nieuwstijdingen. Buiig dtUtib. iËLcbctrlftttbsti. [Zie verder het Bijvoegsel.) Dat de namen voornamen en woonplaatsen van den Jn schrijver mitsgaders dié van zijne Borgen duidelijk zullen moeten worden geschreven. D't de prijzen der inschrijvingen naauwkeurig in schrijfltjgers en in tuidens en 'cents en honderdste gedeelten van cents moeten worden uitge. drukt, en dat de biljetten door de inschrijvers zeiven onderteekend moe- Cei< 7 Dat de biljetten, behoorlijk op gezegeld papier geschreven en ver. Zegeld op het bureau van de Ziekenzaalbezorgd en gestoken moeten wor den in de daartoe bestemde gesloten bus, uiterlijk des middags vóór twaalf uren van den dag der aanbestedingna welk tijdstip geene inschrij vingen meer zullen worden aangenomen. 6. Dat alle biljetten, welke niet in den verlangden vortn zijn ingengc, of op ongezegeld papier geschreven, alsmede die, welke eenige bijzon dere voorwaarden bevatten die niet bij het bestek van aanneming Zijn vastgesteld, buiten aanmerking gehouden en verworpen zullen worden. 7 Dat van den Wijn en het Bier, door den Inschrijver, te gelijker ttjd met het biljet van inschrijving eene of meer behoorlijk gecachetteerde proeven zullen moeten worden bezorgd van de soort en kwaliteit van Wijn of Bier welke de gegadigde aanneemt, tegen de bij het ïnschnj- vings-biljet op te geven prijzen, te leveren, en aan welke proeven zal moeten "ehecht zijn een afzonderlijk verzegeld biljet, waarin de naam en woonplaats van den Inschrijver zal moeten vermeld staan. 8 Dat de Inschrijvers en hunne Borgen, van hunne gegoedheid tot het "behoorlijk volbrengen der leverantie.!bewijzen van het Plaatselijk Bestuur zullen moeten overleggenhetwelk echter dan eerst zal behoeven te geschieden, wanneer het zal gebleken zijn, dat hun de leverantie is toegewezen, en in welk geval zij verpligt zullen wezen binnen 24 uren na dat hun daarvan zal zijn kennis gegeven, die bewijzen aan de Admi nistratie van voormeld Etablissement te bezorgendaarbij gebreke van dterj over de leverantie nader zal worden beschikt. Middelburg, den 6 October 1833. T j De waarnemende Militaire Onder-Intendant, 2de klasse, in Zeeland, belast met het toezigt over voormeld Etablissement G O R D O N, Adj.-Insp, FRANKFORT den 9 october. Volgens bijzondere brieven uit Berlijn, houdt de Russische vice-kanselier von Nesselrade in die hoofdstad zich steeds ijverig bezig niet gewigfige onderhandelingen. Voorts schrijft men, dat de Pruissjsche kroonprins, welke thans Westphalen en de Rijn-pro- vincien bezoekt, zich niet slechts naar Munchen, maar ook naar de ho ven van Darmstadt en Karlsrnhe zal begeven. In bijzondere brieven uic Berlijn, van den 7 dezerleest men het Volgende De Oostenrijkscbe generaal Clamm-Martinczwelke met eene zen ding naar de Nederlanden belast was, is door ongesteldheid verhinderd geworden de reis derwaarts te doen. Dien ten gevolge is de zending aan den Oostenrjjkschen prins Felix von Schwarzenbergeen zoon van den beroemden veldheer van dien naamopgedragen. Aangaande het doel der zending verhaalt men dat de prins te 's Gravenhage moet verklarendat de drie zoogenaamde Noordsche mogendheden aan de behandeling der ge schillen omtrent Belgie geen verder aandeel zullen nemen maar geene gewelddadige maatregelen tegen Oud-Nederland zullen dulden. Wat den inwendigen toestand van Belgie betrefthieromtrent komen de."zoogenaamde liberalen te Berlijn allengs van hunne vroegere denkbeel den terug; zij schijnen meer en meer overtuigd te worden, dat het na- denk.en.de gedeelte van het Belgische volk de omwenteling diep betreurt, eu terwijl de meer en meer in het oog springende invloed der Belgische geestelijkheid hen bijzonder begint te treffen, oordeelen zij, dat de te genwoordige stand van zaken in Belgie niet lang kan blijven voortduren. Aan de tegenwoordige reis van den kroonprins van Pruissen door de\ij'n-provincien wordt te Berlijn een staatkundig doel toegeschreven, ofschoon'hetzelve zich slechts tot die gewesten zeiven schijnt te bepalen." 's GRAVENHAGE den n october. Eergisteren is alhier aangekomen de prins Felix von Schwarzenberg majoor in dienst van Z. M. den keizer van Oostenrijklaatstelijk komende van Berlijn en belast met eene bui tengewone zending bij Z. M. den Koning. Men zegt dat die prins op gisteren de depêches, waarmede hij voor de Nederlandsche regering be last is aan den baron van Zuylen van Nyevelt, als waarnemend minister van buitenïandsche zakenheeft overhandigd. Heden voormiddag is de kabinetsraad vergaderd geweestdaarna heeft gemelde prins de eer gehad ten hove bij Z. M. voorgesteld te worden. Men spreekt steeds van belangrijke ontwerpen, zoo van financielen als van wetgevenden aarddie aan de Sta ten-Generaalin derzelver aan staande vergadering, zullen worden aangeboden. MIDDELBURG den 14 october. Uit Londen den 9 wordt gemeld, dat aldaar den 7 belangrijke depêches uit 's Hage zouden zijn aangekomen. Waaromtrent echter nog niets was bekend. j-jec Journal de la l;laye vermeldt, dat door de hoeren vice-admiranls D. 1en M. Haringman ten behoeve des vaderlands afstand gedaan is'tian de helft van luw traktement, gerekend van den 30 october van dit jaar rot den 30 october van bet volgende ten bedrage eener som van twee duizend een honderd en zestig guldens. |>at selfije dagblad meldtdat er aan de Kaap de Goede IIoop ern stige "onlusten zij uitgebroken. De regering der stad Haarlem is, door onderhandschen aankoop, 111 het bezit gekomen van onderscheidene zeldzaamheden eii bescheiden be trekkelijk de eerste uitvinding der boekdrukkunst door Lawens Jansz. Kosterdie tot de belangrijke boekverzameling van wijlen den heer Jaco- bus Koning behoord hebben; Z. M. de Koning heeft door eene aanzien lijke bijdrage de stedelijke regering in dezen ondersteund en de heeren directeuren van de stichting van Tcijler hebben ook ditmaal weder op de fófFeiijkste wijze het hunne bijgedragen, ren einde de in deze stad reeds zeer belangrijke verzameling van de eerstelingen der boekdrukkunstmet de thans daarbij gekomene zeldzaamheden te verrijken. De Belgische Moniteur houdt thans eenige verklaringen over de on derhandelingen betrekkelijk de garnizoens- verandering van Maastricht. Na vernield te hebben dat die onderhandelingen waren geschorst uit boot- de-de wederzijdsche partijen het niet eens hadden kunnen worden over de bepaling van art. 4 der overeenkomst van 21 mei, zegt hij, dat men van beide zijden zich tot vereffening der bezwaren tot de gevohnagtig- den van Frankrijk en Engeland had gewend die aan de wederzijdsche gouvernementen, in een antwoord, van den 29 september 11., hunne meening voor de volkomen ten uitvoer legging van het genoemd artikel hadden te kennen gegeven, in eenen geest, luidens het Belgisch blad, zoo als het bewind van dat land de zaak begrepen had. Volgens deu Moniteur mogt men het nu er voor houden, dat de onderhandelingen t.e Zonhoven weldra hervat zouden worden, en het gelukken zou, aan deu eeuen kant, den militairen weg naar Maastricht, en aan den anderen kant, de toepassing van de overeenkomst van Maintz betrekkelijk de Maas vaart, te regelen. Den 8 dezer zijn te Antwerpen door het gemeen, hetwelk blijkbaar was opgeruid grove ongeregeldheden gepleegd. Op de hoeken der stra ten hebben kwaadwilligen gedrukte geschriften weten aan te plakken en ook verspreid, waarop kwaadaardiglijk personen werden aangeduid die toe de partij der oranje-vrienden behooren terwijl ook verscheidene koop- vaardij-kapiteiueii op eene hevige wijze werden bedreigd. De policie schijnt last te hebben gehad zich aan deze zaak niet te bekreunen, ten minste zij heeft deze plakschriften niet afgescheurd noch de zamenscho- Jingen belet; zoodat dan ook eenige baldadige volkshoopen zich niet hebben ontzien verscheidene huizen aan te vallen en te beschadigen. Eene sterke militaire magt is op de been gekomen en heeft de oproeri- gen uiteen gedrevenwaarin zij echter maar gedeeltelijk is geslaagd. Den 9 hebben de tooneelen van plundering zich vernieuwd. Verschei dene huizen zijn weder aangevallenonder anderen die van de heeren De- iiagrede gebr. BerrèJ. Koelman en dat van den onderwijzer Volmann. In den morgen van den 9 was een geschreven papier aangeplakt, bij hec- welk het volk ten sterkste tegen de orangisten werd opgehitst en hun aller dood werd gevorderd. Het is door de policie afgescheurddoch niet spoedig genoeg om te hebben belet dat het plunderrot er mede be kend is geworden. Des avonds waren weder twee bataillons militairen op het plein de Meire geposteerd. De plunderbenden hadden hunne vernie lingen steeds volbragt wanneer de troepen aankwamen, waarop zij dan weder elders, even strafFelooshunne verwoestingen gingen voortzetten. Zij heb ben eene lijst waarop niet minder dan 183 inwoners ter plundering wor den aangewezen. Verscheidene dier ingezetenen hebben reeds de stad met hunne goederen verlaten. Men sprak van de komst van een eskadron kavallerie van Mechelenom de patrouilles te vermeerderenook sprak men dat de stad weder in staat van beleg zou verklaard worden. Intusschen heefc de burgemeester Legrelle de ingezetenen tot rust ver maand, en hun te kenneii gegeven, dat er gestrenge maatregelen waren genomen, om alle ongeregeldheden te stuiten. Hij heeft de goede inge zetenen tevens vermaand om de hand te leenen tot het behoud der rust omdat al de veroorzaakte schade uit stads-kas moet worden vergoed, en omdat, bijaldien de onlusten aanhouden, het vertrouwen geheel zal te niet gaan. In den avond van den 10, hebben te Antwerpen nog patrouillen de stad doorkruist, doch geene volksverzamelingen hebben er meer plaats gehad, en is dus de rust ook niet verder gestoord. De nieuwe gouver neur ad interim der provinciede heer Teichmanheeft den 11 zijne functie met de volgende proclamatie kenbaar gemaakt Ingezetenen der provincie Antwerpen De koning heeft mij het gouvernement der provincie Antwerpen toe- betrouwd. lk beloof 11 ijver, onpartijdigheid en toewijding aan mijnen post. Ik verwacht van u gehoorzaamheid aan de wetten en eerbied voor uwe overigheid. Ik zal niet weigeren eene enkele klagt aan te hooren, ik zal naar billijkheid regt laten wedervaren, maar zal niet gedoogen, dat men zich zeiven regt verschaffe. Ik moet u van heden af uw vertrouwen afvragen door het mij te weigeren, zotidt gij mij de middelen benemen het goede te doen; mijne begeerte en wil 0111 voor uw welzijn te zorgengeven mijzelven de zekerheid, dat ik mij door mijne gedragingen uwe achting en genegen heid zal waardig maken. Ik hoop dat gij mij dezelve spoedig zult ver- leenen." Een partikuliere brief uit Vlissingen van den 12 meldt nog het volgende wegens het gebeurde te Antwerpen De laatste plundertooneelen te Antwerpen leveren wederom de spre kendste bewijzen op der betreurenswaardige gevolgen van oproer en ver krachting der wettenhet laagste gemeen werd volgens achtingswaar dige ooggetuigen, door fraai gekleede lieden aangespoord; de afschuwe lijkste plunder- en verbanningslijstenop groot papier gedrukt, en de namen bevattende van vele brave achtenswaardige ingezetenen, kooplie den, enz., bleven 36 uren aangeplakt, zonder dat de policie deze be wijzen van de razendste partijwoede vernietigdemen zag integendeel agenten van policie deze schandstükken zeer vreedzaam lezen! en velen verzekeren dat het alleen op de herhaalde en dringende vertoogen der Amerikaansche, Fransche en Engelsche consuls is, dat de militaire magt tusschen beiden is gekomenen de buitensporigheden van het allerlaagst, allerwreedst doch tevens allerlafhartigst graauw, dat onze eeuw tot schande verstrektdoor doelmatige pogingen paal en perk heeft gesteld. Men herinnere zich den moord onzer ongelukkige sol daten in 1830, de kannibaalsche mishandeling onzer dappere krijgs gevangene landgenooten in 1832 aangedaan, de afschuwelijke bar- baarschheid om op onze brave matrozen, die zwemmende hunne vaar tuigen zochten te bereikenmet jagtgevveren kunstmatig te vuren, het welk die monsters la cbasse aux canards des marais noemden en men ver wondere zich niet, dat zulk eene horde door eenen Lebeau9 eenen Rogierenz.als een contre poids politique worden gebezigden men door zulke schandelijke tooneelen brave lieden vre.es tracht in te boeze men en de stemmen der billijkheid, der eer, der menschelijkbeid wil verdooven." Te Gent is in den nacht van den 11 een aanmerkelijk diefstal ge pleegd bij de wed. Thery bestaande in juweelengouden horlogien zilverwerk en andere goederen, ter waarde van 18 h 19 duizend franken. Volgens de laatste berigten uit Madrid van den 1 dezer (over Frankrijk) was de rust in die hoofdstad nog niet gestoord. De partij van don Carlos scheen wel hier en daar, als te Bilbao en Badajozdreigend het hoofd op te stekendoch de berigten hiervan zijn nog zeer uiteenloo pend. Zeker is het dat het Fransche gouvernement een aanzienlijk obser vatie leger op de Spaansche grenzen bijeentrekt. In de Haarlemsche Courant van den 12 leest men het volgende arti kel uit 's Gravenhage: Men beklaagt zich, en met reden, dat terwijl de te Londen toe het regelen der Belgische aangelegenheden vereenigde partijen te zamen waren overeengekomen om de onderhandelingen geheim te houdendé Belgische regering deze voorwaarden heeft geschonden met het bekend maken van de nota liarer gevolmagtigden van den 28 september. Men meentdat er eene gewigtige reden uioet hebben bestaan voor het plegen van eene dergelijke trouwloosheid en men kan geene andere daarvoor uitdenken, dan de zucht, om het daarvoor te doen houden, dat de ver hindering van het sluiten van een eind-verdrag alleen moet worden toe geschreven aan het bestuur der Nederlanden; met geen ander oogmerk, dan ota ten onzent cweedragt te zwaaijen en die eenstemmigheid te

Middelburgsche Courant | 1833 | | pagina 2