m N°. 144* MIDDE LB UK GSCHE C O U 11 A T* 43H Zaturdajr 30 November 1333. NIEUWSTIJDINGEN. Shiiiöchlaufc. Jtrawfcvijfc. =33» BERLIJN den 23 november. De keizerlijk Oostenrijksche gezantschaps- raad, vorst Felix von Sc'awarzenbergis gisteren vau hier vertrokken den weg naar Dresden nemende. Gemelde vorst is gedurende de wei nige dagen van zijn verblijf alhiermet bijzondere onderscheiding ten hove ontvangen en door Z. M. den koning begiftigd met de roode ade- ljars-orde van de tweede klasse, Z. K. H. de kroonprins van Prnissen is gisteren hier aangeko men, Het meerendeel der leden van het korps diplomatiek heeft zijne opwachting bij den prins gemaaktdie des avonds een bezoek bij Z. H. den landgraaf van Hessen heeft afgelegd. Z. K. H. is heden naar Darmstadt vertrokken om zijne reis voort te zetten. Voor zijn vertrek uit Koblentz heeft de prins aan het hoofd van het bestuur der Rijn-gewesten, den heer von Pestelden volgenden eigen- handigen brief doen toekomen Koblenz, den 20 november 1833. Sedert lang was het mtjn vurige wenschom Westphalen en den Rijn weder te zien. 's Konings genade heeft dien wensch vervuld. Ik sta thans aan het einde van eene mij onvergetelijke reis. Dat de zachte en gezegende regering van Z. M. door een echt Duitsch volk op prijs geschat werdhad ik verwacht. Eene verhevener denkwijze heb ik zien heerschenen ik dank God daarvoor. Ook ik ben met liefde ontvangen geworden. Betuig daarvoor aan de talrijke steden en plaatsen, die ik zelf niet afzonderlijk mijne erkentenis kon betuigen, mijnen warmsten dank. Met een geroerd hart verwijder ik mij uit uw midden. De har telijkste wenschen zal ik echter steeds voor uw heil opzendenen gaar ne keer ik eenmaal tot u weder. Frederik Willem kroonprins." Het Oostenrijksch half-officieel blad spreekt stellig tegen wat door Fransche nieuwspapieren gezegd is over het sluiten van een Italiaansch verbond, onder bescherming van Oostenrijk, waarbij door een dezer nog verzekerd werd dat Oostenrijk van Italië wil maken wat Pruissen uit de helft van Duitschland gemaakt heeft dat Rusland zich zeiven Polen en het Turksche rijk heeft toegedeeld en dat het traktaat van Weenen alleen nog ten aanzien van Frankrijk bestaat. Het Oostenrijksch blad ver klaart ook die aanmerkingen voor ongegrond en zegt: Niet alleen voor Frankrijk maar voor geheel Europa bestaat de akte van het Weener-congres in volle waarde als eene onverbrekelijke politieke grondwet, en zal die waarde in de oogen der mogendheden steeds behoudenwat ook de vijanden van geregelde orde en politieken vrede mogten verlangen," Te Neustadt, aan de Haardehebben den 5 dezer ter gelegenheid der conscriptie, ernstige onlusten plaats gehad en zijn eenige oproerigen in hechtenis genomen, dat op nieuw aanleiding tot buitensporigheden ifl de stad gegeven heeftwaarbij eenige lieden met messteken gewond en met stokslagen mishandeld zijn. De belhamels zijn gegrependoch eenigen ontvlugt. Van de gendarmes en soldaten is niemand gekwetst geworden. PARIJS den 25 november. Zoo men de loopende geruchten mag ge- looven zou er eenige verkoeling plaats hebben tusschen den Engelschen ambassadeur en den minister van buitenlandsche zaken hertog de Bro- glie en wel over de zaken van Algiers. Lord Granville zou eene nota hebben ingeleverd over de expeditie tegen Buggiaen de hertog zich heb ben beklaagd over den toevoer van wapenen en andere behoeften door den Engelschen koophandel aan de Arabieren. In de Gazette de France leest men Alle voorbijgangers, die door de straat Lafftte kwamen, bleven de zen ochtend voor het hotel Laffitte staanom de daar aangeplakte ge schriften te lezen, volgens welke dit hoofdkwartier der jongste omwen teling tot afbraak zal worden verkocht. Op het gelaat van allen die daar stil hielden was een smartelijk gevoel te lezen. In de volksdrom- men verhaalde men elkander, dat de nieuwe vervolgingen, waardoor de heer Lafftte gedwongen wordt, om zich van zijne vaste goederen te ont doen ook het doel hebben om hem zijne bevoegdheid tot het lidmaat schap der kamer te benemen, en dus te beletten, om van het spreekge stoelte eene uitbreiding der staatkundige regten voor de Franschendie thans daarvan verstoken zijn te vorderen,. Ten vier uren nadenmiddag deed zich voor den nieuwen aanbouw, dien koning Lodewijk Fhtlips aan het paleis der Tullerien doet bewerkstelligen, eene vrolijke militaire tnuzijk hooren. Ten zeven uren des avonds stroomde het pnbliek naar den schouwburg om Bertrand en Baton (een geestig blijspel van Seribe waarin het staatkundige woelen der Franschen bespot wordt) te zien spelen." Gisteren is de maarschalk Jourdangouverneur der invaliden over leden in den ouderdom van tvvee-cn-zeventig jaren. Het ministerieel dagblad deelt heden de volgende depeche mede, die van Bayonne naar Bordeaux met de telegraaf, doch verder door een courrier is overgebragt: Bayonne 2.1 november. Men verzekert dat de troepen der koningin, in den avond van den 19 dezer, Vittoria zijn binnengetrokken, TeBar- celona was op den 18, en te Girona op den 19 alles rustig." De eerste vrii belangrijke tijding der bezetting van Vittoria ofschoon door het gouvernement als een gerucht vermeld, schijnt nagenoeg hoven allen twijfel te zijn, immers meest alle de berigten, van de grenzen ont vangen bevestigen zulks zeggende dat ook de insurgenten zich daar van overtuigd hielden en meer en meer hunne magt bij Tolosa zamen trokken. Onder wiens leiding die voordeel is behaaldis daarentegen nog onzeker, want langs denzelfden weg heeft men vernomen, dat de generaal Saarsfield, hetzij voor of na, in het opperbevel over het leger der koningin, door den generaal Qiiesada was vervangen. Volgens som mige zoude daartoe aanleiding gegeven hebben, de misnoegdheid onder de overigens welgezinde troepenover de werkeloosheid waarin bun vorige bevelhebber hen te Burgos liet voortlevenen die tot volkomen insubordinatie was overgeslagentoen de generaal Saarsfieldna eeuig voordeel bij eenen uitval te hebben behaald op nieuw gelastte ii Burgos terug te keeren. Nog schrijft men van de grenzen, dat de kolonel Eraso zich té IriiH op nieuw had vertoond, én onder de landbewoners in het koningrijk Navarra zooveel aanhang vond dat hij in staat was onderscheidene bi- taillons te organiseren. Intusscheri moet de bezetting van St. Sebastiaaij niet zoo erg dan te voren zijn ingesloten daar FJ Pastor op den 20 iHÜ- j gelijks in de omstreken van Iruii, volgens sommigen in de stad Xclvé i aan het hoofd eener bende, is doorgedrongen. Uit de hoofdstad wordt de toestand des rijks niet ghnstig Vbdrg& dragen. LEYDEN den 16 november. Naar wij vernemen, zni de vacatttfdj die in de theologische faculteit aan de hoogeschool binnen deze Stad 3 door het overlijden van den hooggel. heer L. Suringar veroorzaakt ij j binnen kort vervuld worden. Het door heeren curatoren öpgethaaktu' tweetal, waarop de weleerw. heeren ferwey en Stembergpredikante te Leyden en Rotterdamgeplaatst zijnmoet reeds naar Z. M. önzcri Koning verzonden wezen. Wij meenen ook te kunnen berigten dat de zeer geleerde heëf Pffeijërï bij de faculteit van bespiegelende wijsbegeerte en letteren, tot professor, extraordinariusaangesteld is én de volgende maand deszelfs inartgureelé oratie zal houden. Ook blijkt het, dat de weléerw. heef CaktschaU lector-honorarins in de Hoogduitsche en Italiaansche talen, aan dëig hoogeschool benoemd is. MIDDELBURG den 09 november. In de Zitting Van de "fwéedj Kamer der Staten-Generaalvan den 26, is ontvangen eene koninklijke boodschap, ten geleide van een ontwerp van wet, Waarbij de üitvöérib# der wet van 8 januarij 1817, omtrent de loting van dë iigtirig der na tionale militie, voor 1834, geregeld wordt en welks bepalingen vahi denzelfden inhoud zijn als van de wet van 31 december 1832 nöpenj de ligting van 1833. Gemelde stukken zullen worden gedrukt en aati de afdeelingen verzonden. Vervolgens de beraadslagingen geopend zijnde over het Ontwerp va« wet, strekkende tot het met 1 januarij aanstaande in werking breugeij van de 6de en 7de titels van het tweede boek van Het biirgerlijk wet boekomtrent het erfpachts-regt en het regt van opstal, heeft de beef van Reenen eenige bedenkingen geopperd over de wijzigingeri dié jtf den titel nopens het erfpachts-regt gemaakt zijn welke bedenkingett door zijne excell. den minister van justitie en den heef Frets kOrteliJk zijn beantwoordwaarna her ontwerp in hoofdelijke omvrage werd ge. bragc, en aangenomen met eenparige stemmen. HetZelve Zal aari dg" Eerste Kamer worden gezonden. Daarna is men overgegaan tot de indeeling der afdeelingen van dé maand november. Onderscheiden ingekomene verzoekschriften werdeti naar de daarvoor benoemde commissie verzonden.namens welke wederom, bij monde VfltJ deli heer van Hemertrapport werd uitgebragt op negen verzöeksèhrif. ten, zoo van molenaars uit Gelderland, oVer de Wet op bet gemaal als van hoedenmakers uit 's Hertögenboschover vrijdom van belasting op den inlandschen voorloop en werd besloten óm die verzoekschriften met de daarover uicgebragte rapporten ter griffie neder te leggen en ooit te doen drukken ter ronddeeling aan de leden. een verzoekschrift van Corn. Roosewegens de regtbank te Middelburgwerd overgegaan tot de orde van den dag. Men verzekert dat de regering het stelsel van gewone en btiifen. gewone uitgavenwelke zij in de gewone begróotingswet had voorge dragen heeft opgegeven, en dat thans alleen het totaal bedfag vah iedef hoofdstuk aan de overwegingen der kamer zal worden onderworpen. De aanstaande reis van Z. K. H. den Prins van Oranje haar Pe tersburg waarvan onderscheidene Onzer bladen dezer dagen gesproken hebben, schijnt thans bepaaldelijk in '1 begin der volgende maand vast gesteld. Z. K. H. zal op dezelve, naar men verfieefnt, behalve varf Hoogstdeszeifs adjudant, den kolonel graaf van Limburg Stirumverge- zeld wezen van 's Vorsten oudsten ZoonPrins I-Fiilem en van den ko lonel der grenadiers. Rlerck. Naar men voorts vermeldt, zou het leger gedurende de afwezigheid van den Veldmaarschalk, onder het opperbevel staan van Z. K. H. Prins Frederiken zoo deze, bij het vertrek van zij-; nen broeder, van Berlijn nog niet terug moge zijn, tiet bevel middeler wijl worden gevoerd door den chef van deh generaled Staf, den luite nant.generaal Constant de Rebecque. In de staatkundige beweging, dus schrijft men Uit Berlijn, is thans eene stilte gekomen, welke groote voorbereid wordende gebelutenirseti voorafgaat: de bijeenkomst namelijk van de Engelsche en Fransche ka mers, als ook hetgeen omtrent de conferencien te TÓplitzSchwedc* Münchengriitz en Berlijn aan het licht zal komen. Vóór het bégirf vari januarij zal er mitsdien geene kwestie van belang tot beslissing bo'njén hetzij de Hollandsch-Belgischehetzij de Dnitsch-Liisenibürgschenoch ook hetgeen, met meer of minder grond, van verder Strékkende ontwer pen is verhaald geworden. De Belgische gezant te Parijs, Lehonbevindt zich ihafls met ver lof te Brussel ook zijn den 26 van Parijs aldaar aangekomen de prin- cessen Adelaide en Maria, benevens de hertog van joinviile efi eenig gevolg. Vorst Leopold heeft met zijiie echtgenoot thans het kasteel vaiï Laeken verlatenom gedurende den winter op het paleis te Brussel te verblijven. De ErusselsChe Indépendant verklaart stellig te weten, dat het aanzoek onZer hooge regering om de toestemming der Duitsche bonds vergadering voot den gedeeltelijken afstand vaiï Luxemburg, op den 15 dezer is gedaan geworden. FFmancipation spreekt van berigten die hij uit 's Hage zon ont vangen hebben, volgens welke, door een toeval van weinig belang, de ratificatie der overeenkomst van Sonhoven eenige dagen zou uitge steld zijn. De Belgische Moniteur wederspreekt het berigt, volgens welk de senatcur Henncquin zijne demissie had gegeven. v— De abt de Haertieflie men weder als lid van de kamer Van afge vaardigden voorgetogen had, heeft door de dagbladen aan de kiezers

Middelburgsche Courant | 1833 | | pagina 1