N°. MIDDE .LBURGSCHE CO Uit A N 109. Dingsdag 10 September 1833. NIE U W8 TIJD ING EN. lËUbevSAuben. »e STAATSRAAD, GOUVERNEUR van cie Provincie ZEELAND, gelezen de missive der Centrale Directie van Walcheren, van he den houdende kennisgeving der aanmerkelijke schaden, welke door de laatste stormen aan den Westkappelschen Zeedijk zijn veroorzaakten eene voortdurende inspanning vorderen der middelen, welke bij de be staande verordeningen zijn aangewezenom in oogenblikken van gevaar te worden aangewend BESLUIT: Art. 1, Aan de Bewoners van het Eiland IValcheren wordt bij deze herinnerd, dat bij Keizerlijk Decreet van den 16 December i8ti be palingen van Policie voor de Polders zijn voorgeschreven, welke door de Bewoners van eiken Polder behooren te worden nagekomen; dat, krachtens de bepalingenvoorkomende in Art. 35 en volgende van het voorschreven Decreet, een ieder verpligt is, 0111, daartoe geroepen Zijnde, zich in geval van gevaar te begeven naar de punten welke daar toe zijn aangewezen; dat de Polder-Directie in zoodanige omstandighe den bevoegd is om Werklieden en bespannen Voertuigen te rekwireren ■om zich op de bedreigde punten te laten vinden; en dat de zoodanigen, ■die nalatig zijn om aan de op hen in dezen berustende verpligtingen of ■op hen gestrekte rekwisitien oniniddelijk te voldoen, met boeten en ge vangenis kunnen worden gestraft. Ten einde aan de rekwisitien van de Centrale Directie op eene regelmatige wijze kunne worden gevolg gegeven, zal dezelve zich van de ttlsschenkomst der Plaatselijke Besturen bedienen. 3« De Hoofden der Plaatselijke Besturen zijn gebonden te voldoen aan de rekwisitien, welke tot levering van Manschappen of Wagens, door de Centrale Directie van Walcheren, op hen zullen worden gestrekt, en znllen, op aanvrage van dezelve, de rekwisitien ten laste hunner In gezetenen doen uitvaardigen; tegen de zoodanigen, welke nalatig zijn aan de rekwisitien te voldoen zullen zij proces-verbaal van overtreding opmaken, en aan het Openbaar Ministerie ter vervolging inzenden. 4. Gedrukte exemplaren van dit Besluit zuilen worden toegezonden aan de Burgemeesteren Wethouders en Assessoren der Steden en Ge meenten in Walcheren, ten fine van executie, en om de daarin vervatte bepalingen door onverwijlde aanplakking ter kennis van de Ingezetenen te brengen. Gedaan te Middelburg, den 7 September 1833. De Staatsraad Gouverneur voornoemd, Bij deszelfs indispositie, J. S. I1URGRONJE, Lid der Gedeputeerde Staten. Vergadering van het Middelburgsche Departement der Maatschappij: Tot Nut van 't Algemeen, op Woensdag den 11 September 1833, des avonds ten zes uren in het Museum Medioburgense. Ferslag Bij drage en Rekening van den Penningmeester. Namens Bestuurders, P. de MARET TAK, Secretaris. ONDEN den 4 september. De hertog van Wellingtonbenevens drie andere leden van het huis der lords, heeft in de dagbladen een protest oen p aatsen tegen het aannemen der bill tot afschafling van den slaven, stand en daarbij de redenen ontwikkeld, die hem bewogen hebben, om tegen de bill te stemmen. Men berigt ons uit alle onze fabriekplaatsen, dat er in de katoen, en wollen-main,factuur,fabrieken groote bedrijvigheid blijft heerschen, ten gevolge er groote commissien welke uit Noord-Amerika en Duitsch- land, waaraan slechts ten deele kan worden voldaan, toegezonden wor den gepaard met de weinige voorraad die er in ruwe katoenen en wol bestaat, en waardoor dezelve eene enorme verhooging hebben ondergaan. Zoowel uit Portugal als van elders heeft men hier in de laatste dagen geen nieuws ontvangen. Men spreekt van groote verzendingen van gond naar het vaste land. De laatste stormen hebben eene zeer aanmerkelijke schade te weev gebragt. Men rekent niet minder dan 30 schipbreuken. In den avond van zaturdag den 31 aug.heeft onderanderen een En- gelsch driemast-vaartuigAmphytrite genaamd, aan boord hebbende 108 vrouwen, 12 "kinderen en 16 man equipagie haar Nieuw-tlolland bestemd in het gezigt der haven van Boulogne schipbreuk geleden, en is met man en muis vergaan, met uitzondering van drie matrozen, aan welke het gelukt is om de kust te bereiken. De bijzonderheden van dien ramp waren ijzingwekkend. 's GRAVENHAGE den 5 september. Z. M. de Koning is heden avond van het Loo in deze residentie terug gekeerd. II. M. de koningin wordt eerst heden over acht dagen alhier verwacht. MH. KK. HH. Prins en Prinses Albert van Pruissen, zijn van het Loo naar Berlijn vertrokken. - Men blij ft'hier steeds onverwijld de overkomst van den baron Ver- stolk van Soclcn van Londen te gemoet zien en verwacht dat hij aan de raadplegingen deel zal nemen, welke alhier thans zullen voortgezet wor den over de nieuwe voorsagen of vorderingen der conferentie. Van den kant van sommige mogendheden zou er, gelijk verzekerd wordtzeer worden aangedrongen op de aanneming der voorslagen. -Er schijnt ech ter van den kant onzer regering geen bepaald besluit omtrent genomen noch antwoord op gegeven te zullen wordenalvorens men de beide thans aan de Oder zamengekomen monarchen' daarover geraadpleegd kun ne hebben. r Naar men verneemtheeft de heer Sch'smnielpennihck zijn ontslag verzocht als directeur der Nederlandsche handelmaatschappijte Amster dam gevestigd. Met het aanstaande wintersaizoen zal, door het departement Haar lem der Nederlandsche Huishoudelijke Maatschappijre Haarlem opgerigt worden eeue industrieschoolwaarin onderwijs zal worden gegeven in de wis- en natuurkundige wetenschappen toegepast op de fabrieken en hand werken. AMSTERDAM den 8 september. Pnrtikiïlie're berigten uit 's Ihge van den 6 dezer behelzen, volgens 'het Atg. Handelsblad, het volgende- ,Ik verwed*) 11 met zekerheid te kunnen melden, dat de Prins van Oranje niet naar iöplitz vertrokken is en ook waarschijnlijk niet ver trekken zal, zoo als eerst het voornemen was, uit hoofde derwaarts een ander persoon (men noemt den heer Omphalj vertrokken schijnt te zijn De onzekerheid waar men den keizer van Rusland zoude aantreffen, ter wijl de afwezigheid van den Prins niet dan kort zou kunnen zijn, schijnt de hoofdoorzaak te zijn, dat hoogstdezelve van die reis heeft afgezien. n "ai C" 'S 'iet zeer 'n 'iec onzekei"e omtrent de decisie van M* tf" °Pz'gte van Luxemburgvele hopen nog dat Z. M. besluiten zal om de de toestemming der bondsvergadering te vragen, te meer, daar het eene bloote formaliteit is alzoo Z. M. bij het traktaat, dat door hem aan de conferentie is aangebodende scheiding zelve bepaald zoo als die bij het concept van Pruissen is vastgesteld, en dus de ruil van een ge deelte van Luxemburg tegen een gedeelte van Limburg goedkeurt Het is te bejammerendat men dat gedeelte van Limburg dat de koning in ruil krijgt tegen het gedeelte dat Z. M. van Luxemburg afstaat niet tot een klein vorstendom heeft kunnen verheffendaar alsdan de zaken wel- ligt veel spoediger tot een einde zoudeil hebben kunnen gebragt worden terwijl alsnu de koning in eene zeer onaangename positie gezet wordt, en bijna in de noodzakelijkheid om het aan hem komende'gedeelte van Limburg aan Oud-Nederland af te staan. Van het aanstaande arrivement van den heer Verstolk is niets bekend en het is niet waarschijnlijk dat hij zal overkomen zonder daartoe orders te hebben bekomen, de conferentie, wel is waar, heefbde heer en Hol! landsche afgevaardigden op eene vrij koele wijze, om geene andere woor den 'e bezigen, gezegd, dat er geene zittingen weder ionden plaats hebben alvorens Z. M. de toestemming der bondsvergadering gevraagd had; dan het is natuurlijk dat de heer Ferstolk eerst antwoord van Z. M. zal afwachten alvorens te retourneren. Van het besluit van Z. M. zal dan afhangen of de zaken spoedig een einde zullen nemen, daar men het over de overige punten vrij wel eens schijnt te zullen wordenof wel het statu quo zal moeten voort, duren voor eenen onbepaalden tijd. Naar wij vernemen is hetgeen in sommige bladen gemeld wordt omtrent het kortstondig verblijf van Z. K. H. den Prins Veldmaarschalk tusschen vrijdag en zaturdag 11. alhier, waar; doch men verzekert nader dat die komst van Z. K. H. geen ander doel had dan om de laatste hand te leggen aan den koop van eene hofstede aan den Loosduinschen weg. tot het aanleggen eèher eigene paardenstoeterij." VLISSINGEN den 8 september. De medailles door Z. M. den Ko ning aan de verdedigers van de citadel geschonken, zijn heden, bij het houden der groote parade, aan de manschappen van de 10de afdeeling eh van bet korps mariniers, alhier in garnizoen daartoe fegthebbendön met de meeste militaire plegtigheid uitgereikt. I11 het 4de en 5de district bevindt zich alles rustig, en aan de voor posten bij Noord-Braband is de desertie der Belgische soldaten aanmer kelijk. MIDDELBURG den 9 september. Daar vele in- en opgezetenen vati het eiland Walcheren welligt onbekend Zijn met het reglement van policie voor de polders, voldoen wij gaarne aan het verzoek van den heer presi dent der centrale directie over dit eilandtot plaatsing van het volgend Eictract utt het translaathetwelk in 1811 is gemaakt van het polder-reglement bij keizerlijk decreet van den 16 december va* dat paar gearresteerd. Art. 35. Wanneer een buitengewoon getij van water, verzèld van Om standigheden welke eene dijkbreuk of overstfooming derZClvé kunnen ver oorzaken, de luilp van vele handen tot wering van het gevaar vereischen zuilen alle inwoners van den polder, boven de achtien jaren oud, doof het luiden der nööd-klok geWaarschouwd gehouden wezen zich op dé plaatsen te vervoegendie alle jaren door eene publicatie van den mairé zullen woiden aangewezen. Diegenen welke weigeren aan deze oproeping te gehoorzamen zullen gestralc wórden naar evenredigheid van twee dag. ioonen en na eene bekendmaking Welke de raaire zal laten doen op aanzöek van het bestuurmet eene gevangenis van vier dagen bovert dè boete. Art. 36. Wanneer de directie in zoodanige omstandigheden werkvolk en bespannen wagens0111 zich op de bedreigde plaatsen te begeven zal besteld hebben zal elk uur van vertraging met eene boete van twee fiancs per man eii van zes francs per wagen gestraft worden. Art. 37. Een werkman, die iil zulk een geval weigerachtig zal weZeh om aan de orders van de directie te gehoorzamenzai in eene boete vnfi tien fiancs vervallen, en zal daarenboven mee eene gevangenis van vijf dagen gestraft wordenindien hij andere werklieden tot ongehoorzaam heid aanzet. Art. 38. Wanneer, na de middelen der polders en der magazijnen vah voorhanden zijnden voorraad op eenig gedreigd puntuitgeput te heb ben 'de tloüdige materialen aan de directie zullen ontbreken om eené doorbraak of overstrooming te voorkomen, zal dezelve, tegen betaling' wanneer het gevaar voorbij is', dei* genomene objecten en vergoeding der schade, door het wegnemen veroorzaakt, vermogen aan te slaan alle sta ken rïjsbos'sëh en stroo, welke zich in den omtrek van den dijk bèVin- denal ware het dat zij zelfs liet stroo of riet der huizen, en dé sparren en ribben van derzéfvér daken moest doen weghalen. Ait. 39. liét sfelen vah materialen en werktuigen, in die oögenblik- ken zal met èetie boete van tienmaal de waarde gestraft worden, ert mét éénè gevknigëni'swelke niet minder dan van eerie maand, en niet meer als van twee jaren zal mogen wezen. Art. 40. Ieder partikulier persoon, die, ten tijde van hooge water- of buitengewone vloeden, eenen buiten-dijk zal openen, hetzij bij door graving of anderzins, met opzet om een of meerder polders te doen ovérstroomenzal voor onze keizerlijke hoven worden geroepen, om verwezen te worden tot de straffen, bij art. 91 van ons lijfstraffelijk wetboek bepaald tegen zoodanigen welke in den Staat opschuddingen zoeken te verwekken, door de verwoesting, moord of plundering van eene of meerdere' gemeenten. 1

Middelburgsche Courant | 1833 | | pagina 1