MIDDELBURG SCIIE C O N". ix8. Dingsdag P GEW-« TE 1 October 1833. publicatie. NIEUWSTIJDINGEN. xDmtschlanb. De prijs dezer Courant is, in de drie maandenf 2 50, en franco per Post ƒ2 75. De Advertentien worden berekend a 25 Cents de regelmet uitzondering der Huwelijks- Geboorte- en Doodbekendmakin- gen, waarvan de prijs, van 1 tot 6 regels, is 1 50, en voor iederen regel daarboven 25 Cents. De abonnementen voor de Courant worden voor niet minder dan drie maanden aangenomen, en de betaling geschiedt coinptant, of bij het einde van ieder vierendeel jaars. De inzending der Advertentien behoort te geschieden des morgens vóór 10 urenindien men dezelve in het eerst uit te geven No. verkiest geplaatst te hebben. Dezelve moeten niet meer op zegel geschreven wordenalzoo thans alleen het regt van zegel wordt betaald. Burgemeester en wethouders der stad middelburg, overwegende dat onderscheidene Ingezetenen dezer Stad nalatig blijven in de voldoening van het door hun verschuldigde in den omslag, bekend onder de benaming van Lantaarn-Brandspuit- en Nachtwacht gelden. Hebben goedgevonden, een ieder dien zulks zoude mogen aangaan, ten ernstigste aan te manengelijk geschiedt bij deze, om, ten Kantore van den daartoe aangestelden Collecteur, Wijk M. No. 25, vóór of uiterlijk op den 1 October aanstaandehet verschuldigde in den voor schreven omslag, bepaaldelijk over 1831 en vroegere jarente komen voldoen - wordende een iegelijk gewaarschuwd om nog van deze laat ste gelegenheid gebruik te maken, ten einde zich voor schade en ge- regtelijke vervolgingen te vrijwaren. En opdat niemand hiervan onwetenheid voorwendezal deze worden afgekondigd en aangeplaktmitsgaders in deze Stads-Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 23 September 1833, en afgekondigd den 24 daaraanvolgende. Burgemeester en Wethouders voornoemd B IJ L E V E L D. Ter ordonnantie van Hun Ed. Achtbaren, VAN PANHUYS. De COMMISSIE van LANDBOUW in ZEELAND brengt hiermede ter kennis van allen, die eenige verzoeken of voordragten mogten willen doen, of hierbij eenigzins belang hebben, dat zij hare gewone Vergade ring zal houden in de Abdij te Middelburgop Woensdag den 23 October 1833 en volgende dagen, des voormiddags ten 10 uren. Middelburg, 30 September 1833, Op last der voorn. Commissie, J. H. LIEBERT, Secretaris. REGENTEN over de GODSHUIZEN te Middelburg zullen op Dingsdag den 8 October 1833, des voormiddags ten tien uren precies, it» eene der Vertrekken van het Gesticht No. 1 (Gasthuisjin het open baar aanbesteden de levering van de in de Godshuizengedurende het jaar 1834benoodigde LEVENSMIDDELEN, BRANDSTOFFEN enz. omschreven in de voorwaarden van Aanbesteding, welke voor een ieder dagelijks, met uitzondering van den Zondag, in gemeld Gesticht ter lezing liggen. DIRECTEUREN van het BIJBELGENOOTSCHAP te MIDDEL BURG noodigen bij deze alle contribuerende Leden uit, om te compa reren op Donderdag den 3 October aanstaande, ten één uur, in het Museum alhier, ten einde de rekening over het jaar 1832 aan te hooren en nieuwe Directeuren in plaats van de aftredendete verkiezen. Middelburg, den 30 September 1833. In naam der Directie, G. WALLER, Secretaris. FRANKFORT den 25 september. Z. M. de keizer van Rusland is in den avond van den 19 van MünchengrStz naar Polen vertrokken. De Russische vice-kanselier van Nesselrode wordtnaar men zegtweder In Berlijn verwacht. Ook meldt men dat de Oostenrijks'che generaal graaf Clammet eene zending uit Bohemennaar 's Gravenhage is ver trekken. Omtrent het doel der zamenkomst van de beide keizers met den koning van Pruissen leest men in een Duitsch blad dat het verhandelde in de bijeenkomsten te TheresienstadSchwedt en Miïnchengratz zich bepaald heeft bij het voornemen om de bestaande orde van zaken te hand haven en te bevestigen, en rust en vrede binnen en buiten *s lands te be waren. Wanneer het middel tot bereiking van dit loffelijk pogen in het beginsel te vinden was om niets meer aan de propaganda toe te geven zoo moet men zich daarover niet verwonderen zoo als men dan ook met zekerheid kan aannemen, dat voortaan eik der monarchen dezelfde vredelievende politiek zal volgen, aan welke het evenwel, zoo dit noo- dt'g ware, geene kracht ontbreken zou. Het sluiten van formele trakta ten en alliantien schijnt niet in het plan der hooge deelnemers aan die conferentien gelegen te hebben. Veel wordt er gesproken over de ontwerpen die aan den Duitschen bondsdag zullen voorgelegd worden ten einde het bond eene krachtiger houding te geven en tevens den band tusschen de Duitsche staten nog naauwer toe te halen. Men schijnt niet vreemd van het denkbeeld, 0111 de regterlijke magt door eene algemeene bepaling in alle de staten van het bondgenootschap meerder te verzekerenen daartoe een Duitsch op per-geregtshof te herstellen zoo als vroeger de rijksraad bestond. In Weenen zijn dezer dagen couriers doorgetrokken, van welke een depeches naar MünchengrStz en de tweede brieven naar Parijs moest over brengen. Men wildatsedert het sluiten van het traktaat tusschen Rusland en de Porte Frankrijk weder werkzaam isom de Russische belangen in het oosten te benadeelenen dat de sultan zich door zijne onbedachtzaamheid in den moeijelijksten toestand heeft gebragt. Egypte wordt steeds voorgedragen als een der gevaarlijkste vijanden der tegen woordige Ottomanische-Porteinzonderheid, zoodra de vrij hoogbejaarde Mehemed-ali door zijnen zoon Ibrahimwelks eerzucht niet onbekend is, in 'tbewind zal worden opgevolgd. Naar luid van bijzondere brieven uic Straatsburg van 21 septem ber, zonden de Fransche militaire overheden aldaar last hebben beko men om te ontwapenen. Te Liegnitz, in Silezie, is den 17 dezer, des namiddags ten a uren, bij het bouwen van een huis op de markt, vermoedelijk ten ge. volge van het niet genoegzaam voorzien der fundering, de daarop reeds tot de derde verdieping opgetrokken muur plotseling ingestort. Onge lukkig waren op dat oogenblik juist een aantal werklieden zoo op de bouwstelling der bovenste verdieping als in de beneden verdiepingen aan den arbeid. De eerstgenoemden hadden nog even den tyd om zich in het nevengebouw te reddendoch de Iaatsten werden onder het puin begra ven uit hetwelk 4 menschen geheel levenloos en 9 andere meestal met belangrijke verwondingen opgedolven werden. Omtrent de oorzaak de zer gebeurtenis en het vermoedelijk daarbjj plaats gehad hebbende ver zuim is geregtelijk onderzoek begonnen. LONDEN den 25 septemberDe Russische gezant, prins Lieven de Oostenrijksche ambassadeur, prins Esterhazy de prins Talleyrand.de Pruissische minister, baron Bulowen de Oostenrijksche buitengewone minister, baron von IVessemberghebben eergisteren eene conferentie met lord Palmerston gehad. De Belgische ministersgeneraal Goblet en de heer van de IFeyer hebben gisteren een lang gesprek met lord Palmerston op het bureau van buitenlandsche zaken gehad. Gisteren ochtend is prins Talleyrand van hier op reis gegaan ora naar Parijs terug te keeren. De eerste secretaris van ambassade blijft hier als chargé-d'affaires van Frankrijk. Volgens oncvangen berigten met deNienw-York bladen, heerschtde cholera met zooveel hevigheid in de uitgestrekte Mexieaansche provincie van Yncatandat de bevolking derzelve voor een groot gedeelte vernie tigd is. In de stad Campeche alleen, tellende 19,000 inwoners, hadden 4000 sterfgevallen aan dien geesel plaats gehad. AMSTERDAM den 25 september. H. K. H. Marianneprinses Albert van Pruissenheeft deze stad vereerd met hoogstderzelver geschilderde afbeelding ten voeten uit, en wel naar luid van eene geleidende en hoogsc- vereerende missive van H. K. H.„als een blijk van erkentenis voor de bewijzen van liefde en gehechtheid door deze stad aan H. K. H. gege ven." Dit afbeeldsel is in de raadkamer van het bestuur der stad ge plaatst bij dat van Z. M. den Koning. MIDDELBURG den 30 september. De stoomboot de Beurs van Am sterdam, welke, bij de laatste stormen, tegen de Kadzandsche duinen was geslagen, is zaturdag middag ten 12 uren in vlot water gekomen. Door de stoomboot de Schelde van Vlissingen naar deze stad gesleept wordende, hadden beide deze booten het ongeluk van op de zandbank de Caloot vast te raken doch door het aanhoudend schoone weder en de krachtig vereenigde pogingen zijn dezelve van dezen gevaarlijken toestand gered gisteren morgen ten 3 uren kwamen de beide booten ter reede van Vlissingen en des avonds is eerstgemelde boot alhier binnen gekomen. Den 28 dezer is het, sedert den 11 augustus jl. te Goes in be zetting gelegen hebbendedetachemenc troepen van daar vertrokken slechts met achterlating van een officier en 25 manschappen. Een onzer dagbladen behelst het volgende Kapitein Boothet fregatschip de Azia van Middelburg gevoerd heb bende, maar welk schip hij te Nieuw-Yorkin het oogenblik dat het van daar de terugreis van Batavia naar Middelburg voortzetten zou verlaten had, is, volgens berigten uit Nieuw-York van den 23 augustus, kort daarna te Surataga gezienzoo het scheen zich naar Canada begevende." Bij eene missive van Zijne Exc. den minister van binnenlandsche zaken is ter kennis der provinciale besturen gebragtdat het de bedoe ling van Z. M. is, om het debiet der fabriek van het geoctroijeerde kunst- cement van U. iy. T. Caziusals nationaal voortbrengsel, zoo veel mo gelijk, door alle middelenwelke daartoe voegzaam zouden kunnen strek ken aan te moedigen en te bevorderenen dat door Z. M.tot aan moediging van dat gebruik, tot wederopzeggings toe, uit de fondsen voor de nationale nijverheid, eene premie uitgeloofd is van dertig centen voor elke mudde cementwelke door de provinciale-plaatselijke-, dijks- en polder-besturen, ofschoon daartoe ongehouden, uit de fabriek van het geoctroijeerde kunst-cement zal worden ontboden en gebruiktonder bepaling evenweldat het jaarlijks beloop dier premien nimmer de som van vijf duizend gulden te boven zal mogen gaan. De Belgische afgevaardigden hebben den 25, bij definitieve stem ming, het budget van binnenlandsche zaken, met eenparige stemmen der 59 tegenwoordig zijnde leden, aangenomen. Voorts is in deze zitting, zonder discussie, toegestaan het gevraagde suplementair crediet tot ver evening der achterstallige uitgaven van het oorlogs-departement over 183.0 en 1831. Volgens berigten uit Madrid, van den 12 dezer, bleef de toe- stand van des konings gezondheid steeds dezelfde. Van tijd tot tijd gaat hij uit in zijn rijtuig, doch het kost veel toestel en moeite om hem in hetzelve te krijgen en hij wordt dan tusschen 5 I 7 kussens geplaatst om de beweging van het rijtuig zoo veel mogelijk te verzachten, Dit alles doet men oin hem langzamerhand aan die beweging te gewennen en zoo voor te bereiden tot de reis naar een der koninklijke lustsloten waartoe sedert de nadering der cholera besloten is. Deze plaag, welke zich, korts geleden, voor het eerst in Spanje vertoond heeft, maakt groote verwoestingen en dringt meer en meer in Spanje door. Tot nog toe heeft zich geen geval in Madrid geopenbaarddoch men verzekertdat

Middelburgsche Courant | 1833 | | pagina 1