MIDDELBERGSCHE C O 'A:N T. N°. 119. Donderdag- 3 October 1833. C3Unbc£tcbittg. NIEUWSTIJDINGEN. ZDuitecltlattb. ©root-ISrittanje. ficbcrl.utbcn. öf -TEN JkTl GEWOON ,.y! Öe STAATSRAADGOUVERNEUR der Provincie ZEELAND, brengt ter kennis van de Ingezetenen van liet iste District der Provincie, dat door het Militaire Gezag, op Vrijdag of Zatnrdag den 4 of 5 dezernaar mate van de weersgesteldheid in de nabijheid van het Gehucht de Vijg-EterGemeente Koudekerkedes avonds van zes tot negen uren, eenige worpen uit de Mortieren met Brand- en Lichtkogels zullen worden gedaan, en dat voorts de practische oefeningen met het Kanon van 36 pond, in de nabijheid van het Gehucht Dishoekin voor- noemde Gemeente gelegen dagelijks zullen worden voortgezet tot zes uren in den namiddag. Geschiedende deze kennisgeving in het belang der algemeene veiligheid tn rust, op dat, tot voorkoming van ongeluk ken, een iegelijk de aangewezene plaatsen gedurende de Artillerie-oefe ningen kunne mijdenen niemand door het hooren en opmerken van het Schutgevaarte worde verontrust. Middelburg, den 2 October 1833. De Staatsraad, Gouverneur voornoemd, Bij dtszelfs indispositie, A. C. VAN CITTERS, Lid der Gedeputeerde Staten. Het COLLEGIE van REGENTEN over het Arm Cast- en Wees huis te VLISSINGENzal, op Dingsdag den 15 October 1833, des voormiddags ten 10 uren, in de Directie-kamer, Gesticht No. 1 QGast- huisin het openbaar aanbesteden de levering van de, voor bovenge noemde Gestichten, gedurende het jaar 1834, benoodigde LEVENS MIDDELEN, BRANDSTOFFEN, KLEEDING SCHOEISEL enz. waarvan de Conditiën van Aanbesteding dagelijks, met uitzondering van den Zondagter lezing liggen, ten Huize van den Amanuensis en Rent meester, in de Wagenaarstraat, Wijk I. No. 98. FRANKFORT den 27 september. Ook de keizer en de keizerin van Oostenrijk zijn den 20 uit Mfinchengratz vertrokken, om nog eenige stre ken van Bohemen te bezoeken, en vervolgens naar Weenen terug te kee- renalwaar ::.vorst Metternich den 21 of 22 verwacht werd. Omtrent de handelingeu der monarchen op die plaats wordt in berigten uit Weenen het volgende gezegd Naar men verneemt, hebben er te Miinchengratzbehalve de ver trouwelijke gesprekken, die dagelijks gehouden werden, slechts twee eigenlijke zittingen van de vereenigde kabinetten plaats gehad waarin de vraagpunten, die tot de bijeenkomst der monarchen hadden aanleiding gegeven, behandeld werden, Het gerucht heeft geloopen dat er nu nog een congres van ministers zonde gehouden worden doch daarvan hoort men niet meer spreken. Daarentegen wordt thans beweerddat de kei zer van Rusland tegen den winter terugkeerenen met den koning van Pruissen en eenige andere Duitsche vorsten eenigen tijd te Weenen door brengen zoude. Welligt is dit gerucht daaruit ontstaan, dat er in het «lot te .SehÖnbrunn buitengewone toebereidselen gemaakt worden." De Scbmbische Merkur behelst het volgende artikelNaar men (verneemt zoude de vraag wegens bet opperbevel over het bondgenoot schappelijke leger thans eindelijk beslist zijn en eerlang eene officiële bekendmaking deswege te gemoet gezien kunnen worden. Ten gevolge der gevoerde onderhandelingen zonde men namelijk overeengekomen zijn dat Pruissen en Oostenrijk beurtelings met dit opperbevel belast moesten worden, en wel in dier voege, dat Z. M< de keizer Frans van Oosten rijk deze hooge waardigheid het eerst en gedurende zijn geheele leven zoude bekleeden zullende dezelve, na diens overlijden op den alsdan règerenden koning van Pruissen overgaan, die dezelve insgelijks gedu rende zijn Ietyen Zou behouden. Op dezen zoude dan weder een keizer van Oostenrijk volgen en zoo verder. De tijdelijke opperbevelhebber van het Duitsche bondsleger zoude uit dien hoofde ook eenen bijzonde ren titel voeren. Voorts spreekt men weder van de oprigting van een opperste ge- regtshof voor het bondgenootschap." HH. MM. de koning en koningin van Beijeren zullen zich naar Linz begeven om er IIH. MM. den keizer en keizerin van Oostenrijk te ontmoeten. De Prnissische officierendie door den keizer van Oostenrijk nit- genoodigd zijn om de groote manoeuvres' in het kamp bij Verona te komen bijwonen, zijn reeds naar Italië vertrokken, en moeten ook te genwoordig zijn bij de exercitien, die door een leger van Sardinische troepenten getale van 25,000 manbij Tilryn uitgevoerd moeten worden. Ook zullen zich vele officieren van de Pruisische armee naar Modlin begevenwaar de keizer van Rusland eene revue over onge veer 80,000 man zal houden welke in die omstreken gekampeerd en gekantonneerd zijn. Z. M. de koning van Pruissen moet aan.de afgevaardigden van NeufcMtel geantwoord hebben, dat hij gevoelig was voor hunne betui gingen van onderdanigheid, maar dat zij zich bedrogen, indien zij ge loofden, dat hij de voorgestelde vcreeniging kon aannemen; dat het bond genootschap regten op hun kanton hadeven als hij op het vorstendom dat zij terstond naar NeufchAtel moesten terug keeren en zorgen, dat de staat behoorlijk op den landdag wierd vertegenwoordigd en dat al leen in geval van eene verandering in bet politieke stelsel van Zwit serland, die de hoofd-insteliingen des lands mogt omkeerenhij in over weging' zon nemen of er reden bestond 0111 eene wijziging in de be trekkingen tusschen Neufchatel en Zwitserland voor te stellen. Het bondgenootschappelijke bewind van Zwitserland heeft aan de Zwitsersche staatsgezanten eenen rondgaanden brief doen toekomen, ten einde, ter voorkoming van verkeerde beoordeelingen, de jongste hande lingenvan den landdag ten opzigte der kancons SchwijzBazel en Neuen- burg in het ware licht te stellen. - Den 23 dezer zijn door Würtzburg in verscheidene rijtuigen een aantal jonge Franschen van goeden huize gereisd, die zich, zoo men be weerde, naar Praag begaven, met oogmerk om aan den jeugdigen hertog van Bordeaux, wiens minderjarigheid, volgens den bij-het Fransehe ko ninklijk geslacht geldenden regel, den 29 dezer een einde neemt, bij die gelegenheid hunne hulde te gaan bewijzen. Ook de Fransehe bladen hebben reeds van zulk eene reis van een aantal legitimisten gesproken, alsmede van het in hechtenis nemen van verscheidene personen, die met dat oogmerk Frankrijk wilden verlaten. LONDEN den 28 september. Eergisteren hebben de PruissiSche en Belgische ministers eene bijeenkomst met lord Palmerston gehad. De Belgische plenipotentiarissen hebben gisteren een bezoek op het bureau van buitenlar.dsche zaken bij lord Palmerston afgelegd. De heer Dedel, broeder van den Nederlandschen gezant, is eergiste. ren hier met depeches uit Holland aangekomen. Vorst Talleyrand11, woensdag dön 25, van Douvres komende, is te Calais aan wal gestapt. De hertog van Wellington heeft hem op zijne rets naar Douvres een eind wegs vergezeld. Volgens de Fransehe bladen had die Fransehe staatsman kort voor zijn vertrek nog een lang onderhoud met lord Palmerston over de Porttigesche aangelegenheden ge had, en zou volgens sommigen hunnerden 26 of 27 te Parijs aankomen volgens anderen zich naar Compiegne begeven, waar koning Lodewijk Philips ter ontvangst zijner dochterprinses Louise gewacht werd. Zr. Ms. schip Orestes is den 18 van Porto gezeild en te Ports- mouth binnen. Tijdens het vertrek van dat schip was het te Porto vol maakt rustigen daar die stad slechts twee dagreizen van Lissabon ver wijderd is, mag men veronderstellen, dat tot den 16 in de hoofdstad niets van belang was voorgevallen. De Morning-Post van den 23 behelst een artikel, als bewijs van het bestaan eener vereeniging van partijen in Belgiewelke eene verandering in dat land verlangen, dat er onlangs eene deputatie Belgen naar Londen is gekomen, om er de noodlottige gevolgen der revolutie van 1830 open te leggenwelke zending beide uit orangisten en ultra-liberalen bestond. Volgens dit blad hebben deze afgevaardigden zamenkomsten met degevol- magtigde ministers van Rusland, Pruissen en Oostenrijk gehad, aan wie zij de onmogelijkheid zouden hebben voorgesteld dat de zaken van Bel gie in derzelver tegenwoordigeti toestand bleven. Of zij aan deze minis- ters gezegd hebben dat koning Leopold algemeen door zijiie onderdanen veracht en alleen door Franschen invloed en intrigues op zijnen, troon ge houden wordt, wist men niet; maar dit wist mendat zij niet geaarzeld hebben, voor die daadzaak in den bijzonderèn omgang uit te komen. Men verzekert almede, dat gemelde afgevaardigden ronduit de meening verklaard hebben, dat geheel de bevolking, het gepeupel en de afhan gelingen der regering alleen uitgezonderdvoor eene hernieuwde ver eeniging met Holland gezind zijn, en dat zulks wel inzonderheid het ge val is in de steden Luik, Gent en Antwerpen, waar de inwoners, zoo wel de meerder als minder gegoeden, eenparig dit gevoelen aankleven. Verschillend zijn de berigten omtrent de receptie dezer deputatie, en zoo onzeker als gewaagd zou het zijn zich eenig afdoend resultaat hier van te beloven. Door het op eene onvoorzigtige wijze inlaten van eenen stroom van frissche lucht, ter verdrijving van eene groote hoeveelheid zich .ver zameld hebbende bedorvene luchtin eenen Vatt de steenkoolputtenbe- hoorende aan den heer Curwen te Workington -zijti zaturdag avond II., uit hoofde van eene dientengevolge ontstane uitbarsting in eeneri.anderen Zeer nabij gelegen put, 13 personen en 2 paarden gedood. Eene moe der, welker drie zonen bij dit treurig ongeval hun graf gevonden heb ben, had, in weerwil van al het grievende van haar verlies, nog de sterkte van gemoed, om zelve twee der drie lijken harer zonen uit den put te dragen. MIDDELBURG den 2 october. Tot leden van den raad dezer stad zijn op gisteren door het stedelijk kies-collegie benoemd gewordende. heerenmr. Samuel de Wind. mr. Pieter Pous-en Abraham van den Broecke Jz.en zulks in plaats van den heer mr. P. Herklotsdie, voor zijne benoeming als zoodanig op den 4 october 1832 had bedankt, den heer .7. C. Schummelketeloverleden, enden heer E.P. Crcmer Jz.op deszelfs verzoek eervol ontslagen. Z. M. heeft, bij besluit van 12 september jl, onder anderen bepaald 1. Het departement van oorlog te magtigen tot het doen der vereisch- te aanschrijvingen aan de daarbij betrokkene autoriteiten dat aan de nji- liceins der ligtingen van 1826, 1827 6n 1828, onverschillig of zij on der de wapenen of met onbepaald verlof zijn die mogten verzoeken om te trouwen daartoe vergunning worde verleend. 2. Aan alle de met onbepaald verlof zijnde miliciens en vrijwilligers» die zulks mogten verlangen, toe te staan, weder naar hunne korpsen terug te keeren. 3. De departementen van binnenlandsche zaken en van oorlog te mag tigen tot het verstrekken der noodige autorisatie op de gouverneurs der onderscheidene provinciën, om aan zoodanige, met onbepaald verlof van hun korps afwezige leden der schutterijen, vrijwilligers en miliciens, die, tijdens hunne inlijving, hun beroep maakten van de buitenlandsche zeevaart of visscherijen aan hen zullen hebben bewezen, dat zij werke lijk weder eenige gelegenheid hebben gevonden, om dat beroep buiten *s lands, op schepen voor Nederlandsche rekening uitgerustuit te oefe nen, en tevens zullen hebben aangetoond, dat zij hunne wapens ingele verd en hunne afrekening, voor zoo veel noodig tot stand gehragt heb ben bij die depóts der korpsen, waartoe zij behooren of bij welke de korpsen waarbij zij dienen in administratie worden gevoerd, alsdan toe de uitoefening van het voorschreven beroep de vereischte toestemming te geven. 4. Dat aan zoodanige schutters, welke zich in der tijd verbonden heb ben, om, gedurende de tegenwoordige tijdsomstandigheden, bij de mari ne te dienen en alzoo niet aan diegenen welke een engagement voor twee of meerdere jaren hebben aangegaan voor zoo verre zij zulks mog ten verlangen een onbepaald verlof zal worden verleend onder verplig- ting echter om bij de eerste oproeping weder naar boord t'erug te kee ren wanneer de omstandigheden zulks bij vervolg mogten noodzakelijk

Middelburgsche Courant | 1833 | | pagina 1