N°. i45. MIDÖELBURGSCHE C OgPp? ai N t^MXE£gy r Dingsdag1 BMTENN&. 3 I>ecifHÏ)er 1833. S2Haairöcïinwiti0. NIEUWSTIJDINGEN. 53uit®cïïliïtüb. ücbevlan&£tt. ADVERTENTIEN. Qetrouwd A. GROEN Middelburg e n den 28 November 1833. M. P. van oer DOES. Dienende deze tot algemeene en bijzondere kennisgeving. -«RW De Provinciale Geneeskundige COMMISSIE van Onderzoek en Toevoor- zigt in Zeelandresiderende te Middelburg informeert bij deze de belanghebbenden dat zij hare gewone Vergadering houden zal op Don derdag den tweeden .lanuarjj 1834; en verzoekt tevens allen, welke als dan verlangen te worden toegelaten tot het Heel-Verlos- of Artsenij- mengkundig Examenof tot dat van Oog. of Tandmeester of Drogist zich voor den 20 der aanstaande maand bij requeste met overlegging van de noodige bewijzente vervoegen bij den Heer J. R. de Passij President derzelve Commissie. Middelburg, den 30 November 1833. De Provinciale Geneeskundige Commissie in Zeeland Namens dezelve Js. de MAN Jz.Secretaris. De ondergeteekendeOntvanger der Directe Belastingen in de Gemeente Middelburg, verzoekt alle Schatpligtigen om, bij het ontvangen van hunne Aanslagbiljetten ONVERWIJLD de vervalleneof des verkie. zende meer termijnen, der door hun verschuldigde Belastingen, ten zij nen Kantore aan te zuiveren en niet te wachten tot dat zij alle de Be lasting-Biljetten ontvangen hebben me: oogmerk om dezelve als dan te zamen te betalen, vermits hij, op hoogen last, verpligt is, tegen alle de ten achteren blijvende Belasting-Schuldigen, dwangmiddelen te moe- ten bezigen. Middelburg, den 2 December 1833. W. A. de HA ZE BOMME. FRANKFORT den 26 november. Men wil nu wetendat de zaak van Luxemburg bij de bondsvergadering ter tafel is gebragt. Men zegt, dat die vergadering bijna eenstemmig zich geneigd heeft betoond om in het afstaan van een gedeelte van dat groothertogdom, tegen eene daarte gen opwegende schadevergoeding, te bewilligen. Intusschen moet tot dusverre geen besluit hebben kunnen genomen worden om dat de Nas- sausche gezant, namens zijnen souvereinals naasten agnaat, daartegen bedenkingen heeft opgeworpen. Uit Weenen, 19 november, schrijft men, dat het nu beslist was, dat het minister-congres in die stad zoude gehouden worden. Er was nog verschil van meening omtrent de onderwerpen, die bepaaldelijk ter spraak zouden gebragt worden, doch in het algemeen bleek bet uit de wijze, waarop dat congres zamengesteld zoude zijn, dat slechts over loutere Duitsche aangelegenheden gehandeld zoude worden. 'sGRAVENHAGE den 29 november. Ten gevolge van het in de af- deelingen der Tweede Kamer deswegens plaats gehad hebbend onder zoek zijn de ontwerpen van de begrootings-wetten voor 1834 door de regering gewijzigd. Deze wijzigingen bestaan voornamelijk hierin, dat de splitsing in gewoon en buitengewoon is weggevallen; dat de opcenten op de grondbelasting gesteld zijn op twaalfdat de opcenten op het personeel en het patent-regt geheven zullen worden over het geheele belastings jaar, eindigende met april 1835 dat de som, die in het twee de grootboek der nationale schuld zal worden ingeschreven tot dekking der buitengewone behoeften van 4 op 3 millioenen verminderd is. Sedert eenige dagen bespeurt men bij het ministerie van buitenland- sche zaken weder veel bedrijvigheid. Naar men verzekertzoude Z. Exc. de minister Perstolk van Soelen op nieuw eene belangrijke zending en wel naar Weenen, bekomen, teneinde aldaar Z. M. den Koning, als groothertog van Luxemburg, bij de te houden Duitsche minister-confe- rentien te vertegenwoordigen. Jonkheer IP. G. Dedelgevoltnagtigd minister van het hof der Nederlanden bij Z. Britr. M.is met een kort verlof van Londen naar Amsterdam overgekomen. De heer .S". Dedelgevolmagtigd minister bij de conferentie, is nog te Londen. Bij het reeds groot aantal gegeven verloven aan militairen van alle wapenen, zullen thans nog meerder toegestaan worden, daar men bij de korpsen aanschiijving heeft gekregen, om aan een vierde gedeelte vau het overgeblevene der kaders beurtelings nog twee maanden verlof toe te staan Overigens verneemt men, dat er vooreerst geene verdere ver anderingen bij het leger zullen plaats hebben, zoodac de tijdingen, om trent het terugzenden van eenige korpsen, als anderzins, voor 't minst nog als ontijdig kunnen worden beschouwd. AMSTERDAM den 27 november. In eenen brief, gedagteekend van de rivier Suriname, voor Paramaribo den 24 september, wordt de be houden aankomst aldaar gemeld van Zr. Ms. brik de Zwaluw, na eene reis van 72 dagen. Den 20 jttnij uit Texel gezeild, was de brik, na wegens tegenwind voor eene korte poos te Vlissingen binnen geweest te zijn, den 8 julij in het gezigt van Madera en den 10 in dat van Palma gekomen. Den 12 kwam zij voor TenerifFe ten anker en moest aldaar quarantaine houden. Den 15 weder onder zeil gegaan, bereikte men den 11 augustus Delmina. Alles werd aldaar in den besten toestand ge vonden en de Negers zoo hartelijk aan de Hollandsche regering ver knocht, dat bijna atten Hollandsche vlaggetjes aan hunne woningen had den waaijen en niet weinigen binnenshuis het potret van den Koning be zaten. Nadat de officieren der Zwaluwgedurende hun kort verblijf, door den bevelhebber en de beambten te Delmina met gulle vriendelijk heid onthaald waren, ging de brik den 13 augustus weder onderzeil, en kwam, in den bijna voorbeeldeloos korten tijd van eene maand, te Suri name aan. MIDDELBURG den 2 december. Door Z. M. zijn, by besluit van den 19 november, benoemd: In de regtbank van eersten aanleg te Göes, tot regter ter instructie, de heer mr. C. van IJsselstei»; en tot regter de heer mr. M. Perhrugge. En hij besluit van den 22 dier maand: In de regtbank van koophan del alhier: Tot president, de heer M. Polkrijk Lieberttot regters de heeren N. 11. Poorzee de Pries en E. van de Gr aften tot regters plaats vervangers de heeren Luteijn en P. de Maret Tak, 1 De Belgische bladen deelen een berigt uit Hasselt van den 97 dezer mede, waaiin gemeld wordt, dat de overeenkomst, die den 18 te i Zonhoven is gesloten, geratificeerd is, en dat den 26 de Hollandsche en j Belgische commissarissen te Bree moesten bijeenkomen, oiu de uitvoering der schikking in bare bijzonderheden te regelen en verder voor de naauw- j keurige naleving der overeenkomst te zorgen. Ten gevolge der ratifica tie waren de troepen, die het observatie-corps uitmaakten, reeds den 25 naar hunne vorige kantonnementen terug getrokken. Dezelfde Belgische bladen deelen de genoemde overeenkomst van Zon hoven in haar geheel mede. Dezelve houdt hoofdzakelijk de volgende bepalingen inVoor de troepen van het leger der Nederlanden uit Maastricht naar Noord-Braband gaande, en vice-versa bestaat een mili taire weg over Lanaken, Asch Opgiabbeck Grintrode, Bree, Bocholt, Achel en Valkenswaard. De gemeenschap van Maastricht met Duitsch- is insgelijks vrij langs den weg over Gulpen. De militairen, hetzij af zonderlijk of bij detachementen, zullen met wapenen en bagage marche ren. Dagelijks zal slechts één bataillonof een detachement ruiters of andere troepenvan 500 manop tnarsch mogen gaan. Het transport van levens- en krijgsbehoeften naar Maastricht is geheel vrij. De doortrek kende troepen zullen, op de daartoe aangewezene rustplaatsen, inkwartie- rings-biljetten bekomentegen 35 cents per man. Indien om eenige dringende reden een der militaire bewindvoerders, die de onderhavige overeenkomst hebben geratificeerd, mogt meenen derzelver werking te moeten doen ophouden zal hij daarvan ten minste 14 dageu te voren kennis moeten geven met opgave der redenen. Deze conventie zal van kracht zijn tot dat de overeenkomst van 21 mei 1833 zal ophouden van kracht te wezen." De Brusselsche Courrier beklaagt zich hevig, dat deze overeenkomst alles bevat wat het Nederlandsche bewind verlangde, en wat het Belgi sche in den beginne stellig weigerde; dat er geene bepalingen omtrent de vaart op de Maas zijn gemaaktdat het Belgisch bewind op nieuw zich aan eene ontverantwoordelijke achteloosheid heeft schuldig gemaaktenz. Het koninklijk jagt van het kasteel van Laeken dat dezer dagen door het bestuur van het sequester in veiling is gebragtheeft naauwe- lijks 1800 franken opgebragc, en is door den scheepsbouwmeester van de Brusselsche werf gekocht. Hetzelve had bij den bouw op de Rot- terdamsche werf 22,000 guldens gekost. Het Brusselsch blad PUnion geeft nadere berigten omtrent het voorgevallene met zes officieren die op disponibiliteit zijn gesteld ge worden. Na te Hasselt, aan het eind van een feestmaal, leve de Prins van Oranje! te hebben geroepen, hadden zij ineen estaminet eenige zich aldaar bevindende muzijkanten genoodzaakt, op straat de Hollandsche na tionale liederen te spelenen hadden dezelve met herhaald gejuich be antwoord. Het berigt daarvan was niet door de militaire autoriteit, maar langs een ander kanaalaan het oorlogs-bureau te Brussel bekend geworden. De Messager de Gand van den 30 november behelst een brief van een aantal fabriekanten uit Eecloo en Waerschoot, van den 24 dier maand, zich aansluitende mee die van Gent, Kortrijk, Lokeren, St. Nicolaas, Thielt, Moorzeele, Gulleghem en Meenen. Zij bevestigen in dezen brief, dat de handel in katoen-lijnwaden nimmer in een slechter toestand geweest is dan tegenwoordig; dat de ongelukkige werklieden, bijzonder de wevers, waarvan het getal in deze twee districten aanmerkelijk is, niet meer kunnen bestaan van het tegenwoordige loon, hetwelk thans, bij gebrek aan vertier, zoo laag is als in de betreurenswaardige maan den van october, november en december 1830 enz. Zij zeggen deze verklaring te doen in de voile overtuiging, dat wanneer het gouverne ment de katoen.fabriekagie niet ter hulp komt, zü- welhaast genoodzaakt zullen zijn alle hunne werklieden af te danken, en deze alzoo in de ge legenheid te stellen om te oordeelen aan wie de oorzaak moet toegeschre ven worden. VERE den 29 november. Heden zijn uitgezeild de Engelsche brikken Exchange, kapt. R. Davidson en the Sallykapt. A. Perie, beide van Middelburg naar Sunderland en Newcastle, met ballast. En zijn als bijleggers binnengekomen de Hanoversche tjalk the Hojfe- ning, kapt. H. H. Scheepsma, van Rotterdam, met stukgoederen; en hetsmakschip de Prouw Catharinakapt. G. Brunkhorstvan Amsterdam, met weedaschbeide naar Duinkerken. Door plaatsgebrek moeten wij eenige artikelen tot ons volgend No. laten Jj Middelburg, 30 November 1833. De COMMISSIE tot voorziening in den nood der Armen en Behoef- tigen vereerd met de goedkeuring zoo van het Stedelijk Bestuur als van zoo vele weldenkende en milde Ingezetenen omtrent hare verrig- tingen en daargestelde pogingen tot verzachting van het lot der Noodlij denden gedurende den Winter van 1832 en 1833, heeft, op vernieuwd aanzoek, zich weder voor den aanstaanden Winter met die taak belast. De Commissie voornoemd Middelburgs Ingezetenen hiervan kennis ge vendeneemt tevens de vrijheid wederom de milddadige hulp, tot be reiking van het doel harer zamenstellingin te roepen, en vertrouwt, in medewerking der onvermoeide pogingen van de Commissie, tot Uit- deeling van voedzame Soepmede in staat te zullen worden gesteld de Armen en Noodlijdenden, gedurende den naderenden Winter, ook In derzelver verdere behoeften, zooveel doenlijk, te kunnen voorzien; zullende daartoe iedere bijdrage, welke men aan een der ondergeteeken- den zal gelieven ter hand te stellen met dankzegging worden ontvan. gen terwijl bij deze gelegenheid reeds dankbare melding wordt gemaakt van den ontvangst van twee Coupons Weener Metalliek, fl. 25 ieder. De Stoppelaar, Poorzitter. J. H. Sistermans. J. van Reigersberg Versluys. Abm. Lang. S. Roelse. N. W. Praag. A. PoLEy. Dirk Appel, Secretaris,

Middelburgsche Courant | 1833 | | pagina 1