Citf ËAM f N% 33. MIDDE LBUR6 SCHE Dingsdag 18 Maart 183JU 't Stmoirtisirtiie^wiibicaaE NIEUWSTIJDINGEN. Shtitöchlrtttb- jfratiferijk. jOteberUttben- T &A i W>- m,Ci ADMINISTRATIE der DOMEINEN, WEGEN en VAARTEN. Provincie ZeeLand. Agentschap Middelburg. O VERPACHTING VAN TOLLEN. p Zaturdag den 29 Maart 1834, des middags ten twaalf ureh zal de Agent van het Domein te Middelburgin de groote Zaal van de Regtbanlc te GOES ëh ten overstaan van den Notaris L. Lank~ horstresiderende aldaarin het Openbaar, voor den tijd Van drie jaren ingaande den 31 Maart 1834, ^es midüérnachtsaan de meestbiedenden Verpachten, de opbrengst der tien TOLLENstaande op den Zijtak des Grooten VVegs der iste Klasse No. 3 tusschen de Steden Middelburg en Tholen De Verpachting geschiedt bij opbod en aftlagieder Perceel zal eerst afzonderlijk en daarna de Tollen van ieder Eiland in drie massa's worden aangeboden. Alles brëeder omschreven bij de voorwaarden welke van nü af aan voor een ieder ter Ieëing liggen aan het Gouvernement der Pro- vincie Zeelandten RaadhuiZe der Gemeenten waaronder de Perceelen gelegen zijn ten Kantore van den Agent van het Domein en Notaris voornoemd, en voorts in de Voornaamste Logementen der Steden Mid delburg, Goes en Tholen. Nadere informatien zijn te bekomen téti Kantore van den Agnet Van bet Domein te Middelburg. G. VAN DER MIEDEN. De COMMISSIE tot het Schoolwezen uit het Middelburgsche De partement der Maatschappij tot Nut van het Algemeen, zal, op Woens dag den 19. dezer loopende maand Maart, des voormiddags, ten half 12. uren, in de Lutbersche Kerk alhier, openbare Prijsuitdeeling doen aan de, onder haar opzigt onderwezen wordendeKinderenZiillende de ingang der Kerk, op de Bree uitkomende, ten elf uren geopend zijn: Wordende wijders te kennen gegeven dat van de Stoelen in de Kerk van No. 1. tot No. 140. alléén gebruik kan worden gemaakt door die genen, welke een Toegangskaart, waarop de letter B. gedrukt is, kan vertoonen. J. R EI T ZSecretaris der Commissie. FRANKFORT den ia maart. In bijzondere brieven uit Berlijn, van 9 maart, leest men het volgende: Eindelijk is de reis van den minister Ancillon naar Weenen op mor gen bepaald reeds zijn alle toebereidselen Voor dezelve gemaakt. Gis teren heeft de genoemde staatsman eene langdurige audiëntie bij den kroonprins gehadtot welke niemand anders is toegelaten. Men beweert steeds, dat Z. K. H. sedert hoogstdeszelfs laatste rei? door de Rhijn- provinciengeheel overtuigd is van de noodzakelijkheid van eenige zoo genaamde moreele en materiëele verbeteringen en den minister de be hartiging daarvan bij herhaling nadrukkelijk heeft aanbevolen. Men ver wacht dat eerst na de komst van den heer Ancillon te Weenende werkzaamheden van het congres tot een bepaalden uitslag zullen gebragt worden. Bij gelegenheid van het verblijf van Z. K. H. den prins van Oran je in deze stad, spreekt men hier veel over de Holldndsch-Belgische aangelegenheden. Het gerucht van den dag wil, dac, ten gevolge van het verblijf van Z. K. H. in Petersburg, de verdere onderhandelingen waarschijnlijk een gunstiger keer zullen nemen, Bij het Pruissische leger houdt men zich op nieuw bezig met de verbetering van de geweren." Den 8 dezer heeft Z. M. de koning van Beijeren de zitting der stenden-vergadering te Munchcn met eene beknopte aanspraak geopend. Z. M. gewaagde daarbij in de eerste plaats met veel welgevallen van de met Pruissen en verscheidene andere Duitsche staten geslotene tol-ver- eeniging, en drukte zijne hoop uit, dat die vereeniging zich zonde uitbreiden, en dat een handelsverdrag met Oostenrijk tot stand zonde komen, opdat al zijne onderdanen het genot van een meer uitgebreid handelsverkeer mogten erlangen. Voorts laat Z. M. zich omtrent de rust in zijn land dus uit: Wanorden hebben sedert den laatsten land. dag op eenige weinige punten des koningrijks plaats gehad, maar de om standigheid, dat zij zich tot zeer weinige bepaald hebben, getuigt van *s lands goede gezindheid. Ik weet de gezindheid van mijn volk te on derscheiden van die der partij welke zich valschelijk voor deszelfs or gaan uitgeeftdie partij wil heerschenal het bestaande vernietigen de staatsregeling, welke ik naauwgezet handhaaf, omverwerpen. Mijne Beijeren beminnen mij zij kennen mijne zorg voor hun welzijn." De koning is door de vergadering luide toegejuicht. PARIJS den 12 maart. I11 de kamer der pairs werd gisteren een gunstig rapport uitgebragt, over het voorstel in de kamer van afgevaar digden opgeworpen, tot intrekking der majoraten. De politie tracht reeds bij voorraad de staatkundige genootschap pen in de hoofdstad zoo veel mogelijk te bedwingen. Van de zoo tal rijke maatschappij der regten van den mensch worden dagelijks eenige leden in hechtenis genomen, en bij dezelve huiszoeking gedaan. Eenige onzer dagbladen willen uit Madrid tijding hebben ontvan gen tot den 7 dezer, toen het aldaar voor het oogenblik volkomen rus tig scheen, terwijl er echter onder de bevolking nog steeds eene gisting heerschte, die ernstige gevolgen konde hebben. De zoogenaamde libe rale partij was ten hoogste verbitterd over de zwakheid van het bestuur, en verwenschte thans nog meer den heer Martinez de la Rosadan voor eenige weken zijnen voorganger. PARIJS den 13 maart. De kamer van afgevaardigden houdt zich nog heden met de algemeene discussie over het ontwerp van wet tegen de staatkundige genootschappen bezig. -f- Men meent te weten dat de commissie, met bet onderzoek van het budget belast, in weerwil der bedreigingen van den maarschalk Soult de uitgaven van het departement van oorlog tot zoo vérre heeft ceiug. gebragt, dac het leger noodzakelijk tót een effectief van cpovóqó hlati moet worden verminderd. De minister zoude eindelijk in die jhéziiijii. ging hebben toegestemd, en eerstdaags zouden de ordonnantiën het licht zien, waarhij dezelve door eene geheel niëiiwe organisatie der feservë- bataillons wordt ingevoerd. Van Madrid zijn geene nadere berigren ontvangen. Eén den dag bladen van Barcelona van deii 4 dezer vermeldt, dat het Spaansch góti- vernemeöc de amnestie algemeen zoude makenen in het bijzonder deri generaal Mina heeft uitgenoodigdom in zijn vaderland teriig te keeréti. De omstreken van Pontremoii, in het groothertogdom Toscana zijn den 14 der vorige maand door eene hevige aardbeving bezocht ge worden. In de stad duurden de hevige schokken 10 of 12 minuten; en daérdoor werden vele huizen, kloosters en kerken deels onbewoon baar gemaaktdeels Sterk beschadigd. Sëhier van alle huizen Werden de schoorsceenen vernield. De beide bruggen over de rivier Verde zijii geheel onbruikbaar geworden. Gelukkig heeft in de stad niemand het leven verloren maar in de Omliggende dorpen zijn vier personen onder de bouwvallen hunner huizen begraveii gewordeil. De schade aan de ge bouwen is onberekenbaar. MlDDDELBURG dén 17 maart. Aan de ledën def Stüten Gënéraiii Zijri thans rondgedeeld of toegezonden de antwoorden der regering op dë aanmerkingen der afdeelingen van de Tweede Kamer, opzigtelijk de 18de, 19de en 20ste titels des tweeden boeks van het burgerlijk wetboek als mede eene nieuwe redactie van bovengemelde drie titèis van hetzelve wetboek. De vorige Week heefc Z. M. de Koning vijf en zeventig ópper- officierenofficieren, Onder-officieren en soldaten, behoord hebbende tot de garnizoenen van Maastricht en het kasteel van Antwerpen zóó tot ridders der militaire Willëta's-orde, als tót ridders der órde van den Ne» derlaridsclien Leeuw, benoemd. - De Staats Courant behelst een besluit van E. M.van den 28 fe- bruarij 11., houdende nadere bepalingen op de teelt, de bereiding en den handel in meekrappen. Ten einde de bij sómmigen të dien öpzigte plaats hebbende mis vatting in het vervolg voor te komen is aan de ambtenaren van deil burgerlijkeh Stand aangeschreven, dat de schutters, die met dèn eersten ban zijn uitgetrokken, tot het aangaan van een huwelijk geenszins een bewijs van de toestemming daartoe van dèfi kommahdaht van htm korps behoeven over te leggenmaar dat hetin het belang van de dienst aan die kommandanten alleen wordt overgelaten, óm de verleening van het vereischte verlof tot afwezigheid, naar gelang der omstandighe den, te regelen. i Van 's Hertogenbösch dert 13 maart schrijft men h Onder de troe pen uitmakende de tweede divisie, heeft deZer dagen eene vrij alge meene verandering van kahtonnementen plaats gehad. Het hoofdkwartier der divisie en der eerste brigade is te Eindhoven; dat der tweede bri gade te Helmond gebleven." Van Vlissingen den 15 dezer wórdt ons gemeld: Zr. Ms. korvet de PAntHer, kapit.-Iuit. Edelingkwam gisteren in den namiddag alhier ter reede; komende van het Nieuwe Diep, met manschappen ter bemanning der ftotille-vaartuigen. jj Dë stoomboot Suriname is dezen morgen alhier ter reede gear riveerd, komende van Texel, Van de Schelde verneemt mendat men thans in Antwerpen Volko men onderrigt was aangaande de voorgewende overschrijding van het Bel gische grondgebied door de Hollandersaan den Doel. - Eenige dief echte voortbrengselen van de Belgische glorieuse waren, in twee boot jes, in de grootste stilte, van Calloo komen afzakken, met het patrio- tieke oogmerk, om de weinige ledig en genoegzaam onder water staande huisjes bezijden den Doel te visiterenen alles wat van hun gading was in te palmen. De Belgische kommandanc van de wacht aan den Doel- dijk, in de plaats van uit te roepen d (e trait ld je reconnais trion sang zag niets dan vijandenenverblind door ongewone heldenmoed en waak zaamheid, waande hij zich reeds door onze kanonneerbooten omringd, en vuurde dapper op de Belgische chevaliers d''industriedie, verwon derd over dezen schitterenden strijdlust hunner landgenootenspoedig naar Calloo terug roeiden, zonder hunne expeditie d la Pontecoulant té hebben kunnen voleindigen. Beschaamd over het feit, heeft men niec anders als naar gewoonte kunnen handelen, namelijk, om het zotte van de historie eene krijgshaftige tournure te geven, en eenige geweerscho ten te verantwoordendoor te zeggen; de Hóllanders hebben eene po- ging gedaan de grenzen te overschrijden 1" niettegenstaande de Belgi sche soldaten Zeiven zeggen; sacreway zayn pourtang deur ounze ayge hunden gebéaten. Zr. Ms. korvet de Panther is heden weder naar zee gezeild. In de zitting van de Belgische afgevaardigden, van den 14, zijn de disctissien hervat over het aan de orde zijnde ontwerp van den ijze ren spoorweg, zijnde deze de vierde zitting aan de algemeene beraadsla- gingen van dit ontwerp besteed. In deze zitting heeft de heer de Puidi in eene uitvoerige rede over het ontwerp gesproken. Na den loop der discussien te hebben nagegaan, heeft deze spreker trachten te betoogen dat de minister Rogier aan de kamer niet alle de vereischte documenten' had verschaften vervolgens het stelsel van conceSsien in het groot met toepassing op het onderwerp in behandeling, als hét algemeen be ginsel voorde onderneming van openbare werken, beschouwd, en gedu rende een tijdverloop van twee uren de aandacht der kamer weten bezig te houden. Na hem hebben de heeren C. Rodenbach en Smits zich voor en de heer Doignon zich tegen het ontwerp laten hooren. De heer Smits onder anderen trachtte te stellen, op grond van een, zoo hij zëide vaii een Duitseh handelhuis bij hem oritvangén brief, dat er jaarlijks meer dan 500,000 kwintalen gesponnen katoenen dóór middel van den spoorweg DuitsChland zouden ingevoerd worden, die nu den weg over Rotterdam namen, en beweerde hij voorts, dat er memofien tot ontrading van hec ontwerp, van Rotterdam naar Keulen en van daar naar Antwerpen, ter verspreiding onder de leden van de kamer, gezonden waren. Volgens een der Belgische' bladen was de discussie thans zooverre gevorderddat bet beginsel van den aan té leggen weg nagenoeg algertieen was aangeno men, maar zoo het bestuur het ontwerp wilde zien doorgaau dat hec

Middelburgsche Courant | 1834 | | pagina 1