N°. 147- MIDDELBlJItGSCHE C O U% A N T. Zaturdag CUttfccstebtngi NIEUWSTIJDINGEN. SüuitstffUttb. UITJEN^ G0WK 'r£ 7 December 1833. JVan&rtjfe, jflcbcriattbeu. Van het onderhoud en de verpleging der Gevangenen in de Huizen van Arrest te ZIER.IKZEE en GOESgedurende het jaar 1834. Op Dingsdag den 17 December aanstaande, des voormiddags ten 11 uren, zal respectivelijk door den Burgemeester, in tegenwoordigheid van het Kollegie van Regenten over de Gevangenissen, in de Steden Goes en Zierikzeeen binnen de gewone vergaderkamer dier Kollegien, onder nadere goedkeuringin het openbaar bij inschrijving per hoofd daags, worden aanbesteed, het onderhoud en verpleging der Gevangenen in het Huis van Arrest aldaar, gedurende het jaar 1834. De voorwaarden op welke deze aanbesteding zal geschiedenzullen van heden af aan voor een ieder ter lezing leggenin de Bureaux van het Provinciale Gouvernementen bij de respective Kollegien van Re genten over de Gevangenissen te Zierikzee en Goes, Middelburg, den 6 December 1833. De Staatsraad, Gouverneur van de Provincie Zeeland VAN VREDENBURCH. De COMMISSIE tot Uitdeeling van SPIJS aan Minvermogenden, te Middelburg, zal op Dingsdag en Woensdag den 10 en 11 December aanstaandevan elf tot één uurin haar gewoon Lokaalvaceren tot afgifte der Kaarten aan de Inteekenaren. Middelburg, den 6 December 1833. Namens de Commissie voornoemd H. DO BUISSON BECIUS, Secretaris. FRANKFORT den 29 november. Men leest in het dagblad onzer Stad de volgende redenering De repuhlikeinscbe geest verliest dagelijks meer en meer van zijne kracht de verschillende volken beginnen eene gezonde en goede staat kunde die van den vrede en den voortgangte begrijpen. Alleen de ver tooning van eene volmaakte eensgezindheid tusschen de mogendheden heeft reeds met der daad te weeg gebragthetgeen welhaast door reg- ten en traktaten zal geheiligd worden. Europa wacht inet ongeduld naar het Duitsche congres, en slaat weinig geloof aan de overdrijvingen, waaraan zich reeds eenige schrijvers betrekkelijk die aanstaande diplo matieke vereeniging, hebben overgegeven. De geheele wereld, Frank- tijk zoo wel als Rusland, Pruissen zoo wel als Oostenrijk, gevoelt, dat men de Weener-traktaten handhaven en bevestigen moet. Wij leven niet meer in de eeuw der veroveringenmaar in die der nijverheid en maatschappelijke verbeteringen. Materiele rijkdommenintellectuele vor deringen dit is hetgeen als van wezenlijk belang wordt aangemerkt. De rijkdommen en de vorderingen zijn intusschen nimmer dan uit de goede orde voortgevloeid en die orde wordt slechts onder den welda- digen invloed van den vrede daargesteld en op hechte grondzuilen ge vestigd. Die vrede, de eerste wet aller volken, is thans de regel, omdat de zelve voortspruit uit eene algemeene behoefte. Waarom heeft men ge aarzeld die behoefte te erkennen Misschien uit eigenliefde. De vrees van voor vreesachtig door te gaan heeft aan alles een oorlogzuchtig aanzien gegeven. Nooit waren het de regeringen meer eens over het behoud van den vredeen nooit namen zij tevens eene meer krijgskun dige houding aan. De staatkundige warhoofden hoopten iets, door van den eenen oever des Rüns te roepen Macht u voor eenen vijandelijken invalen door van den anderen oever de kreet aan te heffen wacht u voor de propaganda. Nu erkent men echter, dat de propaganda van geene kracht zou zijn en dat men nooit aan eenen vijandelijken inval gedacht heeft. Europa zal dus een nieuw schouwspel van nu af opleveren. Nog weinige maanden, en men zal, dank zij de rustigheid der kabinetten, overal gemeenschappelijke regelen van billijkheid en vrede zien daarstel- len welke tot waarborg der nieuwe maatschappelijke orde zullen strek ken, van die orde, waarvan wij altijd een voorgevoel gehad hebben en welke wij altijd voorzegd hebben, toen wij als grondbeginsel hebben vooruitgezetdat het middel om de ontwikkeling van den voortgang te bespoedigen, hierin bestond, dat men aanving, met ieder volk buiten de zaken van een ander te laten en zich alleen met zijne eigene bezig te houden. Een Duitsch congres, alleen uit Duitsche mogendheden zamenge- steld schijnt onsreeds enkel door deze omstandigheideen' der voor naamste door ons gevraagde waarborgen aan te bieden. Een ieder ge voelt, dat er uit deze beraadslagingen meer dadelijke voordeden voor de ze schoone landstreken moeten voorspruiten, dan uit elk ander congres, te Parijs Londen of elders gehouden. Een wijsgeer heeft gezegd Verbrand uw huis nietom de moeite niet te hebben hetzelve weder in orde te schikken. Op dit oogenblik komt het er op aan, liet groote Duitsche huis te schikken en hetzelve voor de brandstichters te bevei ligen. peene gestrengheid, geene vervolgingen, geen t coups d'ètat zijn daartoe noodig. Men moet integendeelde grondslagen van het staatkun dige gebouw met eene vaste hand leggen en dezelve zoo hecht ma ken, dat gestrengheid en vervolgingen voor altijd onnoodig worden. Die orde van zaken eens daargesteld zijnde, zullen de vrienden der om wentelingen gevoelen, dat hunne hoop ijdel is, en de aanhangers van den voortgang zullen de volken kunnen verlichten, zonder gevaar te loo- pen van voor vijanden van den troon en der wetten gehouden te worden." Volgens berigt uitWeenen, van den 20 dezer, zullen de Duitsche conferentien met het begin des volgenden jaars aldaar geopend worden. Weenen zal daardoor," aldus zegt de berigtgever, zeer levendig worden, en de openbare aandacht in hooge mate tot zich trekken. De Fransche dagbladen honden zich nu reeds met de beraadslagingen der mi nisters bezig, en maken daaromtrent allerlei gissingen; wat zal het zijn als de zittingen een aanvang zullen genomen hebben De Belgische - 1 i y 1 1 1 l i r'"g23t**'i j twistzaak is zoo goed als uit den weg geruimd; zij zal, door de be- moeijingen der zoogenaamde Noordsche hoven een onschadelijk einde erlangen. Men ziet, dat niet de dreigende vorderingen, die men aan het Haagsche kabinet gedaan heeft, in staat zijn geweest om eenen strijd ten einde te brengen, dien men in Londen en Parijs zoo zeer ter harte ge nomen hadmaar dat het aan eene meer verstandige staatkunde is voor. behouden geblevenom op eene verzoenende wijze tot eene beslechting te geraken." PARIJS den i december. Het ministerieel avondblad bevestigd heden dat de generaal Saarsfield den 26 der vorige maand Bilbao, zonder tegen stand te ontmoeten had bezet. Voorts zoude de generaal Castagnon den 27 St. Sebastiaan hebben verlaten om de verdere operatien van genoemd legerhoofd tegen de insurgenten in Navarre te ondersteunen. Alle de be- rigten die wij van de grenzen ontvangendus vervolgt hetzelfde blad bevestigen tevens dat Vittoria en Tolosa beide door de troepen der ko. ningin zijn bezet. Merino heeft met zijne benden in de bergen van So- ria de wijk genomen op den 26 was te Barcelona en den 27 te Gi rona alles rustig. In het koningrijk Valencia zwerven nog eenige ben den ronddoch er is een genoegzaam aantal troepen afgezondenom deze uiteen te drijven. PARIJS den 2 december. De briefwisseling tusschen den koning en den heer de Talleyrand is zeer druk. Men zegtdat de geruchten eener aanstaande wijziging in het Engelsch ministerie niet geheel ongegrond zijn, en dat men den grijzen staatsman te Londen aanwezig wijde heb* ben wanneer dit mogt voorvallen, Op den 24 november hebben er te Aixin den schouwburgern stige ongeregeldheden plaats gehad. Zekere kenteekenen bij de republi- keinsche factie t* huis behoorende werden door de meerderheid van het publiek hoogst ongunstig opgenomen en begrqet, waaima beide partijen handgemeen zijn geworden. Een gedeelte der bezetting van Marseills is tot herstel der goede orde naar Aix op weg gegaan. Heden liep alhier het gerucht, dat het gouvernement zeer belang rijke depeches van Madrid had ontvangen, vermeldende, dat het volk in opstand was geraakt en zich in massa naar het paleis der koningin had begeven, om eene verandering in het bestuur door te drijven, en de heer Zea Bermudez zoude door don Augustijn Arguellis vervangen zijn. De overige ministerien werden, zoo men zegt, aan de bekende perso. nen, die in 1820 eene groote rol hebben gespeeld, opgedragen. Of schoon dit slechts geruchten zijn, schijnt het echter, dat er bij de aan komst van zekeren courier eenen raad van ministers is gehouden, waarbjj de heer Miguet tegenwoordig wasen ten gevolge van welken een der secretarissen van het kabinet des konings als courier naar Madrid is ver trokken. De beroemde Parijssche heelmeester Dupuytrendie 25 jaren lang met ongelooflijken ijver en volharding zijne kunst uitgeoefend en daarin lessen gegeven heeft, is dezer dagen uit Parijs naar Italië vertrokken, om zijne gezondheid, die hoe sterk zijn ligchaams gestel ook wezen moge, door zoo veel arbeids geleden heeft, zoomogelijk te herstellen, 's GRAVENHAGE den 3 december. Z. K. II. de Prins van Oranje wordt tegen het midden dezer week in de residentie verwacht, om bij de viering van Hoogstdeszelfs geboortedag, den 6 dezer, tegenwoordig te zijn. Tegen den 10 dezer zal Z. K. H. de reis naar Petersburg aan nemen van waar Z. K. H. tegen de maand maart zal terug keeren. Heden morgen ten 5 uren is Z. Exc, de baron Verstolk van Soelcn uit deze residentie naar Weenen vertrokken ter bijwoning van de Duit sche ministeriële conferentien. Ten gevolge van de drukke werkzaamheden welke in de laatste dagen bij het departement van buitenlandsche zaken zijn gebonden, is gisteren namiddag wederom een der ambtenaren van dat departement naar Londen vertrokken. De antwoorden van bet bestuur op de bedenkingen op de begroo- tings-wetten zijn ingekomendezelve zijn verzeld door onderscheidene wijzigingen in de voorgestelde ontwerpenten einde de geopperde be zwaren te gemoet te komen, en van inlichtingen, om dezelve uit den weg te ruimen. Opzigtelijk het departement van oorlog is te kennen ge. geven, dat het onmogelijk is de raming van de behoeften van dat depar. tement voor den tijd van vrede te maken, zoo lang die vrede niet ge sloten is en de uitgestrektheid der grenzen, benevens de vestingen en sterkten, die men zal moeten bezetten en verdedigen, niet bekend zijn. Met betrekking tot het departement der marine heeft zich de regering genoegzaam in dienzelfden geest verklaard. Op de aanmerking, dat de kosten voor de marine niet in verhouding staan met de middelmatige scheëpsmagt, welke tot bescherming van den handel in tüd van vrede vereischt wordt, is geantwoord, dat niet alleen het getal schepen, voor ieder eskader of station benoodigd, in active dienst behoort te zijn, maar ook de schepen tot aflossing bestemd tijdig in dienst moeten gesteld wordenen dat eene zee-mogendheid altijd eenige schepen of vaartuigen tot voorkomende commissien of expeditien beschikbaar moet hebben. In het ontwerp van wet, houdende een accijns op de steenkolen, zijn eenige veranderingen gebragt. Onder anderen zijn de vrijdommen van den accijns verhoogd voor klokgieterijen van op5§; lettergieterijen van op j§, en de stoomwerktuigen-fabrieken van tl °P In voldoening van de aanvragen der afdeeiingen zijn, van gou- vernementswegebij de antwoorden op de gemaakte bedenkingen omtrent de begrootingswettenovergelegd twee staten, als, vooreersteen staat der op den x occober 1833 zich in leven bevindende gepensioneerden, ingeschreven in het grootboek der gewone pensioenen. Het resultaat van dien staat is, dat het aantal dier gepensioneerden 2730 beloopt, welke gezamenlijk 811,071 aan pensioenen genieten. De drie oudsten dier gepensioneerden zijn in 1738 geboren, en bijgevolg 95 jaren oud. Ten tweedeeen staat der op den 1 occober 1833 zich in leven bevin dende gepensioneerden, ingeschreven in het grootboek der voormalige getierceerde kerkelijke en der buitengewone pensioenen, mitsgaders in het btjboek der buitengewone pensioenen, waarvan het resultaat is, dat négen personen nog de voormalige getierceerde kerkelijke pensioenen be komen, gezamenlijk ten beloope van f 2493 i tle oudste dier gepensio-

Middelburgsche Courant | 1833 | | pagina 1