MIDDE LBURGSCIIE C O N T. N°. i3a. Zaturdag 2 November 1833* NIEUWSTIJDINGEN, JVaufcrtjR. iïc&crUnbsn. Burgemeester en wethouders der stad middelburg; Gezien de circulaire van den Heer Staatsraad Gouverneur dezer Provincie, van den II October 1833 {Provinciaal Blad 110. 110) Brengen bij deze ter kennis van alle Ingezetenen dezer Stad, dat door Zijne Majesteit, op den 26 September 1833 {Staatsblad no. 58), is genomen het navolgende Besluit, houdende wijziging der vroeger voor- geschrevene Veiligheids maatregelen bij het aanwenden van Stoomwerk tuigen. Wij WILLEMbij de gratie Gods Koning der NederlandenPrins van Oranje Nassau Groot-IIertog van Luxemburgenz.enz.enz. In aanmerking nemende, dat de Veiligheids-maatregelen, daargesteid Bij onze besluiten van den 6 Mei 1824 {Staatsblad no. 32), en van den 19 September 1829 {Staatsblad no. 64), ter voorkoming van on heilen, welke, zoowel uit eene gebrekkige vervaardiging als uiteen 011- voorzigtig gebruik van Stoomwerktuigen, binnen dit Rijk, zoo voor de vaart als voor de fabrieken, kunnen ontstaan, bij ondervinding geble ken zijn eenige wijzigingen te behoeven; Gezien de rapporten der departementen voor de Nationale Nijverheid en •de Koloniën en van Binnenlandsche Zaken Gezien de wet van den 6 Maart 1818 {Staatsblad no. 12), omtrent de straffentegen de overtreders van algemeene verordeningen uit te spreken of bij Provinciale of Plaatselijke Reglementen vast te stellen Den Raad van State gehoord Hebben goedgevonden en verstaanonder intrekking van onze beide opgeroeide besluiten, het navolgende te bepalen: Art. 1. Een ieder die het voornemen heeft om binnen dit Rijk een Stoomwerktuig aan te leggen of in den handel te brengen hetzij tot de Stoomvaart ingerigthetzij om daarmede andere werktuigen in bewe ging te brengen of te doen werken, hetzij om, door middel van den stoom, te verwarmen, te verdampen of over te halen, hetzij tot eeni ge andere dienst, hoe ook genaamd, zal gehouden zijn van dit voor nemen aangifte te doen aatt den Gouverneur zijner Provincie. Deze aangifte zal moeten inhouden het doel waartoe dit werktuig zal gebruikt worden en zoo men hetzelve voor een Vaar- of Rijtuig wil doen dieneu als dan ook tevensof dit Vaar- of Rijtuig alleen be stemd is tot het vcvoeren van Koopmansgoederen en tot het slepen van Schepen, enz., of tevens tot het vervoeren van Reizigers. Verder zal deze aangifte moeten inhouden de inrigting van het werk tuigden naam van deszelfs maker, de hoegrootheid en gedaante van den Stoomketel met deszelfs veiligheids kleppen, enz., alsmede of de gemelde Ketel van gegoten, gesmeed of geslagen ijzer, dan wel van rood of geel geslagen koper is vervaardigd, en eindelijk, welke de hoogste drukking zij waaronder men den Ketel zal gebruiken. Deze druk king zal moeten worden opgegeven in dampkrings-eenheden of in Neder- Iandsche ponden, op de oppervlakte van den vierkanten Nederlandschen duim. 2. De Gouverneur zal deze aangifte, in elk voorkomend gevalop- Zenden aan het departement voor de Nationale Nijverheid en de Koloniën. 3. Het hoofd van evengeineld departement zal hierop, zoo ras doen lijk, eenen deskundigen benoemen om het Stoomwerktuig, alvorens het tot eenig gebrnik in weTking gebragt wordt, te onderzoeken, en voor namelijk den Ketel daarvan te beproeven, op zoodanige wijze, dat de zelve, naar gelang van deszelfs stof en inrigting, hetzij voor eene lage, betzij voor eene middelbare, hetzij voor eene hooge drukking, weer stand kunne bieden, aan eene veel grootere drukking dan die, welke be- noodigd is tot de kracht, waartoe het werktuig is bestemd, en zulks in de volgende evenredigheid Voor die eener lage drukking (waaronder verstaan worden alle Ketels in welke de Stoom tot eene lagere drukking dan die van een halve atmos- pheerboven de drukking van den dampkringwordt gestookt, en wel ker veiligheids-kleppen alzoo niet hooger zijn belast dan tot een half Nederlandsch pond per vierkanten Nederlandschen duim van derzelver op pervlakte), Van gesmeed of geslagen ijzer of koper, tot het anderhalf- voudigevan gegoten koper ot metaal, tot het drievoudigeen van ge goten ijzer, tot het viervoudige. Voor die eener middelbare drukking (waaronder begrepen worden de. zoodanige, welke eene Scooradrukking ophouden grooter dan die eener halve en kleiner dan die van drie en een halve atmospheren boven de datupkrings-drukking, of van welke de veiligheids-kleppen belast zijn met een gewigtbedragende voor eiken vierkanten Nederlandschen duim van de oppervlakte tusschen een half cn drie en een half Nederlandsche pondenvan geslagen of gesmeed ijzer of koper, tot het tweevoudige; van gegoten koper of metaa!tot het drie en een halfvoudigevan gego ten ijzer, tot het vier en een halfvoudige. Voor die van eene hoogere drukking (dat is voor Ketels in welke de Stooindrukking die van drie en een halve atmospheren boven de damp- krings-drnkking overschrijdt, en van welke de veiligheids-kleppen dan ook een grooter betrekkelijken last dan van drie en een half Nederland- tche pendeu per vierkanten Nederlandschen duim dragen), van geslagen of .gesmeed ijzer of koper, tot het twee en een halfvoudigevan gego ten koper, tot het viervoudigevan gegoten ijzer tot het vijfvoudige. Moeten de te onderzoeken Stoomwerktuigen dienen voor Vaar- of Rij tuigen bestemd tot het vervoeren van Reizigers, dan zai bij het, door opgemelden deskundigen te doene onderzoek, aan hem door of van we- ge den Eigenaar moeten worden overgelegd eene teekening der inrigting van het Machinen-ruim en der aangrenzende ruimen uit welke zoowel de doelmatige inrigting ais de genoegzame afscheiding der kajuiten van den Ketel 4 op eene duidelijke en voldoende manier, kan blijken, en wel ke teekening door meer,genoemden deskundigen, nadat hij dezelve met de inrigting zelve vergeleken en overeenkomstig bevonden heeftmet aan wijzing van zijn gevoelen omtrent de inrigting nevens zijn verder verslag betrekkelijk het gedaan onderzoek zal moeten worden ingezonden aan bet departement voor de Nationale Nijverheid en de Koloniën, ten ein de in het oorspronkelijke aldaar te blijven berusten. 4. Op het gunstige rapport van den deskundigen zal door het hoofd van meergenoemd departementaan den Gouverneur van wien de aan gifte is ingekomen zoo ras doenlijkworden toegezonden eene akte van vergunning tot het gebruik van het onderzochte en goedgekeurde ijj-i' GEViMdh. jr-l; werktuig, om deze akte aan den adressant te doen uitreiken. De akte (waaraan eene kopij der aan het slot van het voorgaande ar* eikel bedoelde teekening za! worden gehecht), zal de duidelijke konrner. ken bevatten van uitsluitend gegeven te zijn toe het gebruik van het bei- doelde en beproefde werktuig. {Het vervolg in ons volgend No KERKVOOGDEN en NOTABELEN der Hervormde Gemeente WEST- KAPELLE, Provincie Zeeland, zullen, onder nadere goedkeuring vap het Provinciaal Kollegie van toezigt over de administratie der Kerkelijk? Fondsen, op den 19 November 1833 des middags ten 12 uren, in liet Gemeente-huis aldaar, in het openbaar en aan den minscbiedende aanbe steden Het bouwen eener nieuwe KERKmet de levering van de daartoe benoodigde materialen, en zulks ingevolge bestek, konditieri en teekening, welke acht dagen vóór den dag der besteding ter lezing en bezigtiging leggen bij den President der Kerkvoogden van voornoemde Gemeente, mitsgaders een afschrift van het bestek in het Nederlandsch Logement bij J. T. Stroeken te Middelburg, en bij J. van Hat temin de Sociëteit te Sliedrecht, Provincie Zuid-Holland; zullende inmiddels gedurende voornoemde acht dagen aanwijzingen in loco gedaan worden. Kerkvoogden en Notabeien voornoemd N. W. VERHULST. Ter ordonnantie van dezelve L. W. ROELSE, Secretaris. PARIJS der 28 october. Vorst Leopold en Zijne echtgenoot zijn gis teren middag ten half vier uren alhier aangekomen, en ten vijf uren in de Tuilerien afgestapt. Hun intogt heeft met.de meeste plegtigheid plaats gehad. Bij derzelver ontmoeting met het koninklijk gezin heeft een zonderling en zeer zeker zeldzaam geval plaats gehad. Een der voor rijders namelijk had het ongeluk van het paard te vallen, en werd door het rijtuig des koningsdat hem over het lijf ging, gekwetst. De ko- ning deed daarop dadeiijk stil houden vroeg of er onder de omstanders zich een geneesheer bevond, haalde, hierop geen antwoord krijgende, zelf een lancet voor den dag en deed den gekwetsten met eigen hand eene aderlating ondergaan. Het spreekt van zelf, dat de ongelukkige door deze ongewone gunst moest gered worden Immers de dagbladen verzekeren, dat, hoe gevaarlijk ook zijne wonden zijn, men echter alle hoop heeft hem te behouden. De gezanten van Engeland, Sardinië en Denemarken, en de zaakge lastigden van Pruissen en Oostenrijk hebben reeds in den avond van gis teren en heden morgen een bezoek bij deri'Belgischen vorst afgelegd. De luitenant-generaal, graaf Harispebevelhebber van de divisie der Wester-Pyreneënheeft den 16 eene dagorder aan zijne troepen uit gevaardigd, waarbij hij haar kennis geeft, dat hij zijn hoofdkwartier te Baijonne heeft gevestigd en haar onder anderen beveeltdat langs de ge- heele linie gewaakt moet worden, dat er noch wapenen noch amunitie noch gewapend krijgsvolk in Frankrijk binnen komen; dat men alle ge vechten met de oproerige Spanjaarden moet vermijdenen dat elke of ficier of soldaat zich zai hebben te wachten van de grensscheiding te overschrijdenonder welk voorwendsel het ook moge zijn. 's GRAVENHAGE den 30 october. De Eerste Kamer der Scaten-Ge- neraal heeft zich naar men verneemt, heden met het ontwerp van ant woord op 's Konings openings-rede vereenigd, hetwelk door de Tweede Kamerin eene op gisteren gelioudene zitting met gesloten deuren aan genomen en aan de Eerste Kamer toegezonden was. Morgen zal het antwoord aan Z. M. worden overgebragt, waarna tegen twee uren eene openbare zitting der Tweede Kamer belegd is. BREDA den 29 october. Zaturdag avond, omtrent elf uren, js ond?r de gemeente Schijndel, in Noord-Brabandeen hevige brand ontstaan in het huis, toebehoorende aan en bewoond wordende door Willem van Roosmalen; het vuur verspreidde zich binnen korten tijd zoodanig, d?t huis, schuur en verdere aanhorigheden met nagenoeg al de Zich daarin bevindende huis-meubelen een voorraad van opgestapelde granen en acht uitmuntende koebeesten, eene prooi der vlammen werden. Bij ,deze ge legenheid ontbrak het niet aan de noodige hulp en een ieder wedijver de om den brand meester te worden, waarbij bijzonder hebben uitgemunt de aldaar gekancotineerd zijnde officieren en militairen der 13de afdeeling infanterie, hoewel vruchteloos, uit hoofde van gebrek aan genoegzaam water. De schade is aanzienlijk, echter voor alsnog onberekenbaar; het gebouw was voor geene brandschade verzekerden de oorzaak van den brand is onbekend. MIDDELBURG den j november. Gisteren avond bad Cornetis Mutje oud 45 jarenarbeiderwoonachtig te Papendrecbt en thans ^lhjier aan het slijkdelven voor de dok werkzaam het ongeluk van in het water 4e vallen en te verdrinken. Hij was eenigzins kortzigcig, waardoor b'j waarschijnlijk, en door het duister, .uit zijn vaartuig, waarin hij yerbijjf hield, is gevallen, of van den wal hetzelve willende bereiken,, tn het water is geraakt. Den 24 october heeft Z. K. H. Prins Frederikder Nederlanden, te Kleef, Z. K. II. den Kroonprins van Pruissen ontmoet. Beide Prinjen hebben te zarnen den maaltijd gebruikt, waartoe ook verscheidene per sonen en onder deze de kolonel Gallièresdie zich te Kleef bevindt, genoodigd waren. Des avonds hebben hoogstdezelven het bal bezocht, en den volgenden ochtend zijn zij11a de merkwaardigheden der stad bezigtigd te hebbennaar Crefeld vertrokken. Den 29 dezer is Z. K. II. Prins Frederik der Nederlanden door Nij megen gepasseerd van Keulen naar 's Hage terugkeerende. Den 25 dezer is Z. Exc. de heer baron Fagelminister van Staat, te Frankfort aangekomen. In de Belgische bladen vindt mendat eene commissie van Luxem burgers, bestaande uit de professoren Muller en Trausch en de heergn Bclvabewaarder der hypotheken; Schrobilgen schrijver van het dag blad van Luxemburg, cn J. 1'. Pcscaiorebankier, een roudgaandën

Middelburgsche Courant | 1833 | | pagina 1