N'. i55. MIDDRLRURGSCIÏE C O U R A Zaturdag n 9 November 1833. Bcfceubmalung. NIEUWSTIJDINGEN. ÜDnitöchUnb. JVanfcirijk. ÜlebcrlRttbtn. Burgemeester en wethouders der stad vlissingen zullen, op Vrijdag den 22 November 1833, des middags ten 12 tuen precies, ten Raadhuize aldaar, in het openbaar aan de minstbie denden aanbesteden i°. Het Transport van het benoodigde versch Drinkwater voor het Garnizoen dezer Stad 2°. De Wagendiensten ten behoeve van de Stedelijke Fabrikage aan te vangen met 1 Januarij 1834. Zullende gelijktijdig worden gepresenteerd te verhurenintegaan met den 9 Februarij 1834: 3C. Een gedeelte van Stads Grond, gelegen beoosten de Koopmans- Havenbinnen gemelde Stad, zijnde eene Scheeps-Timmerw.erf thans in huur bij John Loves. Alles op de voorwaardenwelke ter inzage van een ieder ter Stedelij. ke Griffie zijn berustende. Vlissingen, den 7 November 1833. Burgemeester en Wethouders voornoemd V J. B E C K E R. Ter ordonnantie van Hun Edel Achtb. De Stads Secretaris, A. VAN DER SWALME. Het INSTITUUT van VACCINATIE voor Minvermogenden, zal op Vrijdag den 1 November aanstaande een begin maken met gratis te Vac cineren, des middags van 12 tot 1 uur, en op eiken Vr$dag en het zelfde uur hiermede voortgaan, ten huize van den Heer .7. L. Daman, Heel- en Vroedmeester in de Krommeweele. Middelburg, den 28 October 1833. Uit naam van het Instituut, J. R. de VASSY. FRANKFORT den 3 novemberIn Beijersche bladen vindt men ge wag gemaakt van het arresteren van vele aanzienlijke personen in Grie kenland doch geene andere bijzonderheden omtrent deze gebeurtenis. Egina moet de zetel der ontevredenen zijn, die gebruik hebben gemaakt van het besluit der regering waarbij de Grieksche kerk onafhankelijk verklaard wordt, om hunnen aanhang te vergrooten en het volk tegen enkele leden van het regentschap op te ruijen. LONDEN den 5 november, Zaturdag zijn de leden der conferentie over de zaken der Nederlanden bijeengekomen te wetende prins Lie ven de bnron R ulo tvde baron von IVessenberg en lord Palmerston. De vergadering heeft nagenoeg een uur geduurd. De heer 0"Connell is wederom begonnen met de Ieren aan te ma nen tot het teekenen van petitien om het afschaffen van alle tienden maar bovenal het intrekken der acte van Uniete vragen. Hij wil vol strekt dat zij niet zullen rusten voor dat ook Ierland een parlement zal verkrijgen, en verlangt, dat dit doel door vreedzame en wettige midde len zonder het bedrijven van geweld noch het storten van een droppel bloedsbereikt zal worden. Hier te lande zou van wege het Portugeesch gouvernement order zijn ontvangen tot het staken voorloopig van verdere toezendingen van volk en krijgsbehoeften, ter ondersteuning van de zaak der jonge konin gin, waarmede men tot dusverre zoo in Engeland als Schotland ijverig was voortgegaan. Voor deze verandering van besluit werd geene be weegreden opgegeven. Te Londen zijn dezer dagen eenige St. Simonisten aangekemen, wel ke reeds begonnen hebben hunne leer te verkondigen. Men geloofde echter niet dat dezelve veel bijval zouden vinden. PARIJS den 4 november. Onze ministeriele bladen melden, dat een courier, die in den nacht van den 27 op den 28 Madrid verliet, de volgende bijzonderheden heeft overgebragtomtrent eene ontwapening der koninklijke vrijwilligers. Reeds op den 26 werdin den raad van ministerstot dezen maat-; regel besloten: In den ochtendstond van den volgenden dag, maakte het bestuur zich meester van het geschut dat aan de vrijwilligers behoorde, waarop weldra een gedeelte dezer zich in eene van hunne kazernenin het midden der stad gelegen vereenigde. Het volk kwam op de beeri en eenige heethoofden vuurden uit vensters onder het geroep van leve Karei V! Men deed nu dadelijk troepen aanrukken, terwijl een vrij aan zienlijk getal burgers naar het paleis trok en aldaar om wapenen vroeg, De koningin vertoonde zich op het balkon, en werd met gejuich be groet. Intusschen werden er eenige schoten, tusschen een bataillon pro vinciale militie en de koninklijke vrijwilligers gewisseld tot dat einde lijk deze, bedreigd wordende dat men hen alle over den kling zoudé jagen besloten de wapenen neder te leggen. Vele wisten zich door de vltigt te redden en verlieten de hoofdstad; andere keerden naar hunne woningen terug, terwijl enkele in de straten werden gedood. Op 't mid den van den dag deed het plaatselijk bestuur in het openhaar aan alle dc vrijwilligers, onder bedreiging der doodstraf, gelasten, hunne wape nen uit te leveren. Bij het vertrek van genoemden courier, was de rust geheel hersteld en was men zonder bezorgdheid." Het officieel dagblad van Madrid, in den avond van den 27, buiten gewoon uitgegeven, kondigde aan, dat de koningin, 0111 alle rampen voor te komendie uit verkeerde inblazingen konden volgen tot dezen belangrijken maatregel besloten had, en door den minister van oorlog ook in de onderscheidene provinciën had doen gelastendezelve ten uitvoer te leggen; dat er wel is waar in de hoofdstad eenigen tegenstand was geboden, doch dat men op de bovenvermelde wijze zulks zeer spoedig had overwonnen; dat reeds dienzelfden avond een groot gedeelte der wapenen was overgegeven; dat de troepen eenige der gevangenen voor de verbittering des volks hadden moeten beschermendoch dat de genen, die .schuldig werden bevonden aan wezenlijke misdaden jegens den Staat of de openbare rust, strengelijk zouden worden gestraft. Het dagblad van Madrid van den 26, door dezelfde gelegenheid ont vangen, behelst het verslag van de openbare en plegcige uitroeping der jonge koningin die twee dagen vroeger in de hoofdstad had plaats ge had, én vermeldt tevens, dat het gouvernement, onder dagteekening van den 16 october, van Elvas de toetreding van den Spaanschei) gezant aan het hof van dom Mi gut lde Cordovahad ontvangen, Hoe het overigens buiten de hoofdstad gesteld is, blijkt uit een artikel in het Joumal des Debatswaarin gezegd wordt, dat de Carlistisehe benden zich zoo inde nabijheid vertoonden, dat zelfs eene derzelve tot in het koninklijk palcis te Aranjeux was doorgedrongen en aldaar alle de paardenmet uitzondering van die welke aan dom CarUs behoorden had weggevoerd. 's GRAVENHAGE den 6 november, In de zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaal van heden welke kwart vóór drie uren ge opend is, heeft de centrale afdeeling rapport uitgebragt op het ontwerp van wet, bepalende, dat de vrijdom Van den accijns op de nzijnen bij dé wet van 4 mei 1832 aan loodwitmakerijen en sachnrum sarurni-stoke» riien toegekend, op gelijken voet en wijze zal worden verleend aan ga ren- en katoenverwerijen. Volgens dat rapport hebben zich de afdeelin- gen met dit voorstel vereenigd; eene dezer had de bedenking geopperd, of niet daaraan door eene kortere en meer duidelijke redactie voordeel zon zijn aangebragthetwelk door vier afdeelingen te regt is aangemerkt' geworden. Dit rapport, gedrukt zijnde, Zal aan de leden worden rond gedeeld; wordende de discussie hierover bepaald op morgen ten half drie urentegen welken tijd de vergadering werd geadjotirneerdna dat drie ingekomen verzoekschriften van ingezetenen van Amsterdam houdende bedenkingen tegen de wet op de personele belasting, naar de'commissie tót de petitien zijn verzonden. - De Staats-Conmnt behelst een koninklijk besluit van 29 october H, t houdende nadere regeling der tollen op 's Rijks groote Wegen. Men wil weten dat, ter verdere voorkoming van desertie, die wij steeds van de weinige tot nu toe nóg in onze gelederen geschaarde vreemdelingen ondervinden, een maatregel Zal genomen worden, volgens welken alle Dnitschersdie bij de staande a^mee dienende Zijn, met pas poort naar hunne haardsteden zullen gezonden Worden. Zoo men verzekert zon de nieuwe uitbreiding van verlofgevinge» zich voornamelijk tot de plattelands-schutterijen bepalen, en, tot meer der bezuiniging, bok een deel officieren van dezelve onbepaalde verlo ven worden gegeven. Daar evenwel door deZe vermeerderde verloven dè dienst voor de overblijvenden te zwaar Zou worden, Zouden, zoo cr wordt bijgevoegdeenige tot het leger te velde behoorende bataillons naar de vestingen worden gezonden, en er Ih de standplaatsen van de troepen op de uiterste grenzen eenige Verandering plaats hebben. Uit Egmond aan Zee wordt van den 3 de2er gemeld n Het heeft aan den ijver en de onvermoeide zorgen van den heer A van Lien enplaatselijk bestuurder der Noord- en Zuid-Hollandsthe red ding-maatschappij, welke met de bootsgezellen zelf de redding bestuurd heeft, mogen gelukken, om in den voornacht, tusschen den 1 en 3 de zer, te redden kapitein C. F. Bock, met de geheele eqiiipngie van zijn kofschip, komende van Libaulaatst van Tönningenmet eene lading eiken balken en planken, gedestineerd naar Duinkerken, Het schip zelf is verbrijzeld." Uit Noordwijk aan Zee wordt gemeld, dat op den middag van den 4 November aldaar gestraüd is, het brikschip Gravin Platerkapitein F. M, la Mort, geladen met suiker, kolfijverwhouthuiden en el penbeen, komende van Rio Janeiro en naar Hamburg bestemd. De kapi tein en zijne mahschap die uit negen koppen bestondzijn door de Noordwijksche en Katwijksche booten van de Noord- en Zuid Hollandsche iédding-maatschappij gelukkig allen aan wal gebragt. Omtreeks tegelijker tijd is een kofschip, waarschijnlijk de Camelia, kapitein de Groot met steenkolen geladen en van Leith naar Dordrecht bestemd nagenoeg op dezelfde hoogte gestrand. De kapitein zijne vrouw en drie matrozen zijn door de reddingbooten der beide genoemde dorpen behouden aan wal gebragtzijnde een vierde matroos voor dien tijd in het hol van het reeds vol water geloopen schip gevallen en ver- dronken. Aan de inrigtingen der redding-maatschappij heeft men dus in dit geval het levensbehoud van vijftien menscheu te danken, die anders Waarschijnlijk eene prooi der golven waren geworden Volgens een berigt in de Leydsche Courant, heeft de heer C. B. Steen stra 2de luitenant bij de derde afdeeling kurassiers, die te Leyden in bezetting ligt, doch zich den 4 aan het zeestrand bij Noordwijk bevond, tot de redding der vijf laatstgenoemde schipbreukelingen veel bijgedragen hebbende deze menschenvriend den moed gehad om tot twee malen toe, in weerwil der hooge zee, met zijn paard naar het wrak te zwemmen, ên de laatste maai een tros touw van den wal gehaald cn overgebragt dien de schipbreukelingen volstrekt noodig hadden om zich van de kiel van het schip waarop zö geklommen waren en in het nijpends: gevaar verkeerden, in de tot hunne hulp toegesnelde boot neder te kunnen laten. ZIF.RIKZEE den 5 november. Gisteren avond werd onze stad met een zwaar onheil bedreigd. Omstreeks 7 uren ontdekte men brand in.de mee- stoof de drie F.nge/enwelke bij eenen vrij hevigen wind zoo schielijk toenam, dat er, ondanks de dadelijk anngebragte hulp, alle redding onmo gelijk scheen. Dank zij der goede Voorzienigheid, welke de vereende pogingen zegende der ijverige spuitgasten en moedige schepelingen van 's Rijks marine der alhier gestationeerde kanonneerboot 110. 18, welke met veel onverschrokkenheid de woede der vlammen beteugelden, en in het algemeen der ingezetenen en van eene welaangcvoerde schutterijdie de goede orde bewaarde en verwarring, uit ontsteltenis geboren, voor kwam zoodat de brand zich gelukkiglijk tot het voorgedeelte der fa briek heeft beperkt, en, hoezeer vele partikuliere eigenaren bij dit on geval groote schade hebben geledenzoo is nogtans het veelies veel ge» j-ringer bij het bevrijden en behouden blijven van een grooter deel dezer fabriek, dan men zich bij den aanvang had durven voorspellen; tegen middernacht was men den brand meesteren bleef deze stad voor verder onheil bewaard. 1 De oorzaak van dezen brand is aan een onvoorzien e» toevallig onge-

Middelburgsche Courant | 1833 | | pagina 1