MIDDELBURG SCHE UF COURANT. N°. 22. Jraufcrijfc. Donderdag* Bek etibwakimj. NIEUWSTIJDINGEN, SDititdritlanb. (Btroot-Btrittsttife, 20 Februarij 1834. ilebetrlanben. Burgemeester en wethouders der stad middelburg maken bekend, dat, tot voorkoming van ongelukken, bij het afbre ken der Oude of Sint-Pieters-Kerkde noodige maatregelen zijn genomen, om het voorbijgaan van Voetgangers, Paarden, Rij- en Voertuigenlangs de voorschreven Kerk te beletten en dat mitsdien de navolgende ge deelten Straat zullen worden afgesloten, als: 1. Aan de zuidzijde der Oude Kerk, tusschen de Wagenaarstraat en de lange Noordstraat. 2. De Straat, genaamd Achter de Oude Kerk, te rekenen van de Wa genaarstraat tot aan de korte Noordstraat. 3. De Koningstraataan de zijde van het Molenwater en aan die der Oude Kerk. Zullende deze afsluitingen zoodanig worden ingerigtdat alle de in de opgenoemde Straten gelegen Huizen kunnen worden bezocht waarbij echter ieder uitdrukkelijk wordt gewaarschuwden bepaaldelijk Ouders en Voogden voor derzei ver Kinderen en Pupillen, om zich, vooral gedurende de Werk uren, niet in de nabijheid van meergenoemde Kerk te wagen, alzoo, niettegenstaande alle mogelijke voorzorgen en omzigtigheid bij het afbreken, ligtelijk ongelukken zouden kunnen wor den te weeg gebragt. En opdat niemand hiervan onwetendheid voorwende zal deze worden afgekondigd en aangeplaktmitsgaders in dezer Stads-Conrant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 17 Februarij 1834. Burgemeester en Wethouders voornoemd, B IJ L E V E L D, Ter ordonnantie van Hun Ed. Achtbaren, VAN PANHUYS. FRANKFORT den 14 februarij. Volgens tijdingen uit Weenen tot den 6 dezer, had er nog geene tweede algemeene vergadering der minis. jets plaats gehad, zoo als echter reeds vermeld is geweest; de bedoelde vergadering was eene buitengewone vereeniging bij den vorst von Metter- tiichzoo als er anders geregelde bij den graaf Munch-Bellinghausen ge houden werden. Overigens wordt er op al de bureaux der vreemde mi nisters druk gearbeid. Een partikuliere brief uit Posen wijdt zeer uit in den lof over het Russische bestuur in Polen. Tot een bewijs, dat de regering zich steeds volgens de wetten en niet naar willekeur gedraagt, wordt het gebeurde met den nuntius Constantin Swidzinski aangehaald. Ten onregte beschul digd van de pogingen tot vervallen verklaring van het huis van Romanos» ondersteund te hebben, is hij, die zich buiten Polen in veiligheid be vond naar Warschau geroepen om zich te verdedigen. In de over tuiging dat zijn gedrag gedurende de revolutie hem niet van de alge meene amnestie uitsloot, heeft hij niet geaarseld aan de oproeping te voldoen en is dan ook vrijgesproken. Het dagblad van Florence meldt het volgende uit Scutari in Al banië, van 5 januarij „De Albaniers hebben uit hunne aanzienlijkste steden en dorpen eenige afgevaardigden benoemd, die een verzoekschrift aan den sultan ingediend en daarbij gevraagd hebben: 1°. dat (je rege ring van Albanië door de Porte mogt worden toevertrouwd aan die per sonen welke daartoe door eene vergadering van gemagtigden des volks verkozen zouden worden; 20. dat de door ^A'-pacha van Janina aan de Albanische grondeigenaars ontnomene bezittingen aan de regtmatige eigenaars mogten worden teruggegeven en 30. dat de troepen des sul tans Albanië mogten ontruimen, en de bewaking der vestingen en der aan de bergpassen gelegen kasteelen aan Albanische krijgslieden mogt worden opgedragen. Tevens werd bij het verzoekschrift verklaard dat de Albaniers zich alleen onder deze voorwaarden aan de betaling eener jaarlijksche schatting zouden blijven onderwerpen. Intusschen bereidden de Albaniers zich voor, om aan de Porte tegenstand te bieden, en het meerendee! der te Monastir verzamelde Albanische troepen heeft zich met hunne landgenooten vereenigd." LONDEN den 15 februarij. Gisteren hebben de Russische en Fran- sche ambassadeurs een gesprek met lord Palmerston gehad. De Oostenrijksche speciale minister, de baron van Wessemberg heeft gisteren den Russischen gezant, prins Lieven, een bezoek gegeven. De kanselier van den exchequer heeft gisteren zijn budget in het huis der gemeenten gebragt, of liever over den staat der geldmiddelen gesproken, daar hij noch de begrooting der uitgaven noch die der inkom sten van het jaar heeft overgelegd. Hij heeft zich voornamelijk bepaald met te betoogen dat, niettegenstaande de menigte moeijelijklieden waarin het bestuur des lands gewikkeld is, de inkomsten niet verminde ren maar toenemenen er een batig saldo bestaat. Zijn lordschap voor. zag gunstige gevolgen voor de schatkist uit den vrijen handel op China, en verklaarde willens te zijn de lasten te verminderenen wel de ge- haatte belasting op de huizen af te schaffen. PARIJS den 15 februarij. De kamer der pairs heeft, na eene weinig beduidende discussie, heden het ontwerp van wet over het uitventen van dagbladen en andere vlugschriften met eens groote meerderheid aange nomen. De generaal Lafayette is sinds eenige dagen vrij ernstig ongesteld, zoo dat er zelfs eenige bezorgdheid voor zijn leven is. Uit de zuidelijke departementen verneemt men nader, dat de uit gewekenen die aan den inval in Savoye hebben deel genomen niet zoo als vroeger gezegd werd, naar Algiers worden overgebragt, maar vooreerst in verzekerde bewaring worden gehouden, en waarschijnlijk geene andere keuze zullen hebben dan zich hetzij naar Engeland hetzij naar Amerika te begeven. Uit Zwitserland schrijft men, dat de Poolsche uitgewekenen, die in het kanton Waad zijn teruggekeerdsteeds weigerende blijvenom hun vorig verblijf in het kanton Bern weder te betrekken, en zich aan het uitvoerend bewind hebben geadresseerd, met deplegtigsce bètuiging, dat zij gedurende hun verder verblijf, indien men hun eene SchBilpÖtsr gunt, aan geene staatkundige woelingen deel zullen nemen. Üe onder vinding echter heeft ook de Zwitsersche gezagvoerders gelqerddat. men op deze beloften weinig staat kan makenen men tracht dus deze vreem- delingen, zoodra mogelijk, te doen verhuizen. Reeds zijn de 'omierliart- delingen om hen naar Algiers over te brengen weder opgenomen. Men wilde door partikuliere berigten van Madrid vernomen heb ben, dat aldaar door het gouvernement de oprigting eener stedelijke schut terij werd gelast; dat de gezant der Vereenigde Noord-Amerikaanscha Staten zijne geloofsbrieven had overhandigd, en bijgevolg de jonge konin gin erkenddat eindelijk don Evarista Perez de Gastro tot gezant aan het Pausselijk hof was benoemd, ter vervanging van den marquis de La brador wiens bemoeijingen niet werden goedgekeurd. Uit Bayonne schrijft men, dat er op den 6 dezer in de omstreken van Vittoria een ernstig gevecht plaats had tusschen de troepen der ko ningin door El Pastor aangevoerd en omtrent 2000 insnrgenten uit Biscaye en Alava. Het schijnt dat de laatste den strijd hebben begon nen door een detachementdat beiast was den grooten weg te bewa ken aan te vallen. De generaal El Pastor kwam dit korps met zijne gansche magt te hulp, doch zoude evenwel het onderspit gedolven heb ben, indien niet ter gelegener tijd eenige versterking van zoogenaamde constitutionele vrijwilligers hem was te hulp gekomen. Door dezen on derstand was hij in staat de insurgenten terug te drijven, en eeuig ver lies toe te brengen, doch liet ook van de zijnen een zestigtal op het slagveld. Voorts meldt men van de grenzen, dat over het geheel de Baskische provinciën in de magt der insurgenten blijven, zoodanig dat de commu nicatie met BilbaoVittoria, zelfs met St. Sebastiaan hoogst moeijelijk is. MIDDELBURG den 19 februarij. De 17de jaardag van Prins Willam Frederik Paul Alexander Lodewijkoudsten Zoon van Z. K. H. den Prins van Oranje is heden alhier op de gebruikelijke wijze gevierd. Door het stedelijk bestuur van Amsterdam is aangekondigddat aldaar in de maand september dezes jaars eene tentoonstelling van kunst werken door levende meesters zal plaats hebben. - Bij vonnis van den krijgsraad te velde, van den 28 october 1833, zijn de 2de luitenants J. F. Sorg en D. Renooyvan het iste bataillon^ der 5de afdeeling infanterie, veroordeeld, de eerstgemelde tot de straf des doods met den kogel en de laatstgenoemde tot vervallen verklaring van zijne militaire charge, en zulks als schuldig aan de misdaad tegeii de dienst en subordinatie, door het met woorden beleedigen van hunne meerderen in rang en door her weigeren om te gehoorzamen aan de or ders door hunne meerderen gegeven, en daarenboven J. F. Sorg als schul dig aan het zich metderdaad verzetten tegen bedoelde zijner meerderen in rang en D. Renooy aan het plegen van baldadigheden in eene her berg welk vonnis door Z. M.bij dispositie van den^ 6 december 11., 110. 13, is veranderd in een eenvoudig ontslag uit de dienst, met vrijlating aan D. Renooy om zijne aanspraak op pensioen te doen gelden. Uit Antwerpen wordt gemelddat wederom een der groote Bel gische handelschepen, de Phenomène genaamd, een driemaster van 700 tonnen, die sedert de revolutie in het Vlissingsche dok had gelegen, verlof bekomen had om onder Hollandsche vlag te varen, en dus voor den Belgischen zeehandel verloren was. Dit vaartuig behoort aan den heer van Regemortelvan Antwerpen. Zoo op het oogenblik vernemen wij dus leest men in het Ant- werpsche Journal du Commerccdat het prachtig zeeschip la Caroline te Boom in 1829 gebouwd, toebehoorende aan den heer Coghen van Rio-Janeiro met eene lading koffij te huis varende, in den nacht van den 12 op den 13 dezer, op de Bolognesche kust is gestrand. De equi page is gered en met) hoopt ook de lading af te brengen. Ook de Belgische senaat heeft thans, in deszelfs zitting van den 15, de ministers lastig gevallen over de bij de afgevaardigden meermalen aangeroerde zaak der ligting van de nationale militie in het Luxemburg- sche en der houtveilingen in het Grunwalder-boschdoch heeft men ook hier even als bij de afgevaardigden, met het beloven van nadere inlich tingen de leden trachten te bevredigen. De heer Nothomb heeft nog te kennen gegeven, dat de generaal Gobletwien de bladen reeds naar Berlijn hadden laten vertrekken, eerst op reis gaan zal, zoodra de se naat het budget van de buitenlandsche zaken, waarop de Pruissische am. bassade dit jaar met eene verhooging voorkomt, zal aangenomen hebben. Ten opzigte van Spanje zou men, nu het ministerie aldaar eene wijzi ging in den liberalen zin had ondergaan, beproeven, of men daar thans beter dan vroeger gezind was tot het ontvangen van een Belgischen ge lastigde. De Indêpendant behelst den volgenden brief uit Weenen Koning Willem vernemende dat er een traktaat bestond tusschen de drie Noord- sche mogendheden, waarbij dezen zich onderling verbinden tot wcer- keerige uitlevering van personen die in eenig komplot tot staatsomkee- ring of opstand mogten hebben deelgenomen, heeft bij de drie hoven levendig dogn aandringen om in dit traktaat ook Holland en alle andere het beginsel der legitimiteit huldigende staten te doen deel hebben. Hei Is geenszins waarschijnlijkdat aan zijne aanvrage worde voldaan in zoodanigen zin dat zulks zoude worden vervat in een traktaatwaarin vele andere punten aan het koningrijk der Nederlanden volstrekt vreemd moeten blijven maar hij zal toegelaten worden tot het sluiten van eert afzonderlijk traktaat met de drie hoven en waarin alle de vorsten die tot de Duitsche bondsvergadering behooren zuilen kunnen deel nemen." Het Brusselse!) dagblad le Beige behelst het volgende In weer wil van het protest van den Lynx tegen den verkoop van de voorwer pen toebehoorende aan Koning Willem, en van de paarden des Prinsen van Oranje zal men niettemin overgaan tot de operatienbevolen door de administratie der registratie en domeinen. Te beginnen met den 25 dezer maand, zal men al het huisraad in het paviljoen van Tervueren ver- koopen en dit domein, alsmede de aldaar gelegene en in volle werk zaamheid zijnde kalk-steengroefverhuren, om met primo mei eerstko mende te worden aanvaard; maar de ruwe en gehouwen steenen, om trent 12,000 keijen en de gereedschappen zullen openlijk verkocht worden."

Middelburgsche Courant | 1834 | | pagina 1