MIDDELBURG SCHE C O U R N°. i5i. Dingsdag 17 DcCemfe^f 1 Slmoiiisfatie ^jmbicaat. NIEUWSTIJDINGEN. S3uit0cftl«utb, JVawfeirtjfi» iücöcrlaufccu. De ADMINISTRATEUR van 's Rijks Schatkist in ZEELAND adver teert, dat van af Donderdag' den 19 dezer, zoo ten zijnen Kan tore, als bij de Ontvangers hunner standplaatsenzullen worden uitbe taald alle de traktementen en toelagen aan 't Rijks Ambtenaren en Pro vinciale Commissien van Toezigt en Onderwijs, over het vierde kwar taal 1833. Middelburg, den 17 December 1833. De Administrateur voorn., P. P O U S. ADMINISTATIE DER DOMEINEN, WEGEN, VAARTEN, ENZ. Agentschap Middelburg. AANBESTEDING. Op Donderdag den negentienden December 1833, des voorrniddags ten tien uren, zal de Agent van het Domein te Middelburgten overstaan van den Notaris Dirk Johan vau der Horst Serlèin eene der Zalen van het Stadhuis aldaar, publiek aanbesteden: Het doe'11 der VERNIEUWINGEN en HERSTELLINGEN aan de Domaniale Gebouwenonder het Agentschap Middelburg gele genmet het éénjarig onderhoud derzelvc, breeder bij het Be stek omschreven, met leverantie der benoodigde MATERIALEN. Het Bestek zal van nu af aan ter lezing liggen ter Secretarie van het Provinciaal Gouvernement, en van het Plaatselijk Bestuur te Middel burg, ten Kantore van den Agent van het Domein te Middelburg, en van den Notaris D. .7. van der Horst Serlé. Nadere inlichtingen zijn te bekomen te Middelburg, bij den Opzigter der Domaniale Gebouwen C. .7. Reekers; terwijl drie dagen voor de be steding de aanwijzing in loco zal geschieden, te beginnen aan het voor malig Oost-Indisch-HuisWijk O. No. 243, precies ten tien uren. De Agent van het Domein voornoemd G. van der MIEDEN. ADMINISTRATIE DER DOMEINEN"vVEGEN VAARTEN, ENZ. PROVINCIE ZEELAND. Agentschap Sas- van -Gent. VERPACHTING. Op Donderdag den 19 December 1833, des voormiddags om tien uren, zal er, ten overstaan van den Notaris Mullié en getuigen, te Axel al of niet onder voorzitting van eenen Inspecteur der Domeinenen in tegen woordigheid van den Agent van het Domein te Sas-van-Gentin het Logement bij Jufvrouw A. Steenkamp te AXEL, publiek worden ver pacht: i°. Negen-en-dertig Perceelen DOMEIN-GOEDEREN, bestaande in Zaailand, Weide, Grasgewassen, Visscherijen en het Veer van Walzoorden op Hanswaard gelegen onder de Gemeenten Hulst C/inge, St. Jan-Steen, Stoppeldijk HengstdijkIlontenisseGraauw en LangendamKoesvacht, AxelPVestdorpe en Sas-van-Gent waarvan de pachten meest met Kersavond van het loopende jaar eindigen of reeds met 1 October 1833 geëindigd zijn. 20. De GRASGEWASSEN VISSCHERIJEN en VEREN van het Kanaal van Neuzen en het Zij-Kanaal naar IJulst, waarvan de pachten met Kersavond 1833 eindigen. De voorwaarden dezer Verpachting liggen ter lezing voor een ieder, ten Kantore van den Agent van het Domein te Sas-van-Gent, op de Secretariën der Gemeente-Besturen ter plaats van de ligging der Goe deren en ten Kantore van den Notaris Mullié voornoemd. Op de voorwaarden is de omschrijving gebragt der te verpachten Per ceelen, met aanduiding van het tijdstip, wanneer de loopende pachten zullen eindigen of reeds geëindigd zijn. De Agent van het Domein voornoemd E. C. L. D' II A N E N S. FRANKFORT den 9 december. Z. Ezc. de heer baron Verstolk van Soelen minister van buitenlandsche zaken van Z. M. den Koning der Ne derlanden, is den 6 dezer hier aangekomen op zijne reis naar Weenen. Van Berlijn schrijft men dat de minister van buitenlandsche zaken de heer Ancillonvóór den 15 dezer van daar naar Weenen op reis zal gaan en waarschijnlijk derwaarts vergezeld zal worden door deu heer ge heim legatieraad Eichhorn. De Wurtemburgsche kamer heeft het budget met 70 tegen 19 stem men aangenomen. I11 de eerste dagen der vorige maand is de tweede afdeeling der vrijwilligers, in Beijeren aangeworven te Napoli behouden aangekomen zonder zelfs één zieke op de reis gehad te hebben. Koning Otto heefc terstond eene wapenschouw over deze jonge troepen gehouden, die na een kort verblijf naar Athene zullen vertrekken. De twee eskadrons van het Beijersche regement ligte ruiterij die te Napoli garnizoen gehouden hebben, keeren naar Beijeren terug. PARIJS den 12 december. Ons ministerieel avondblad vermeldt heden De insurgenten van het koningrijk Valencia bezetten steeds Morel- la, doch het schijntdat zij bij de bevolking dier provincie weinig bij val vinden. Een aanval, die zij op den 1 dezer tegen het korps van den. generaal Berton beproefden is met verlies terug geslagen. In de stad Orihuela hebben eenige monnikken zich aan het hoofd van den opstand willen plaatsen doch de menigte is uiteen gestoven zoodra eenige troepen, tot de bezetting von Carthageua behoorende tegen haar zijn opgetrokken. In Katalonie en Arrngon is alles rustig, en de weg van Madrid tot Bnyonne schijnt geheel vrij," VLISSINGEN den 11 december. Heden had alhier, in deR. K, kerk, de piegtige inwijdig plaats van den voor deze gemeente nieuw benoem den pastoor den wel-eerwaardigen heer Beginetwaarbij de R. K. gees telijken van Middelburg en Vere adsisteerdën en de indrukwekkende leerrede door den wel eerw. pastoor van Middelburg werd uitgesproken, terwijl de wel-eerw. pastoor RoniDHVbij deze godsdienstige plegcigheid insgelijks tegenwoordig was. Laatstgenoemde geestelijkewelke sederr zeven jaren de heilige godsdienst aan zijne gemeente verkondigde, erv zich de liefde en achting vaiv alleh die hem in de vervulling zijner ker kelijke pligten kenden, door stille detigdsbetrachting en zachtmoedigheid had verworven, is, opzijn verzoek, van zijn kerkelijk ambt alhier ont slagen. De edel-ncbtb. heer burgemeester der stad, eri eene talrijke schaar van verschillende godsdienstige gezindheden, woonden deze piegtige in stallatie bij welke met alle aan God gewijde eerbied en aandacht werd volbragt, en het ware kenmerk droeg van christelijke lieAie en verdraag zaamheidwelke verhevene deugden in Noord-Nederland, waar vrijheid van godsdienst en geweten de heiligste regten der onderdanen verzeke ren, als geboden van den Vader aller menschen, worden betracht. MIDDELBURG den 16 december. In de zitting van de Tweede Ka mer der Staten-GeneraalII. donderdag te 'sHage gehouden is ontvan gen eene koninklijke boodschap, ten geleide van een ontwerp van wet, onltrent de beschikbaarheid der sommen die nog voorhanden zijn en vol doende zouden wezen 0111 de tegenwoordige behoeften gedurende eenige maanden te kunnen bestrijden. Dit ontwerp is naar de sectien van <lc maand october verzonden. De beraadslaging over de onderscheidene begrootings-wetten is bepaald op heden (maandag). Gedurende de afwezigheid van den heer F. von Scherff, zaakgelas tigde bij de stad Frankfort en legatie-raad bij Zr. Ms. gezant ter Duit» sche bondsvergadering, als vergezellende den minister van buitenlandsche zaken, is de heer P. ARuhrlegatie-secretaris te Mentz benoemd om zijne functieti waar te nemen. De heer Hersant is tot consul van Frankrijk te Rotterdam benoemd. Bij circulaire van Z. Exc. den minister van fiinancien, vati den 16 november II.is aan de verschillende ambtenaren aangeschreven van vo'orloopig en tot dat deswege nader zal zijn beschikt, vrijdom van port toe te kennen aan de officiële correspondentie»mits onder kruisband en contreseign gevoerd wcjrdende tusschen de provinciale en bijzondere bewaarders van het kadaster, de ambtenaren der registratie en successie- regten en de plaatselijke besturen een en ander binnen den omtrek van het ressort, waarin die beambten respectivelijk fungeren. Van wege den directeur-generaal voor de marine is ter kennis van alle zeevarenden en daarbij belanghebbenden gebragt, dat inmiddels en zoo lang het groote nieuwe kustlicht op den toren van Goedereede, met welks opstelling men bezig isnog niet kan ontstoken worden, een klei ner lamplicht aldaar op den toren is gesteld geworden; zullende dit klei nere licht evenwelgerekend van af den vermelden torenniet verder in zee zigtbaar zijn dan twee en eene halve Duitsche zee-mijl meer of min naar gelang van de gesteldheid der lucht. De Limburgsche Nouvelliste had, naar de gewone manier van de Belgische bladen, geklaagd over den overlast dien de inwoners van Bree van de Hollandsche troepen bij derzelver doortogt en nachtverblijf had den te lijden gehad; doch zoowel VEmancipation ais VIndependant zijn thans genoodzaakt, het leugenachtig verhaal van hunnen confrater te lo genstraffen, en te erkennen, krachtens het rapport van den Belgischen commissaris aan het bestuur, dat niet de minste klagt gehoord en alles ten genoege der ingezetenen was afgeloopen. De troepen waren den 8 te BreeGerdingen en Beek gekomenen hadden den 9 den marsch voort gezet. Den 10 werd het eskadron kurassiers van Maastricht te Bree verwacht. De Belgische hooge geestelijkheid heeft eenen herderlijken brief aan hare onderhoorigeu gezonden, over de tiaauwgczette viefing van den zondag. De Messager de Gand behelst den volgenden brief uit Antwerpen, van den 12 december Ons gouvernement heeft de kompagnle der mariniers en ook die der maritime werklieden ontbonden. Deze maatregel stelt meer dan 300 personen buiten activiteit, welke waarschijnlijk geheel dén wintdr zon der werk zullen blijven. Het zijn deze lieden welke men eene veel be duidende rol heeft doen spelen bij de onlusten, welke sedert de revolu tie te Antwerpen hebben plaats gehad. Hunne ontbinding moet hen in de grootste armoede storten, en daar de kóóphandel bijna nietig is, kunnen zij op geen werk hopen dan in de aanstaande lente. Men moet beken nen, dat het ministerie zich weinig erkentelijk betoond jegens mannen dfé hetzelve zoo goed hebben bediend bij deze wanorden, welke echter door gezegd ministerie voor het minst zijn toegelaten. De generaal Bu- zen had wel den raad gegeven deze kompagnien gedurende den winter te behouden, alzoo hij vreesde dat hunne ontbinding tot voorwendsel van nieuwe onlusten zou kunnen dienen; doch uien heeft niet naar hem geluisterd. Eergisteren hadden eenige dezer liedenna hunne wapens naar het arsenaal te hebben gebragt, zich vereenigd en zijn begonnen met: leve de Prins van Oranje! te roepen; welke woorden zijn afgewisseld door de volgende leve Leopoldwelke zijne troepen niet kan noch weet te be houden Terwijl de arbeiders zich beklagen over werkeloosheid, beklagen de groote grondbezitters zich over de toenemende daling der graanprijzen. Het zijn niet minder dan twaalf duizend werklieden uit de Gent- sche katoenspinnerijen en drukkerijen welke zich tot de kamer der ver tegenwoordigers hebben gewend, 0111 hare medewerking tot afwending der hun dreigende onheilen te vragen. Dit verzoekschrift luidt in het oorspronkelijk Vlaamsch aldus Volksvertegenwoordigers Een niet veragtelyk deel van het Belgisch volk, de werklieden ne men tot UE. hunnen toevlugt. Wy hebben lang gezwegewy hebben lange hoop en gedold gehad, maer het is nu te verre gekomengedurende de dry nu gepasseerde ja ren hebben wy maenden lang zonder werk geweest, of wy hebben maer een deel van den dag mogen werken dacrenboven is den loon van vele vau ons merkelyk verminderd. 'T gevolg daer van is vveest, dat wy eeist hebben móeten verkoopen

Middelburgsche Courant | 1833 | | pagina 1