e o MIDDELBURG SCIIE N°. 117. \"-k ■&$- jfranfeirijfe. Zaturdag v 23 September 1833. Publicatie. NIEUWSTIJDINGEN. 53tutödtlanï>. ülebjerlanbcn. T>f* r. - f <t(: >z: t 't - -■ W.'< ANT, Burgemeester en wethouders der stad middelburg, overwegende dat onderscheidene Ingezetenen dezer Stad nalatig blijven in de voldoening van het door htm verschuldigde in den omslag bekend onder de benaming van Lantaarn-Brandspuit- en Nachtwacht- gelden Hebben goedgevonden, een ieder dien zulks zoude mogen aangaan, ten ernstigste aan te manen, gelijk geschiedt bij deze, om, ten Kantore van den daartoe aaugestelden CollecteurWijk M. No. 25 vóór of uiterlijk op den I October aanstaandehet verschuldigde in den voor- schreven omslag, bepaaldelijk over 1831 en vroegere jarente komen voldoen wordende een iegelijk gewaarschuwd om nog van deze laat ste gelegenheid gebruik te maken, ten einde zich voor schade en ge. regtelijke vervolgingen te vrijwaren. En opdat niemand hiervan onwetenheid voorwende, zal deze worden afgekondigd en aangeplaktmitsgaders in deze Stads.Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 23 September 1833, en afgekondigd den 24 daaraanvolgende. Burgemeester en Wethouders voornoemd B IJ L E V E L D. Ter ordonnantie van Hun Ed. Achtbaren, VAN P A N II U Y S. Bcbettbmafcing. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MIDDELBURG brengen bij deze ter kennis der Ingezetenen dezer Gemeentedat het Kohier voor den Ontvang der Lantaarn-Brandspuit- en Nachtwacht- Gelden, van het dienstjaar 1833, is gesteld in handen van den lieer Jean Louis de Troije Nz.als door den Raad dezer Stad tot Collecteur van dit middel aangesteld; wordende een iegelijk bij deze aangemaand, om, bij het bekomen Van het biljet van aanslag, het verschuldigde bin- uen de bepaalde termijnen te voldoenten Kantore van gemelden Collec teur op de Heerengracht, Lect. M.No. 25 alwaar des Maandags, Don derdags en Vrijdags, tot de ontvangst van dit middel, des namiddags van drie tot zes uren, zal worden gevaceerd. En zal, ten einde een iegelijk hiervan kennis dragedeze worden af gekondigd en aangeplakt, mitsgaders in dezer Stads-Courant geplaatst. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 26 September 1833. Burgemeester en Wethouders voornoemd B IJ L E V E L D. Ter ordonnantie van Hun Ed. Achtbaren, VAN P A N II U Y S. uw FRANKFORT den 22 september. Er valt niets belangrijks van Mön- chengratz te berigten. Van het vertrek van den keizer van Rusland wordt nog niets gemeld. Men wil dat ook de koning van Beheren wordt gewacht. De kroonprins van Pruissen is den qo uit Bohemen te Bet lijn te ruggekeerd. Dien dag waren de herfst-inahoeuvres begonnen.' Een der Duitsche dagbladen behelst een berigtvolgens hetwelk er een plan zou beraamd zijn, om een Icalinnnsch staten-verbondonder ée hoogë bescherming van Oostenrijk, op te rigten. - Volgens berigten uit Rome, van den 10 dezer, heeft de Pauselij ke regering met het huis Rothsehild eeue gelcfleéning van drie millioen scudi gesloten. Uit Napels wordt geschreven, dnc de Nnpolitaanschè armee op den Piiïisischen voet zal gekleed en ingedeeld worden. De garde zal wor den afgeschaft en een gedeelte der soldaten telken jare met verlof naar huis gaan. Hierdoor zal jaarlijks een haif millioen ditenti bespaard worden. Nadat hec dagblad van Augsburg dezer dagen een berigt had ge plaatst, waarin te kennen gegeven werd, dat de bijeenkomsten der mo narchen in Bohemen zouden moeten strekken tot het vormen van een nieuw volkenregt, behelst dat zelfde bind thans een berigt, hetwelk den 8 dezer van de Boheetnsche grenzen gedagteekend is waarin zulks wordt tegengesproken, en voorts wordt aangemerktdat het volkenregteven als het burgerlijke regtsteunt op r,egtvaardigheid op liefde tot denaas- ten, op den pligc om ieder het zijne te geven, zijne overeenkomsten te vervullen, niemand in zijne regten te krenken, het goede naar vermogen te bevorderen, en naar mate van de door God verleende magthet ruwe geweld, het onregt, de onderdrukking van den zwakken door den ster keren te keer te gaan; dat de in Bohemen vereenigde monarchen, in plaats van aan het vormen van een nieuw volkenregt te denken, integen deel juist er op bedacht zijn om de genoemde oude grondslagen van het volkenregt overal naar waarde te doen ontzien en eerbiedigenen wel meer nog in hec belang van geheel Europa, dan in dat van "hen zeiven; dat zulks nooit noodzakelijker is geweest dan in 'een tijd. waarin de re volutionairen zich van het volkenregt als van een tweesnijdend zwaard bedienen, en overal deszelfs heiligheid dóen gelden, waar zy in hetzel ve eene verdediging vinden voor reeds vo/bragte revolutionaire daden, doch daarentegen de onschendbaarheid van de bestaande traktaten op eene honende wijze loochenen, zoodra de-regtmncige regeringen dezelve tot bescherming harer eigene regten inroepen tegen op handen zijnde geweld dadigheden." PARIJS den 23 september. I11 het ministerieel avondblad leest men heden het volgend artikel dat voorzeker dienen moet, om den indruk, door het artikel van het Journal des Débals over het in stand houden van het legerte weeg gebragtweder eenjgzins op te wegen Eene cusschen de bladen van onderscheidene kleur gerezene discussie zou aanleiding kunnen geven tot de gedachte, dat er ten aanzien van de sterkte van ons leger nieuwe en onvoorziene maatregelen op het punt zijn van genomen te worden. Voorzeker zou het gouvernement zoo eenige gebeurtenis dergelijke maatregelen aanbeval, niet aarzelen die te nemen, noch Frankrijk dezelve te ondersteunen. Maar er bestaat geene beweegrede^noch buiceu- noch binnenslands, om iu de ten deze, uit kracht van het budget en der bestaande wetten, genomen besluiten ver» andering te brengen." Volgens particuliere brieven uit Lissabon van den 12, had de maar» schalk Bourmontziende dat het hem bezwaarlijk zon vallen om die hoofdstad door een coup de main te hemagtigen, de tusschenkomst van lord Russel verzocht en hem een voorstel tot schikking toegezonden hetwelk deze, met de stoomboot de Echonaar zijn gouvernement had opgezonden. 's GRAVENHAGE den 24 september. Gisteren is alhier de tentoon stelling van schilderijen en verdere kunstwerken van levende meesters geopend, in de nieuwe daartoe ingerigte zaal in het St. Nicoiaas gast huis. Deze tentoonstellingwelke door een schoon licht zeer begun stigd wordt, is rijk aan fraaije stukken, en beantwoordt ten volle aan de verwachting. Men vindt er uitmuntende schilderijen van de meeste onzer voornaamste kunstenarenals ook eenige zeer fraaije marmeren beelden en afgietsels van onderscheidene Neder! andsche beeldhouwers. Eenige dames hebben te Rotterdam het plan ontworpen, om eeno loterij van verschillende voorwerpen daar te stellen, welker opbrengst geheel alleen zal strekken ter verzachting van het lot dier ongelukki- gen en weezenwelker ouders het slagtoffer der cholera zijn geworden. Tot dus verre stond het den schutters, die met een bepaald of on- bepaald verlof afwezig warenvrij om des verkiezende en gedron gen door omstandighedennaar hunne korpsen terug te keeren en van de verleende gunst geen verder gebruik te maken, waardoor gelegenheid ge geven werd aan de aanwezige manschappen om in het genot te komen van dat verlof. Thans vernemen wijdat het de bedoeling schijnt te wezen, dat geene verlofgangers, die naar hunne garnizoenen of feonton- nementen zouden wenschen terug te komenin de sterkte kunnen wor den opgenomenzoo dat alle ruiling van verlof tusschen schutters als anderzins in het vervolg komt te vervallen. Bij de jongste verordeningennopens het geven van verlof, wordt ook bepaald, dat aan de schutters, bij de marine in dienst, geen ver lof zal worden verleend om ter koopvaardij te varen. GRONINGEN den 23 september. Gisteren, in den laten avond over leed alhier mr. Gabinus de Wal, een kweekeling van onze hoogeschool en sedert den xo october 1821 hoogleeraar in de regcsgeleerdheid aan de zelve. Hij had den ouderdom nog niet bereikt van 48 jaren een aller hevigst krartipkofijk maakte een einde aan 's mans uuttig en werkzaam leven. De akademïe verliest in hem eenen bij uitstek bekwamen leer meester, wiens gemis, vooral op dit oogenblik, möeijelijk vergoed zal kunnen worden. De wereld verliest in hem een bij uitstek geleerd man eenen naauwkeurigen eenen schranderen waarheidlieóenden en voor de waarheid opregt, doch met bescheidenheid uitkomenden geleerde de schriften, die van hem het licht zien, bewijzen dit een en ander. MIDDELBURG den 27 september. De manschappen behoorende toe de nationale militie en schutterijen, welke op de verschillende bodems van het eskader op de Schelde zijn dienendemoetenvolgens aanschrij ving-bij de kommandanten dier vaartuigen ontvangen, met groot verlóf naar hunne 'haardsteden gezonden worden. Vele onzer krijgslieden in het 4de en 5de district lijden aan na- jaars-koortsen. Algemeen geloofc men, dat deze thans meest voortko men van de uitwasemingen der póldergrondendie vroeger- onder water stondenen welke een zeer nadeeligen invloed op de gezondheid van den soldaat uitoefenen. Van 's Gravenbage den 24 dezer wordt gemeld Naar men van eenen kant, die volkomen vertrouwen schijnt tö verdienen, verneemt, is het thans stellig zeker; dat de baron Verstolk van Zoclen onverwijld wederom met nieuwe instructien naar Londen zal wederkeerenen mag men zich op nieuw vleijen met de streelende hoop op eene spoedige vereffening van zaken. Zoo als wijders bi) herhaling verzekert wordtwas de memorie welke onlangs door den baron Verstolk uit Londen aan het gouvernementbe trekkelijk den staat der onderhandelingen, werd ingezonden, in eenen- geheel verzoenenden geest gesteld, en gaf daarbij de baron eene spoedi ge vereffening onzer verschillen met Beigie als te wachten op, indien namelijk zijne denkbeelden doof hec gouvernement opgevolgd wierden. En het was om mondeling die denkbeelden te ontwikkelen en om tevens eenige verlangde ophelderingen aan otis gouvernement te geven, dat de baron herwaarts overkwam." Den 24 is de Belgische senaat bijeen geweest en heeft in deze bij eenkomst onderscheidene commissien benoemd, tot het onderzoeken der bij hem ingekomene, door de afgevaardigden reeds aangenomene wet-ont- werpen. Het gerucht, dat te Antwerpen liep wegens eene doorbraak inden dijk van den polder van den grooten Doelheeft zich in zoo verre be vestigd dat die dijk wezenlijk doorgebroken is en een groot gedeelte Van dien polder, tengevolge daarvan, onder water is geraakt. Zondag heeft in de kamer der Belgische representanten de heer de Smet van deze gebeurtenis gewag gemaakt. Hij heeft gezegd, dat hem uit St. Nicoiaas geschreven was, dat de Hollandsche bezetting van Liefkens- hoek een uitval gedaan en den dijk doorgestoken had, en heeft verlangrf van den minister van binnenlandsche zaken te vernemen, of de zaak ziclt indedaad aldus had toegedragen. De minister heeft daarop geantwoord, dat werkelijk den vorigen dag eene opening in den dijk was ontdekt; doch dat hij niet te weten had kunnen krijgen, of zij door de Hollan ders was gemaakt, dnc waarschijnlijk scheen, of door een toeval of door een dier natuurlijke ongelukken, welke in dezen tijd van het jaar zoet menigvuldig zijn. Hij verzekerde, dat alle middelen in het werk gesteld werden om het kwaad te stuiten, en dat men reeds, volgens berigten dien ochtend bij hem ingekomen, geslaagd was meester van de inundatie te worden en ijverig aan het digt maken van het gat werd gearbeid. De Antwerpsche burgemeester, Legrclle, wilde, dat men den minis ter van oorlog ook zou hoeren en van hem afvragen of de noodige maatregelen wel genomen waren om het doorsteken van den dijk te be letten. Eindelijk werd, op voordrage van den minister van justitie, be sloten het behandelen dezer zaal: tot den volgenden dag uit te stellen ceu einde nadere berigten te kunuen iuwinnen.

Middelburgsche Courant | 1833 | | pagina 1