N°. i3g. MIDE Ui I UG SCH E C O u HM Ding-sdag- i^BTTTEh'fiK r p Wl'.Oöj,- j- tQg "p/'-QM-KWiv yyy 19 November 1833. NIEUWSTIJDINGEN. <Duit©cbl,inb. (3ro0t-13irittatt)e. ilcbcrUuöcu. es Gebrobdbrs ABRAHAMS. =ste» KEULEN den 14 november. Het dagblad dezer stad meldt: „dat voor het aanleggen van den ijzeren spoorweg van Amsterdam naar deze stad thans alles gedaan iswat in de tegenwoordige omstandigheden konde gedaan worden dat aan den Nederlandschen luitenant-kolonel Bake de voorloopige concessie van de koningen van Holland en Pruis- sen verleend is, en dat de handelstand van Amsterdam aanzienlijke som men voor de noodige voorbereidende werkzaamheden bijeengebragt heeft; dat thans de Hollandsche ingenieur Bralde bezig is met het opnemen van den weg op het Pruissische gebied; dat alzoo de reeds afgeloopene voorloopige werkzaamheden van Amsterdam tot aan de grenzengeheel voltooid wordenen dat dus eerlang met ernst zal kun nen gedacht worden aan de wezenlijke uitvoering van het plandat men ook nog steeds denkt aan een spoorweg tusschen Keulen en Antwerpen en dat men zich gereed maakt, om eene vereeniging van actie-houders te vormen voor het aanleggen van den weg van Keulen naar de Pruissi sche grenzen." Z. K. H. de kroonprins van Pruissen is den 7 *s avonds, over Daun, te Trier aangekomen, en zal aldaar eene ter zijner eere te geven danspartij bijwonen. De prins wordt steeds door de ingezetenen der Rjjn-provincien met geestdrift ontvangen. LONDEN den 13 november. Volgens onze dagbladenhebben de leden der conferentie alhier de officiële kennisgeving bekomen, dat bij de Dnitsche bonds-vergadering eene mededeeling van den koning der Ne derlanden ontvangen is, waarin gevraagd wordt om de toestemming tot den afstand van een gedeelte van Luxemburg aan Belgie. Men verhaalt, dat de onderhandelingen over een traktaat van koop handel tusschen dit rijk en Frankrijk vrij verre gevorderd zijn, Ingekomen berigten uit Mexico, tot den 14 september, melden, dat de cholera aldaar eindelijk merkelijk aan het verminderen is, na ech ter in die hoofdstad, in 35 dagen tijds22000 slagtoffers gemaakt te hebben, waaronder 8 leden van het congres-, terwijl, hetgeen opmerke lijk is, vier vijfden van de omgekomenen vrouwen zijn. Op Jamaica moet weder eenige beweging onder de slaven heerschen. *s GRAVENHAGE den 14 november. De afdeelingen van de Tweede Kamer houden zich met het onderzoek van de begrootings-wetten en in het bijzonder met die op de brandstoffenbezig. De bedenkingen welke daartegen worden gemaaktzijn of worden der regering onderwor- pen welker antwoorden daarop worden te gemoet gezien. In de eerste dagen verwacht men dien ten gevolge geene openbare zitting, maar zoo dra het werk daartoe in gereedheid gebragt zal zijn zal hetzelve onaf gebroken behandeld en overwogen worden. Gelijk elk jaarmoeten de begrootings-wetten zoo wel der middelen als uitgaven tot vele beden kingen aanleiding gegeven hebben. Bij gelegenheid van derzelver onder zoek zijn ook verschillende algemeene opmerkingen gemaakt, welker be langrijkheid niet te ontkennen valten welke voorzeker bij de openbare beraadslagingen wel aangestipt zullen worden. Het ontwerp van wet tot invoering van de titels van het nieuw bnr- gerlijk wetboekbetreffende het regt van opstal en het erfpachtsregt Is, naar den wensch der afdeelingen van de Kamer, gewijzigd, en wor den alsnu daarin opgenomen de beide titelsvoor gemelde onderwerpen zoodanig als dezelve in het vorige jaar gewijzigd zijn. Tegen de invoe ring dier titels zijn overigens geene bedenkingen geopperd. Er is niets stelligs omtrent onze staatkundige aangelegenheden be kend. De geruchten der vorige week omtrent eene spoedige en afdoen de schikking, beginnen eenigzins te verflaauwen. Ook de aanspraak van vorst Leopold geeft niet veel moeds op zoodanige eind-schikking. Inte gendeel schijnen de zaken nog op denzelfden voet te staan en mag men hopen dat de pogingendie laatstelijk door onze regering tot be ëindiging der zaak zijn aangewendniet vruchteloos zullen zijn geweest. - Terwijl de Fransche gezant aan ons hof, baron van Dalmatiezoon van den maarschalk Soultreeds sedert een jaar met verlof afwezend is en zich te Parijs bevindt, heeft thans ook de zaakgelastigde marquis d'Fy ragueseen verlof voor eenige maanden bekomen. Hij is laatstelijk naar Parijs vertrokken en door den heer tFAroin vervangen. Naar men verneemt zou het gouvernement ernstig bedacht zijn om het instituut voor de Zeevaartkunde, thans te Medenblik gevestigd, van daar te verleggen, uit hoofde de ondervinding dagelijks leert, dat het luchtgestel aldaar minder gunstig is voor dezulken, die niet in dat oord te huis behooren ook meent men dat voornoemd instituut naar Muiden zal worden verlegd. Den 14 dezer is te Helvoetsluis gearriveerd Zr, Ms. transportschip Dordrecht, kapitein, luitenant Jotiker. In Texel zijn binnengekomen Zr, Ms. schepen de Panter, kapitein-luitenant Fdeling, en de Tri ton, kapitein-luitenant van Sou, alle drie laatst van Vlissingen. UTRECHT den 12 november. Gisteren heeft alhier de plegtige uit reiking der eere-wapenen en verdere geschenken aan de officieren en on- der-officieren van de compagnie Utrechtsche stddentenwelke ter verde diging des Vaderlands zijn uitgetrokken, plaats gehad. De heer C. Star. Numan, kandidaat inde regten, en serjant bij de kompagnie, heeft bij die gelegenheid op eene gepaste wijze, in het auditorium der hooge- school het woord gevoerd. NIJMEGEN den 15 november. Laatstleden dingsdag avond arriveer de alhier per stoomboor, van Keulen komende, Z. D. H. Bernard her tog van Saxen IVeimarvergezeld van den heer generaal-majoor Bagge- iaerdie beide den volgenden dag, na in het logement van den heer J. Lauerin het hof der Nederlanden tc hebben ^vernacht, per stoom boot naar 's Hage zijn vertrokken. Dezer dagen kwamen alhier aan een officier in Belgische dienst uit Venlo gedeserteerden gisteren nog dri» Belgische soldaten welke allen naar het korps jagers van Cleerens te Thiel zijn gezonden. *s HERTOGENBOSCH den 15 november. Z. K. H. de Prins Veldmaar- ichalk is uit het hoofdkwartier Tilburg naar 's Hage vertrokken. Men Verwacht, dat Z. K. H. slechts rtiim eene week afwezig zal blijvent doch vervolgens in de eerste dagen der maand december zich op nieuw naar 's Hage en kort daarop naar Petersburg zal begeven. Tegen het einde dezer maand zal men denkelijk vernemenof het hoofdkwartier al dan niet herwaarts zal worden overgebragt. De staat der gezondheid bij de troepen te velde is zeer gunstig. Het gebouw, voor een bisschoppelijk paleis bestemd, 't welk in 1831 tol een hospitaal heeft moeten worden ingerigt, is voor het oogenblife ge heel en al ontruimd. BREDA den 16 novemberHeden morgen is door onze Vesting ge trokken het jagerkorps van van Dam hetzelve had een geruimen tijd iti het naburig Prinsenhage in kantonnemeiu gelegenen begeeft zich thanj naar de hooge Zwaluwe. VLISSINGEN den 18 november. Heden inden vroegen morgen kon* digden het klokkenspel, zoo wel als het uitsteken van vlaggen en Wim pelsvan alle Rijks en vele partikuliere gebouwen en schepen, den fpsteti jaardag van H. M. onze geëerbiedigde Koningin aan; des middags werd er door het garnizoen groote parade gehoudenen deze dagwelke de dubbel blijde herinnering met zich voert, van den geboorte-stond eeiief edele en deugdzame Vorstinde moeder des Vaderlandsen der bevrij ding van de Fransche overheersching wordt door geheel Noord-Neder land met dankbare vreugde gevierd. MIDDELBURG den 18 november. De jaardag van H» M. onze ge liefde en geëerbiedigde Koningin is binnen deze Stad door het uitstekeri van vlaggen en het spelen der klokken gevierd. Voor drie dagen is op onze voorposten te Hulst aangekomen eert Belgische deserteur, de serjant Aardtsgeboren te QuaadmeChëlen i laatst gediend hebbende bij het 5de regiment infanterie te Antwerpen. Wij vernemen, dat, volgens de gehouden aanteekeningen'te Vlissin gen sedert de Belgische onlusten bij de 300 Belgische deserteurs aldaaf zijn aangekomen welke achtervolgelijk op het korps van den kolonel Cleerens, te Thiel, zijn gedirigeerd. Naar men verneemt zullen de raschepen gestationeerd op de Schelde, met het naderen van het strenge saisoenzich naar Vlissingen begeven,, Te's Gravenhage liep den 15 dezer een gerucht, volgens hetwelk de onderhandelingen te Zonhoven tusschen de Nederlandsche en 'Belgi sche commissarissen toe een gewenscht einde zouden Zijn gebragt. De Belgische Moniteur meldt, dat de Oo'steririjksChe graaf voii Dietrichstein den 14 zijne geloofsbrievenals zaakgelastigde van het Oostenrijksche hof in Belgie, aan den minister van buitenlandsche zaken Goblet overhandigd heeft. De Pruissische gezant, baron tP Arnimis den 15 dezer te Brussel aangekomen. In de bijeenkomst van de Belgische gedeputeerden van den 13 heeft de fungerende minister van financien het budget voor 1834 voorgesteld. De kamer heeft daaropmet 43 van de 67 stemmenden heer Raiketts weder als voorzitter benoemdeen blijkdat de partij der politieke ka tholieken steeds de bovenhand in dezelve behoudt. Als vice-presidenten zijn verkozen de heeren Coppietert en Dubus, en de leden van de com missie voor het opmaken van een adres van antwoord zijn de heeren de TheuxDubusde FoereVilain XIIIIde Behr en Fallonde laatste bij herstemming. Het bedrag van het Belgische budget voor 1834 wordt op 84,000,000 fr. geraamd, waaronder 15,000,000 buitengewoon voor het leger. Het kapittel der geldmiddelen wordt voor 11,000,000 fr. uitgetrokken, voor de behoeften van de tegenwoordige Belgische schuld, en in het budget wordt geen gewag gemaakt van de 8,500,000 gulden, die Belgie in de Nederlandsche schuld moet betalen, veel min van het achterstallige. De middelen, om in deze behoeften te voorzien zijn, 56,000,000 grond-, personele lasten en accijnsen, enz., 23,000,000 registratie (denkelijk zoo hoog gedreven ten gevolge van den verkoop der domeinen) en 4.000,000 van de posterijen, en, zoo het heet, uit de schatkist. De verhooging van de grondlast wordt op 25 pet. gesteld. Men verkondigt dat de heer Coghen weder minister van financien moet worden. De commissie voor het adres van de Belgische kamer van afge vaardigden heeft den heer Behr tot haren rapporteur benoemd. Indé pendant wil van het ontwerp reeds wetendat men daarin bij het be wind op het te nemen besluit zou aandringen, om aan Holland geene achterstallige noch te verschijnen interessen te betalen, dan van het tijd stip af, dat er eene eind-schikking tusschen beide ianden zon getroffen zijn. De heer Meeus heeft thans de stad Brussel doen dagvaarden voor 2,250,000 fr., ter zake van geledene schade door de plundering van september. De Brusselsche Courrier verzekert, dat de zoogenaamde kerk van den abt Helsen toeneemt, en dat de Belgische prelaten in Mechelen zul len bijeenkomen, ten einde zich te beraden over de maatregelen, welke daartegen zonden moeten worden genomen. De Belgische bladen melden dat het te Brussel op de tentoon stelling prijkend schilderstuk, van den schilder Gudinde Pontijnsche Moerassen geheetenvoor rekening van den Prins van Oranje is aange kocht. Volgens de jongste berigten uit Spanje, over Frankrijk, was ïrun door de insurgenten bezetook zou Pampeluna in hunne handen zijn gevallen. Te Madrid zou de rust uitwendig niet verder zijn gestoord, doch tusschen de beide partijen bestond eene verbitteringdie elk oogen- bük konde losbarsten, en het gouvernement in de grootste verlegenheid zoude brengen, omdat hetzelve zich op de eene, noch op de andere partij durfde noch wilde verlaten. Op heden ontvingen wij weder, voor den Kanonnier A. Sturm Va# een onbekende f 5» 20 Van N. N, 10, Vorige opbrengst - 563 60 Geheel bedrag tot heden 578 80 Middelburg, den 18 November 1833.

Middelburgsche Courant | 1833 | | pagina 1