; echter den minister daartoe eerst in de volgende zitting in haar midden te ontbieden. Voormeld gerucht, eerst door den Courtier en door een paar andere bladen verspreid, wordt thans door den Independant opgenomen die daarbij tevens de gelegenheid waar neemt, om zijne lezers te verzekeren, dat het Belgisch bestuur van al les ouderrigc is en zijne voorzorgen daarnaar heeft genomen. Een gedeelte der Belgische kavallerie, alsmede de batterij rijdende artillerie, zijn uit hec Luxemburgsche teruggeroepen, om weder in Bel gie te kantonneren. In den Henegotnvschen Observateur leest men thans het volgende: Eene zwarte vlag is bij de roode vlag, die op de hoogte van Flenu wappert, gevoegd. Het begint er daarmede donker uit te zien; naar liet schijnt zal de reis van HH. MM. de koning en koningin der Belgen naar de hoofdstad van Henegouwen zoo spoedig nog niet plaats hebben. Het gouvernement vreest en niet zonder reden eene te luide openbaring van de algemeene denkwijs opzigtelijk den ijzeren spoorweg, alsmede de vernieuwde voorstelling van de grieven, welke de deputatie den ko-

Middelburgsche Courant | 1834 | | pagina 1