MIDDELBURGSCHE COUR Jy&Ti N". 112. Dinjrsdas: 17 September 1833. NIEUWSTIJDINGEN. SuitschUttb. iUberlattbeti. 664 654 - 9>4 -67 -66| 91 -914 ZEETIJDINGEN. iy - pf tti ili KC HAMBURG don io september. Brieven uit Schwedt, van 5 dezer, meldendat de komst des keizers van Rusland aldaar nog zeer 011- wachts is geweesten dat Z. M. in den beginne door niemand is her kend, dgar hij Pruissische uniform droeg, en zich alleen in een zeer eenvoudig rijtuig met slechts twee postillons bevond. De keizer is door den koning van Pruissen en de koninklijke prinsen en prinsessen met eeue ongemeens vreugde en hartelijkheid ontvangen. Graaf Benkendorf is te Sqhwedt aangekomen. De verdere personentot het gevolg des keizers behoorende, zullen zich regtstreeks naar Bohemen begeven. De keizer heeft den weg van Petersburg naar Schwedt in 5 dagen afgelegd. FRANKFORT den 11 september. Van Berlijn wordt gemelddat de keizer van Rusland den 8 Schwedt weder stond te verlaten om zich naar Bohemen te begeven, ten einde met den keizer van Oostenrijk, te Münchengraz (en niet te Friedland) eerie bijeenkomst te houden. Behalve tfe aangelegenheden van Neufchatelbaren ook die van het kanton Wallis bezorgdheid, hetwelk zich insgelijks tegen den landdag van Zurich verzeten willens schijnt te zijn om ingeval van nood de bescherming van Oostenrijk in te roepen. liet dagblad van Augsburg deelt het volgende berigt medegedag- teekend uit het Pruissische, van den 4 dezer; De aanstaande bijeenkomst der monarchen trekt bij ons zeer de aan dacht tot zich; men meent, dat oorlog of vrede van dezelve zal afhan gen. Na de terugkomst der monarchen in hunne staten zal 'er of ont wapend, of pog meer krijgstoerustingen gemaakt worden, In het laatste .geval z\jn ernstige botsingen te verwachten. De stellingen der Fransche ministeriele bladen, en hunne verzekeringen over de onmogelijkheid om zonder voorafgaande toestemming van Frankrijk wettig verkregene regten te verdedigen en zich tegen gevaren te beschutten, zouden dan met de daad op de proef gesteld kunnen worden. Van de Fransche legatie te Berlijn is een courier naar Parijs gezon den ten eindenaar men verneemthet stellige berigt van de reis van keizer Nikolaas derwaarts over te brengen. Men twijfelde er bij dat ge zantschap nog altijd aanof de bijeenkomst der monarchen indedaad zou- de plaats hebben. Ook het Britsche gezantschap heeft al zijne aandacht op het nieuwe congres gevestigd, en schijnt insgelijks op den uitslag van hetzelve een waakzaam oog te houden. Het is voor Engeland iets ongewoonseene zoo gewigtige bijeenkomst te zien houden, zonder zelf daarbij vertegen woordigd te zijn. De staatkunde van het ministerie Grey schijnt er in- tusschen behagen in te scheppen, om zich overal buiten te sluiten of te laten buitensluiten, waar slechts de belangen van het vaste land in het spel zijn," MIDDELBURG den 16 september. Uit Dordrecht wordt gemeld, dat de cholera, welke te dier stede eenige weken geheerscht heeft, geheel heeft opgehoudensedert verscheidene dagen hebben zich geene nieuwe gevallen vertoonden is er ook niemand meer aan die ziekte in behan deling. Door Z. M. is verleend een octrooi, in dato 10 april 1833, voor den tijd van vijf jaren, aan T. S. Benson woonachtig te Londen domiciiium gekozen hebbende ten huize van Thomas Brotyne en zoon, kooplieden te Rotterdam, op de invoering van een behoedmiddel tegen het vervurendoorvreten en rotten van scheepstimmerhout, alsmede tot beveiiing van hetzelve tegen doornwortnratten en muizen, en eindelijk tpt hpwaring van zeildoek en touwwerk, gelijk ook van de stoffen van hennepvlas, katoen enz. waaruit dat zeildoek en touwwerk geheel of gedeeltelijk worden vervaardigd. Men verneemt, dat op de vraag; of de ontvangers gehouden zijn meer dan twee biljetten aan denzelfden accijns-schuldige af te geventer -maling van dezelfde soort van graan, op denzelfden molen, wanneer al de partijen onderling meer dan een vijfde gedeelte verschillen? door den minister van financien, bij resolutie van den 19 augustus no. 138, ls te kennen gegeven, dat de gedachte ontvangers niet vermogen eenig biljet tot het malen van graan af te geven wanneer de hoeveelheid, hetzij op zich zelve, hetzij vereenigd met andere, gelijk staat aan eene nog aan denzelfden molen aanwezige partij van dezelfde soort van graan; bij voor beeld wanneer iemand aan den molen heeft 400 pond tarwe, en vervol gens aangeeft 575 pond, dan kan dat biljet worden afgegeven, doch, wanneer hij dan nog 125 pond aangeeft, vermag de ontvanger geen biljet af te geven, om dat 275 en 125 gelijk staan aan de eerste partij van 400 pond. Het kan insgelijks worden toegestaan, wanneer zoodanig iemand aan den molen de partijen van 400 en 275 pond heeft, en dan nog 200 pond aangeeft, doch indien hij dan nog 75 pond wil aangeven, zal dit niet kunnen om dat de 200 en 75 wtder 275 pond uitmaken. Van Londen den 11 wordt gemeld, dat de koningin donna Maria vgnPortugal den 8, uit Havre te Portsmouth is aangekomen, en aldaar met de bijtte komst van koningen gebruikelijke eerbewijzingen is ontvangen.— Volgens de laatste berigten uit Lissabon, was de maarschalk Boarmont met het leger van dom Mt'guelgroot 18,000 man, in vollen aantogt tegen Lissabon. De geheele krijgsmngt van dom Pedro worde op niet meer dan 9,000 man geschat. Den 12 hebben te Parijs de Pruissische minister, de Oostenrijksche zaakgelastigde en de Russische gezantaan het hotel der Engelsche ambassade, eene comferentie gehad waarin, naar men meende, ten ge- noege der onderscheidene partijeneenige verklaringen zouden zijn ge. geven. Men maakt in Brussel groote toebereidselen voor de viering van ide septembcr-dngen, en men schijnt bij die gelegenheid de menigte eenig- zins te willen opwinden. Het bewind heeft voor die feesten 30,000 fr. gevraagdde meerderheid der gedeputeerden heeft 50,000 fr. verleend. De feesten zullen in 't algemeen eene navolging opleveren van de Fran sche feesten in julii: kerkelijke plegtigheden ter gedachtenis van de in Brussel gesneuveldenmet een requiem in de hoofdkerk, van 120 stem men begeleid van <5o koperen miiziek-instrumenten een groot concert van al de muziekanten des legers en de genootschappen; wedloopen wapenschouwingen en vtitirwerk. De Messager de Gand van den 14 dezer behelst omtrent deze aan- staande feesten een bijtend artikel, onder den titel van physiologie van eenen gekwetsten van september. In dit artikelwaarin vorst Leoputd en zijn minister Lebeau niet worden gespaard, wordt een september-held geschetst, als een voorwerp uit het laagste gemeen, door de policie bij deze gelegenheid uit zijnen schuilhoek te voorschijn gebragt, van zijne lompen ontdaan en behoorlijk opgeknapt om op dit feest te figureren, of ook wel bij andere belangrijke fratsen waarmede het bestuur nu en dan den publiekeu geest der roemvolle natie zoekt op te wakkeren, te worden gebruikt. Men heeft hier te lande weder eene reeks Javasche couranten, van den 21 februarij tot den 20 april van dit jaar, ontvangen. Op dat tijdstip waren de maatregelen, die door Frankrijk en Engeland, in het laatst van 832, tegen onze scheepvaart genomen zijn, in onze Oost-Indische be zittingen bekend. Ook wist men, dat bet kasteel van Antwerpen door een overmagtig Fransch leger belegerd werden had men zelfs reeds eene, hoewel voorbarige tijding, van de overgave vernomen. Natuurlijk zag men op Java reikhalzend naar nadere tijdingen uit het moederland uit. Ten aanzien van de gebeurtenissen op de westkust van Sumatra worde in deze couranten bevestigdhetgeen volgens bijzondere tijdingen uit Java reeds onlangs is vermeld, van eenen opstand onder de Padries, en wel onder de bevolking van Bonjoldie op eene verraderlijke wijze twee onzer militaire wachtposten overvallen hadden bij welke gelegenheid de luitenants fVoutier en Engelbert van Bevervoorde het leven hebben verlo ren, en in de infirmerie van eene dier posten al de zieken, ten getale van 30, met den officier van gezondheid de Grootwreedaardig werden vermoord. De luit-kolonel Vermeulen Ktieger bevond zich op dat oogen- blik te Pisang met een detachement van omtrent 70 manbehalve eenjge inlanders. Bemerkende dat de oproerlingen om hem heentrokken, zond gemelde luit kolonel een klein detachement naar het fort Van der Capel- len om versterking af; dit detachement echter teruggedreven wordende, zoo besloot hij op gemeld fort te retireren en bewerkstelligde dien aftogt, gedurende tien uren in onophoudelijk gevecht met meer dan 2000 muite lingenmet een verlies van 16 dooden, waaronder 7 Europezen, en 51 gekwetsten, waaronder 24 Europezen. Deze door den regent van Bonjol veroorzaakte en door eenige priesters van die streek aangestookte opstand heeft zich intusschen niet verder uit gebreid de regent van Bonjol zelf is aan de gevolgen van bekomen won den overleden, door den luit-kolonel kommandant Elout waren, na het gebeurde, al die maatregelen in het werk gesteld, welke tot herstel der zaak in die omstandigheden noodig warenterwijl de majoor de Qutty dadelijk met eene versterking van troepen van Java te Padang W9S aan gekomen. De laatste te Batavia van Padang ontvangen berigten loopen tot den 8 maart en luiden allezins gunstig; de rust was hersteld en het onderling vertrouwen keerde meer en meer terug. Te Batavia heeft op den 9 april de gewone jaarlijksche vergadering van deelgeregtigden in de Javasche bank plaats gehadwaarin onder an deren is kenbaar gemaakt, dat de zuivere winsten, in bet afgeloopen vijf de boekjaar behaald, de aanzienlijke som van ƒ466,935,73 bedroegen, tn dus ruim 23 pCt. van het kapitaal van twee miliioenen. Uit Samarang had men treurige berigten ontvangen van zware over. stroomingenwelke aldaar den 23 februarij en den 24 maart in de des- sa Djamboe-koelendistrikt Ambarawa, hadden plaats gehad, welke bet- de niet alleen groote schaden aan eigendommen hadden toegebragt, maar een aantal menschen het leven had doen verliezen. Door den gouverneur-generaal was een besluit genomen omtrent de reg ten van uitvoer op de koffij volgens welk f 1 per pifcol zullen moeten worden betaald voor de koffij met Nederlaudsche schepen naar Nederland bestemd f 4 voor die met vreemde schepen naar Nederland en f 5 per pikol met alle vreemde schepen. Eindelijk zijn door denzelven een aan tal burgerlijke en militaire benoemingen gedaan. PRIJZEN der EFFECTENte Amsterdam,den i4 September *835, Werkelijke Schuld 48J 49 idem Nieuw Grootb 92 - 92J Rest. Uitgcst. dito - Kansbiljetten f 21J - 22 Amortisatie-Sijndicaat 85J - 86 3j pet. - 70J Oorlogslasten99^ - 100 Schatkist-biljetten 101J- 102 Vrijwillige Negot.i83l 102 - 1024 Handel-Maatschappij - g3| Fransche 5 pet. inschrijv. 75 J - 76 Engelsche gecons. Rusland, bij Jlopeü Co. Leening 411», idem 4|Jf, - inschrijvingen Spanje rente Amsterdam Oostenrijk, bij Gollü Co, 4 pet. certificaten Negot. Metaliek Pruissen i83a DenemarkenNeg. Londen. Napelsche certificaten 100 101 9» biooj -101J VLISSINGEN den 13 september. Van den 10 dezer tot lieden zijn alhier ter reede gekomen De Vrouw Ikinakapt. G. J. Poscema en Neptunekapt. VV. Burij beide van Sunderlandmet steenkolen voor deze stad. Aurorakapt. H. H. Zurraeijer, van Bergen naar Brussel gedestineerd, met scokvisch. Voor Antwerpen bestemdGebrudershafftkapt. J. Rever, van Bremen en Lumyna kapt. D. J. Dirksenvan Rusterseelbeide met haverRoyal Adelatdekapt. G. M. Blair, van Londen, met passagiers; the Globe kapt. J. L. Dennisonvan Charlestownmet tabak; de Vrouw Anna kapt. II. H. Eggers, van Sunderborg, met haver; the Tthan, kapt. J. Lavv, met stukgoederenen de Vrouw Dorotheakapt. J. II. Carstens met raapzaad, beide van Hamburg; die Frau Annakapt. H. Stehr van Hoven met haver; de Stad Lingenkapt. F. Schipman, van Marseille, met fruit en oliën de Jonge Carolinekapt. J. H. Rickevan Goole met manufacturen; Mangalore kapt. R. Lawvan St. Domingo, met koffij en verwliout; Cybe/ekapt. G. H. Aphtingvan Boston, met huiden. Van Antwerpen zijn de Schelde afgekomen en sedert eergisteren van onze reede naar zee gezeild: IVilhelminekapt. A. C. Tisher, en Agneta

Middelburgsche Courant | 1833 | | pagina 1