N*. 3o. MIDDE L BUIIG SCIIE COURANT JVanfctrtjfc. Dingsdag1 11 Maart 1834. - Clmoirtiöatic^jjnbicrtrtU NIE UWSTIJÜINGEN. 23ttii0rftlAttb. ilc&crlaitösu. ADMINISTRATIE der DOMEINEN, WEGEN, VAARTEN, enz. Provincie Zeeland. Agentschap Sas van-Gent. VERP ACHTING VAN TOLLEN O op den fVeg der ïste Klasse, No. 10. p Maandag den 17 Maart 1834, des voormiddags ten tien uren, zal er op het Stadhuis te OOSTBURG, al of niet onder voorzitting van eenen Inspecteur der Domeinen, en in tegenwoordigheid van den Agent van het Domein te Sas-van-Gentten overstaan van den Notaris Risseeuw en getuigen te Oostburg, worden overgegaan tot de openbare Verpachting, voor den tijd van drie jaren, ingaande den 31 Maart 1834, des middernachts, van de onderstaande TOLLEN, op den Weg der iste Klasse, No. 10: De TOL, No. 1 te Breskens. 2te Schoondijke n 3,te Oostburg. 4, aan den Kruisweg van Aardenburg en Sluis. De Verpachting zal plaats hebben voor iedere Tol afzonderlijk; leg gende de voorwaarden ter lezing in het locaal van het Gouvernement der Provincie Zeeland, ter Secretarien van de Gemeenten onder welke de Tollen zijn gelegenbij den Notaris Risseeuw voornoemd ten Kantoren van de Agenten van het Domein te Middelburg en Sas-van-Gent, bij den Hoofd-Opziener der Wegen en Vaarten in Zeeland, te Neuzen, en bjj den Opzigter der Groote Wegen, te Oostburg; bij welke drie laatsten inmiddels nadere inlichtingen te bekomen zijn. De Agent van het Demein, E. C. L. D'H A N E N S. Vergadering van het Middelburgsche Departement der Maatschappij Tot Nut van 't Algemeen, op Woensdag den 12 Maart 1834, des avonds ten zes uren in het Museum Medioburgcnse. Voorlezing en Bijdrage Namens Bestuurders P. DE MARET TAKSecretaris. HAMBURG den 4 maart. Onze dagbladen behelzen een bijzonder berigt uit Berlijnden 26 februarijwaarin het volgende voorkomt De oogen van onze staatslieden zijn in de laatste tijden meer dan ooit op Petersburg gerigt geweestalwaar zich op dit oogenblik de ver tegenwoordigers der belangen van geheel Europa bevinden Spanje en Portugal alleen schijnen daarbij weinig in aanmerking te komen. De maarschalk Maison heefc de hoop van alle vredelievend gezinden ver vulddaar hij de gerezene geschillen tusschen de zee-mogendhedenna melijk tusschen Frankrijk en Engeland aan de eene zijde en Rusland en de Porte aan den anderen kant, op eene even gepaste als grootmoe dige wijze heeft weten te beslechten. Niet minder is het den gezant der Porte gelukt, van het Russische kabinet te erlangen hetgeen ter bevestiging der bnitenlandsche rustwelke in geen land zoo naauw met de inwendige verbonden is als in het Turksche Rijkvereischt werd. Als de voornaamste voordeden die voor de Porte daaruit voortvloei- jen is in de eerste plaats het zekere vooiuiczigt, dat Moldavië en Wal- lacbiie weder regtstreeks in haar bezit zullen komen en de Russische troepen, welke die landen bezet hielden, daaruit verwijderd zullen worden 20. de kwijtschelding van het grootste deet der nog aan Rus land verschuldigde oorlogs-contributie. Van deze beide groote voor deden moeten gelijk ook ligt te gelooven is de voorwaarden afhan gen, waaronder de ontworpene geldleening zal worden gesloten. Men zegt, dat het vertrek van den minister Ancillon naar Weenen vertraagd wordt doordien de prins van Oranje alhier verwacht wordt; de komst van Z. K. H. wordt tegen den 5 dezer te gemoet gezien. Men meent, dat eerst 11a dat genoemde staatsman in Weenen zal zijn aange komen, de zaak van Luxemburg behandeld zal worden, en dat de ver. zamelde ministers tot nog toe slechts over zuiver Duitsche aangelegen heden gehandeld hebben. LONDEN den 5 maart. Berigten uit Lissabon, van den 23 februa rij, maken gewag van een nieuw gevecht, hetwelk op den 18 te AI- mostertusschen de Miguellisten en de constitutionele troepen onder het bevel van den generaal Saldanhabeeft plaats gehad. Gezegd ge vecht moet zeer hardnekkig geweest zijn en weinig beslist hebben. Eerst bij het vallen van den avond moet, na veel inspanning en opoffe ring, de zege aan de constitutionelen verbleven zijn, die, volgens het rapport van den generaal Saldar.ha230 krijgsgevangenen zouden ge maakt hebben. Berigten uit het eiland Maltha, loopende tot den 15 der vorige maandmelden dat bet Britsche schip de Meteordaar op dien dag bo zig zijnde met deszelfs lading, bestaande in buskruid, te lossen, na 180 vaatjes kruid gelost te hebben, in de lucht gesprongen is, door welk ongeval het gezamenlijke scheepsvolk is omgekomen. De in de nabij heid van den Meteor liggende schepen hadden echter slechts eene gerin ge schade bekomen. PARIJS den 6 maart. In de kamer van gedeputeerden werd heden, bij het begin der zittingdoor den heer Martin du Nord rapport uitge- bragt over het ontwerp van wet, betreifende de staatkundige vereenigin- gen. De commissie was van oordeel, dat de zoogenaamde volksmaat schappijen sedert de revolutie van julij doch vooral in het laatst ver- loopen jaar, eenen voor den staat hoogst gevaarlijken invloed hadden ver kregen, dat zij het waren, die steeds beginselen var. wanorde en rege ringloosheid door hare geschriften verspreidden en de rust door openbaar geweld trachtten te verstoren, en dat men bij gevolg gestrenge maatrege len moest te baat nemen om dit kwaad te stuiten om de burgermaat schappij van eenen geheelen ondergang te redden. De bepalingentot dat einde door het gouvernement voorgesteld, schenen haar allezins doelma tig alleen wenschte Zij daarin de twee volgende Wijzigingen aan te brett- gen, dat als medepligtigen van de in het ontwerp omschrevene misdaden» zouden worden gestraft de zoodanigen, die hunne woningen ter bijeen* komst van eene ongeoorloofde vereeniging mogcen Ieenen en verhuren 5 dat men uitdrukkelijk de vergaderingen, die tot de keuze van afgeVaar- digden betrekking hebben, zoude uitzonderen. De discussie over het aldus gewijzigd ontwerp is onmiddelijlt na den afloop van dat over de thans in beraadslaging zijnde wet over de iftagt der gemeente-besturen, bepaald. Dé Britsche ambassadeur hééft den 3 eene conferentie gehad met den minister de Broglieter zake van de LuxemburgSche aangelegenhe den. Men denkt er aan om van de Duitsche bondsvergadering waarbor gen te verlangentegen de herhaling eener schennis van het Belgisch^ grondgebiedin afwachting van de regeling der onderhandelingenbe. treffende de Luxemburgsche en de Limburgsche kwestie. 's GRAVENHAGE den 8 maart. Gisteren heeft Constant Polari t zich ook noemende Carrarageboortig uit het Zwitsersch kanton Tes. sin alhier voor het hof van assises te regt gestaan beschuldigd zijnde van het stelen der juweelen enz. van H. K. K. H. de Prinses van Oran je. De advokaat-generaal van Hemert heeft bij zijn requisitoir de schuld van den aangeklaagde, zoo wel op grond van deszelfs eigene bekente nissen als van de verklaringen der getuigenals ontwijfelbaar voorgedra gen en als straf geëischt: eene tentoonstelling op het schavot en ge vangenis van 15 jaren. De verdediger van den beschuldigde, de advo- kaat de Bas heeft daartegen aangevoerd dat noch de door denZelvetl gedane bekentenissen noch de verklaringen der getuigen de schuld op eene voldoende wijze aaiuoonen. Eerst eergisteren avond was de ge- wezene kamenier van H. K. K. H. de Prinses van Oranje, de gravitf von Tschernischefwelke als getuige moest optredenuit Petersburg al hier aangekomen. Bij het op heden uitgesproken arrest van bet hof van Assises is ge melde Polari schuldig verklaard, aan diefstal bij nacht, door middel van overklimming alsmede uit- en inwendige braak, in een bewoond huis gepleegd, en veroordeeld om op een schavot aan een paal gebon den, gedurende een half uur te worden te pronk gesteld, meteen papier op de borstwaarop zijne misdaad zai zijn uitgedrukten wijders toe een confinement in een rasp- of tuchthuis, voor den tijd van twaalf ja ren alsmede in de kosten der procedure zijnde voorts door het hof bevolen dat extract van het arrest zal worden aangeplakt te 's Graven- hage mitsgaders te Brusselen dat het gestolene voor zoo verre het irt handen der justitie is, aan de daarop regthebbendeil zal worden terugf gegeven. I11 buitenlandsche bladen wordt gesproken van eene in overleg zijnde huwelijks-verbindtenis tusschen Z. K, H. den Erfprins, otidstert zoon van den Prins van Oranje, en de oudste dochter van Keizer Nicolaas. De bestuurders der Noord- en Zuid-Hollandsche redding-maatschap pij hebben dezer dagen eene circulaire in de onderscheidene steden en plaatsen rondgezondenwaarbij zij bij hunne landgenpoten aandringen om deze nuttige maatschappij door hunne milde bijdra'gen te helpen on dersteunen. 's HERTOGENBOSCH den 6 maart. Tot nog toe zijn geene nieu we bevelen voor de belemmering van den afloop van het inundatie-wa ter ontvangen; trouwens de meeste landen in de nabijheid der vesting zijn nogten gevolge van derzelver lage ligging met water bedekt. Z. K. H. de Prins vati Oranje schijnt spoedigna zijne terugkomst uit Rusland in het hoofdkwartier van Tilburg te worden gewacht. Men heeft er last bekomen om verscheidene kwartieren voor generaals en hoofd-officieren in gereedheid te brengen. MIDDELBURG den lo maart. In den namiddag van 11. zaturdag bad alhier een zeer treurig voorval plaats. Een der in dienst zijnde werklieden bij het afbreken der Oude Kerk, met name Jeretnias Franse is van eene ontzettende hoogte neder gestort, welke val eenen plotse- lingen dood ten gevolge had. In de zitting der Belgische afgevaardigden, van den 7 dezer, hebben de zaken in het Luxemburgsche wederom het voorname onderwerp van discussie uitgemaakt, doch wel verre dat zulks tot iets nieuws zonde leiden of eenige resultaten ter zake dienende opleveren, heeft de ge- heeie discussie slechts in een' batelijken woordenstrijd bestaan waarbij de zoogenaamde oppositie zich evenmin van grofheden als van perso naliteiten onthield. Na eenen langen en hevigen woordentwitst, waar bij onder anderen de heer Legrelleop de bitse toedtiwing van den beer Gendebien dat dezelve spreken mogt wanneer hij geëindigd had zich genoopt voelde uit te roepen dat er geen vrijheid in de kamer meer bestondtrok de heer d* Hofschmidtdaartoe aangespoord door zijne me deleden en vrienden, Gendebien en Ernst, eene door hem gedane mo tie in, en had dus deze geheele discussie geen anderen uitslag, dan de verbittering tusschen de wederzijdsche partijen in de kamer nog te vermeerderen. Woensdag avond zijn er te Gent en Leuven nienwe charivaris ge geven. In laatstgemelde plaats is de zaak rustig afgeloopenen schijnt de gewapende mngt deze maal niet tusschen beide te zijn gekomen. Te Gent daarentegen is de afloop anders geweestaldaar was ten één uur te middernacht eene groote menigte jongelieden, met hun wanluidend concert, voor het paleis van den bisschop vergaderd, tóen de politie met een aantal sappeurs-pompiers er op aan kwam en de voornaamste uit den hoop wilde arresteren; er werd wederstand geboden, en niet dan met moeite gelukte heteen twintigtal jonge lieden meester te worden des morgens werden dezelve echter weder losgelaten onder voorbehoud evenwel van hun regterlijke vervolgingen aan te doen. Hec Gencsch blad le Chatholique geeft de namen dier jonge lieden op} raeesc tot de fatsoenlijkste klasse behoorende; onder anderen bevond zich on der hen de zoon van den vice-president der kamer van afgevaardigden Coppieters. De Messager de Gand houdt eene verklaring van een I25tal studenten der hoogeschool, wam bij zij zeggen hun aandeel te verlangen in de verantwoordelijkheid die op hunne gearresteerde makkers ruste. Uit Antwerpen wordt gemeld, dat de laatste overblijfselen van de Belgische koopvaardij, vloot, bestaande uit elf schepen, naar Holland zul len worden overgebragtom voottaan onder Nederlandsche vlag te varen.

Middelburgsche Courant | 1834 | | pagina 1