COUR A'N T, N°. i38. MIDDEUBURGSCïIE Zaterdag 16 November 1833. ijcfccttbmakimj, NIEUWSTIJDINGEN. HebttclAtiben. - 1 1 1 Burgemeester en wethouders der stad vlissingen zullen, op Vrijdag den 22 November 1833, des middags ten 12 «ren precies, ten Raadhuize aldaar, in het openbaar aan de minstbie denden aanbesteden i°. Het Transport van het benoodigde versch Drinkwater voor het Garnizoen dezer Stad 20. De Wagendiensten ten behoeve van de Stedelijke Fabrikage aan te vangen met t Januarij 1834. Zullende gelijktijdig worden gepresenteerd, te verhuren, integaan met den 9 Februarij 1834: 3°. Een gedeelte van Stads Grondgelegen beoosten de Koopmans- Havenbinnen gemelde Stad zijnde eene Scheeps-Timmerwerf thans in huur bij John Lnwes. Alles op de voorwaardenwelke ter inzage van een ieder ter Stedelij ke Griffie zijn berustende. Vlissingen, den 7 November 1833. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. J. BECKER. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtb. De Stads Secretaris A. van der SWALME. PARIJS den 10 november. De misnoegdheid onder het werkvolk al hier breidt zich meer en meer uit en krijgt een gevaarlijk aanzien. De kleermakersgezellen hebben zich vereenigd en willen voor hunne eigene gezamenlijke rekening arbeiden. Dit hebben ook de stoelenmakersknechts gedaandie aan de kamerbehangers en kooplieden in meubelen hun werk tegen fabrijkprijs aanbieden. Sedert twee dagen hebben de druk kers verklaard hooger loon te willen ontvangen. Heden moeten deze aan de barrière du Maine ten getale van zes of zeven duizend vergaderen, en wezenlijk bevinden zich daar reeds talrijke hoopen waaronder men van het aan stukken slaan der mechanische persen hoort spreken. De politie heeft zes der meest oproerige knapen in hechtenis genomen en daar men dacht, dat hunne makkers beproeven zouden hen te ontzetten waren buitengewone maatregelen van voorzorg verordend. Te Lyon bestaat ook veel beweging onder het werkvolk. De kleer. makers en schoenmakers willen niet werken en onder de andere am bachtslieden ziet men ook vereenigingen oprigten. Die niet willen ar beiden pogen ook de anderen te beletten van met hun werk voort te gaan. De maire der stad heeft eene waarschuwing bekend gemaakt, waarbij hij de werkgasten tot orde aanmaant en hun het gevaarlijke en het misdadige van hun gedrag voor oogen houdt. Volgens onze ministeriële dagbladen, heefc het gouvernement tij dingen van Madrid tot den 31 october ontvangen. De ontwapening der koninklijke vrijwilligers had zonder verderen tegenstand plaats gehad, en zelfs waren de meeste dergenen, die buiten de stad de wijk hadden genomen, door'de troepen der koningin weder opgevangen. Óp den 28 en 29 had het volk nog hier en daar zamengeschoolden den heer de Zea Bermudez bedreigd, doch was door enkele patrouilles uiteen gejaagd. De bijzondere berigten die men aan de grenzen heeft ontvangendra gen den toestand der hoofdstad minder voordeelig voor en vermelden be paaldelijk dat de volksbeweging van den 27 de beide volgende dagen had voortgeduurd en zelfs op den 30 een ernstiger aanzien had gekregen. PARIJS den n november. De voorgenomene vereeniging der hand werkslieden aan de barrière de Mahie is gisteren zeer talrijk geweest doch heeft tot geene ongeregeldheden aanleiding gegeven. Benige der heethoofden en aanstokers zijn in hechtenis genomen. Over het geheel schijnt men heden niets belangrijks omtrent de Spaansche aangelegenheden te hebben vernomen immers de ministeriële bladen bevestigen slechts, dat de generaal Castagnon en El Pastor zich te St. Sebastiaan in eenen hagchelijken toestand bevinden en dat overi gens in alle de Noordelijke provinciën de bevolking de zaak van don Carlos is toegedaan zoo dat men aldaar met nadruk zal moeten hande len om den opstand met vrucht te keer te kunnen gaan. Ter beurze wilde men reeds de overeenkomst kennen, die met het Spaansch gou vernement over de gewapende Fransche interventie was gesloten. 'sGRAVENHAGE den 12 november. Bij besluit van Z. M.van den 2 dezer, is aan de kapitein-ter-zee .7. van Nes lid van het hoog mili tair geregtshofverleend de titulaire rang van schout-bij-nacht. Den 7 dezer overleed te Nymegen in den ouderdom van omstreeks 79 jaren, den hoog eldel gestrenge heer Ulrich llugueningeneraal-ma joorridder van de orde van den Nederlandschen leeuw corresponderend lid van het Koninklijk Nederlandsch instituut en van meer andere geleer de genootschappen. AMSTERDAM den 12 november. Bij de districts commissie alhier, ter ondersteuning van de gewapende dienst in de Nederlanden, is, door tusschenkomst van den heer .7. .7. Bysterus Heemskerkontvangen de aan- zienlijke som van ƒ4300, tot ondersteuning van verminkten en nageble- vene betrekkingen van gesneuvelden in den tegenwooordigen strijd tegen oproer en geweld, bijeengebragt door 71 ingezetenen der kolonie Detne- rarij en Essequebo, voormaals eene volkplanting van Nederland en nog in belangrijke handels-betrekkingen met hetzelve staande, welke van het eerste oogenblik dat hun de snoode afval der Belgen is bekend gewor den, met het grootste belang en deelneming, de berigten van deze ge beurtenis hebben opgevolgd en gadegeslagen, de opofferingen van alle standen in goed en bloed hebben bewonderd, en, hoewel van den Va- derlandschen grond verwijderd echter het voorregt hebben gevoeld van tot het volk te behooren dat andermaal in de benardste omstandigheden bewijst, dat de gouden spreuk der voorvaderen: Eendragt maakt Magt nog in kracht bij hen bestaat, om daarna te handelen en er bij te volharden. Het bedrag der verkooping van het kabitiet teekeningen, prenten enz., van wijlen den heer J. de Hos alhier heeft de belangrijke som op geleverd van ƒ98 774, Volgens partikuliere brieven uit Parijszonde het Spaansche gewest Catalonie zich tot eene onafhankelijke provincie hebben verklaarden zouden 2500 man van den generaal Sarsfield tot de Carlistische partij zijn overgegaan eene tijding die zeer bevestiging behoeft. MIDDELBURG den 15 november. Naar men uit 's Hertogenbosch schrijftzouden de onderhandelingen te Sonhoven ter regeling van den militairen weg naar Maastrichtsteeds voortduren en op eenen goeden voet staan. Uit het leger te velde schrijft menVeel wordt er thans gespro. ken van eene op handen zijnde vermeerdering en uitbreiding van verlof aan de schutterijen in het algemeen, maar bijzonder aan de platte lands; alsmede dat de kaders insgelijks naar evenredigheid van de sterkte der bataillons in genot zullen worden gesteld van verloven tot nader order. De brigade onder bevel van den generaal-majaar de Favauge, zamenge. steld uit de dappere verdedigers der citadel van Antwerpen, die, na uie krijgsgevangenschap te zijn terug gekeerd, tot eene brigade vereenigd zijnwaarvan het hoofdkwartier te Deventer gevestigd is zoude als dan des vereischt wordendegebezigd worden om het leger en de be zetting der vestingen te versterkenen zou het verleenen van het be doeld verlof eerst plaats hebbenna dat eene algemeene kantonnements- verandering, die spoedig op handen is, zal geschied zijn. Ook wil men weten, dat de afdeelingen kurassiers, no. 3 en 9, hunne kantonnemen- ten Oosterhout, Etten de Leur, enz., eerlang zullen verlaten, om de garnizoenen Haarlem en Leidenwaar zij vroeger in bezetting lagente betrekken. De regering van Antwerpen is in eene schikking gekomen met verscheidene inwoners, over de schadevergoeding, die zij van de stad kon den eischen ter zake van de plundering en moedwilaan hunne huizen in mei en october II. gepleegd. Die schikking bedraagt eene som van 6140 fr. Den 12 dezer heeft vorst Leopold de beide wetgevende kamers van Belgie geopend. In zijne, bij die gelegenheid gedane, aanspraak, zegt hij al dadelijk, dat hij geene enkele gewigtige daadzaak, of van eenen aard die Belgie's gesteldheid van buiten zoude wijzigen, heeft mede te deelen. Op eene andere plaats drukt hij zich deswege dus uit: Na de sluiting der overeenkomst van 21 mei, zijn er weder onderhandelingen, met de bedoeling om tot een eind-traktaat tusschen Belgie en Holland te geraken, opgevat geworden; de hinderpalen, die de schorsing hebben te weeg gebragten die, gelijk gij zulks uit de jongste mededeelingen weet, geheel vreemd aan mijn gouvernement zijn, zijn tot heden niet uit den weg geruimd geworden; wij blijven te dien aanzien in dezelfde gesteldheid." Naar 's vorsten taal te oordeelen,' is de inwendige toestand des lands verbeterd. Door eene gedeeltelijke ontwapening des legersheeft de nijverheid en landbouw arbeiders herkregen, en is de schatkist merkelijk kunnen ontlast worden. Van het leger zelf wordt vrij gunstig gespro. ken en voor het lot der militairen zal worden gezorgd. De ontwikkeling der onderscheidene takken van openbaren rijkdom had eenen gelukkigen invloed op 's lands inkomsten uitgeoefend. Het gouvernement bevond zich in staat de uitgaven van 1833 te dekken, en verre van op dit oogenblik nieuwe opofferingen aan het land voor de dienst van 1834 te moeten vragen, was het in de mogelijkheid, de las ten, die dit jaar de grond-eigendommen hebben gedrukt, te verminderen. Eene regeling met de bankin hare hoedanigheid als kassier van het voormalig koningrijk, had ter beschikking van het gouvernement sommen gesteld van welke onmiddellijk in het belang der schatkist is gebruik gemaakt geworden onder voorbehoudingen door de algemeene maatschap pij ingewilligd, die van hare begeerte om het land nuttig te zijn deden blijken. De budgetten zullen onmiddellijk aan de kamérs worden voorgelegd. De financiële wetgeving had onderscheidene wijzigingen noodig. Het binnenlandsch bestuur had zijnen weg vervolgd in den geest welken de voorloopige staat der gewestelijke en gemeente-besturen medebrengt. Het gouvernement liet zich standvastig gelegen liggen aan alle onder nemingen die tot vermeerdering van den algemeenen voorspoed dienst baar zijn. De kunsten hadden een nieuw leven verkregen enz. Het slot dezer aanspraak luidt aldus Mijne heerenhet is door zijn loiiaal gedrag bij de onderhande lingen, dat het gouvernement zich buiten 'stands geacht heeft gemaakt. Het heeft onze regten aan geen steun ontbroken. Deze omstandigheid en de gerustheiddie wij binnen 's lands genietenmoeten ons gerust stellen omttent de toekomst van ons vaderlanden ons met vertrouwen hetjjeind onzer geschillen met Holland doen verbeiden. Ik zal blijven wa ken voor de handhaving der regten van Belgie, overeenkomstig de ware belangen van het koningrijk. Ik reken, mijne heeren, op die loijale en bestendige medewerking, welke een uit den nationalen wil geboren gouvernementdat steeds het vaste voornemen had op denzelven te steunenvan 's lands lastge vers verwachten moet." Volgens de Belgisch ministerieel-gezinde bladen is deze aanspraak mee algemeene toejuichingen begroet. Na afloop der openings-pfegtigheid hebben de afgevaardigden, onder voorzitting van den heer Pirson als oudsten in jaren eene zitting gehouden waarin door dezelven echter alleen eene commissie voor het onderzoek der volmagten benoemd is en de volgende zitting op den 13 bepaald. Ook de senaat is den zelfden: dag bijeen geweest, en heeft in deze zitting het bureau der kamer ge vormd. De heer de Stassart is, met eenparige stemmen op een na, we der tot president, en zijn voorts de heer de Secus en graaf Filain XUll tot vice-presidenten benoemd. De Oostenrijksche graaf Dietrichstein is den 12 dezer, des middags ten twee uren, te Brussel aangekomen. De baron <T Arnim werd er in den afgeioopen nacht verwacht. Volgens berigten uit Lissabon van den 3 dezer, te Londen ontvan- 1 gen was dom Miguel nog meester van Santaremen had er geene ver» andering in den stand der troepen plaats gehad. \LeyriaCoimbra en het geheele land tusschen Lissabou en Porto, zouden zich voor dona Maria verklaard hebben.

Middelburgsche Courant | 1833 | | pagina 1