N*. M MIDDK.LBURGSCHE C O IJ II A NT.f% p, Donderdag1 Nationale HUHtie. NIEUWSTIJDINGEN. Cmlodilanb- ©rööt-Bvittauje. t 13 Maart 1834. V fXcbcvlrttibctt. ül.' 1 r-=»:=_i- - BEKENDMAKING. Burgemeester en wethouders der swd middelburg, brengen bij deze ter kennisse van alle de genen die daarbij eeriig belang mogcen hebben dat de Tweede Zitting van den Militie-Raad zal plaats hebben op Woensdag den 26 Maart aanstaande, des morgens ten tien uren op het gewone Lokaal in de Abdij binnen deze Staden dat voor dezelve moeten compareren alle de in d.t jaar geloot hebbende Personen welke vermeetien regt op vrijstelling te hebben. Wordende mitsdien alle belanghebbenden bij deze aangemaand om zich, op voorschrevene plaats en uur, voor den Militie-Raad te sisteren. En opdat niemand hiervan onkundig blijve, zal deze worden gedrukt, afgekondigd en aangeplakt, mitsgaders in dezer Stads-Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 10 Maart 1834. Burgemeester en Wethouders voornoemd, B IJ L E V E L D. Ter ordonnantie van Hun Ed. Achtbaren, VAN PANHUYS. ADMINISTRATIE der DOMEINEN, WEGEN, VAARTEN, enz. Provincie Zeeland, Agentschap Sas-van-Gent. FERP ACHTING FAN TOLLEN op den IVeg der 1ste Klasse, No, 10. Op Maandag den 17 Maart 1834, des voormiddags ten tien uren, zal er, op het Stadhuis te OOSTBURG, al of niet onder voorzitting van eenen Inspecteur der Domeinen, en in tegenwoordigheid van den Agent van het Domein te Sas-van-Gent, ten overstaan van den Notaris Risseeuw en getuigente Oostburg, worden overgegaan tot de openbare Verpachting, voor den tijd van drie jaren, ingaande den 31 Maart 1834, des middernachts, van de onderstaande TOLLEN, op den Weg der iste Klasse, No. 10: De TOL, No. 1te Breskens. n 2te Schoondijke. 3. te Oostburg. 4aan den Kruisweg van Aardenburg en Sluis. De Verpachting zal plaats hebben voor iedere Tol afzonderlijk; leg- gende de voorwaarden ter lezing in het locaal van het Gouvernement der Provincie Zeeland, ter Secretarien van de Gemeenten onder welke de Tollen zijn gelegenbij den Notaris Risseeuw voornoemd ten Kantoren van de Agenten van het Domein te Middelburg en Sas-van-Gent, bij den Hoofd-Opziener der Wegen en Vaarten in Zeeland, te Neuzen, en bij den Opzigter der Groote Wegente Oostburgbij welke drie laatsten inmiddels nadere inlichtingen te beltomen zijn. - De Agent van het Domein, E. C. L. D'H A N E N S. ADMINISTRATIE der DOMEINEN, WEGEN en VAARTEN. Provincie Zeeland. Agentschap Middelburg. FERPACHTING FAN TOLLEN. Op Zaturdag den 29 Maart 1834, des middags ten twaalf uren, zal de Agent van het Domein te Middelburgin de groote Zaai van de Regtbank te GOES en ten overstaan van den Notaris L. Lank- horst, residerende aldaarin het openbaar, voor den tüd van driejaren, ingaande den 31 Maart 1834, des middernachts, aan de meestbiedenden Verpachten, de opbrengst der tien TOLLEN, staande op den Zijtak des Grooten Wegs der iste Klasse No. 3 tusschen de Steden Middelburg en Tholen. De Verpachting geschiedt bij opbod en afslagleder Perceel zal eerst afzonderlijk en daarna de Tollen van ieder Eiland in drie massa's worden aangeboden. Alles breeder omschreven bij de voorwaarden welke van nu af aan voor een ieder ter lezing liggen aan het Gouvernement der Pro vincie Zeelandten Raadhuize der Gemeenten waaronder de Perceelen gelegen zijn ten Kantore van den Agent van het Domein en Notaris voornoemd, en voorts in de voornaamste Logementen der Steden Mid. delburg, Goes en Tholen. Nadere informatien zijn te bekomen ten Kantore van den Agent van het Domein te Middelburg. G. VAN DER MIEDEN. Door het overlijden van den verdienstelijken Onderwijzer P. J. HELM, opengevallen zijnde de Post van Hoofd-Onderwijzer bij de Stads-Armschool No. 1. binnen deze Stad, worden diegenen, welke niet minder dan den tweeden rang bezitten, en genegen zijn, dezen Post, op een jaarlijksch Inkomen van f 800 en vrije Woningte vervullen uitgenoodigd om zich daartoe, met overlegging der bewijzen van rang, alsmede, der getuigschriften van goed gedrag en praktikaal onderwijsin persoon of met vrachtvrije brieven aan te meldenvóór den laatsten dezer loopende maand Maartbij den Secretaris der Commissie van toezigt over genoemde Schoolden Heer Mr. J. Reitzwonende binnen deze Stad. FRANKFORT den 7 maart. Z. K. II. de prins van Oranje en zijn zoon, de erfprins, zijn den 5 uit Petersburg, en Z. K. H. prins Fre- derik der Nederlanden, den 6 uit 's Gravenhage, te Berlijn aangekomen. De Leipziger Zeitung meldt uit Munchen, dat het berigt, dat namelijk een voormalig krijgsman, verdacht van den moord van Kasper Hauserin hechtenis zoude zijn genomen, zich schijnt te bevestigen. De aangiftezegt menis door eene vrouw uit Keulen gedaandie evenwel de uitgeloofde belooning moet van de hand gewezen hebben. LONDEN den 7 maart. Bijna dagelijks heeft de prins de Talleyrand bijeenkomsten met lord Palmerston. Lord Althorp heeft zijne wet in het huis der gemeenten gebragt, t'. *1^. V r: 3 C' T v tot afschaffing van de huisbelasting. Maandag moet zij ten tweede maai voorgelezen worden. Zijn lordschap verzekerde, dat door zijnen maat regel de belastingen met 1,170,000 pond st. wierden verminderd, en dat er 62,000 buizen waren, welke deze belasting en niet die op de ven sters betaalden, weshalve het afschaffen van de huis-taks voordeeliger. voor het publiek was dan het vernietigen V.111 de belasting op de vensters. De heer Hume heeft zijn voorstel gedaan, om in.een comité vafl het huis de bestaande graanwetten in overweging te nemen, met oogmerk om in plaats van het thans geheven wordend een vast regt te bepalen. De debatten moeten heden voortgezet worden. Den 4 dezer isluidenszfe Globe, in deze hoofdstad, in Bishops- gate-street, een schoenmaker overleden, met name .7. Biddles welke sedert lang onder den naam van den rijken en geldleenenden schoenma ker bekend was, en die, ofschoon geene goederen van eenfg groot aan belang behuwd hebbende, door voortdurende werkzaamheid, onafgebro ken vlijt, matigheid en spaarzaamheid welke laatste deugden door hem na en dan echter wel eens zeer overdreven zijn geworden aan. zijtie^vedü- we het aanzienlijke kapitaal van ruim een millioen p. st. hééft nagelaten. Deze man wiens gewone jaarlijksche uitgaven de som van 50 p. st. of ongeveer 600 gulden niet te boven gingen, was thans, behalve dat hij nog immer zijn beroep uitoefende tevens in de Oost-Indische Com- pagnie enz. voor een aanmerkelijk bedrag geïnteresseerd. Eene zeer bejaarde dame, welke dezer dagen te Wakefield in En geland is gestorven, heeft haren hond een pensioen van 30 ponden sterl, bemaakt. 1 Op eene der scheepstimmerwerven van Limehoösenabij Londen is dezer dagen van stapel geloopen eene prachtige en bijzonder groote stoomboot, zoo als aan de Theems nog niet gebouwd was, en is tevens de kiel voor eene tweede gelegd beide voor rekening van den koning van Napels. De laatste berigten van Nieuw-IJork, onder dagteekening van den 11 februarij ontvangen, vermelden, dat het verschil tusschen den presi dent Jackson en het bestuur der banken de maatregelen die daarvan het gevolg waren, het openbaar krediet eenen gevoeligen slag hadden toege- bragt, en reeds onderscheidene der voornaamste handelhuizen hunne be talingen hadden gestaakt. De commissie van financien, door het congres benoemd, om over déze zaak rapport uit te brengen, schijnt het gedrag van den voorzitter in geenen deele te hebben goedgekeurd, integendeel zich in dien geest te verklaren, dat 's lands penningen veilig aan de bank konden worden toebecrouwd. GRAVENHAGE den 10 maart. Heden middag ótn twee uren zal de kabinetsraad vergaderd wezennaar inen zegtten gevolge van ontvan gen depeches uit Weenen. MIDDELBURG den 12 maart. Op heden is alhier, in den onder- dom van 59 jaren, overleden de heer J.P.Bourjé, arrondissements-ijkef voor het eerste district dezer provincielid van het Zeetiwsch genoot schap der wetenschappen een man van buitengewone bekwaamheden en braaf karakterdie van zijne wetenschappelijke kennis onderscheidene proeven heeft in het licht gegeven, welke hem in meer dan een opzigt roem deden verwervenzoo als zijne verdiensten meermalen door Z. M. den Koning op prijs gesteld en niet zonder erkentenis gebleven zijn. Ook in de schilderkunst heeft hij zich op de voordeeligste wijze*, onder, scheiden. Beklagenswaardig was hetdat de met zoo vele kundigheden begaafde mandoor een volstrekt gemis van het gehooren eene moei- jelijke uitspraak, iets dat hem zeiven dikwijls zeer gevoelig trof, voor de zamenleving niet zijn kon hetgeen men van zijne talenten ander zins te verwachten had. Zijne nagedachtenis zal steeds bij zijne stadge- nootenen bij een iederdie prijs op ware verdiensten steltin geze gend aandenken blijven. Te Clifton isop den 7 september 11. overleden de beroemde Engelsche schrijfster Hannah Moorein den ouderdom van 88 jaren. Zij was de dochter van eenen dorp.schoolmeester uit de nabijheid van Brlstol en verwierf zich, door hare talenten en deugdzaam gedrag, eene groote mate van achting en onderscheiding. Den 26 februarij is te Munchen de uitvinder der lithographieAloys Senefelder in den ouderdom van 63 jarenoverleden. Te Montpellier is, in de archieven der stad, een handschrift op perkament ontdektdat men aan den beroemden Petrarcha toeschrijft de namen van Laura en Vaucluse komen daarin dikwijls voor en in hetzelve wordt over Rome en de bekrooning der dichters gehandeld. De onrustige bewegingen te Gent en Leuven hebben ook te Luik navolging gevonden, en zijn daar van een vrij ergen aard geweest. Men heeft zich niet bepaald tot het uiten van allerlei beleedigende kreten te gen de geestelijkheid en de kacbolijke universiteit, maar zich hier en daar aan de eigendommen van partikulieren vergrepen. Den 6, des avonds ten 7 uren, /s een hoop jongelieden, waaronder er waren, die te veel gedronken hadden, begonnen met de glazen in te gooijen bij den heer Kersten, dtukker van het bisdom; daarna hebben zij getracht de deur van het bisschoppelijk paleis open te loopenwaarin zij echter niet geslaagd zijn. Na eenige sceenen door de vensters van het seminarium gesmeten te hebbenzijn de onruststokers zich gaan wreken aan de vensterruiten van het bureau van den Courrier de la Meuse. De politie heeft te ver geefs getracht de orde te herstelleneen pompier en een soldaat zijn met steenen gekwetst. De Luiksche Politique berigt dat de ongeregeldhedendie er in de stad in den avond van den 5 dezer hebben plaats gehadhet voorwerp van een regterlijk onderzoek zullen uitmaken. Ook het Journal des Flati- dres meldt van zijne zijde uit Gent, dat de in den nacht van den 6 ge arresteerde jongelieden, benevens eenige andere personen, voorde stede lijke regering waren geroepen, om inlichtingen wegens het voorgevallene aldaar te geven. De Messager vermeldt, dat men in den nacht van za turdag op zondag bij den commissaris van politie Fersluyste Gentde glazen had verbrijzeld. Wie hiervan de daders waren geweest, scheen nog niet regt bekend. 1— De abt Helsen heefc in de dagbladen eenen brief aan de leden der zoogenaamde'apostolische kathoiijke kerk bekend gemaakt, waarin hij be weert, dat de inschrijvingen, die de kathoiijke bisschoppen voor de

Middelburgsche Courant | 1834 | | pagina 1