MIDDELBURGSCIIE C O N°. i5o. Zaturdag Slanfrc^tcbing Slmcrt traite ümibtcrtrtt- IScfcestbrnaïmtg. NIEUWSTIJDINGEN. ^DuitsrftUtib.. 14 December 1833 ilcbcirlaubcn, Van het onderhoud en de verpleging der Gevangenen in de Huizen van Arrest te ZIERIKZEE en CO ESgedurende het jaar 1834. Op Dingsdag den 17 December aanstaande, des voormiddags ten li uren, zal respectiveüjk door den Burgemeester, in tegenwoordigheid van het Kollegie van Regenten over de Gevangenissen, in de Steden Coes en Zierikzecen binnen de gewone vergaderkamer dier Kollegien, onder nadere goedkeuring, in het openbaar bij inschrijving per hoofd daags, worden aanbesteedhet onderhond en verpleging der Gevangenen in het Huis van Arrest aldaar, gedurende het jaar 1834. De voorwaarden op welke deze aanbesteding zal geschieden zullen van heden af aan voor een ieder ter lezing leggen in de Bureaux van het Provinciale Gouvernement, en bij de respective Kollegien van Re genten over de Gevangenissen te Zierikzee en Goes. Middelburg, den 6 December 1833. De Staatsraad Gouverneur van de Provincie Zeeland VAN VREDENBURCII. ADMINISTRATIE DER DOMEINEN, WEGEN, VAARTEN, ENZ. PROVINCIE ZEELAND. Agentschap Sas- van -Gent. VERPACHTINGEN. Op Maandag den 16 December 1833, des voormiddags om tien uren, zal er, ten overstaan van den Notaris Risseeuw en getuigen, te Oostburg, al of niet onder voorzitting van eenen Inspecteur der Domeinen, en in tegenwoordigheid van den Agent van het Domein te Sas-van-Gent, op het Stadhuis te OOSTBURG, in het openbaar ter verpachting worden aangeboden 1°. Zeven Perceelen DOMEIN GOEDEREN, bestaande in Zaailand, Grond en het Veer van Sluis op het Land van Kadzand, waarvan de pachten eindigen of geëindigd zijn, met 1 October1 en 25 December van het loopende jaar 1833, gelegen onder Oostburg, Breshens, Zuidzande Kadzand, Eede Nieuwvliet en Sluis. 2°. De GRASGEWASSEN en VISSCHERIJEN van en om de For ten te Breshensbenevens twee Perceelen Gronds aldaar een en ander behoorende tot het Domein van Oorlog. Op Donderdag den 19 December 1833, des voormiddags om tien uren, zal erten overstaan van den Notaris Mullié en getuigen te Axel onder voorzitting en in tegenwoordigheid als boven in het Logement bij Juf vrouw A. Steenkamp te AXEL, mede publiek worden verpacht: 1°. Negen-en-dertig Perceelen DOMEIN-GOEDEREN, bestaande in Zaailand, Weide, Grasgewassen, Visscherijen en het Veer van Walzoorden op Hanswaard gelegen onder de Gemeenten Hulst Clinge, St. Jan-Steen, Stoppeldijk HengstdijkHontenisse, Graauw en LangendamKoewacht, Axel, IVcstdorpe en Sas-van-Gent; waarvan de pachten meest met Kersavond van het loopende jaar eindigen of reeds met 1 October 1833 geëindigd zijn. a°. De GRASGEWASSEN VISSCHERIJEN en VEREN van het Kanaal van Neuzen en het Zij-Kanaal naar Hulst waarvan de pachten met Kersavond 1833 eindigen. De voorwaarden dezer Verpachtingen liggen ter lezing van een ieder, ten Kantore van den Agent van het Domein te Sas-van-Gent, op de Secretariën der Gemeente-Besturen ter plaats van de ligging der Goe deren en ten kantore van de Notarissen Risseeuw en Mullié voornoemd. Op de voorwaarden is de omschrijving gebragt der te verpachten Per- ceslen, met aanduiding van het tijdstip, wanneer de loopende pachten zullen eindigen of reeds geëindigd zijn. De Agent van het Domein voornoemd E. C. L. D'IIANEN S. De ondergeteekende, AGENT van den ALGEMEENEN RIJKS KASSIER te Middelburgals daartoe geautoriseerd, bij resolutie van den Minister van Financiën in dato ro December 1833, No. 1005 are, brengt bij deze ter kennisse van wien het aangaat, dat de Heer Hendrik Jacohus van DeinseIVillem Bernards Zoondoor hem Agent is gemag- tigd tot de waarneming van het Agentschap te Middelburg, voor zoo lang hij ondergeteekende door ongesteldheid daarin zal worden verhinderd. DANIËL VAN DEINSE. BERLIJN den 4 december. Z. M. de keizer van Rusland heeft te gen den 1 december dezes jaars eene ligting van rekruten in het koning rijk Polen bevolen. Volgens berigt uit Darmstadt, zoude bij het aanstaande kersfeest aldaar de plegtige vereeniging der Lutherschen en Gereformeerden, ook wat de uiterlijke eeredienst aangaat, plaats hebben. Uit Weenen 27 november schrijft men, dat de hertogin van Ber- ry zich te Gratz bevond, en aldaar voor den tijd van een halfjaar eene woning had gehuurd. Men verhaalt, dat de Fransche ambassadeur bij het hof van Peters burg, de maarschalk Maison, die zich eenigen tijd te Berlijn ophoudt, ook in last heeft 0111 het Prnissische kabinet te winnen voor eene tus- schenkomst van Frankrijk in de Spaansche zakenbij aldien zoodanige in terventie noodig mogt worden. KEULEN den 7 december. A's een vervolg op de reeds medegedeel de opgave omtrent het plan van een ijzeren spoorweg tusschen deze stad en Amsterdam, behelst thans ons dagblad eene berekening der daartoe vereischte onkosten. Het aanleggen van den weg wordt daarbij op 9 mil- lioenen guldens begroot; de jaarlijksche onderhouds-kostenrenten van het kapitaal, enz., op 970,000. De jaarlijksche ontvangsten worden berekend op ƒ1,45.0,000. .ri-=s-r—-fSS 's GRAVENHAGE den u december. Heden zijn aan de leden vati de Tweede Kamer der Staten Generaal rondgedeeld de nadere antwodrdell der regering nopens de begrootings-wetten waarin, namens den koning; door den minister van financien de toezegging gedaan wordt, dat in het jaar 1834 za' worden afgeschaft of vereenvoudigd, al wat Voor heznU niging vatbaar is; dat bij de begrooting van 1835 de middelen en Uitga ven in gelijke evenredigheid zullen worden gebragtzonder tot eenigë meerdere lasten dan de nti voorgestelden te komen dat alle de gémaaktd bedenkingen door de leden der Kamer naauwkeurig zullen worden On derzocht en nagegaanen dat de regering steeds bezield is met dqil zelfden geest der Staten-Generaalom al het mogelijke aan te wëndert tot verbetering van den geldelijken toestand des Rijks. De kunstschilder J. A. Ilruseman jrte Amsterdath, heeft Vati H. K. K. H. de Prinses van Oranje, als blijk van hOogstderzelVer cëvre- denheid over het door dien heer vervaardigde afbeeldsel van wijlen kei zer Alexanderhetwelk op de tentoonstelling te 's Gravenhage is gé- plaatst geweest, eene fraaije, met brillanten omzette doekspeld ten ge schenke ontvangen. VLISSINGEN den 12 december. De Amerikaansché brik thé Elisii kapitein J. Schreve, den 29 der vorige maand van Antwerpen alhier ter reede gekomen en sedert door de ongunstige gelegenheid voor Rammekens ten anker gelegen hebbende, is gisteren voormiddag, door het breken van deszelfs touw, op de bank de Kaloot omhoog geraakt, heeft doof het aanhouden van den zwaren storm deszelfs kiel gebroken en is vol water geloopen, waarom men heden heeft goedgevonden hem te onttiti- genalzoo er weinig kans op behoud is. De brik is met metselsieeit als ballast geladen, hetwelk zijn ongeval nog verergerd heeft. Van den 9 dezer tot heden zijn, voof Antwerpen bestemd alhier ter reede gekomen de Eng. stoomboot the Royal George kapt. G. M. Blaif, van Londen; de Jonge Carolinekapt. J. tl. RiCke, van Huil, en Pró theuskapt. C. P. Nissen, Van Marseiile, alle drie met stukgoederen} Mary Fraserkapt. C. Pelham, van Rio Janeiro, met kofflj MIDDELBURG den 13 december. Gisteren is de Oude of St. Pië- terskerk, gelegen binnen deze stad, in het openbaar tot afbraak verkocht, voor eene som van f 19.300, aan den heef Dirk Dronkers aannemer van publieke werken alhier. Dit gebouweene groots kruiskerk, is gebouwd van i3o(> tot 13I0 of 1313, eri Was de eerstö kerk die, terstónd na het overgaan dezer stad aan prins IVillem t, itt 1574, tot de eeredienst der hervormden werd ingerlgten tot het jaar 1809 daartoe is gebruikt; zijnde dezelve alstoen, door de inlegering van het Engelsche krijgsvolk van binnen Zeer verwoest en sedert ih dien staat gebleven. Dingsdag namiddag heeft te Oost-Souburg een treffend öngélult plaats gehad. De zestienjarige zoon van Gilles Albrégtsebroodbakker aldaar, eenig werk aan den molen-wal verrigtende, werd door eene wiek des molens aan het hoofd getroffenmet dat ontzettend gevolg dat de* ze veelbelovende jongeling kort daarna is overleden. Den 8 en 9 dezer zijn te Sas-van-Gent weder twee Belgische de serteurs aangekomennamelijk een korporaal, laatst gediend hebb.ends bij het korps mineurs en sappeurs te Getic, en de korporaal du BoiSt laatst gediend hebbende bij het 3de regement van linie aldaar. Het Brusselsch blad de Lynx spreekt van vele bij hem ingekömenë berigten, wegens de publieke en partikuliere vereenigingenwelke In de voornaamste Belgische steden hebben plaats gehad ter eere des jaar- dags van den zesden december: Antwerpen, Gent, Luik en Mons schij nen bijzonder dezen dag met echt vaderlandsche geestdrift te hebben ge vierd doch de Lynx Zegt. dat ook Brussel niet achterlijk is gebleven, ofschoon men aldaar, om der intriganten wil, minder openlijk zijne ge zindheid heeft doen kennen. Onder andere gezelschappen, die aldaar op den zesden hebben plaats gehad was er een feestmaalwaaraan veertig personen van alle standen hebben deel genomeö, eh waar de wenschen zich onbevreesd hebben geopenbaard. Onder de verschillende aldaar toegebragte toasten, waren voornamelijk de twee volgende; Aan den koning der Nederlanden! Ik geloof, mijne heeren I uwer aller onderlinge genegenheden te ontmoeten en te vereenigen, bij. het voorsteilen van dezen toast, als eene hulde van eerbied, liefde eh ge dachtenis aan den vorst aan wien het vaderland zoo veel voorspoed is verschuldigd; die hetzelve gedurende vijftien jaren al zijne zorgen heeft gewijd; die het met vrijzinnige instellingen begiftigde, waarvan thans de bouwvallen bestaan die Zich in den bloeijendste» Voorspoed wijs, voorzichtig en gematigd heeft betoond; en dien de tegenspoed hli standvastig, moedig en waardig doet kennen. Voor dien, welken het nageslacht als den grootste» koning van zijnen tijd noemen za!wanneer de tijdelijke driften zullen hebben plaats gehaakt voor de oordeelvellin gen der onpartijdige geschiedenis; Voor dien, eindelijk, Welken aan ons vaderland, uit den afgrond van ellende waarin hét gestort is, toeschijnt ais de star eeuer vertroostende toekomst." Deze toast met eene geestdrift ontvangen welke Zich niet beschrij ven laat, werd door dezen gevolgd: „Aan Z. K. H. den Prins van Oranje! Gevortnd in de school var zijnen doorluchtige» vader, zal hij eens glorivol dat geslacht opvolgen', bij hetwelk krijgshaftige dapperheidburgerlijke deugden en de genie des staatsmans erfelijke overleveringen zijn." Een der gasten den Volgenden toast ingesteld hebbende Aan de onafhankelijkheid den roem en het geluk des vaderlands Werd hem door eene algemeene stem geantwoord: Dit heet nog eens op de Nassaus. te drinken 1" Er werden vervolgens (meldt alverder dit dagblad) coupletten gezon gen in welken te gelijk de zuiverste vaderlandsliefde, den afkeer van vreemde overheerschinghet vurig verlangen der bevrijding van al de deelen des Nederlandscben bodemsen de wenseh voor de opregte ver eeniging van al de ware vrienden des Vaderlands krachtig doorstraalden. Deze dag is op eene waardige wijze door daden van menschliëvend- heid besloten, Een Gentsch blad, de Vaderlandermeldt dat de heer Surmont voorgesteld als lid der Société des Nobles te Gentis verworpenom re- tien dat zijn broeder in het congres voor de aityd durende uitsluiting

Middelburgsche Courant | 1833 | | pagina 1