MIDDELBURG SCHE C O u T. N°. 108. Zaturdag 7 September 1833. &ettnt00ctun0. NIEUWSTIJDINGEN. ücbcrl.ntöcti. ADVERTENTIEN. MiiL$ ï£.S Burgemeester en wethouders der swd middelburg brengen bij deze ter kennisse van de Ingezetenen dezer Gemeente dat de Patenten over bet dienstjaar 1833, dat is van l Mei 1833 tot 30 April 1834., ingevuld gereedliggen, en dat tot de afgifte van dezelve ten Stadhuize zal worden gevaceerd des Dingsdag en Zaturdags van ie- dere week» des morgens van tien tot twaalf uren, en zulks gedurende bet tijdvak van deu 7 September tot den 5 October aanstaande. Wordende de belanghebbenden aangemaand om in persoon te compa rerenen zich dezen tijd ten nutte te maken, ten einde van kosten be- trijd te wordendaar Burgemeester en Wethouders verpligt zijn vol- gêns artikel 4 van Zr. Ms. besluit van den 17 October 1820, om de on afgehaalde Patenten of de Afschriften van dezelve, door de Deurwaarders der Directe Belastingen, onverwijld aan de Patentpligtigen te doen uit reiken, tegen voldoening van tien centsterwijl zij bovendien vervallen in een e boete van vijftien guldensindien zij des aangevraagd, hun Pa tent of Afschrift van hetzelve niet kunnen vertoonen. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 5 September 1833. Burgemeester en Wethouders voornoemd B IJ L E V E L D. Ter ordonnantie van Hun Ed. Achtbaren VAN PANHUYS. 's GRAVENHAGE den 3 september. Z. M. de Koning wordt aan. Maanden donderdag in deze residentie terug verwacht. Z. K. ,H. prins Albert van Pruissen is uit Berlijn op het Loo aan gekomen. De generaal Chassé is dezer dagen in Bergen-op-Zoom terug geko men. Omtrent het verhandelde te Töplitz en te Theresienstad verhaalt men, dat daar besloten zou zijn om Italië en de streken van Duitschland waarin zich onlusten mogten vertoonen, militair te bezetten; maar in de voorgeslagen bezetting van Zwitserland niet te treden. Zondag middag heeft in de nabijheid dezer stad een ongeluk plaats gehad. Door den hevigen storm werd eeii boom op den weg tegen over de hofstede Hoekenburg omver geworpenwaardoor het paard van den ja ger der Amsterdamsche pakschuit, welke juist passeerde, zoodanig ver schrikte, dat hetzelve met zijnen rijder in het water sprong. Na drie her haalde pogingen gelukte het den knecht van de pakschuit, den ongelnk- kigen jager, een man van 64 jaren, van onder het paard en uit het wa ter te halen doch dezelve is gisteren aan de gevolgen overleden. ROTTERDAM den 4 september. Met genoegen verneemt men, dat het Nederlandsche stoomschip de Batavierbij het laatste stormweder, wederom nieuwe bewijzen van zijne superioriteit boven de Engelsche stoombooten beeft opgeleverd. Hetzelve stoomschip vertrok van Londen zondag den 1 dezer, des middags ten 13 uren, en kwam maandag den 3 alhier aanslechts weinige uren later dan bij gewoon weder het ge val zou zijn geweest. De Engelsche stoomboot, welke de brievenmaal overbrengt en daags vóór de Batavierdus zaturdag den 31 augustus, des morgens, van Lon. den was vertrokkenis eerst dingsdag avond ten half vijf uren alhier aangekomen, nadac het weder sedert den laatsten nacht bedaard was. De stoomboot-maatschappij heeft eene nieuwe dienst aangelegd om de schepen te laten slepenwaarmede heden met het béste gevolg een begin gemaakt is. KRABBENDIJRE eiland Zuid-BevelancT) den 3 september. In den avond van den 22 der iaatstvorige maand zijn alhier, op eene plegtige wijze» de eereblijken, bestaande in bronzen medailles benevens vereeren- de getuigschriften, uitgereikt aan de door het departemenc der maat schappij tot Nut van 't Algemeente Middelburg, opgegeveneen door hoofdbestuurders in naam der maatschappij bekroonde personen Ar ie SmaalJannis BosschaertJacob Dronkers Cz.Jan Dirk de Wit én Dirk F/uytterwijl dezelve aan voormelden Arie Smaal, wiens zoon Pieter Arie Smaal, welke is overleden, mede geregtigd was tot boven genoemde eereprijzen, is uitgereikt geworden; allen wegens het redden Van schipbreukelingen voor het fort Bathden 26 october 1831. Deze plegtigheid heeft plaats gehad in het openbaar, onder een aan zienlijk getal toehoorders, in de Hervormde kerk, welke toe dat einde aan het bestuur dezes departements door heeren kerkvoogden was afge staan, en waren tot de bijwoning uitgenoodigd de gemeente-, kerk- en armbesturen dezer plaats, onderscheidene besturen van omliggende ge meenten, benevens de leden van het departement Goes, de districts-com- misswis over het district Goes, de heer majoor kommandant van het fort Bath en verdere officieren van het garnizoen aldaarde vrederegter van b«t kanton Kruiningenmitsgaders de leeraars van onderscheidene ge meenten. Het feesx werd met eene redevoeringover het betoog dat zedelijke bescltaving het geluk, zoo wel van elk rnensch in het bijzonder, als dat der maatschappij in het algemeenbevordertgeopend door den wel-ed. heer H. K. J. van den Bussche. In het midden dezer verhandeling werden de eereblijken uitgereikt door wefgëmelden heer van den Bussche, onder gepaste aanspraken, ter wijl toepasselijke gezangen door eenige kinderen, onder de leiding van hunnen onderwijzer A. van Velzetieen en ander afwisselden; zijnde verder door voornoemden heer Jannis Bosschaertzoo voor zichzelve» als voor zijne medestandersopenlijk deszelfs dank betuigd voor de door bun ontvangene eereprijzenwaarmede deze plegtigheid tot algemeen ge noegen een einde nam. Voorts is deze avond in gepaste vrolijkheid door de leden des depar tements en de genoodigden doorgebragt. MIDDELBURG den 4 september. Heden werd alhier gehouden de 55ste jnnrlijksche algemeene vergadering van dirigerende en honoraire le den der teeften-akademie binnen deze stad. Na het doen der tekening, door den. heer E. P. Cremer Jz. dirigerend lid en thesaurier, geschiedde de uitreiking van medailles door Z. M. den Koning aan deze akademie als hoogste prijzen geschonken, en de uit- deeling der verdere prijzen aan de leerlingen; wordende, onder gepaste toespraken van het dirigerend lid en secretaris, mr. Pieter Herklotsde groote zilveren medaille ter hand gesteld aan den primus der bouwkunde, Adriaan de Wagemakeren de twee kleine zilveren medailles aan den primus der eerste klasse naar pleister, Frederik Marinus Beunkeen aan den primus der eerste klasse van de bouwkunde, Johanncs Snel. Terwijl verder boekgeschenken werden vereerd aan den primus vatl de tweede klasse naar pleister, Abraham Pieterszenvan de eersteklas- se naar prent, Jan de Feyter; van de tweede klasse naar prent, Jan Be verland; van de derde klasse naar prentJohannes Gerardus de Koster van de vierde klasse naar prent, Gtjsbregt Willem Bergmanvan de klas se naar ornamentHermanus Cornelis Hendrikse. Van dë tweede klasse der bouwkunde, Cornelis Hamelinkvan de der de klasse der bouwkundeJohannes Jacobus Itcljaanvan de vierde; klasse der bouwkunde, Abraham Johannes van Eerden; van de vijfde; klasse der bouwkundeLeendert Gerardus Fagel. Voorts, assessit-prijzen, (uit het legaat van wijlen den heer Daniël Steven Schorer In de derde klasse naar prent, aan Jasper van Nederveen Gz. In de eerste klasse der bouwkunde, aan George Jacob Wilt; in de tweede klasse der bouwkunde, aan Adriaan Laurens Allaarten in de vijfde klasse der bouwkundeaan Johannes Pieter Ragut Zijnde wijders, nadat al de leerlingen volgens bekomene rangen ware» opgeroepende vergadering besloten met bezigtiging der tentoon gehan gene prijsteekeningen. Den 4 dezer is ter reede van Vlissingen gearriveerd het schip Azïat gevoerd door A. Ritchie, met koffij en suiker, van Java, laatst van Nieuw-York. De kapitein Jacobus Boot heefc in Nieuw-York het schip verlaten. Heden is naar zee gezeild het schip Paulinekapt. L. M. Hojfman naar Batavia. De op den 2 dezer voor Domburg gestrande brik was genaamd Thorne kapt. Crosbyzijnde één man der equipagie verdronken. Men verneemt van Westkapeile, dat de schade, door de laatste stor men aan den dijk veroorzaakt, veel grooter is, dan bij menschen geheu gen immer heeft plaats gehad, zijnde op sommige plaatsen de dijk tot in den kruin toe weggeslagenook aan de andere dijken en zeeweringen van dit eiland is veel schade veroorzaakt, welke alle men met kracht van volk en materialen, zoodra doenlijk, bezig is te herstellen; geluk kig dat bet bedaren van den storm, na twee dagen onophoudelijk mee eene vreesselijk hooge zee gewoed te hebbenen het veranderen van den wind, daartoe thans de gelegenheid aanbiedt. Ook de zeeweringen der andere Zeeuwsche eilanden schijnen veel geleden te hebben. Door den storm op den 1 dezer is op de Schelde eene der Belgi sche kannonneerbooten voor de kruisschans van zijne ankers geslagen ent aan lager wal geraaktdoch 's avondsofschoon niet zonder aanmerkelij ke schade, weder vlot geworden. Eene andere Belgische kanonneerboot; is in bet Willemsrak op eene bank geslagen. De oude Scheldedijk, tusschen de doorbraak van Burcht en Austruweel, is zwaar beschadigd geworden; de werken, waarmede de Belgen nu reedï sedert geruimen tijd bezig zijn, 0111 den polder van Borgerweert weder in te dijken, zijn daarentegen behouden gebleven, maar 50,000 daarvoor bijeen verzamelde takkebossen zijn door den stroom weggevoerd. De dorpen Beerendrecht en Stabroek zijn, ten gevolge van den hoogen vloed van zondag, overstroomd geworden. Wegens de verwoestingendoor de jongste stormen op de Vfaam- sche kusten aangerigtwordt nader gemeld dat zijn gestrand de Engel sche brik Elisabeth kapit. Heuwe, van Londen naarHalifax; dë Zweed- sche brik Hanna Wilhelminakapit. Peter Alteir.van Stokhofm naar Nantes, en de stoomboot deTalboi, van Ostende naar Londen, op welke laatste zich een veertigtal passagiers bevonden, welke gelukkig allen, hoewel met het grootste levensgevaargered zijn. De equipagie van het Zweedsche schip had het meest geleden de kapitein had eene zware wond aan het hoofd en een' gebroken arm. Voor Wenduiné heeft een Deensch driemastschip zijne masten moeten kappen om niet van zijne ankers te worden geslagen. Te Blankenberg is gestrand de Deensche galjas Frede- rika Carolinakapic. Malen, van Gothenburg naar St. Maio de lading worde geborgen, doch het schip zal verloren zijn; de equipagie is ge lukkig met veel moeite gered. Te Heyst is gestrand de Noorvveegsche brik Ridder Darrekapit. Pulsen van Christiania naar Dieppe: de equi- pagie is gered, doch de kapitein heeft een arm gebroken. Op de Panr- demarkt is vergaan het Frausche schip la Jeune Oreliekapit. Becherel, met kolen: de kapitein, zijne vrouw en drie man zijn verdronken, doch drie matrozen zijn behouden te Ktiocke aangekomen. Den 4 was de Ned. werk. schuld 48|4$; de nieuwe dito 92. Staat der Middelprijzen van de Objecten van Markt enz. te Middelburg, den 5 September 1833. Tarwe de Ned. Mudde/6,oo. Rogge ƒ5 50. Gerst 3 70. Haver 2 00. Boekweit f 5 20. Graanwe Erwten Groene Erwten ƒ5,00. Witteboonen ƒ700. Aardappelen Tarwenbrood, het Ned. pond, 15 ets. Roggenbrood 13 ets. Volgens pas. Rundvleesch het Ned. pond55 ets. Kalfsvleesch 60 ets. Schapenvleesch 45 ets. Met de belasting 1 Getrouwd Koudekerken den 6 September 1833. ABm. van den BROECKE ADRs. Zn. en M. RIETVELT LOEFF. J-Jeden beviel voorspoedig van eene welgeschapene DOCHTER, Geer- truida Schmidtgeliefde Echtgenoote van Vlissingen A. R. B E R K 5 R. den 5 September 1833.

Middelburgsche Courant | 1833 | | pagina 1