MIBBELBUBGSCHE C O U IEA N T. N°. Ï2Ö. Donderdag ifücbcrïrtuböchc iT).Tubd~jtl A.itodiajijnj. NIEUWSTIJDINGEN. 23«tt0chl«inb. (ötroD t t a ti j e. Jftrawfcrtjfc., \J 17 October 1833. iüeberlanben. De DIRECTIE maakt bekend, dat, door haar te ROTTERDAM» op de hieronder vermelde dagen, de daarbij opgegevene Goederen xollen geveild worden als Dingsdag den 22 October 1833. 6193 Kanassers en Kranjangs Java SUIKER, liggende te Rotterdam. 3551 dito dito DITO, liggende te Dordrecht Woensdag den 23 October 1833. 174 Kisten Java INDIGO, liggende te Rotterdam. De Veil-Conditienbenevens de Monsters der Suiker, zullen in tijds worden uitgegeven. Amsterdam, den 18 September 1833. G. SCHIMMELPENNINCK, President. DË CLEIICQDirecteurfung, Secretaris. FRANKFORT den 11 october. Z. M. de keizer van Rusland is den *8 september in goeden welstand, van zijne buitenlandsche reis, te Zars. koje-Selo terug gekomen. Men spreekt van eene bijeenkomst der vorsten van het zuiden van Buitschlanddie als eene voortzetting der conferentie tusschen de mo narchente SchwedtMünchengratz en Linz gehouden, moet plaats hebben. Ook zegt men dat in de maand november te Schönbrunbij Weeneneen algemeen congres zal vergaderen. LONDEN den 12 october. De Nederlandsche gevolmagtigde de heer Dedelheeft eergisteren op het bureau van buitenlandsche zaken gewerkt. De toestand van Spanje trekt ook hier de aandacht van het publiek tot zich. Men gelooftdat Engeland het voorbeeld van Frankrijk spoe dig volgen en de jonge koningin als wettige souverein erkennen zal. liet ligten van 35,000 man van de klasse van 1832, in Frankrijk, heeft hier eenige ongerustheid verwekt. Evenwel wordt dit slechts als een maatregel van voorzorg aangemerkt, en blijft men zich vleijen, dat er geen burger-oorlog in Spanje uitbreken zal, Ondertusschen weet men pog niets van de plannen van don Carlos en zijne vrienden, en daarvan moet alles afhangen. Groot-Brittanje heeft thans een nieuwen gezant bij het hof van Madrid, den heer Ftlliersdie er juist daags vóór het afsterven van koning Fer dinand aangekomen is. Deze diplomaat wordt voor een man van buiten gewone bekwaamheden gehouden, zoo dat men van meening is, dat die keus den minister lord Palmerston veel eer aandoet. Van Portugal is er geen later nieuws. Omtrent het gedrag van den maarschalk Bourmont en de Fonische officieren schijnt men nog niet stel lig onderrigt te zijn. Sommige lieden twijfelen aan de echtheid van de tijding, dat zij hun ontslag uic don MiguePs dienst zouden verkregen heb ben terwijl anderen dit voor uitgemaakt houden, De dalingdie op de beurs van gisteren in den prijs der geconso- Jideerden heeft plaats gehadwerd geweten aan een geruchtdat Rus land, Oostenrijk en Pruissen geweigerd hadden, dat de provincie Luxem burg met Belgie vereenigd zou worden. Door een gouvernements-bode zijn berigten uit Spanje aangebragt die de tijdingen bevestigen wegens den opstand in Bilbao en andereplaat sen, ten voordeele van don Carlos. Dit heeft een onaangenamen indruk gemaakt op de houders van Spaansche fondsen, doch is eerst heden na den afloop der beurs bekend geworden. PARIJS den 12 october. De conferentien tusschen de gezanten der groote mogendheden zijn steeds even druk, hoezeer men heeft opgemerkt dat de heer Pozzo di Borgo 2ich als *t ware in deze aangelegenheid op den voorgrond stelt, terwijl de zaakgelastigden van Pruissen en Oostenrijk deszelfs vertoogen slechts door eene schroomvallige medewerking onder steunen. Van de Engelsche legatie is nog heden met den meest moge lijken spoed een courier naar Madrid vertrokken. De berigten die men alhier uit Madrid heeft ontvangen zijn van den 3 dezer gedagteekenden vermelden dat de rust tot zoolang in de hoofdstad niet openlijk was gestoord, hoezeer men zich overtuigd hield, dat de aanhangers van don Carlos zich onder de bevolking eene partij trachten te vormen en wanneer het oogenblik daar was eene beslis sende poging zouden wagen. Het gerucht, twee dagen vroeger verspreid, dat de maarschalk Bourmont reeds in de westelijke provinciën was door gedrongen, had zich niet bevestigd, maar men wist integendeel, dat de bevelhebbers van het observatie-korps den stelligsten last hadden om geene militairen van welken rang ook, uit Portugal komende, toe te la ten. Volgens bijzondere berigten schijnt overigens het decreet her konin gin-weduwe waarbij hetzelfde ministerie wordt behouden ook onder de liberale bevolking veel ontevredenheid te hebben verwekt. Men be schuldigt namelijk den eersten mirister, den heer Zea Bermudes, van te groote gehechtheid aan de zoogenaamde apostolische beginselen zooda nig dat men nimmer eene meer beslissende werking van het bestuur durft verwachten zoolang hij zich aan het hoofd van hetzelve bevindt. Ook de zamensteiling van den raad van regentschap, zoo als die door den overleden koning werd benoemd doch thans eerst bekend gemaakt iswerd om dezelfde reden gelaakt, daar toch alle gevoelens in dezelve hare voorstanders zouden vinden. Eindelijk verspreidde zich op den 3 het gerucht, dat de geheele provincie Sevilie in opstand was, en don Carlos ook in onderscheidene steden in het Noorden werd uitgeroepen. Onniid- delijk daarop waren twee regetnenten der bezetting naar de bedreigde plaatsen afgezonden. Overigens bevestigen de berigten uit Vittoria, van den 6 dezer ont vangen dat de geheëie provincie Biscaije het gezag van don Carlos, immers voor het oogenblik, erkent, en dat de troepen, die van daar en van St. Sebastiaan waren afgezonden om den opstand te bedwiftgen, 4U deze poging niet zijn geslaagd. Men voegt er bijdat ook de stad Burgos de -partij van genoemdeu vorst was toegedaan, dat geheel Valen- tia hem tot koning had uitgeroepen, en dat hij zelf, te Cnmpo Major door het observatie-leger zijnde afgewezen, zich naar de grenzen der pro vincie Tralos-montes bad begeven, om langs dien weg in Spanje door te dringen. Intusschen vermelden de ministeriele binden, dat de heer Mi- guet die voor eenige dagen van hier met depeches vertrokhehouder} te Burgos was aangekomenen tot daartoe geen oponthoud had gevon den. De Qazette de France deelde reeds gisteren eenen bijzonderen brief van een voornaam Spnansch edelmande zaak van don Carlos toegedaan mede, waarin de verzekering gegeven werd, dat deze vorst den stellig sten last had gegeven om te gelijk met zijn koningschap de handhaving en weder invoering der oude wetten en privilegiën der onderscheidens rijken, thans provinciën, te proclameren, •sGRAVENFIAGE den 14 october. Door Z. M, den Koning is aan jhr. mr. G. G. Clijfordad interim belast met het departement voor de nationale nijverheid en de koloniën, een eervol ontslag uit gemelde betrek king verleendzijn de voorts gemelde heer door Z. M. tot minister vat} Staat en lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal benoemd. Ook heeft Z. M. tot lid dier Kamer benoemd den generaal der infanterie en gouverneur der residentie graaf van Limburg Stirum, De administratie van de nationale nijverheid zal met het ministerie van buitenlandsche za ken vereenigd worden, terwijl dat der koloniën op zich zeiven zal blij ven bestaan, alles aanvang zullende nemen met I januarij aanstaande, In de Staats-Courant van den 6 maart dezes jaars is vermeld ge worden dat de loterij ten behoeve der weduwen en weezen der ge sneuvelde krijgslieden en zeelieden op de citadel van Antwerpen en vloot, door de welwillendheid van H. K. en K. H. Mevrouw de Prinses van Oranje daargesteldbestaande in voorwerpen van vrouwen handwerken schilderijen, teekenjngen en andere kunstliefhebberijendoor de ingeze tenen der voornaamste steden vati het Vaderland vervaardigd, de aanzien lijke som van ƒ4000 had opgebragt, en dat die som, tof nadere beschik king, aan Z. Exc. den minister van binneniandscbe zaken, van wege H» K. en K. II. was ter hand gesteld." Aan de edele raenschenvriendendie, tot de daarstelling van opgemej. de loterij hebben medegewerkt zal het gewis aangenaam zijnalsnu t<5 vernemen, dat uit opgemeld fonds van ƒ4000 ten behoeve van betrekkin gen nagelaten doorten gevolge van bovengenoemde gebeurtenis ge sneuvelde, of aan bekomen wonden overleden, militairen en schepelin gen, bereids is beschikt over eene som van ƒ3,050, welke geldenin gevolge de bevelen van H. K. en K. H. zoodanig worden aangewend dat daarmede zoo veel mogelijk een blijvend nut gesticht worde, door die betrekkingen in staat te stellen tot het bij de hand nemen van eenig klein bedrijfdoor de kinderen van de gesneuvelden eene behoorlijke op leiding te doen geven enz. Hierna worden de namen opgegeven van ip gesneuvelden of aan won den overledenenten behoeve van welker nagelatene betrekkingen de gel den verstrekt zijn. ARNHEM den ir october. De Staten der provincie Gelderland zijn gisteren vergaderd geweest ter benoeming van een lid der Tweede Ka mer van de Staten-Generaal, in plaats van wijlen den baron van Rand wijken hebben daartoe verkozen jhr, TV. L. F. C. van Rappard officier bij de regtbank van eersten aanleg te Zutphen, UTRECHT den 12 october. Wij hebben het genoegen te kunnen he rige geven, dat de cholera, welke sedert den 8 julij jl. te dezer stede geheerscht heefcgeheel heeft opgehouden. Sedert eenige dagen heb ben zich geene nieuwe gevallen vertoond, en is er ook niemand alhier meer aan de ziekte in behandeling. MIDDELBURG den \6 october. Heden is de stoomboot, de Beurs van Amsterdamvan hier naar Texel vertrokken, om te repareren, gesleept wordende door de stoomboot Graaf Cancrin. Er zijn weder drie Belgische deserteurs aangekomen, ais een op den U, aan de voorposten van het 5de district, behoorende tot het ISte regemeiu infanteriekomende van Brussel 5 een op den 12, uit Gent, van het 10de regementen een den 13, aan de grenzen van bet 4de district, komende van Kortrijk. In het Londensch blad de Morning-Post leest men een artikel hetwelk, in onderscheidene opzigtenzeer overeenkomt met dat het welk in ons vorig No. is geplaatsten waarin de handelwijs onzer re gering, gedurende den loop fier ouderhandelingen te Londenverdedigd wordt. Dus laat de Morning.Post zich hooren Donderdag 11. hebben wijnopens de strekking der mededeeling vat! den generaal Goblct aan de Belgische kamers, gezegd, dat hetzelve der} geheelen blaam van het vertragen der onderhandelingen op Holland zoti werpen. Wanneer hij echter verzekert, dat de conferentie gescheiden i$ ten gevolge der weigering van den Koning der Nederlanden om aan de bondsvergadering te Frankfort verlof tot het vervreemden van een deel van Luxemburg te vragen, zoo zege de generaal Gobletslechts een zeer gering gedeelte van de waarheid. Hij laat na te «eggen dat voor Z. M. de tijd nog niet gekomen was, om dien stap te doen. De Koning beeft niet geweigerd dit aanzoek bij de Duitscbe bondsvergadering te bewerk stelligendoch zeer natuurlijk heeft hij zulks geweigerd, zoo lang niet de onderhandelingen in dien toestand warendat zij de zekerheid gaven dat er geene verdere hinderpalen aan derzelver voltrekking zouden in den weg staan. Waarom zou men zich tot eene derde mogendheid wenden ter verkrijging van derzelver toestemming tot een zeker deel der schikkin gen wanneer nog niet één eenig gewigtig punt dier schikkingen vastge steld is? In de schikking betrekkelijk den Scheldetol was er in de 24 arti kelen bepaalddat Holland dezelfde hoeveelheid genieten zou als te Mentz betaald werdhetwelk tusschen de 4 en 5 per ton bedroeg. De conferentie heeft sedert 2 aan Holland ontnomen. Even zoo heeft menmet betrekking tot de schuldeene nieuwere vordering van tus schen de 40 en 50 millioenen guldens aan Holland gedaan en desniette min, terwijl de onderhandeling in zulk eenen staat is, beschuldigt men den Koning der Nederlanden dat hij noodelooze vertraging in de veref fening der zaak aanbrengt, omdat hij aarzelt, aan de bondsvergadering te Frankfort te verzoeken, tot eene verdere schikking toe te stemmen, die

Middelburgsche Courant | 1833 | | pagina 1