N°. i48- MIDDE.LBVRGSCHE C O U It A N T. JVanfcvijii. Dingsdag P. P O u s. NIEUWSTIJDINGEN. üUuitschlAttb. 10 December 1833. De ADMINISTRATEUR van 's Rijks Schatkist in ZEELAND adver teert, dat van heden af, ten zijnen Kantore, zullen worden uit betaald de Traktementen aan de Ambtenaren bij 's Rijks Marine Pos terijen over het laatste kwartaal van 1833. Middelburg, den 10 December 1833. De Administrateur voorn., De ADMINISTRATEUREN der iste Divisie van het Korps Mari niers, (als daartoe geautoriseerd door den Raad van Administratie van voornoemd Korps)brengen mits deze ter kennisse der gegadigden, dat, op Maandag den 16 December 1833, des voormiddags ten 11 uren, aan het Bureau, en ten overstaan van den Plaatselijken Kommandant der Ves ting Vlissingenzal worden overgegaan tot de aanbesteding van: De leverantie van het benoodigde BROOD voor de aldaar in Garni zoen liggende Mariniersgedurende den jare 1834, ingaande den 1 Janua- rij en eindigende den 31 December van dat jaar. De conditiën en voorwaarden, waarop de aanneming zal geschieden, liggen van nu af ter lezing, zoo op het Bureau van bovengemelden Kom mandant, als op dat van den isten Luitenant-Kwartiermeester van opge noemde Divisie. De Administrateuren voornoemd Op last van dezelven De iste Luitenant-Kwartiermeester, K I N D T. Vergadering van het Middelburgsche Departement der Maatschappij Tot Nut van 't Algemeen, op Woensdag den 11 December 1833, des avonds ten zes urenin het Museum Medioburgense. Jaardag van het DepartementUitreiking van EereblijkenVerkiezing van Leden voor de Spaarbank Voorlezing en Bijdrage Namens Bestuurders, P. de MARET TAKSecretaris De COMMISSIE tot Uitdeeling van SPIJS aan Minvermogenden, te Middelburg, zal op Dingsdag en Woensdag den 10 en 11 December aanstaande, van elf tot één uur, in haar gewoon Lokaal, vaceren tot afgifte der Kaarten aan de Inteekenaren. Middelburg, den 6 December 1833. Namens de Commissie voornoemd H. du BUISSON BECIUS Secretaris. FRANKFORT den 3 december. De Allgemeine Zeitung geeft het vol gende herigt van de Pruissische grenzen van 26 november Voor omstreeks acht dagen is een Fransche renbode van Petersburg naar Parijs door Berlijn gekomen die naar zijn kortstondig oponthoud bij het Fransche gezantschap te Berlijn te oordeelen hoogst gewigtige depeches schijnt te hebben moeten overbrengen. Naar men beweert was hij belast met het antwoord op de in Petersburg ingediende vertoogen tegen het laatste tusschen Rusland en de Porte gesloten verdrag. Het Russische kabinet moet op deze vertoogen geenerlei acht gegeven en dezelfde taal gevoerd hebben als de Porte, dat het namelijk aan eiken onafhanketijken staat vrij stond verdragen te sluiten, zonder dat hij daar toe de goedkeuring van derden behoefde. Het zal nu te bezien staan hoe zulk een antwoord te Parijs zal worden opgenomen. Misschien was het niet voorzigtig van het kabinet der Tuilerien, zich zulk een ant woord op den hals te halen, op een oogenblik dat het inet Spanje de handen vol heeften met het overige Europa juist niet op eenen aan- genamen voet staat. Mogelijk evenwel heeft het enkel zoo gehandeld om zich meer en meer te bevestigen in het vertrouwen van Engeland hetwelk evenzeer als Frankrijk naijverig is op den grooten invloed van Rusland te Konstantinopel. Intusschen moet men zich nopens de staat kunde van Engeland niet bedriegen; dezelve is sedert de laatste tien ja ren geheel lijdelijk geweest, en geenszins strekkende om een werkzaam deel aan de twisten op het vaste land te nemen. Mogt het dus tot ern stige geschillen komen dan zou hoogstwaarschijnlijk het Engelsche ka binet werkeloos blijven zoolang de eer en de belangen der Engelsche natie niet aangerand worden. Dit moest men toch in Parijs ook weten en dien overeenkomstig handelen." LONDEN den 4 december. Men verneemtdat de Engelsche vloot in de Middellandsche zeeonder het bevel van sir Pulteney Malcolm binnen kort aanzienlijk versterkt zal worden en dat de Royal IVilliani van 120 stukken een der linieschepen is, welke naar die station zullen zeilen. Het avondblad the Courier dat dit berigt mededeelt, voegt er nog dit bij De tegenwoordige betrekkingen tusschen Rusland en Turkije geven reden tot het in acht nemen der grootste waakzaamheid, en tot het hou den van eene genoegzame zeemagt in die streken. Het is misschien hoog tijd om maatregelen te nemen, ten einde de oogmerken van Rus land, die van dag tot dag duidelijker worden, in bedwang te houden." PARIJS den 3 december. In deze hoofdstad hebben tegenwoordig reeds vrij talrijke bijeenkomsten van gedeputeerden plaats. Het schijnt dat er aan geene hereeniging te denken is tusschen de twee liberale op positie-partijen. De zoogenaamde constitutionele partij telt van zestig tot tachtig leden en de republikeinsche zou uit vier-en-twintig tot der tig leden bestaan. De berigten uit Spanje bepalen zich heden tot het volgende uit het ministerieel avondblad overgenomen: De laatste nommers van het dagblad van Madrid, door eenen courier ontvangen die op den 24. november deze hoofdstad verlietbevatten onderscheidene adressen der hoofden van geestelijke orders, waarbij het gezag der jonge koningin wordt erkenden tevens een meer uaauwkeu- - A - rig verslag van de voordeelén door de generaals Saarsfield en aIrmil der van Toledo behaald. Hec noordelijk gedeelte van het koningrijk Valencia en het zuiden van Katalonie worden steeds door eenige benden insurgenten, die inen niet heeft kunnen uiteen jagen, verontrust; doch het is niet waar dat er in de stad Valencia zelve een opstand is uitgebroken, Het gouvernement gaat voort met de voornaamste leden der gema tigde liberale partij in het bestuur te roepen. De prins van Anglona is tot kapitein-generaal van Grenada, de marqués cPEspcja tot gouverneur van Madrid benoemd. De eerste was lid van den staatsraad de andere bekleedde een gewigtigen post te Cordova, in het jaar 1821. Den generaal Tacon is het opperbevel in Andalusie, dat hij bij voor raad waarnam thans geheel opgedragen. Bij een decreet van den 18 werd een generale staf onder het be stuur van den generaal Montes opgerigt. Bij een nader decreet van den 20, werd aan eene commissie het ontwerpen van een reglement op de regcen van jagt en visscberij opgedragenterwijl eene andere commissie werd belastde wetgeving op de schouwburgen te herzien. Verastigoy afgevaardigde van Alva, en een der voornaamste hoof den van den opstand is den 20 11. te Bayonne aangekomen." PARIJS den 5 december. Men wil dat hec Pruissisch gouvernement aan het Belgisch bescuur zeer voordeelige aanbiedingen heeft gedaan indien men zich aan het Duitsche tolstelsel wilde aansluiten, en de on derhandelingen inet Frankrijk wilde afbreken. Volgens het ministerieel avondblad zijn de berigten van de Spaan- sclie grenzen zeer voldoende. In het zuiden des rijks is de rust niec gestoord, en in de noordelijke provinciën schijnt de opstand geëindigd, ilcbcclAUÖCU. 's GRAVENHAGE den 6 december. Z. K. H. de Prins van Oranje, en hoogstdeszelfs oudste Zoon, zijn dingsdag avond alhier aangekomen. Z. Exc. prins Potemkin minister plenipotentiaris van Z. M. den keizer van Rusland bij ons hof, is maandag alhier aangekomen. Gedurende de afwezigheid van Z. Exc. den baron Verstolk van Soelenis de baron van Zuylen van Nyevelt wederom met de portefeuil le van buicenlandsche zaken belast geworden. Alhier is aan de gevolgen eener plotselijke ongesteldheid overle den, de heer J. C. Tengbergenreferendaris bij hec ministerie van marine. Morgen zal de centrale afdeeling van de Tweede Kamer der Staten- Generaal, met den minister van financiën, eene conferentie over de be- grootings-wetten houden. -— Heden is de verjaardag van Z. K. H. den Prins van Oranje in de. ze residentie met de gebruikelijke plegtigheden gevierd. Het klokken spel deed zich hooren, van openbare en bijzondere gebouwen wapperde de Nederlandsche vlag en des namiddags werd eene groote parade door de bezetting van de residentie gehouden. Gisteren avond is door het korps muzijkanten der stedelijke schuctetij eene serenade aan den Kroonprins gegeven hedenavond is er eene gala-voorstelling in den Ne. derduicschen schouwburg, bij welke gelegenheid het Vaderlandsch too- neelspelde /Idmiraal Piet Hein te Deifshavenvan mevr. Muller geb. kVestermanten tooneele gevoerd wordt, Volgens een onzer dagbladen zouop last des Kontngs en om zoo veel mogelijk bezuinigingen daar te stellen de verstrekking van cam- pagne-vivres met 1 januarij worden opgeheven. Aan de departementen van oorlog en marine zoude men voorts steeds werkzaam zijn aan de ontwerpen voor eene geheele nieuwe organisatie van de land- en zeemagt» waarvan reeds sedert lang gesproken is de mobiele schutterij zou dien ten gevolge op eenen anderen voet worden gebragten ook bij de linie eene andere formatie plaats grijpen, waarbij onder anderen ieder batail- lon weder uit zes kompagnien zou worden zamengesteld. Na al verder verhaald werd zou het voornemen van de regering zijn0111 de tafel en representatiegelden gedeeltelijk in ce trekken en eindelijk om de vestingen in staat van beleg provisioneel tot dien van oorlog over te brengen. MIDDELBURG den 9 december. Aan de voorposten te Sas-van-Gent is den 7 dezer aangekomeneen Belgische deserteurgediend hebbende als korporaal bij het detachement van het korps sappeurs en mineurs bij de 6de divisie van het Belgische leger; zijnde den 5 dezer uit Gent gedeserteerd. Men meldt uit den Wieringer-waardin Noord-Holland, dat in den vroegen ochtend van den 2 dezer, ten 4 uren, aldaar, door een aan tal ingezeteneneene schudding is gevoeld, belangrijker dan men im mer te voren, bij bet zwaarste onweder, had ontwaard. Dezelve heefc 20 il 25 sekonden aangehouden. Een uur te voren had het hevig gewaaid, doch op hec oogenblik dat de schudding zich deed gevoelen, was hec weder vrij kalm. In eenen bijzonderen brief uit Berlijn, van den 25, leest men hec volgende „Omtrent de Hollandsch-Belgische aangelegenheden verneemt men, dat er van wege het Duitsche Verbond zelve eene bemiddeling beproefd is, doch dat daarbij tevens de belangen van Duitschland, aangaande de vrije vaart op den Rijn en de Maas, ook in aanmerking zijn gekomen. Waarschijnlijk zal bij het aanstaande Duitsche congres ook deze laatste aangelegenheid ter tafel komen, in welke bijeenkomsten het algemeene Duitsche tolstelsel eene gewigtige plaats bekleeden zat. De nieuwe verbindcenissen der drie Noordscbe mogendheden be staannaar men verzekert, in eene vaste vereenigings-aktewelke te vens den gemeenschappelijken weg zou aanwijzen, welke de monarchen denken in te slaan. Velen geloovendat de digte sluijer spoedig opge heven zal worden, en openbare manifesten de genomen besluiten aanwij zen zullen. Den gang van den Spaanschen oorlogover de troon-sopvolging gaat men hier met belangstelling 11a, en de openbare meening laat zich meerendeels ten voordeele der koningin hooren. De erkenning van Isa- bella zal, naar men wil, spoedig plaats hebben, ten einde grootere on heilen voor te komen. Niemand gelooft aa:i een Pruissisch Rijnleger, zelfs niet in geval eener Fransche tpsschenkoinsc in de Spaansche zaken het op de been brengen van hét kostbare leger aan de Maas ligt nog te versch in het geheugen,"

Middelburgsche Courant | 1833 | | pagina 1