MIDDELBURG SCHE COUR D' N°. io5. JVaufeirijif. Zaturdag WM SI AlIgUStUS >T-£XKV Ücbedanl>0«ftc 43 u l~i£ïaa t schap pij- !°6%\ SrSSi liggende te Amsterdam. NIEUWSTIJDINGEN. SJnitscMflnb. iilcberlanfren. |e DIRECTIE manke bekend, dat de NAJ AARS-VEILING EN der Maatschappij, van 1833, zullen gehouden worden op de dagen en plaatsen, en bestaan zullen uit de artikelen en hoeveelheden hieronder gemeld, als Donderdag den 26 September 1833. 410 Vaten NOTENMUSCAAT T40 dito FOELIJ /LggenUe te te AMSTERDAM 360 dito NAGELEN J Amsterdam. Donderdag den 3 October 1833 Dingsdag den 8 October 1833. 135,218 Balen Java KOFFIJL. -o~ n'iTA liggende te Rotterdam. te ROTTERDAM 3»58p dito Sumatra DITOJ te kuiiükuajvi A 3)339 d.t0 Java DITOj ,iggende te Dordrechtm Woensdag den 9 October 1833. 8,345 Kisten en Kistjes THEE liggende te Rotterd. De Maatschappij geeft bij deze aankondiging de verzekeringdat zij vóór hare gewone. Voorjaarsveilingen van 1834, geene andere Specerijen Keffij en Thee, dan de bovengemelde partijen, aan de Markt zal brengen. De Monsters zullen verkrijgbaar zijn als volgt: Van de Specerijen op Vrijdag 30 Augustus. Koffijop Dingsdag den 3 September. Thee, op Maandag den 16 dito. Terwijl de Conditiën in tijds zullen worden uitgegeven. Amsterdam, den 26 Augustus 1833. G. SCHIMMELPENNINCK, President. DE CLERCQ, Directeurfung. Secretaris. Dirigerende LEDEN der TEEKEN-AKADEMIE binnen deze Stad adverteren, dat de uitdeeling der Prijzen zal plaats hebben op Woensdag 4 September 1833, des middags ten 12 uren, aan het Lokaal der Aka- demie. FRANKFORT den 25 augustus. De landdag van Zurich heeft beslo ten dat Bazellandschap van de stad Bazel gescheiden zal worden. De verdeeling der domeingoederen en andere bezittingen van den staat zal geschieden door twee commissarissendie als scheidsregters aangesteld Zijn, en mogt tusschen deze verdeeldheid van gevoelens bestaan, zoo zal door den landdag een derde commissaris benoemd worden om uitspraak te doen. In de vergadering van den landdag van den 20 dezer moesten de drie afgevaardigden van de stad Bazel den eed afleggendoch hunne geloofs brieven waren door den groeten raad van het kanton Bazel afgegeven en dien wilde de landdag niet erkennen even gelijk de stad Bazel zich rog niet van de Sarner-conferentie heeft losgemaakt en de besluiten van den landdag niet erkend heeft. Na eene beraadslaging, die drie uren duurde en verre van aangenaam was voor genoemde afgevaardigdenmoes ten deze de vergadering verlatenen dadelijk na hun vertrek besloot de landdag, den grooten raad der stad Bazel aan te manen om door een stellig besluit zich van het Sarner bond te scheidenalle de besluiten van den landdag te erkennen en zijne afgevaardigden met geloofsbrieven alleen uit naam van het kanton Bazel, stedelijk gedeelte, te voorzien. De bondgenootschappelijke troepen in Bazel zyn den 20 met twee bataillons versterktzoo dat zich toen in die stad een garnizoen van zes duizend man bevond. Volgens een partikulieren brief uit Bazel zou die stad, zeer misnoegd over den toestand, waarin zij gebragt is, besloten hebben om zich van Zwitserland af te scheiden. Die afscheiding zou zij onder bescherming van verschillende mogendheden willen bewerken, en daartoe zouden reeds door den hoogen raad van Bazel pogingen aangewend zijn. In de stad Bazel is het bij voortduring zeer rustig. De personen, welke den 16 dezer door het hof van assises te Landau zijn vrijgesprokendoch terstond op nieuw in regten zijn be trokken geworden, zijn den 20 uit genoemde vesting vervoerd: de hee- ren Siebenpfeifcr en Becker naar FrankenthalWirth en Rost naar Twee- bruggenen Hochdörfer naar Kaizerslautern. Sedert den 13 en 14 is de openbare orde in Landau uiet nader verstoord geworden. Te Bacharach, aan den Rijn, is eene reiskoets, door het schrik ken der paarden bij het ontmoeten van een zich naar Maintz begevend detachemend artillerie, van den weg in eene diepte gestort', en daarbij eene dame, die verschrikt er uitsprong, onder het rijtuig verpletterd, terwijl haar echtgenoot, die in het rijtuig gebleven was, en een manne lijke en eene vrouwelijke bediende, benevens de postillon, ongekwetst gebleven zijn. De dame, eene geborene baronesse O'Byrn en gehuwd met den Saxischen geheimraad en kamerheer van Lubieniecky, is den 19 te Oberwezel met groote staatsie begraven en er zal een gedenkteeken ter herinnering aan dit droevig ongeval op haar graf opgerigt worden. PARIJS den 26 augustus. De koning is dezen morgen met een aan zienlijk gevolg naar Cberburg vertrokken. Nadere lierigten uit Portugal ontvangen, zullen, zoo het schijnt, het vertrek der jonge koningin, dat gisteren onbepaald werd verschoven, verhaastenimmers is reeds heden een gedeelte van haar gevolg na'ar Havre vertrokken, en kondigt men aan dat donna Maria zelve morgen zal volgen. Van den inhoud der genoemde berigten is met zekerheid niets bekend doch volgens geruchten zoude een groot gedeelte van den staf van het leger van dom Miguel, verbitterd over de voorkeurdien men aan vreemde, vooral aan Fransche oflicieren gaf, alsnu de zijde van dom Pedro hebben gekozenen door hunnen afval eene merkelijke ver warring in het leger hebben gebragt, terwijl daarenboven hun voorbeeld door een geheel korps van 6000 man was gevolgd. De bijzondere be rigten alhier tot den 12 dezer uit Lissabon ontvangen, vermelden in- tusschen deze omstandigheid nietmaar verzekeren daarentegen dat de generaal Saldanhazoodra het beleg van Porto was opgebroken, werd gelast om zich met een gedeelte der bezetting, uit 4000 man bestaande, naar de hoofdstad te begevenwaarschijnlijk met daartoe bestemde vaar tuigen, wijl er nog steeds op drie uren afstands van Villanova, te Grijo en Carvalhaeen korps Miguelïisten gelegerd was, om de bezetting van Porto in ontzag te houden. AMSTERDAM den 27 augustus. De aangekondigde plegtige zitting van het Koninklijk Nederlandsche Instituut ter viering van deszelfs 25 jarig bestaan heeft heden alhier plaats gehad. De fraatje nieuw gebouw de Luthersche koepelkerk was daartoe doelmatig ingerigt. Zijne Exc. de minister van binnenlandsche zaken vertegenwoordigde daarbij 's lands hoo- ge regeringde gouverneur der provincie het gewestelijk bestuurter wijl de burgemeester der hoofdstad en onderscheidene andere militaire en civile autoriteiten, comraissien uit verschillende genootschappen, een talrijk publieken daaronder eene aanzienlijke vrouwenschaar, aan de plegtigheid eenen bijzonderen luister hebben bijgezet. Van de leden des instituuts waren ongeveer 60 tegenwoordig; men merkte onder dezelve op, Zr. Ms. ambassadeur te Londen den heer Falckals lid van de der de klasse; den minister van justitie van Maanenen den kanselier van de orde van den Nederlandschen Leeuw, den oud-minister Roêllals le den van de tweede klasse. De algemeene voorzitter, de hoogleeraar mr. J. van Hallna het oogmerk dezer zitting aangewezen te hebben heeft vervolgens in eene uitvoerige rede het doel ontvouwd, waarmede het Koninklijk Nederlandsche instituut is opgerigt, bevordering van we tenschappen letteren en kunstenvoor het nationaal belang zoo door eigen onderzoek en nasporingen, als door het werk van anderen te ver zamelen en te toetsenen heeft daarnadoor een overzigc van de werk zaamheden des instituuts in het afgeloopen vierde gedeelte eener eeuw doen zien, in hoeverre het instituut aan het doel van deszelfs instelling beeft beantwoord. Ten slotte werd verslag gedaan van den staat der loo- pende prijsuitschrijvingen bij de vier klassen des instituuts en werd aan den heer Groebe eene medaille uitgereikt, ter bekrooning eener verhan deling over graaf Floris F. De redenaar werd afgewisseld en vervangen door een wel bezet orkest, 'twelk eene cantate heeft uitgevoerd, waar van de woorden door den dichter Loots en de muzijk door de heeren IVilms, Fodor en Bertelmannalle leden van liet instituut, vervaardigd zijn. De zeilpartij op den Amstelbij gelegenheid van den hengelijken verjaardag van Z. M. onzen geliefden en geëerbiedigden Koning, op den 24 en 25 dezer gehouden heeft volkomen aan haar doel beantwoord. Meer dan zestig plezier-vaartuigen uit de drie havens, alle versierd met vlaggen en lange wimpels, bevonden zich op den Amstelstroouiwaar. van sommige met kleine stukjes geschut voorzien warendewelke on ophoudelijk vreugdeschoten dedenterwijl de muziek op een dier vaar tuigen de meest toepasselijke en geliefde vaderlandsche volksliederen speelde. De heer staatsraad burgemeester dezer staddie, op uiinoo- diging van commissarissen der Amstelhavenzich op een dier vaartuigen begeven had, nam dan ook deel aan de zeilpartij. De geestdrift was algemeen en de goede geest die er heerschte ging alle denkbeeld te bo ven ten elf uren verliet onze achtingswaardige burgemeester de haven onder de aigemeene dankbetuiging der leden, voor de eer die zij door zijn eds. bijzijn hadden genoten. Duizenden van aanschouwers vervul den de beide zijden der rivierom ook deel te nemen aan de gulle vro. tijkheid. Weer en wind waren voor dit feest allergunstigst, en in weer wil der menigvuldige vaartuigen en den overgrooten toevloed der aan schouwers bij het afsteken van het vuurwerk, dat buitengewoon prach tig was, en een tempel voorstelde, waarin het beeld van Z. M. ten voe ten iiit zich vertoonde, beeft er hoe ook genaamd geen ongeluk plaats gehad. HELDER den 26 augustus. Heden namiddag is het linieschip de Zeeuw, kapitein Rijk, alhier ter reede gekomen. Bij het binnenzei len liet zich het geschut van dien bodem en liet muziek hooren, het welk door salvo's van de korvet Nehalennia beantwoord werd. 's Konings jaardag is alhier onder anderen gevierd door het honden eener groote parade van de hier aanwezige zee- en landmagt; bij welke gelegenheid aan de officieren en manschappen van eerstgemeldewelke tot de verdediging van bet kasteel van Antwerpen en de oevers der Schelde hebben medegewerkt, de gedenkpenningen zijn uitgereikt, ter gedachtenis van hun aldaar gehouden roemrijk gedrag aan hen toegekend. ARNHEM den 27 augustus. De door Z. M. vastgestelde feestpleg- tige uitreiking der medailles aan de roemrijke verdedigers der Antwerpsche citadel had gisteren, den 26, op de Gorselscbe heidebij Zutphen plaats, yén alle oorden onzes Vaderlandszelfs van Groningen en Vries land, stroomden dtiizénde en dnizende aanschouwers zaamom getuigen te zijn van eene gebeurtenis, die de veder onzer geschiedschrijvers naauw- keuriger en treffender zal boekstaven, dan wij in staat zijn haar, voor onze veelvuldige lezers, met den besten wil, te kunnen schetsen. Reeds ten 6 uren des morgens, was het met vlaggen alom versierde Zutphen bijna ledig aan inwoners van alle standen en rangenhoe vol ook door de van tijd tot tijd zich derwaarts spoedende menigte uit omliggende steden eh dorpen. De manschappen der 7de, 9de en 10de afdeeling, nevens de kanonniers en mineurs, stonden, ten 8 uren, in eene schier onafzienbare rij geschaard op de vlakte van Gorsel, waar de grijze Cltassé reeds vóór 10 uren de erkentenisblijken voor nooit geëvenaarden moed en dapperheid had doen overhandigen aan eene schaar van helden, waar dig den eerrang van Nederlandsche krijgslieden. Aan een blaauw gewa. terd lint prijkte nu het eereteeken op de borst van dnizende braven, be staande in eene bronzen medaille, op welks ééne zijde de AntwerpsChe vijfhoek, niet het inschrift: Citadel van Antwerpenen op welks keer zijde een lauwerkrans prijkt, waarin eene gekroonde W. met het onder schrift: December 183a; terwijl de juich- en jubeltoonen van nog on eindig grooter aantal toeschouwers de lucht van dank- en lofkreten de den weergalmen. Ten elf uren verscheen het hof in eene reeks van, rijtuigen langs den weg van Deventer, juist toen de onbewolkte zon hare stralen op GorsëR heide meer verhelderd neder schoot. Die aankomst verhoogde niet min

Middelburgsche Courant | 1833 | | pagina 1