N". 36. MID ÖE LB UIIG SCIIE COURANT. Dingsdag 25 Maart 1831. NIEUWSTIJDINGEN, ühuistftlatib. (ÖttOöt-ISriüaujc,. Jfvvm Strijk. Üleberlanben. IJ^RANKFORT den 18 maart. Z. M. de keizer van Oostenrijk bevindt zich, volgens de laatste berigten uit Weenen, zonder koorts en volmaakt aan de beterhand. Met het begin van het zachte jaargetijde is hoogstdezelve voornemens wederom eene reis te doenTyrol en Lombar- dye te bezoeken, zich in Milaan en Venetie eenigen tijd op te houden en in julij naar Baden terug te keeren om er de wateren te gebruiken. Uit verschillende Duitsche gewesten doen zich klagten hooren over de schadelijke gevolgenwelke men thans van den ongewoon zachten winter begint te ondervinden. In Rijn-Hessen hebben de veld muizen zich op eene ongeloofelijke wijze vermenigvuldigd, en rigten groote schade aan de met winterkoren en klaver bezaaide velden zijn door deze dieren geheel ondermijnd en vernield. En uit de omstreken van Koblentz wordt gemeld, dat een groot deel der vruchtbooraen al daar, welke ten gevolge van de vroege warmte reeds in vollen bloei stonden, dit jaar geene vruchten zullen dragen, alzoo de ingevallen vorst en sneeuw den bloesem volkomen vernield hebben. De tweede kamer in Saksen heeft bijna met eenparige stemmen besloten den koning en den prins mede regent te verzoeken van haar eene consept-wet te doen voordragen, tot verbetering van den zedelijken en burgerlijken toestand der Israëliten in dat rijk en vooral 0111 het bij zonder toeverzigt der politie over de Joden die de stad Freiburg door trekken af te schaffen den Joden toe te staan hunne kinderen een am bacht te laten leerende oude belasting te vernietigen die van eiken Jood gevorderd werd bij het ontstaan van brand in Dresden hun te ver gunnen in de nieuwe stad of voorsteden van Dresden te wonenen ein delijk hunne godsdienst en openbare scholen onder het bestuur van den minister van eeredienst te plaatsen. LONDEN den 19 maart. Maandag avond heeft de heer Sheil in het huis der gemeenten verlangd dat door het gouvernement ophelderingen gegeven zouden worden omtrent de traktaten, sedert januarij 1833 tus- sehen Rusland en de Porte geslotenen tevens gewild dat het een af schrift zou overleggen van de stukken betrekkelijk deze zaak tusschcn Engeland en Rusland gewisseld. Lord Palmerston en de heer Stanley hebben zich hiertegen verzet, op grond, dat het publiekmaken van die papieren strijdig met *s lands belangen wasen na eenige debatten is het voorstel van den heer Shell verworpen. Men verzekertdat er dezer dagen order gegeven is om nog twee linieschepen voor active dienst uit te rusten, en wel de Rodncyeen nieuw schip van 90 stukken te Plymouth en de Prinses Charlottevan Ho stukken, te Portsmouth. De Nederlandsche minister jhr. DeJel is gisteren bij den koning ten gehoore geweestdaar hij waarschijnlijk nog deze week voor eeni gen tijd naar 's Gravenhage vertrekt. Onze dagbladen geven verslag van een meesterstuk der kunst in het horologiemaken hetwelk alhier de algemeene aandacht tot zich trekt. Het is de kerkklok van Exeter, waaraan de heer Lovelace 43 jaren gewerkt heeft. Het is een beweegbare almanak, welke de secon den, minuten uren, maanden en maansveranderingenhet jaartal en zelfs het schrikkeljaar aanwijst. Het daaraan verbonden klokkenspel is uitmuntend; zoodra hetzelve begint te spelenkomt een Saturntis voor den dag die de maat slaat. De heer Herschel II is van Windsor afgereisd om zich naar de kaap de Goede Hoop in te schepen; zijne astronomische instrumenten waren op acht wagens geladen elk derzelve werd door vier paarden voortgetrokken. Het doel van zijne reis is, om de vaste sterren aan het zuidelijke halfrond des hemels op te nemen, en vooral, om eenen catalogus te maken der dubbele sterren, die aldaar gevonden worden. In een bijzonderen brief uit Konstantinopel van den 19 februarij wordt gezegd, dat lord Ponsonby rakende het traktaat van julij aan de Porte eenige vragen heeft gedaanen daarop een beslissend antwoord heeft geëischt. hetwelk hij intusschen nog niet ontvangen had. Het ministe rieel blad, dat dezen brief mededeelt, voegt er bij, dat de Porte ze ker zoo antwoorden zal, dat Engeland tot den oorlog zal besluiten, en dat dit ook door de Turken wordt verlangd, ten einde aldus gelegen heid te vinden zich te ontslaan van het juk van Rusland. PARIJS den 18 maart. Gisteren is in de kamer der gedeputeerden de discussie begonnen over het amendement van den heer Berenger op de consept-wet tegen de politieke genootschappen, dat door dien afge vaardigde ontwikkeld is. Hij beschouwde dat dergelijke genootschappen de vrijheid meerder schade dan voordeel dedenen het voornamelijk aan de geheime broederschap der Carbonari te wijten was, dat Italië onder het juk van Oostenrijk zuchtte. Hij begreep verder, dat zijn voorstel beter was dan dat der regering, uit hoofde dat hij het regt om genoot schappen te vormen erkend wilde hebben. Drie ministers de hertog' de Brogliede heer Barthe en de heer Thiers hebben het amendement bestreden en geantwoord op de aanmerkingen en aanvallen van de hee- ren Odiilon Barrot en Berryer, Zij hebben het regt om genootschappen op te rigten geenszins ontkend, maar betoogd, dat dit even als andere regten aan wettelijke bepalingen moest onderworpen zijn. Heden werden deze gewigtige beraadslagingen voortgezetde heer Havin heeft het amendement ondersteund dat daarentegen hevig door den heer Jaubert is aangetast. Deze meende, dat men even min zoodanige genootschap pen als volks-oploopen op de straten mogt dulden en verweet de oppo sitie dat zij aan de regering steeds alle middelen wilde weigeren om de 'openbare rust te verzekeren. Bij het afgaau van dit berigt duurden de deliberatie'» nog voort. Men spreekt van een plan om de artikels 86, 87, 88, 89 en 90 van het lijfstraffelijk wetboek meerder uit te breiden ten einde aanvallen op den persoon des konings en op de leden der koninklijke familie meer krachtdadig te beletten. Ook zou er een nieuw artikel worden inge voerd oni de ministers en hooge ambtenaren te beveiligen tegen de schan delijke lasteringen, waarvan zij thans dagelijks het voorwerp zijn. PARIJS deu au waart. Bij het einde der zitting van eergisteren heeft de kamer van afgevaardigden, met eene vrij beslissende meerder» heid het amendement van den heer Berengerop het eerste artikel der wet tegen de staatkundige genootschappen verworpen. Gisteren heeft de kamer zich met onderscheidene araendementen op het eerste artikel van dat ontwerp van wet bezig gehouden* Heden morgen de discussie voortzettende, heeft men het eerste arti» kei van het oorspronkelijk ontwerp onveranderd aangenomenechter schijnt de oppositie het nog niet geheel te hebben opgegeven om door eene of andere wijzigende bepaling de ware bedoeling van het bestuur te doen mislukkenbij het vertrek der laatste berigten hield men zich bezig met een amendement van den heer Corcelleswaarnaar van het al gemeen verbod zouden zijn uitgezonderd die genootschappen, welke de handhaving van het charter ten oogmerk hebben. Het lijdt met dit al geen twijfeldat ook dit voorstel door de meer derheid zal worden verworpen het eenige der amendementen dat bij een groot gedeelte der kamer, met name btj de zoogenaamde tiert parti, bijval schijnt te vinden, is dat van den heer Tesrewaarbij zoude be paald wordendat de geheele wet niet langer dan drie of vijf jaren van kracht zal zijn. Eenige leden van de oppositie zijn, naar men zegt, voornemens, bij het einde der discussie een openbaar protest in 't licht te geven. De beroemde schrijver de Chateaubriandvan wiensedert de uit gave zijner Etudes historiquesniets van belang in het licht was geko menheeft thans besloten, om gedenkschriften van zijn leven uitte ge ven die reeds vroeger bestondendoch oorspronkelijk bestemd waren om eerst na zijn overlijden het licht te zien. De voorrede van dit werk is reeds bekenden wordt, wat den stijl betreftzeer geroemd. 's GRAVENHAGE den 21 maart. Ten gevolge der in deze laatste dagen gehouden kabinetsraden is gisteren de Nederlandsche kabinets-cou- rier Hoog met depeches naar Weenen vertrokken. De gouverneurs der provinciën zijn dezer dagen door Z. Exc. den minister van binnenlandsche zaken, namens Z. M. den Koning, uitgenoociigdom, zoo wel in het wezenlijk belang van de ingezete nen, die zich, hetzij bij de nationale militie, hetzij bij de korpsen mobile schutterij, willen doen vervangen, als in dat van de zedelijke gesteldheid van het leger zelf, naauwkeurig toe te zien, dat geene an dere vreemdelingen van geboorte bij de nationale militie of mobile schutterijen tot plaatsvervangers worden aangenomen, dan dezulken, wel ke voldoende bewijzen zullen geven van hunne hoedanigheid van inge zeten van het Rijk, in dier voege, dat zij als zoodanig (bijaldien zij den daartoe gevorderden ouderdom niet te boven rnogten zijn) voor zich zei ven aan de wetten op de militie en schutterijen zijn onderwor pen geweest, niet alleen, maar tevens, door eenig voortdurend verblijf hier te lande, behoorlijken waarborg aanbieden voor hunne goede gedra gingen en daarenboven door getuigschriften aantoonen buiten het be reik der militaire verpligtingen te vallen in hun eigen vaderland. Naar men verneemt, heeft Z. M. de Koning dezer dagen ver klaard dat de manschappen der nationale militie, welke de diensttijd van vijf jaren (of minder, ingeval van vroeger ontslag, om wettige re denen) hetzij in persoon, of bij vervanging, hebben vervuld, moeten worden beschouwd hunne dienst te hebben volbragt, en derhalve eenen broeder aanspraak te verleenen tot finale vrijstelling, ingevolge art. 22 en 23 der wet van 1820, ook dan, wanneer de omstandigheden, krachtens de grondwet of eenige andere wet, eene langere in diensthou- ding medebrengen. Zr. Ms. brik van oorlog de Panther is den 21 weder aan den Helder aangekomen. MIDDELBURG den 24 maartDen 19 dezer zijn aan onze voor posten bij Axel weder drie Belgische deserteurs aangekomenwaaronder een jongman van 20 jaren, geboren te Middelharnis, provincie Zeeland, gediend hebbende als serjant-majoor bij het iste bataillon van het 3de regement infanterie; dezelve verklaarde, tijdens den opstand in Belgie, geëmploijeerd te zijn geweest op een kantoor te Boom en tot de dienst gedwongen te zijn geworden. Hij was met de beide anderen, een sol daat van hetzelfde bataillon en een rijdende jager, Belgen van geboorte, den vorigen dag uit Gent gedeserteerd. De algemeene discussien over het ontwerp van den ijzeren spoor weg zijn den qi eindelijk in de Belgische kamer van afgevaardigden, 11a eene zitting van 6 uren, waarin nog onderscheidene leden hunne be denkingen voor en tegen het ontwerp in het midden gebragtof op de gemanakte aanmerkingen gerepliceerd hebben gesloten geworden. Men verwachte zich thans op een groot aantal amendementen, die tot nieuwe en even langdurige discussien zonden aanleiding geven. Op de jongste algemeene vergadering der Belgische katoen-fabrie kanten die den 17 op het raadhuis van Gent is gehouden, is besloten, om bij een afzonderlijk vertoog hunnen neteligen toestand aan de kamer van vertegenwoordigers te doen kennen. Deze fabriekanten schijnen thans, nu hunne buitenlandsche verzendingen ophouden, te willen trach ten, om, door middel van hooge tolregten, ten minste het binnenlandsch debiet in Belgie te behouden. Den 20 heeft te Tervuerenvan wege het bestuur van het seques- ter der goederen van ons Vorstelijk Huis in Belgieden openbaren ver koop der paarden aan Z. IC. II. den Prins van Oranje behoorende plaats gehad. Volgens de Brusselsche bladen waren er een aantal Engelsche Fransche en Belgische liefhebbers bij tegenwoordig geweest, onder an deren de inspecteur-generaal der Fransche paardenstoeterijverscheidene paarden waren tot zeer hooge prijzen verkocht, gelijk het paard, Mameluk geheeten, voor den prijs van 10,000 fr. Ook zou een dezer paarden voor eene som van 9,000 fr. voor rekening van den hertog van Orleans zijn gekocht. - Dingsdag avond hebben eenige jonge lieden te Brussel op de straac een geschreeuw aangeheven tegen de priesters en de katholijke universi teit. Voor de school der zoogenaamde broeders Ignorantijnen hebben zij eene kattenmuzijk gemaakten zijn aldaar door de politie en eene sterke patrouille van het garnizoen uit een gejaagd; vijf of zes der belhamels zijn in hechtenis geraakt. Den volgenden avend hebben zich weder der gelijke oploopen van jong volk vertoond. Er waren vele patrouilles

Middelburgsche Courant | 1834 | | pagina 1