MIDBE .LBUR6SCHE COÜffiAMf, N°. io. Donderdag 23 Jamiarij 1834. NIEUWSTIJDINGEN. SJuitechlrtub. JVattfctfijjft. fUbcvlattbett. BURGEMEESTER en ASSESSOREN der Gemeente ZOUTELAN- DE, zullen op Zaturdag den i Februarij 1834, des vooriniddags ten elf uren, in het Gemeentehuis dier Gemeente, onder nadere appro batie van Hiln Ed. Gröot Achtb. Heeren Gedeputeerde Staten, in hgc openbaar aan den minstbiedenden, aanbesteden: het repareren van den TOREN dezer Gemeentemet de leverancien eriz.op voorwaarden wel ke ter inzage van een ieder in het Geneentehüis berustende zijn van Maandag den 27 tot Vrijdag den 31 Jannarij aanstaande. Zoutelande, den 21 Januarij 1834. Burgemeester en Assessoren voornoemd, A. VAN DER SWALME. Ter ordonnantie van dezelven De Secretaris ad interim B A L L. De Ontvanger van de CENTRALE DIRECTIE des Eilands Walche- ren., verwittigt de achterstallige Belastingschuldigen van het Géschot over den jare 1833, om het door hun verschuldigde ten spoedigste ten zijnen Kantore te komen voldoen, vermits de dienst van het Eiland eene stipte invordering gebiedend vorderten hij zich anderzins zal verpligt zien, de nalatigen ingevolge de wet tot de betaling te nood zaken. Middelburg, den 13 Januarij 1834. De Adsistent Ontvanger voornoemd ISAAC LUTEYN. REGENTEN over de Godshuizen en den Algemeenen Armen te GOES adverteren bij deze: dat tot de Uitbetaling der Obligatien, we gens de achterstallige Schulden, ten iaste van hunne Administratien, welke bij de voortijds gedane uitlotingen niet zijn uitgekomen zijnde No. 316 61 90 iod 141 161 176212 233 25<5263 065, 268 288, 317, 322, 374 398 468 477, 519. 521 533 55<>, 588, 598 en 608benevens één jaar Intrest, zal worden ge vaceerd, in Regenten Kamer van het Weeshuis te Goes, iederen Woens dag in de maand Februarij eerstkomende, des middags van 12 tot2 uren. Goes, den 20 Januarij 1834. Namens Heeren Regenten voornoemd H. C. PILAAR. Rentm. Araan. FRANKFORT den 17 januarijDe hooge Duitsche bondsvergade ring heefc, den 9, hare eerste zitting van dit jaar, onder presidium van den koninklijken Pruissischen bondsgezantden heer van Nagferge houden. Intusschen gelooft men, dat de reeds in het vorig jaar bij haar ter tafel gebrngte onderwerpen eerst na den afloop van het Weener-con- gres hun beslag zullen krijgen. Door verscheidene Duitschers van den beschaafden standen waar onder zijn die een aanzienlijk vermogen bezitten, worden toebereidselen gemaakt om met het voorjaar naar de Vereenigde Staten van Noord-A- merika w verhuizen. De beweegredenen hiertoe schijnen met de staat kunde in verband te staan. In Cronberg, bij Frankfort, zijn de knoppen der kersenboomen op het punt van uit te loopen en wordt er op eene vette weide reeds gras gemaaid. Ook zijn de ooijevaars in verscheidene plaatsen terugge keerd; in Wurtemberg heeft men in eenen wijnberg bloeijende biacinten gevonden. PARIJS den 18 januarij. Het gouvernement heeft, zegt men, door den telegraaf het berigt ontvangen, dat het Fransche linieschip le Superbe in den archipel is verongelukt. De tijdingen uit alle de westelijke en znideijke departementen vermelden, dat ook daar de laatste stormen on eindig veel schade hebben aangerigt. De 160 te Hnvre aangekomen en naar Amerika bestemde Polen zie ons vorig ro.") hebben aan onze kamer van afgevaardigden een ver zoekschrift ingezonden strekkende om in Frankrijk te mogen verblijven. Dit stuk heeft in die kamer weerklank gevonden, en men ziet den uit slag dezer zeer bedenkelijke zaak met verschillende belangstelling te gemoet. Uit Baijonne schrijft men van den 14 dezer, dat te Madrid, even als in onderscheidene provinciën, eene algemeene gisting heerschte. De vertoogen van den generaal Llantkr werden bij de koningin ontvangen op het oogenblikdat de raad van regentschap en die der ministers ver gaderd waren. De heer de Zea Bermudez zoude, zoodra hem derzelver strekking bekend was, zijn ontslag hebben aangeboden, dat echter niet was aangenomen. Het Mémorial Bordelais voegt hierbijdat de konin gin-regentes vrij stellig het voornemen had te kennen gegeven, om, wanneer de liberale bevolking van Catalonie zich tot dringender eischen mogt verstaan, de hulp der Fransche krijgsmagt in te roepen. Genoemd dagblad echter meent, dat eene gewapende tusschenkomst, indien geest ondernomen, al te zeer de Fransche natie en het leger zoude mishagen, dan dat dezelve door het ministerie bij de vertegenwoordiging koude ver dedigd worden. 's GRAVENHAGE den ao januarij. Aan de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal zijn ingezonden de afgedrukte nieuwe om werpen van wettot wijziging van het wetboek van koophandel ver gezeld van de daarbij overgelegde memorie van toeligting. Blijkens die memorie is de stijl in onderscheidene artikelen verbeterd zoo al? uit de vergelijking met het oorspronkelijke opstel der wet zal blijken en bepaalt men zich alzoo alleen om de gewigtige stelselmatige artikelen aan te duiden en toe te lichten, welker inhoud veranderd of gewijzigd is geworden. Onder anderen wordt daarbij voorgesteld om in den eers ten titelart. 4 onderscheidene takkeu van beroep uitdrukkelijk op te tellen die tot den handel behoorenen in het bijzonder gewag te maken van de administrative kantoren van binnen- en buitenlahdsche fóndséhj Betrekkelijk titel 2 wordt opgemerktdat de bepaling van -qrt. 11 ojh- trent het geloof, dat aan koopmansboeken gehecht moet worden, itl overeenstemming gebragt is met de beginselen welke steeds in ons Va derland op dat punt zijn in acht genomen en met de leer van de meest geachte schrijvers, en dat art. 9 is weggelaten, dewijl het tot de bepa lingen van het strafregt behoort om de gevallen aan te duiden, waariti het gebrek van behoorlijke boekhouding bij faillissement als misdrijf zat worden gekenschetst en gestraft. Ten aanzien van den derden titel heeft men een geschilpunt ontkennend opgelost, namelijk de vraag, of dé vennoot en commandite, die de som heeft ingebragtwaartoe hij Verpligt was bij geheel of gedeeltelijk verlies van het kapitaal, verpligt is out tot weder.aanvulling daarvan in de maatschap terng te brengen de wins ten welke hij van tijd tot tijd heeft genoten. Men heeft, behoudens eene verbeterde redactie, het stelsel der openlijkheid van de overeen komsten van maatschap om tegen derdeft te werkenbij behouden maar eene bepaling gemaaktten doel hebbendeom de openlijkheiil nog meerder te verzekeren, en alzoo den derde, die met de maatschap handeltte waarborgen tegen de schadewaaraan hij kon worden bloöc- gesteld door beperkende bepalingenwelke tegen hem zouden küntieji worden ingeroepen, en die hij, uit gebrek aan gelegenheid om de Open bare registers te raadplegenzou hebben kunnen over het hoofd zjetl» Op eene doelmatige wijze is aan overblijvende vennooteh de gelegenheid verschaft om de firma eener vennootschap te klinnen voortzettenhoe zeer niemand hunner den naam daarbij uitgedrukt mögt voeren. Meft heeft voorzien, dat een vennoot, die de maatschap verlaat, hoezeer hij bij voortduring zijn naam tot de firma leent, echter bevoegd zij orri iit commandite in de maatschap te blijvenhetwelk somtijds plaats grijpt. Betrekkelijk den vierden titel is aangemerktdat de bepaling van art. 48 versterkt is door het voorschrift, dat de makelaars zich niet tot börg maa gen stellen voor de handelingen, door hunne tusschenkomst aangeganfl^ en dat men stellig heeft bepaald, dat een makelaar, in staat van faillis sement gerakende, van zijne bediening zal worden ontzet. In den vijfden titel heeft men het onderscheid tusschen deri commis sionair, die op eigen naam handelt, en dengene die iets Voor een def- de waarneemt, meerder toegelicht door de inlassching van twee nieüvvö artikelenwaarbfj de wederzijdsche regten en verpligtingen tusschen etl ten aanzien van dien commissiegever en den commissionair worden tilt* een gezet. In hec belang van den commissiehandel heeft men eene geWigtigé wij ziging in den titel gebragtdoordien men nu het stelsel heeft aangeno men dat de commissionair, die goederen van buiten's lands in commis sie ontvangt, op die goederen niet alleen zal zijn bevoorregt voor dé voorschotten enz. enz.die hij daarop mogt hebben gedaan maar in het algemeen op alles, wat hij van den lastgever, zelfs ter zake van vroe gere commissien, te vorderen heefc. Bovendien heeft men een nieuvy artikel voorgesteldstrekkende om aan den commissionairdie voorschot heeft gedaan op goederen, omtrent welker verkoop hij door den Ccün. missiegever beperkt isde gelegenheid te verschaffen om zich op eend spoedige wijze te kunnen dekken tegen verliezen die uit de daling der goederen zouden kunnen voorivloeiien. Eindelijk heeft men vermeend te moeten onderscheiden, tusschen de autorisatien tot provisionelen op slag en de opneming der goederen door ekperten en den verkoop det goederen tot het eerste zal ook de kantoli-regter bevoegd zijnindien er geene arrondissements-regtbank op de plaats gevestigd is, terwijl dé verkoop van koopmanschappen als van meer belang zijndealleeli doof de regtbank zal kunnen worden bevolen. Sedert eenige dagen bevindt zich in deze residentie de Consul- generaal van H. M. de koningin donna Maria, te Amsterdam resi derende. AMSTERDAM den t8 januarij. Gisteren is Z. Exc, de ministef van financien alhier van 's Gravenhage aangekomen en in het hotel dttl Doelen afgestapt. Zoo hartelijk als wel verdiend was het onthaalhetwelk onzen waardigen stadgenootden heer Westerman, in den avond van def) itj dezer, bij het vieren zijner viif-en-twintig jarige verbindtenis aan het; nationaal en stads tooneel alhier te beurt mogt vallen. Deze viering had plaats door de opvoering van een door hein vervaar digd treurspel Cosmos de Medicis genaamdwaarin bij zelf de hoofdrol heefc vervuld. Te zaam gevloeid, om den verdienstelijken tooneel-kunstenaar als Zoo danig een blijk van hoogschatting te geven schiep men ook tevens ver maak, om in hem den braafheid en deugdmin ndemenden dichter té huldigen en bij hec herdenken aan het oifer door hem bij het sneu velen van eenen zijner zonen, inden roemvollen ciendaagscbeli Veldtogt het Vaderland gebragtontgleed den boezem een zucht vafj stillen wee moed ter eere van hemdie ook als burger zoo duren tol aan zijn Va derland bad betaald. Met welbehagen ontving men dan ook de volgende dichtregelen doof eenen onzer Amsterdamsche dichters, ter zijner eere üitgeboezemd etl door eenen zijner kunstbroederen voorgedragen Als hlensch zijt ge om uw deugd het voorwerp onzer achting Als Burger gaat ge ons voor in trouwe pligtsbetrachting j Als Priester rari de kunst, waaraan ge uw leven wijdt, Ziet ge elk de hulde bidn die gij zoo waardig zijt j En toont ge u voor ons oog als 's volks beminden Dichter Dan ook zijt ge als altijd, de trouwe deugden stichter. Te regt dan blinkt de krans door u met roem behaald Daar hij door zuivre deugd zoo glansrijk wordt omstraald, MIDDELBURG den 22 januarij. De Staats-Courant deelt het vol gende mede Volgens berigten uit Groningen is het eindelijk, na vele vruchte loos aangewende p.ogingen, op den 16 dezer gelukt, de doorbraak in den dijk van de rivier de Aa achter Bellingewolde te digten. Intusseheu blijft de toescand van dat kanton steeds zeer bedenkelijk, en zal het zelve de gevolgen dezer ramp moeijelijk te boven kunnen komen, zou« der krachtdadige ondersteuning. Het vroeger medegedeelde berigt wégefis eene doorbraak in den Wol- dijk (provincie Groningen) heeft zich niet bevestigd; maar daarentege.u wa» een juidere dijk langs het Slochtèrdiep doorgebrokenwaardoor eep

Middelburgsche Courant | 1834 | | pagina 1