N°. n5. MIODE L'BUIIGSCHE COÜRAN Donderdag "•k 19 September 1033. SSattfeesdcbtng. NIEUWSTIJDINGEN. ©ro0t-ïarittaii}c. ÜIcbeirIattb4Stt. De DIJKS-DIRECTIE van de Loven- en iVillemskerke-Poldcrs zalop Maandag den 30 September 1833 des morgens om tien «ren, publiek presenteren aan te besteden, ten Logemente van J. C. Steenkamp, te NEU ZEN bet voortzetten der Oever-dcfentie aan den onderzeeschen Oever van den Loven-Polder, bestaande in het zinken van drie Rijszinkstoklten langs de wal; en waarvan de noodige aanwijzing zal gedaan worden, op Zaturdag den 38 September 1833. Nadere onderrigting te bekomen, hij den Dijkgraaf.7. Scheele. de Ge zworens A. Nouzen en M. van de IVegete Hoeken bij den Penning meester D. Dregmans, te Neuzen. De ondergeteekende, Kollecteur van bet Stedelijk Middel der Lantaarn-, Brandspuit- en Nachtwacht-Geldenalsmede dier Geldenwelke ten be hoeve der achtergelatene betrekkingen van Vrijwilligers bij de Armee en Uitgetrokken Schutters worden verstrekt,brengt bij deze ter kennis van de zoodanige der In- en Opgezetenen dezer Stad en Ambachtwelke alsnog nalatig zijn gebleven hunne verschuldigde aanslagen in voorzeide middelen over de dienst van 1832 of vroeger, te voldoendezelve vóór of op den 30 dezer ten zijnen Kantore over te maken dewijl na genoemd tijdstip (aangezien eene onverwijlde verantwoording wordt gevorderd) er aan niemandwie hij ook zijn moge eenig langer uitstel kan worden verleend, maar alsdan tot de middelen van regtsdwang, bij de wet voor geschreven zal worden overgegaan. Waarom deze kennisgeving alsnu tot laatste waarschuwing is dienende. Middelburg, den 14 September 1833. DE TROIJE Nz. NB. Het Kantoor tot den ontvang der bovengenoemde middelen zal, te rekenen van Maandag den t6 dezer, gevestigd zijn op de Heerengracht, tusschen de Noord- eu St. Joris-Brug, Lett. M. No. 25. BERLIJN den 11 september. Z. M. de keizer van Rusland is, ten gevolge eener ligte ongesteldheid eerst eergisteren des ochtends ten half acht uren, van Schwedt vertrokken, om zich naar Miinchengratz te be geven. Z. K. H. de kroonprins van Pruissen moest Z. M. tot Frankfort aan den Oder vergezellen. Het blijkt thans stellig, dat de koning van Pruissen niet tegen woordig zal zijn bij de zamenkomsc tusschen den keizer van Rusland en den keizer van Oostenrijk, die dezer dagen te Münchengratz in Bohemen zal plaats hebben. Onze monarch is namelijk heden van hier naar Maag denburg op reis gegaan in den omtrek van welke stad zoo als men sedert lang wist, een gedeelte van het Pruissische leger groote militaire oefeningen zal houden. Ook verschillende leden van het koninklijk ge. slacht, waaronder prins Albert en zijne gemalin, prinses Mar iat me zijn van hier naar Maagdenburg vertrokken. De keizerlijke Russische staatsraad, buitengewoon gezant en gevol- tnagtigde minister aan het Neaerlandsche hof, von Potemkinis van hier naar Dresden gereisd. FRANKFORT den 13 september. Dagelijks vindt men in de nieuws bladen redeneringen en gissingen over de zaken, die bij de zamenkomst van de keizers van Rusland en Oostenrijk en den koning van Pruissen be handeld zijn of moeten worden. In een brief van de Boheemsche gren zen wordt deswege gezegd, dat alle geruchten, die men welligt niet zon der boos opzec omtrent eene verruiling van landen en volkeren verspreidt heeft, volstrekt geen het minste geloof verdienen; doch dat, zoo als een der eerste staatslieden, die mede aan het roer der regering staat, twee da gen vóór het vertrek van den koning uit Töplitz zich uitdrukte, al het hestaande In regtpligt en bezit beschermd zal worden, en men dus niets, wat bestaat, zal aantasten doch dat men het slechte zaad, hetwelk in verscheidene gedeelten van Duitschland in Zwitserland en Italië nog nltijd ontkiemtnergens tot rijpheid zal laten komen. Het kasteel van Friedlanddat men eerst voor het honden der bijeen- komst gekozen had, bleek niet ruim genoeg te zijn om de monarchen met hun talrijk gevolg te kunnen bevatten, en daarom heeft men de voor. keur gegeven aan Miinchengratzin den Bunzlaur-kreitsnabij de Sile- sische grenzen. Op dit goed van den graaf van IValdstein vindt men een zeer groot sloten een jagthuisdat alleen uit vijftig kamers bestaat. Der waarts is de keizer van Oostenrijk van Praag vertrokken om er zijnen doorluchtjeen gast te ontvangen. Men weet niet zeker, hoe lang demo narchen hier zullen vertoeven; doch men gelooft, dat zij slechts weinige dagen met elkander zullen doorbrengen. Men zegt, dat keizer Frans ïtvti tiBiiMcn zal om naar Weenen terug te keerenen dnt keizer Nicolaas de terugreis naar petersburg zoodra mogelijk zal aannemen. Zeker schijnt het, dat hij niet naar Maagdenburg gaan zal, om er de manoeuvres der Pruissische armee bij te wonen. De heer d'Oifers, zaakgelastigde van den koning van Pruissen bij de Zwitsersclie confederatie, heefr uit Bern, onder dagteekening van den 5 dezer, aan den burgemeester Hess te Zurichals president van den landdag, een protest ingezonden, tegen de uitvoering van het besluit van den landdag om het kanton Neufchncel militair te bezetten, eu daarbij, ender de plegtigste reserve van de regten van den koning zijnen meester als souverein vorst van Netifehatel en als mede.garant van de door de groote mogendheden erkende onzijdigheid der Zwitsersche confederatie van 1815, verklaard, dat alle de gevolgen van zulk eene blijkbare aan landing van het regt der volken en van de bestaande verdragen moeten nederkomen op hen die de hand ann hare uitvoering zonden leenen. Volgens bijzondere berigten uit Zurich van den 8 dezer, had de land- dag.in zijne zitting van den vorigen besloten den Pruissischen gezant tc antwoorden, dat voor zulk eene protestatie geenerlci reden bestond, aangezien de voorgenomene maatregel alleen den staat Neufchatel als Zwitsersch kanton, maar geenszins deszelfs erkenden soevereinen vorst, den koning van Pruissen, betrof. Tevens werd besloten om, ondanks dat protest, de bezetting van Neufchatel te doen plaats hebben, ingeval dat kanton in deszelfs weigering mogt blijven volharden. Men heeft uit Griekenland berigt, dat de Fransche troepen aldaar in de maand augustus ingescheept zijn, om naar Frankrijk terug te keeren. LONDEN den 14 september. De Nederlahdsche gevolmngtigden de baron Verstolk van Soelcn en de heer Dedelhebben eergisteren eene bijeenkomst met lord Palmerston op het bureau van buitenlandsche zaken gehad. Dc koning van Zweden heeft het voorbeeld van Engeland en Frank rijk gevolgd en donna Maria als koningin van Portugal erkend. Partikuiiere berigten uit Lissabon gewagen van een belangrijk offi cieel berigt, hetwelk door den graaf Saldanha zon ontvangen zijn, en dnt de verklaring van de beide noordelijke provinciën van Portugal Minbo en Traos Montes, ten gunste van de constitutionele zaak, moet inhouden. Lttidens de bijvoeging van den schrijver des briefszou dit gewigtige nieuws den maarschalk Bourmont van allen aanval op Lissabon hebben doen afzien. Een en ander dient echter nog nader bevestigd te worden. Men verhaalt dat, alvorens de Engelsche stoomboot de Sohoaan welker boord zich de koningin van Portugal donna Maria bevond van Havre vertrok, de Fransche regering drie gendarmes naar dat vaartuig gezonden had, met last om te onderzoeken of de hertog van Leuchtenberg zich aan boord bevond, doch dat de kapitein zich daartegen verzet en dit onderzoek belet had. 'sGRAVENHAGE den 16 september. Men verneemt, dat het Z. M. behaagd heeft, den staatsraad G. Schimmelpenninckop zijn daartoe ge- daan verzoek eervol te ontslaan als president der Nederlandsche Handel maatschappij met i janunrij 1834, en dat genoemde staatsraad, bij het zelve besluit, tot kommandeur der orde van deuJNederlandschen Leeuw is bevorderd. Voorts zou nog bij dat besluit de heer II. C. van den Houventhans directeur dier maatschappijtot president daarvan tegen dat tijdstip zijn benoemd, en alzoo in de vacature van eene directeursplaats alsnu, op den voet der artikelen van overeenkomst, moeten worden voorzien. Volgens de Staats-Courant zal de minister van binneniandsche za ken baron Verstolk van Soeleneen van Zr. Ms. plenipotentiarissen te Londen, hoogstwaarschijnlijk, met de stoomboot de Batavier, heden overkomenen wordt alhier verwachtombij het thans plaats hebbend adjournement der bijeenkomsten van de Londensche conferentie, monde linge ophelderingen aan de regering omtrent den stand der onderhandelin gen te geven. Bij koninklijk besluit van den io augustus jl. is verklaarddat de leden van de twee laatste bans der schutterijen, die zich in 1830 of la» ter bij den eersten ban hebben aangesloten en ten gevolge daarvan inge lijfd zijn geworden bij de mobiele schutterijen alleen dan zullen gehou den worden daardoor afstand te hebben gedaan van de voorregten aan de leden der schutterijen bij de algemeene wet van den 11 april 1827 (staatsblad no. 17) toegekend, wauneer zij namelijk als plaatsvervangers mogten zijn opgetreden, of wel tegen genot van handgeld of premie, als vrijwilligers hetzij naar het leger ter zee of land, of naar een der onder Zr. Ms. goedkeuring opgerigte vrijwillige korpsen, mogten zijn overgegaan. Bij eene missive van Z. Exc. den minister van binneniandsche za ken van 21 augustus jl.wordt aan de gouverneurs der verschillende provinciën te kennen gegevendat zich de vraag opgedaan heeftof de plaatsvervangers bij de reserve-schutterij kunnen worden ontslagen, wan neer de geremplaceerden zeiven begeeren in dienst te treden; waarop van de zijde van het algemeen bestuur wordt geantwoorddat het ont slaan der plaatsvervangers van leden der reserve-schutterij eigenlijk niet in aanmerking behoeft te komen, aangezien de reserve-schutterij, als zoo danig, thans niet bijeen is, en de gevolgen der oproeping van den 2den en 3den ban buiten werking zijn gesteld: dat het vraagpunt, over het al of niet aanhouden der plaatsvervangers, zich derhalve bepaalt tot den plaatsvervanger en zijnen geremplaceerde, en schijnt af te hangen van de onderlinge overeenkomst, welke deze hebben aangegaan; terwijl het fn- tusschen buiten twijfel ligt, dat de geremplaceerden als leden der dienst doende schutterijen in persoon moeten optredenwordende daarbij geene plaatsvervanging, als bij nommerverwisseling, toegelaten. Volgens latere brieven uit Java, van den 1 mei, was de generaal Riesz door den gouverneur-generaal benoemdom met ongeveer duizend man troepen naar Padang te vertrekken, om aan den oorlog op de West kust van Sumatra een einde te maken. Zes weken daarna zou de gou verneur.generaal zelf derwaarts gaanom alsdan het inlnndsche bestuur aldaar te regelen. Volgens een' brief uit Lubeck, van den 9 dezer, is een Russisch oorlogschip, voerende 74 stukken en 750 man, op de klist van Finland geheel verongelukt. Van de equipagie is slechts 15 man gered. MIDDELBURG den 18 september. Door de stemgeregtigde ingezete nen dezer Stad zijn, tot vervanging van het in dit jaar aftredend één derde der kiezers, op nieuw benoemd geworden de als zoodanig aftre dende heerer.mr. A. van de GraftE. P. Cretncr Jz.mr. J. F. l.ants- heer, jhr. mr. A. C. van CittersJ. Fak Brouwer mr. C. D. Steengracht jhr. mr. P. J. Boddaertmr. J. F. Bijleyeld, II. Brouwer en mr. P. C. van Coethem. De zeventiende algemeene vergadering van het hoofdbestuur cn de af gevaardigden der districts-commissien van bet fonds ter aanmoediging en ondersteuning van de gewapende dienst in de Nederlanden, is gehouden' te Amsterdam, den 31 jnlij 1833. Uic de rekening, door het hoofdbestuur in deze vergadering ingeleverd, is gebleken, dat op 31 december 1832 het bedrag der 2| pet. inschrij vingen op het grootboek der nationale werkelijke schuld bestond in ƒ2,281,500; hetgeen ƒ52,000 minder is, dan op hetzelfde tijdstip in den verledenen jare, zijnde dit gedeelte verkocht, zoo wel om daaruit goed te maken de nitkcering aan de hieronder te vermelden vaderlooze 1 kinderenais om het belangrijke algemeene meerdere der uitgaven te dekken.

Middelburgsche Courant | 1833 | | pagina 1