MIDBELIIIJRG SC IIE C O K A N T. N'. i i Donderdag' 12 September 1833* Notificatie. Slbuctrtentrc. NIEUWSTIJDINGEN. NcbiCtrlftttbeis. De STAATSRAAD, GOUVERNEUR van de Provincie ZEELAND brengt bij deze ter kennis van de belanghebbendendnc door Zijne Exc. den Opperhoutvester voorde Noordelijke Provinciën, met overleg van Hun Ed. Gr. Achtbaren de Gedeputeerde Staten is bepaalddat in deze Provincie met uitzondering der Gemeenten in het e,de en 5de District buiten de linie der Fóorpósten gelegenWaar dezelve gesloten blijftvoor ■dit jaar, de groote Jagt op Zaturdng den 14 September aanstaande zal •geopend zijn terwijl echter niet zal inbgen wórden gejaagd op gron den, waarop de Oogst nog niet zal zijn afgeloopenen geen Wild Stal mogen worden vervoerd naar Provinciën alwaar de Jagt nog niet geo pend is. Middelburg 1 den 9 September 1833. De.Staatsraad Gouverneur voornoemd; Bij deszelfs indispositie, J. S. HURGRONJE, Lid der Gedeputeerde Staten. ,.t Dë BURGEMEESTER der Gemeente YERSEKE brengt ter kennisse der belanghebbenden, dat de KERMIS of JAARMARKT zal beginnen des Woensdags den 25. September 'eerstkothende en eindigen des Zaturdags den a8 daaraanvolgende. De Burgemeester voornoemd, M. P. DÖMlNICUS. BERLIJN deh 4september. Volgens de berigten uitSrettin, tot giste ren avond ten 5 uren, was de keizer van Rusland aldaar toen nog niet aangekomen. Intusschen was de kroonprins van Pruissen, die den ver heven gast teStettin ontvangen zóu, hem van daar nog verder, tot Swi- nemundemet eetle stoomboot te gemoct gestevenden aldaar nu Of> hem Wachtende, De Russische minister van buitenlandsche zaken, graaf von Ncsselrode is alhier aangekomen. FRANKFORT den 6 september. Het voorstel tot scheiding tusschen de stad en het landschap Bazel is door de burgerij met 888 tegen 9 stem men goedgekeurd. Neufchatel schijnt zich niet naar de orders van den landdag te Zu- rich te willen schikken en heeft geweigerd derwaarts afgevaardigden te zendendoch daarentegen besloten den koning van Pruissen nogmaals en dringend den wensch te kennen te gevendat de betrekkingen van dat prinsdom tot Zwitserland eene verandering mogten ondergaan. Men vreest echter, dat de landdag zal handelen eer het antwoord op die bede aange. komen zal zijn. Die vergadering heeft op voorstel van Bern bepaald dat er weder troepen mobiel gemaakt zullen worden, en men scheen te Neufchatel eene overrompeling te duchten. PARIJS den j september. Er loopen sedert een paar dagen nieuwe geruchten van eene verandering in ons ministerie, welke men wil dat het gevolg zouden zijn van stappen van den kant van Ruslanddie ons gouvernement zouden bewogen hebben om eene meer doortastende staat kunde te omhelzen en daarnaar het ministerie te wijzigen. Na vier dagen te Cherbnrg te hebben doorgebragt en er al het merkwaardige te hebben bezigtigd, is de koning met zijn gevolg den 5 van daar weder vertrokken en naar St. Cloud teruggekeerd. Aangaaude de diplomatique bijeenkomstendie het gerncht verspreidde datte Cher bnrg, ter gelegenheid van *s konings komst, tusschen Engelsche diplo maten en onze ministers zonden gehouden worden, is, immers openlijk, niets gebleken, Door het ministerie van buitenlandsche zaken is, naar men verze kert, ten gevolge van eene lange conferentie bij den heer de Broglie een agent naar Zwitserland gezonden. Naar het schijnt boezemt de hou ding van het kanton Neufchatel ons gouvernement eenige ongerustheid in, en zou men het uit dien hoofde hebben raadzaam geoordeeld een gezant derwaarts heen te zenden. Eergisteren moeten bij het ministerie van buitenlandsche zaken de- peches uit Italië ontvangen zijndie zeer gunstig luiden. - De bijzondere hier ontvangene berigten wegens de zaken in Por tugal luiden niet zeer gunstig voor dom Pedro. Volgens dezelve zou het hoofdkwartier van dom Miguel den 23, te Torres Vedras, op den weg van Coirnbrnop zeven uren afscands van Lissabon zijn geplaatst geweest. Den 28 was een dagorder van den maarschalk Bourmont aan het leger voorgelezen den 29 moet het leger de belegering van Lissa bon beginnen. Volgens een ander berigt uit Bayonne afkomstigwas daar een courier gepasseerd, die het beleg van de hoofdstad beves tigd had. *s GRAVENHAGE den 8 september. Gisteren avond zijn IIH. K-K. UIL Prins en Prinses Frederik der Nederlanden van het Loo in deze residen tie teruggekeerd. Bij koninklijk besluit van den 6 dezer, zijn benoemd: jhr. mr. D. van Hogcndorptot substituut van den procureur-generaal; mr. D. J. Bijleveld, tot officier des Konings bij de regtbank te 's Gravenhage, en mr. P. Buyskestot officier des Konings bij de regtbank te Lcyden. Tusschen woensdag en donderdag nacht is een Russisch courier door Nijmegen gepasseerd, van 'sHnge naar Bohemen gaande. BREDA den 9 september. Gisteren zijn weder onderscheidene Belgi sche deserteurs in onze vesting binnengeleid. Bij den jongsten storm van 1 en a dezer zijn onder anderen ook de polders over Sliedrecht ingebroken en overstroomd, waardoor eene menigte hooi is weggespoeld en vele veldvruchten bedorven zijn. MIDDELBURG den 11 september. Zondag den 8 is te 's Gravenha ge een kabinetsraad vergaderd geweest. Men zeide, dat de laatst uit Londen ontvangene stukken het onderwerp dör beraadslaging hebben uitgemaakt. Volgens Engelsche berigten, omtrent de Hollandsch-Belgische aan gelegenheden; zóu er in Londen eene mededeeling van ons gouvernement zijn ontvangen, naar aanleiding van welke nfen dacht, dat de zittingen der conferentie spoedig hervat zouden worden. De leden waren intus. schen vrijdag nog niet bijeen geweest; ecliter waren er dien dag drukke bijeenkomsten van het corps diplomatique bij een der voornaamste ambas sadeurs gehouden en des avonds onderscheidene couriers naar Parjjs; Berlijn en Weenen vertrokken. Van Amsterdam den 8 dezer wordt gemeld De ilaauwe stemming, welke sedert eenige dagen óp onze fondsen- markt heerschte verdween heden doordien er vele commissien tot aankoop voor binnenlandsche fondsen waren; de markt was willig, zonder dat de regte oorzaak daarvan békend is. Het artikel in de Èmancipatióndat de Londensche conferentie niet geschorst' isschijnt de kooplust aangewak kerd te hebben. Er was ook een gerucht, dat de Duitsche bondsdag betrekkelijk Luxemburg eene aanvraag bij ons gouvernement zoude gedaan hebben, en daardoor misschien deze zwarigheid bij tic conferentie uit den weg ge. ruimd konde worden." De tijding, dat de Engelsche regering twintig miliioen als schade vergoeding aan de planters toelegt, voor hét verlies, dat zij door de vrij verklaring der negers mogten lijden is te Jamaika met véél genoegen ontvangen. Ook te Demerarjj en in eenige der éilanden onder den wind heeft die maatregel tevredenheid veroorzaakt. De Engelsche gezant te Brussel, sir Robert AdairJa sedert beni ge dagen gevaarlijk ziek, Te Spa hebben de autoriteiten de officiële kennisgeving bekomen dat vorst Leopold en deszelfs gemalin den 19 dezer aldaar zullén komen •en gedurende drie of vier dagen te dier plaats zullen vertoeven. Volgens een der Luiksche bladen, zouden de moeijeiijkhéden om trent den doortogt van Nederiandsche troepen van én tiaar MaastHcht zijn opgeheven. In de zitting der Belgische afgevaardigdenvan den 6 dezer, heeft de heer Dumortier eenige inlichting gevraagd nopens den staat der on derhandelingen en het oogmerk der zending van den lieer Góblet te Lon den. De heer Nothomb heeft, bij afwezigheid der ministers, geantwoord, dat er geene verandering in den staat van zaken gekomen was, en dat hij dus niets omtrent de onderhandelingen kon mededeelen. Hu ontkende te vens, hetgeen door velen beweerd was, dat de conferentie ontbondeq was. Uit dit antwoord ontstond eene vrij levendige discussiewelke eindigde met de verwerping van het voorstel van dén heer Dumortier otn aan het gouvernement inlichtingen nópens den stand der ónderhaude. lingen te vragen. Onder de menigvuldige schepen, die onlangs op de Vlanmsche kust bij Ostende vergaan zijn, is ook een Nêderlandsch namelijk het kofschip de Frouw Alidamet eene lading garst van Amsterdam naar Porto bestemd. De manschap van dit schip is gered. Dé Brusselsche Ëmancipationdie van de redding dezer zeelieden melding maakt, verhaalt tevens, dat de kapitein in het eerst eenige ongerustheid had laten blijken omdat hij zich in een vijandelijk land bevond, dóch dat de beambten, die bij de schipbreuk tegenwoordig waren hem hadden gerustgesteld door te zeg gen dat hem geen kwaad zou wedervaren en dat hij op het edelmoedig (én gastvrij karakter der Belgen vertrouwen kon, niettegenstaande de Bel. Igische zeelieden zich geenszins over de wijze, waarop zij door de Hol- jjanders behandeld werden beroemen konden." Onzes inziens had de '\F.mancipation deze nietige en ongegronde aanmerking, ter gelegenheid van eene schipbreuk, zeer goed achterwege kunnen laten; en zulks te eer, omdat zij zelve meer daii eens, door de overneming van artikelen uit de Antwerpsche bladenhulde heeft moeten doen aan de menschlie- yendheiddie de Nederiandsche zeelieden van Zr. Ms. fiotille op de Schelde steeds jegens de Belgische schepelingen hebben betoondwelke, in meer dan een geval alleen door hunne met eigen gevaar verleende hulp aari den dood ontkomen zijn. Ook had zij zich het afschuwelijk gedrag van het Antwerpsche graauw jegens weerioóze Nederiandsche ma trozen behooren te herinneren. Maar gebrek aan geheugen schijnt meer de fout der Brusselsche dagbladschrijvers te wezen, Staats Cour.') Omtrent het, in den hevigen storm van den 31 augustus 11., voor Boulogne verongelukte Engelsche schip Amp'hitrite (zie ons vorig no. zijn door een reizigerwelke per stoomboot van Galais in Engeland is aangekomen, de volgende bijzonderheden medegedeeld: Omstreeks ten 2 uren van dienzelfden dag strandde het schip Am- phitritemet 125 tot deportatie veroordeelde vrouwen en onderscheide ne kinderen bestemd naar Nienw-Zuid-Waliisop eene halve mtil af stand s van Boulogne en zeer digt bij de kust. Men bood spoedig hulp, dóch werd door den kapitein.hardnekkig afgewezen. Men zegt dat hij zélfs in eiken hand een pistool hielden daarmede verklaarde op den eer sten te zullen losbranden, die het wagen mogt aan boord te komen. Zij ne halstarrigheid wordt toegeschreven aan zijne hoop dat het schip spoe dig weder vlot zoude rakenhij moet in zijn voornemen gesterkt zijn geworden door den scheeps-chirurgijn welke er op aandrong dat daar het bewaken der vrouwen hem door het gouvernement was toevertrouwd geworden, het zijn pligt was alle gemeenschap tusschen die vrouwen cn de: luist te beletten. Men zegt, dat de kapitein slechts 25 jaren oud was en dat het droevige voorval aan zijn gebrek aan ondervinding moet toe geschreven worden. De mogelijkheid dat het schip zich in het zand zoude kunnen vastwerken, schijnt hem niet eens in den zin gekomen te zijn. Gedurende cenen vrij langen tijd lag het schip op den afstand van een furlong (het achtste gedeelte eener Engelsche mijl) van de plaats, waar eene menigte volks vergaderd was; alle personen aan .boord zouden met de grootste' veiligheid hebben kunnen gered worden, en de gevan genen zouden daags daarop weder ingescheept zijn geworden, Indien h'c vaartuig was behouden gebleven. Het gedrag van den kapitein en den chirurgijn is derhalve onverantwoordelijk. Bij liet weder opkomen der ebbe, was het gevaar onvermijdelijk; de hevigheid van den storm duur de onafgebroken voort;, en daar het schip niet vlot raakte, kon de ge vaarlijke toestand1 der scheepsnevoilpng niet langer verborgen blijven. De vrouwen welke touder dei pooi duiken opgesloten waren, waren met ge-.

Middelburgsche Courant | 1833 | | pagina 1