N°. 9- CÖÜËAN MI I>DE LB GIIGSCIÏE Zaturdag 18 Januarij NIEUWSTIJDINGEN. SOuit^chlAitb. Heberl«tti)en. -rs ER LIJN en 10 januarij. De maarschalk Matson Fransch ge. JRjÏ zant bij het Russische hof is te Petersburg aangekomen. De Münchener Zeitung behelst het volgende, onder dagteekening van Petersburg, 21 december: Op de Engelsché beleefdheden jegens Rusland schijnt men elders meer acht te slaan dan hier te lande. Met gerustheid en vertrouwen zijn aller oogen op den keizer gevestigd, te gen wiens edele houding ook nu weder de ontwerpen van de vijanden des rijks schipbreuk zulien lijden. De Engelschen zijn er ten allen tij dezoodra eene vreemde zeemagt te sterk naar hunnen zin werd, zeer spoedig op uit geweestom op allerlei wijzen botsingen te veroorza ken ten einde daaruit hun voordeel te trekken; maar vermits de tot hiertoe door Rusland gevolgde staatkunde steeds die der eer en der goe de trouw is geweest, zoo zullen alle voorwendsels, welke men op zoekt om haar tegen te werken, weldra in rook verdwijnen; terwijl van den anderen kant een staat als Rusland ijdele bedreigingen kan verach ten maar dadelijkheden vermag te beantwoorden op eene wijze, waar van de geschiedenis meer dan een treffend blijk zou kunnen opleveren." Volgens berigten uic Odessa van 18 december, in den Oostenrijk- schen Beobachter voorkomendewas aldaar met het begin van den win ter alle buitengewone werkzaamheid gestaakt. Alie de oorlogschepen waren in de binnenhavens gehaald en verscheidene derzelve geheel ont takeld geworden. Bewegingen van troepen hadden reeds sedert lang geen plaats meer gehad, behalve dat uit sommige strekenwaar groot gebrek aan levensmiddelen heerschteenige afdeelingen verlegd waren naar andere gewesten waar de schaarschheid minder groot was. FRANKFORT den 12 januarij. Op de beurs te Weenen heeft de tijding van het terugroepen der Fransche en Engelsche eskaders uit den archipel een gunstigen invloed gehad. Men beschouwt deze gebeurtenis als een gevolg van eene bepaalde verklaring van Rusland omtrent zijne staatkunde opzigtelijk Turkije. Het beginsel van in stand houden wordt zoo wel door Oostenrijk als Rusland gehuldigd en het onlangs geslo ten traktaat tusschen beide mogendheden levert ruime geruststelling op voor Turkije. Dit rijk heeft echter meer van binnen te vreezen en zal niet lang kunnen bestaan indien de sultan niet slaagt de zamenzwering te verijdelen, die in het midden der hoofdstad broeit en waarvan de ge durige brandstichtingen bewijzen zijn. Ook is het te vreezen, dat de van het hof verwijderde provinciën, zoo als Albanië, Bosnië, Moldavië en Wallachije, weldra het voorbeeld van Griekenland en Servie volgen en zich aan het Turksche bestuur onttrekken zuilen, terwijl de onder koning van Egypte slechts een gunstig tijdstip afwacht om zijne verove ringen voort te zetten, of althans den schijn van onderhoorigheid aan de Porte te vernietigen. De Porte heeft eindelijk toegegeven aan de eischendoor de Ser. viers omtrent verscheidene nationale voorregten gedaan, waaronder, in de eerste plaats, vergrooting van hun grondgebied behoort; ook moeten de Turken het gansche landuitgezonderd Belgrado, ontruimen, en wor den alle versterkte plaatsen geslecht. De bevolking kan nu op een mil- lioen zielen gerekend wordenen het land zal door zijn natuurlijken rijk- dom weldra het toppunt van welvaart bereiken. De ziekte van den Pruissischen minister Ancillon is ernstiger dan zij in den beginne scheen en neemt dagelijks toe. Eene verzwering aan de ruggegraat is de oorzaak van zijn lijden doch de kunde aan den heel meester Dieffenhach doet nog hoop voeden op het behoud van den zoo geachten staatsman. Volgens een der Duitsche bladen bestaat het hoofdbezwaar tegen de beslechting der Belgische kwestie daarin, dat de bondsdag, Uit be. gi sel, geen gedeelte van Duitschlands gebied wil afstaan, noch Belgie daarin wenscht op te nemen, Naar het zich laat aanzien zal de Leipziger mis zeer slecht uit vallen doorgaans is zij in den winter van weinig beteekenis en daaren boven is het weder thans ongunstig. Men mist er vele Grieksche en Servische bezoekers, en die er uit deze landen zijn aangekomen, zijn te zeer bekommerd wegens nieuwe onlusten in Turkije. Het schijnt zich te bevestigen, dat men in Zwitserland voorne mens is, de Roomsch Katholijke godsdienst eene hervorming te doen ondergaan. Deswege meldt men uit Luzern het navolgende Even als men hier te lande in het staatkundige tot eene verandering van zaken arbeidt, zoo wil men ook in de Roomsch Katholijke kerk een geheel nieuw stelsel invoeren. Het tijdstip is gekomen, waarop men zich geheel van Rome wil losrukken; men wil het voorbeeld van St. Gal volgen alle bisdommen voor provisoir verklarende groote raden zullen de hoogste kerkelijke overheden worden. Volgens dit beginsel, zal er een Zwitsersch nationaal bisdom, naar het voorbeeld der Janse nisten te Utrechtopgerigt worden." GRONINGEN den 13 januarij. Van Bellingewolde verneemt men, dat de gesteldheid van zaken aldaar nog steeds even noodlottig blijft, doordien de op nieuw met vele kosten aangewende middelen, 0111 de doorbraak te digten al wederom vruchteloos zijn geweest. Het water in de Aa was wel gevallen, doch het stroomde nog steeds onverhinderd uit die rivier op het binnenland en de voortduring daar van maakte den toestand van een aantal inwoners die huis en have hebben moeten verlaten of nog in hunne overstroomde woningen ge bleven zijn, allertreurigst. Ook de naastgelegene gemeente Nieuwe Schans is, door de doorbraak achter Bellingewolde, vooreen gedeelte overstroomd geworden. Op den Hamdijk, waar de landen plus minüs twee ellen onder water stonden, hadden tien huisgezinnen van de arbeidende klasse het water ongeveer 8 palmen hoog in de huizen tertvijl anderen hunne wonin gen hadden moeten verlaten. Veertien huisgezinnen, uitmakende zeven tig zielenmoesten hierdoor onderhonden wordenen er was ook in die gemeente eene commissie benoemd, ter verzameling van liefdegaven tot ondersteuning dier ongelukkigen. Door het afdammen van de tnoersloot en het leggen van kaaijinga bij langs de straat en gracht, buiten de Bellingewolderpoort r was het tot dus verre gelukt, de plaatsen van tl. G. Sissi'ngi en li*. Detki mers op de Linteloo- en CharlottenpolderS alsmede de for'teresse Zel vevoor overstrooming te beveiligen. Met deze Werken Werd Steedü Voortgegaan, in de hoop eeiier gelukkige uitkomst. Eindelijk is er nog berigc ingekomen, dat de polder vati ÖdstiVcilcl onder de gemeente de Leekgeheel overstroomd is zoodat het bitj- nen- en buitenwater gelijk stond en de molen niet meer werken koii. Het uitgezaaide wintergraan is hierdoor verloren geraakt en dë scha de aan de dijken is aanmerkelijk. Voor het overige was ër geëö gevaar voor de huizen die alle op hoogten gebouwd waren. AMSTERDAM den 13 januarij. Als eene bijzonderheid wordt gë. meld, dat het stoomschip de Beurs van Amsterdammetende 500 ton aart de werf de Vredewtófop den Kadijk alhier, toe reparatie, op ëéiie helling is gebragtterwijl anders, voor schepen van dat caiiber to^ dusverre alhier zoodanige herstelling niet anders dan met kielhalen hëefc kunnen geschieden. DORDRECHT den 15 januarij. Thans kunnen wij stellig teelden, dat het dijkleger in den Alblasserwaard heden opgebrokenen alle gevaa voor het tegenwoordige geweken is. MIDDELBURG den 17 januarij. In brieven uit Berlijn, te 's Ha go ontvangen wordt geschrevendat Z. K. II. de Prins van Oranje dëti 29 te Tilsit is aangekomen, en aldaar, wegens den hodgen stand des watersheeft moeten overnachten, Dén Volgenden morgen ten 10 liréil heeft hoogstdezelVe gelukkig de Russische grenzen bereikt, alwaar £;K; H. döor den vorst Dolgorüki is ontvangen geworden. Volgens èene van regeringswege üitgegeyehe lijst, was; óp dëti i, januarij dezes jaars, het vasté korps zee-officiereri enz, Zamengestë'd als volgt: Uit Z. K. H. PrinS Frederik der Nederlanden, admiraal én koiünëi* generaal; nit 4 vice admiraals; 7 schouts-bij-nacht2 6 kapiteins 38 ka pitein-luitenants 71 luitenants der eerste klasse; 171 luitenants der twee de klasse89 adelborsten der eerste klasse (waaronder Z. K. H; IPilleni Frederik Hendrik, Prins der Nederlanden4 chirngijns majoor van deit eersten rang; 12 van den tweeden; 10 van den derden; ié van d» tweede klasse; 21 van de derde klasse; 5 schrijvers en vlcrualijteeesterg van de eerste klasse; 18 van de tweede; 18 van de derde; 24 adjlinct- schrijvers 9 opper-stuurlieden 10 opper-schippers4 konstabels-ifia- joorsen 2 opper-timmerlieden. Het korps mariniers was zateengesteld uit 1 schout bij-nacht; 2 majoors, chefs der diVisien; 9 kapiteins} 10 eerste luitenants; 11 tweede hiitenants; 1 kapitein-kwartiermeester; 1 eerste luitenant-kwartiermeester2 tweede luitenants-kwartiernieester 1 tweede luitenant-administrateur van kleeding en wapening; 1 chirur gijn van de tweede klasse, en 2 van de derde klasse. Het heeft Z. M. behaagd, om, beschikkende op een ödreS Van dei hoofd.commissie tot de zaken der Israëliten, te gelasten, dat de ambte naren van den burgerlijken stand voortaan geen verlof töt eene vroegere' begraving, dan bij de bestaande verordeningen is bepaald, Zullen teogetl verleenen, teil zij op eene verklaring van een geneesheer, of, bij gebré ke van dien, van eetien heelmeester, waarbij deze betuigt, dat de cm» verwijlde ter aarde bestelling van het lijk, in het belang der maatschap, pij en uit hoofde van den aard der ziekte (welke In de verklaring Zaj moeten uitgedrukt Zijn), gebiedende vereischt Wordt, én dat alzoó dé vertraging nadeelig zou ktinnen zijn voor de gezondheid der ingezetenen* De Rhijn te Keulen Was op den 13 dezer wederom 1 voet 4 duini gevallen, en ceekende toen aan de peilschaal aldaar 17 voet 3 duim. Op' onze hoofdrivieren blijft de val insgelijks aanhouden. De dijken en Waterkeeringen worden door voortdurende versterkingen in goeden staat gebragt, terwijl, ten gevolge vah den bestendigen val des watersreeds onderscheidene besturen de dijklegeringen hebbefl döëri opbreken. Sedert den nacht van den 13 heeft de Snippelings overlaat bij DeVeh» ter opgehouden te werken, zoodat de passage met rijtuigen spoedig we» derom langs dezelve zal kunnen plaats hebben. Uit Noord-Braband verneemt mén bij voortduring nieuwe bijzon derheden wegens de noodlottige gevolgen der laatste stormen in die pro vincie. Zoo zijn ook in de gemeente Bokhoven door den Storm vatt 31 december op 1 januarij vier woningen geheel in den grOnd geslagen en eenige andere zwaar beschadigd geworden zoödat aldaar elf huisge zinnen hunne woningen hebben inöeten verlaten. Bij ds gemeente Aletti heeft op den 5 dezer een ongeluk plaats gehad, waarbij Civee personen het slagtoffer van hunnen ijver zijn geworden. Op dien dag had zich' de burgemeester der gemeente AlémMaaren en Kessei, de heer Cor- nelis Pompeter vervanging van zijnen ouden Vader, höog-heemraad vari Maasland, vergezeld van Hendrikus van PeghelnoOd-heemraad, Dirk van Lithveerman en Gerardus Steenbekkers en Franeis van den Heu- vetarbeiders, in eene zeilboot begeven, ten einde doör gepaste voor ziening de verwijding van eene in den dijk aldaar gevallen doorbraak* zooveel mogelijktegen te gaan. Tot op zekere hoogte genaderd zijudé wilden zij zich met de boot door eene kleine doorbraak ih den dijk naar buiten op de rivier begeven, om te spoediger en te gemakkelijker op de plaats hunner bestemming aan te komendoch toen zij zich in hec gat van de doorbraak bevonden sloeg hiin vaartuig omen Zouden zij allen zijn omgekomen, waren niet dadelijk eenige lieden, die zich iri de nabijheid op eene andere schuit bevonden toegesneld. Döor dezen werden drie der verongelukten, waaronder de burgemeester, nagenoeg levenloos uit het water gehaaid; de twee Overigen, de nöod-beeraraad Van Peghel cn de arbeider van den Heiivel konden niet gered worden. Laatstgenoemde heefc eene hoog bejaarde moeder eii vier onverzorgde' zusters nagelaten. Blijkens het Verslag der zitting van de Belgiséhe kamer van afge vaardigden van den 14 deZér, is het, töt schande en vernedering van" 1 Belgie, kenbaar geworden, dat Spanje weigert hetzelve te erkennen, zoo lang Zulks niet dooT het moederland £hct koningrijk der Nederlanden) was geschied, De Fransche ministeriele dagbladen, van den 13 dezer, spreken tent stelligste tegen, dat de hertog de Broglio zijn ontslag als minister zou hebben gevraagd. Volgens de jongste berigten nit Spanje,- te Parijs ontvangen, Wa» te Madrid eene deputatie uit Kswloftte aangekomenweike eest adres

Middelburgsche Courant | 1834 | | pagina 1