MIDDELBUJIGSCHE O B A N T. N°. i56. f - Zaturdag 28 December 1833- Slanfcottbigutg.. NIEUWSTIJDINGEN. CÖvoDt-iSrittAïijc, JVanferijfi. Ülebfirlaiibett, b iA BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad VERE, als daartoe door den Stedeüjlten Raad geautoriseerdbrengen bij deze ter ken nis, dat, te rekenen van den i Januari) 1834, niet verder zal worden ge heven de aldaar bestaande Belasting bekend onder den naan van KAAI- of LAST GELD. En opdat een iegelijk daarvan zoude kunnen kennis dragen zal deze worden afgekondigd en in de Middelburgscke Courant geplaatst. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. K L E IN M AN, Vt. Ter ordonnantie van dezelven DE N O O DDz.Secretaris. De COMMISSIE van Bestuur over de Provinciale School tot aan kweeking van Heelmeesters en Vroedvrouwen, in de Provincie Zeeland gevestigd te Middelburgbrengt bij deze ter kennisse van de belangheb benden Vooreerstdat de zoodanigen die verlangen als Leerlingen der ge melde Schoolbij den eerstvolgenden Cursus, te worden toegelaten, zich ter inschrijving zullen behooren aan te dienenna alvorens ce zijn ge schikt geoordeeld door de Provinciale Commissie van Onderzoek en Toe- voorzigtwelker Voorzitter, de Heer Med. Doctor J. R. de Vassydaar toe zal vaceren, ten zijnen huize, op de Noordzijde van den Dam, dagelijks, uitgenomen des Zondags, van 12 tot 1 uur in den namiddag. Ten tweede: dat de Lessen voor den eerstvolgenden Cursus eenen aan vang zullen nemen op Maandag den 6 Januarij nadat alvorens, op Zaturdag den 4 derzelfde maand, de rangschikking der Leerlingen zal hebben plaats gehad, ten welken einde ieder hunner bij deze wordt uit- genoodigd, zich op laatstgenoemden dag, des namiddags ten één uur, aan het Lokaal der School te vervoegen. Enten derdedatonder goedkeuring der Commissie bij onderling overleg van Heeren Professor en Lectoren en van den Heer Docent in de Latijnsche Taal, is vastgesteld, dat de Lessen zullen worden gegeven op dezelfde dagen en uren, als omschreven zijn in de Aankondiging, welke voor den Cursus van Augustus 1833 tot Januarij 1834 in der tijd is bekend gemaakt. Middelburg, 20 December 1833- Namens de Commissie voornoemd PASPOORT VAN GRIJPSKERKE, Secretaris. LONDEN den 21 december. Verscheidene hooge diplomaten, als on. der anderen de Russische gezant, prins Lieven de Oostenrjjksche en de Pruissische gezanten prins Esterkazybaron JVestemberg en baron Bulow, alsmede de Nederlandsche gevolmagtigdede heer Dedelhebben de laat ste dagen in gezellig verkeer met elkander doorgebragt op het landgoed van den minister Palmerston. Gisteren zijn die staatslieden in deze hoofd stad teruggekomennaar het schijnt ten gevolge van het ontvangen van belangrijke depeches door eenigen hunner. Men verwacht, dat de conferentien over de Hollandsch-Belgische aangelegenheden, spoedig na de terugkomst van prins Talleyrandhervat zullen worden. Het ministeriële avondblad meldt, datofschoon Engeland en Frank rijk de zaken van het Oosten oplettend gadeslaan en het geheime trak taat tusschen Turkije en Rusland geenszins goedkeuren echter het be- rigt omtrent het zenden eener Britsche vloot naar de Oostzee onge grond is. PARIJS den 23 detember. De koning heeft heden de belde kamers met de volgende aanspraak geopend Mijne heeren de pairs en afgevaardigden De rust van Frankrijk is sedert uwe laatste zitting niet gestoord ge worden. Het land geniet de weldaden der orde en van den vrede. Al- lerwege ontvangen de pogingen van vlijt en nijverheid derzelver beloo ning. De bevolking, bezig en rustig, rekent op de hechtheid onzer in stellingen, op mijne trouw in derzelver handhaving, en de openbare veiligheid is het onderpand van den natienalen voorspoed. Het is door het waarborgen van alle regtendoor het beschermen vdn alle belangen het is door de billijkheid en gematigdheid onzer staatkun dedat wij deze gelukkige uitkomsten hebben verkregen. Om derzelver duurzaamheid te verzekeren, zullen wij met nadruk en geduld in hetzelfde stelsel volharden. Eene aanhoudende waakzaamheid is nog steeds noodzakelijk; dolzinnige hartstogtenlaakbare maatregelen pogen de maatschappelijke orde omver te storten. Wij zullen aan deze tegenoverstellen uwe getrouwe medewerking de vastheid der magistratende werkzaamheid der administratieden moed en de vaderlandsliefde der nationale garde en des legers de wijs heid der natie, onderrigt van de gevaren der illusienverspreid door hen welke de vrijheid aantasten terwijl zij voorgeven haar te verdedigen en wij zullen de zegepraal der constitutionele orde en onze vorderingen in de beschaving verzekeren. Aldus, mijne heeren, zullen wij een einde maken aan de revolutien, en den wenscb van Frankrijk vervullen. Ik betuig den lande mijnen dank voor den steunwelke hetzelve mij verleend heeft. Ik dank het voor de betuigingen van vertrouwen en ge hechtheid welke het mij heeft gegeven: ik heb dezelve met aandoening ontvangen in die departementen, welke ik doorgereisd heb, en ik dank vuriglijk de Voorzienigheid voor de weldaden, welke ons vaderland reeds geniet, en voor die, welke de toekomst aan hetzelve belooft. Gij zult mij ook, mijne heeren in mijne pogingen ondersteunen, om de toeneming van den nationalen rijkdom te beschermendoor voor onze handel en nijverheid nieuwe bronnen van welvaart te openen en 0111 arbeid en middelen van bestaan onder alle klassen der bevolking te verspreiden. Ik hoop dat de nieuwe wetgeving op bet stuk van douanenterwijl dezelve een blijk is vaii de vorderingen onzer nijverheid de aan hSSf verschuldigde bescherming zal overeen brengen met de beginselen vail wijze vrijheidwelke de verlichte gouvernementen geneigd Zijn in te willigen. Het volksonderwijs heeft, dank zij uwer medewerking» eette heilzamd impulsie bekomen. De finantie-wetten en die welke de uitvoering der traktaten vereisCht, zullen u spoedig aangeboden worden. De openbare schatkist neemt toe, en alles doet vooruitzien dat zij de opgaande beweging onzer welvaart volgen zal. at Onderscheidene ontwerpen van wetwaarvan sommigen 11 reeds voor gesteld zijn, zullen insgelijks aan uwe beraadslagingen worden onderwor pen. Ik heb reden te hopen, dat de beloften van ons charter in dett loop dezer zitting zullen worden vervuld. Ik acht mij gelukkig te kunnen aankondigen, dat onze betrekkingen met alle mogendheden, en de verzekeringen, welke ik van huhne ge zindheid jegens ons ontvang, geenen twijfel overlaten nopens het behoud van den algemeenen vrede. Het schier-eiland is het tooneel van ernstige gebeurtenissen gewéesf, Zoodra het gouvernement der koningin Maria II te Lissabon hersteld washeb ik mijne diplomatische betrekkingen met Portügal weder örtti- geknoopt. In Spanje heeft de dood van koning Ferdinand VII de prinses zijtid dochter op den troon geroepen: ik heb mij gehaast de koningin IsabelU II. te erkennen, hopende dat deze spoedige erkenning, en de betrekkin gen welke zij tusschen mijn gouvernement en dat der koningin-fëgentei aanknoopten, mede zouden werken ,|om Spanje voor de verwoesting te be hoeden welke hetzelve bedreigde. Reeds begint de kalmte in de pro vinciën te herleven, waar de opstand uitgebroken was. Het legerkorps, waarvan ik de oprigting bevolen heb, zal onze grenzen tegen alle ge beurtenissen beveiligen. Steeds naauw verbonden met Groot-Brittanjehebben wij alle redeft te vertrouwen, dat de moeijelijkhedenwelke voor alsnog de sluiting van het definitief traktaat tusschen den koning der Belgen en den koning der Nederlanden iu den weg staan, niet langer de groote belangen vatt Belgie noch de rust van Europa kunnen doen gevaar loopen. Zwitserland is een oogenblik verontrust geworden door onlusten, Wel ke echter de wijsheid van deszelfs regering spoedig heeft weten te dem pen. Ik heb mij gehaast aan dezelve alle diensten te bewijzen, welka zij van eenen getrouwen en belangloozen bondgenoot verwachten konde. Het Ottomannische rijk is door groote gevaren bedreigd geworden: ik heb getracht eene bevrediging te verhaasten, welke de belangen van Frankrijk en de hechtheid der Europesche orde gebiedend vorderden. Ik zal mijne pogingen voortzetten om het behoud daarvan te verzekeren. De gebeurtenissen, waarover ik u zoo even heb onderhouden, en in zonderheid de gesteldheid van het schier-eiland, hebben mij den pligt opgelegd, het leger op den voet te handhaven, dien de veiligheid vart den staat eisclue. Volbrengen wij ons werk, mijne heeren; moge de orde, magtig eh ge ëerbiedigd voortaan tegen alle aanranding verdedigd blijvenmoge da krachtdadige bescherming der nationale belangen ook de laatste hoop def oproerige partijen vernielen 1 en Frankrijk, gelukkig en vrij onder dö beschermende hand van het gouvernement, hetwelk het heeft gekozen, zal eindelijk onbelemmerd den loop zijner welvaart volgen. Dit Is mijtt vurigste wenschgij zult met mij medewerken om de algeheele vervul ling daarvan te verzekeren." Eindelijk zijn de debatten in de zaak der maatschappij van de reg ten van den menschvoor, het hof van assises behandeld afgeloopen. Ten slotte is er een hevige twist tusschen de beschuldigdenhunna verdedigers en den president van het hof ontstaan. De laatste vermeen de en zeer te regtdat de zaak die op zich-zelve reeds vrij inge wikkeld wasdoor een debat van tien dagen en meer nog door alle dö episoden die de beklaagden daarin hadden gevlochten wel een naauw- keurig onderzoek behoefdeaivorens men de gezworenen pene beslissing konde vergen. Na het einde der pleidooijen verklaarde hij dus de zit- zing opgeheven tot heden morgen om' alsdan het resumé dat hem i» opgelegd, na rijp beraad, te kunnen geven. Dit echter beviel de be klaagden'niet. Van hunne vrijspraak overtuigd, meenden zij, dat men hen geheel willekeurig eenen geheelen dag in de gevangenis wilde hou. den, daar er nog meer dan tijd over was, om de uitspraak in dezelfde zitting te doen volgen. Dit niet door overtuiging kunnende verkrijgen maakten zij geraas; een gedeelte der aanschouwers trok hunne partij, en de president zag zich eindelijk genoodzaakt de zaal met gevelde ba jonetten te doen ontruimen en de beklaagden met geweld te doen weg voeren. Het ministeriële ochtendblad vermeldt een betoog van het dagblad van Augsburgwaarbij wordt beweerd dat alleen de overgave van de vesting Maastricht en van de citadel van Luik aan het Duitsch Verbond, als bonds-vestingenals eene genoegzame schadevergoeding zoude kun nen worden beschouwd voor den afstand van het VVaalsche gedeelte van Luxemburg, en voegt daarbij: wij meenen, dat men te regt daarbij de vraag oppert of Frankrijk daarin zoude toestemmen? Wij meenen zelfs een weinig verder te mogen gaan, en te kunnen antwoorden: neen Frankrijk zoude zulks nimmer toegeven." Aan de zijde der liberalen wordt echter getwijfeld, of het genoemde blad in dezen de ware me«- ning van het bewind van koning Filips te kennen geeft, VLISSiNGEN den 26 december. Gisteren is Zr, Ms. korvet de Ko meet, bij het binnenkomen, iu de voorhaven, bij den eersten duc d'Alve, 0111 hoog geraakt, aldaar blijven zitten en bij het laag water over zijde gevallen, zoodat dezelve, bij den inkomenden vloed, Veel water heeft ingekregen. Heden zit dit schip steeds in dezelfde positie4 men heeft de batterijankers als anderzinser uit genomen en verder alle doelmatige maatregelen in 't werk gesteld om dien bodem wederom te regten en te behouden. Alle da raa-schepen, uitgezonderd de korvetten Pollux en Me dusa, bevinden zich thans in het dok dezer Stad, terwijl de meeste kanouueerbooten te Kruiningen zullen overwinteren.

Middelburgsche Courant | 1833 | | pagina 1