C O N°. 104. MIBDELBUBGSCtiE Dond«rda2f iigustus.1833 £lbucctc «tic. NIEUWSTIJDINGEN. SüJmtschlrtttb. (Öroot-Ösrittanje. flcbctrlanfeeti. - V- De COMMISSIE tot Verevening en Amortisatie der gevestigde Schul den van de Stad Middelburg, maakt bij deze bekend, dat bij de twaalfde trekking van honderd stuks Kansbiljetten der Stedelijke rentelooze Schuld, welke op den 23 November 1832 heeft plaats gehad, zijn uit geloot de navolgende Nummers, te weten: No. 49, 62 103, 115, 120, 143, 150, 192, 281 318 343, 350, 428,434, 477, 530, 5<Ji, 578, 584, 588, 626, 651, 661, 771, 801, 849, 855, 942,, 980, 989, 998, IQ2I, 1039, -Ï047, 1069, 1084, 1109, 1150, 1174, 1218, 1233, 1328, 1335» 1348, 1423, 1432, 1434, 1437, 1455, 1514, 1550, 1589. 1611. 1619, 3698, 1812, 184<51881, 1882, 1948, 1991, 2004, 2020, 2031, 2085, 2099, 2108, 2iai, 2147, 2174, 2225, 2227, 2309, 2320, 2415, 2473, 2520, 2531, 2557, 2ÖII, 2620, 2627, 2643, 2906, 2928, 2948, 3001, 3036, 3057. 3087, 3123» 3158. 3185, 3'95 3234» 33o3. 3320, 3386, 3423. 34g4' Wordende de houders van voorzeide Kansbiljetten mitsdien uitgenoo- élgd, om dezelve tot Conversie in rentegevende Obligatien van gelijk bedrag zoo spoedig mogelijk ten Kantore van den Heer Makelaar Abraham van den Broefke Jz.te Middelburgover te brengen die tot de overneming derzelve is geautoriseerd en bij wienvoor ieder Kansbiljettot goedmaking van de kosten van het proportioneel Z«gel en van de Drukloonetieen-en-zeventig cents moeten worden betaald. Middelburg, den 26 Augustus 1833. Op last der voorschreven Commissie, VAN PANHUYS, Secretaris. Uit hoofde der te doene Reparatie aan de Klinkheu/e gelegen op den Vlissingschen Rijweg aan de zijde der Stad Middelburg, zal dezelve voor Rij- en Voertuigen, van Donderdag den 29 Augustus 1833, des avondsten 9 uren, tot Zaturdag den 31 daaraanvolgende, des morgenS ten zes uren, niet kunnen worden bereden. De Schroeweg is, door het Uitdiepen van Waterleiding, nagenoeg 011 rijdbaar. Een ieder zij gewaarschuwd ten einde zich voor ongelukken te kun nen hoeden, dat, te rekenen van den 97 Augustus 1833, gedurende «enige dagenop het Strand bij den Vijg-Etergemeente Koudekerke proeven zuilen worden genomen met het schieten van holle Projectiles sic Kanon en Kanonnades. FRANKFORT den 23 augustus. Den .14 heeft de lang verwachte za. aienkomst van den keizer van Oostenrijk en den koning van Pruissen plaats gehad en niet te Lowositzzoo als men had geloofdmaar in Theresienstad, in het huis van den bevelhebber der vesting, waar de kei- jter en keizerin hoogstderzelver intrek genomen hebben. Daar was men meerder afgezonderd en minder aan het gedrang der nieuwsgierigen bloot gesteld. Liedendie in de nabijheid stondenkonden zien dat beide monarchen welke zich aan een vensterraam geplaatst haddeneen uur •iang in een druk en dikwerf ernstig gesprek waren dat langzamerhand ppgeruimdgr wert) etl dat zij met een vrolijk gelaat elkander tot af scheid d,e hand drukten. Men meende, dat de keizer den volgenden dag «aar Praag zou vertrekken derwaarts begeeft zich ook de koning van Saxen en de prins mederegent, benevens prins Johan. De prins von Mettornicb zou den 1.7 Töplitz verlaten om naar zijn familiegoed te gaan. Men verhaalt dat het gesprek tusschen HH. MM. den keizer van Oos tenrijk en den koning van Pruissen gehouden is in tegenwoordigheid van den prins von Metiernich den heer Ancillon en andere Oostenrijksche en |*ruissische staatslieden doch dat geen der vreemde vorsten of diploma ten welke te Töplitz zijn daarbij aanwezig is geweest. Het gesprek heeft twee uren geduurd. -*• Men zal zich herinneren, dat in het Engelsche parlement, door den heer Ferguso.n in julij 11., een voorstel werd gedaanom den koning van pngelapd hij een adres te verzoeken van den tegenwoordigen toe stand van Polen niet te erkennen, als strijdig met de bepalingen van het traktaat van Weenen, en dat lord Pahperstondie zich tegen dat voor stel verklaarde, op grond, dat daardoor de vredelievende betrekkingen der Europesche mogendheden verstoord konden worden de beschuldi gingen niét wederlegd haddie door genoemden redenaar tegen het ge drag van Rusland waren aangevoerd. Thans vindt men in het dagblad van Petersburg een officieel artikelwaarbij breedvoerig betoogd wordt dat de Poplsche constitutie van het jaar 1815 door geene mogendheid ge waarborgd is gewordenen dus geene het regt heeft om op bare handha ving ann te dringen; dat die constitutie, yvelke door keizer A.lexander uit vrije beweging aan het koningrijk Polen geschonken isdoor de re- gering der opstandelingen zelve is vernietigd gewordendaar deze den band, door het traktaat van Weenen tusschen Polen en Rusland aange knoopt als verbroken verklaard heeftdatna het onderdrukken der rebellen keizer Nico/aas alleen het regt had te beoordeelenof het char ter van 1815 hersteld of wel vervangen moest worden door eene orde van zaken die meer aan de ware belangen van Zr. Ms. staten voldeed dat door het organiek statuut, hetwelk vervolgens in het koningrijk inge voerd is, geene der bepalingen van het traktaat van Weepen is te kort gedaan daar krachtens deze nieuwe instellingen het koningrijk Polen on herroepelijk met het Russische rijk verbonden blijft, daar h.et een afge zonderd bestuur heeft, daar de keizer altijd den titel van czaar ofkoning Xan Pplep voert, en de Polen eene volksvertegenwoordiging en natio- Jl.aje instellingen hebben, die volkomen geschikt zijn voorliet politiek be staan, dat Z« M, na eene zoo smartelijke ondervinding noodig geoordeeld heeft hun te gevep. Eindelijk, dat de .verpligtingen bij het Wee.ner trak taatbetrekkelijk de binnenlandscbe inrigting van Polen, door Z. M.; op zich genomen, in niets verschillen van die, welke,datzelfde.traktaat san de regeringen van Oostenrijk en Pruissen ten opzigte harer Poolsclie onderdanen heeft opgelegd, en dat derhalve de keizer, even zoo min als deze twee mogendhedende tusschenkomst van eene vreemde mn"c in de binjienlandsqhe zaken van Polen behoeft te dulden, LONDEN den 25 augustus. Het parlement zal waarschijnlijk tegen het einde van de volgende week door den koning in persoon geprorogeerd worden. Men zegt, dat de ministers gisteren tijding gekregen hebben, dat de keizers van Rusland en Oostenrijk en de koning van Pruissen, binnen kort, te Gorlitz eene bijeenkomst zullen houden. PARIJS den 23 augustus. Het Journal des Dibats, dat nu en dan als de tolk van het Fransche ministerie kan worden aangemerktbehelst het volgende brommende artikel: „Het oogenblik is gekomen, waarop En geland aan de ondergeschikte rol, waartoe het door zijne naauwgezette onzijdigheid veroordeeld werd vaarwel kan zeggen. Lord PVilliam Rus- sePs aankomst te Lissabon en de overhandiging zijner geloofsbrieven be- teekent hetzelfde als de aankomst eener Engelsche vloot in den Taag, als het ontschepen van een Engelsch leger in Portugal, om het tegen el- ken aanval te beveiligen. Dat vordert de casus foederisbij de tusschen Engeland en Portugal bestaande verdragen voorzien, en men herinnert zich nog, hoe Canning die verdragen begreep en ten uitvoer legde. Frankrijk keurt de stappen van Engeland goed, en geeft daaraan dus eene alles afdoende kracht. Dat rijk deinst voor geene der gevolgen terug van besluit; het stelt zich daarvoor, evenzeer gis Engeland, verantwoorde lijk. Het Portugesche vraagstuk is thans voor Engelandwat het Bel gische voor Frankrijk geweest is; men kent de oplossing van het laatste vraagstuk en raadt die van het eerste. Europa wij zijn er zeker van zal begrijpen dat er nog één offer voor het behoud van den algemeenen vrede moet worden gebragtdat offer is van weinig belang, het is de persoon van dom Miguel. Europa, dat hem, zelfs toen hij ten troon zat, niet erkend had, zal zich niet in bewegiug stellen, om hem na zijnen val op te heffen." Men verzekert dat de zaakgelastigde der Nederlanden, de heer Fa- hriciusgisteren aan den minister van buitenlandsclie zaken de kopij heeft overhandigd van een door Z. M. den koning der Nederlanden aan de ka binetten van BerljjnWeenen en Petersburg geschrevene nota. De inhoud derzelve is niet bekeuddoch men wil dat dezelve in ernstige bewoordingen gesteld is. MIDDELBURG den 28 augustus. De geachte hoogleeraar in de god geleerdheid aan de hoogeschool te Leidei)Lucas Suringaris den 34 dezerin den ouderdom van 62 jarente Amsterdam overleden. Alvo rens aan de Leydsche hoogeschool geplaatst te zijn, had hij een aantaj jaren liet hoogleeraarsamln te Lingen bekleed. Het voorstel van den heer Gendebienom den Belgischen minister van justitie Leb eauwegens de uitlevering van eenen Franschen banke- roetierin staat van beschuldiging te stellenen dus voor het hof van cassatie te regt te doen staanis door de Belgische kamer van vertegen woordigers den 23 augustus met 53 tegen 18 stemmen verworpen. Volgens den Belgischen Courrier zijn er den 24 weder nieuwe in- structien aan de Belgische gevolmagtigden te Londen gezonden die wel eens, ofschoon hij zulks niet hoopt, eenige wijziging konden te weeg brengen in de eerst gegevene instructien aangaande de twee nog te re gelen puntende verdeeling der schuld en de vaart op de Schelde. In den avond van den 23 zijn weder in onderscheidene wijken te Parijs eenige personen in hechtenis genomenten gevolge van het ont dekken van onderscheidene geheime republikeinsche genootschappen, Berigten uit Lissabon van den 12 luiden niet zeer gunstig voorde zaak van dom Pedrodaar aistoen in die hoofdstad eene groote verwar ring bestond, ten gevolge van de iiigekomene berigtendat dezelvebij gebrek aan de zoo noodige verdediging, eenen geduchten aanval der Mi- guellisten stond te wachten. De jongste tijdingen uit Zwitserland blijven steeds verontrustend. Ofschoon wijgelijk wij in ons laatstvorig No. te kennen gaven liet voor wenschefijk hielden 0111na al het geschrijf wegens hec Voorge vallene te Goes op den 10 dezer, voortaan ten dezen opzigte het stil zwijgen te bewaren, zoo achten wij ons echter verpligtom aan "Tiet uitdrukkelijk verzoek van onzen correspondent te Goes te voldoen, ih het plaatsen van den navolgenden brief. De schrijver van den brief, gedateerd Goes den 20 augustus i833, op zijn verzoek en onder zijne verantwoordelijkheid geplaatst in de Middslburgsche Cou rant van donderdag den 22 derzelve maand no. 101 betuigt daarvoor aan de hee- ren redacteurs zijnen dank, doch tevens zijn leedwezen, dat het ten gevolge heeft gehad, de aanmerking deswegens tegen heeren redacteurs der M. C. gecigtte vin den in de Nieuwe Amsterdamsche Courant en Algemeen Handelsblad van zaturdag den 24 augustus, no. 567. 11 Het komt den schrijver van bovengemelden brief voor, dat wederzijdsche heeren redacteurs daarover het harnas tegen elkandcren niet moeten aantrekken, daar zij slechts hunne welwillendheid hebben betoond, om aan het verlangen der inzenders te voldoen. s5°° het een of ander, 'tzij het berigl in het H.B. no. 562 of M. C. «0. 101 onwaarheden bevat, dan strekt bet alleen tot oneer van don inzender, niet van den redacteur, immers zoo heeft de schrijver des briefs daarover gedacht, toen hij daarin heelt gezegd, dat het berïgtvoorkomende in een der laatste Nos. dfr Nieuwe A. C. en A'. ji, B. als onwaarheden bevattendewordt afgekeurd. j> Uit dit oogpunt beschouwd zqo is het de taak niet van de redactie der lllid- delburgsche Courant om die onwaarheden aan te toonejimaar het is die van den schrijver des briefs. Het bescheiden antwoord dóór evengemelde heeren,daarop gegeven, voorkomende in hunne Courant van den 27 augustus no. ioj doet blijken dat zij den vrede beminnenen alle twist met hunne geeërde confraters 'willen vermij den en geeft tevens aanleiding om den briefschrijver de pen ook maar te doen ne- derleggcn; maar deze, hoezeer daartoe ook geneigdvermeent zich nu niet te kun nen óf te mogen onttrekken, om de bij hem bedoelde onwaarheden, voorkomende in het geplaatste bcrigt uit Zuidhevelandgedagteekend 44 augustus en gèplaafft in de Nieuwe Amsterd. Courant en A. H. B. no. 562, op te geven, en verzoekt nogmaals de heeren Gebroeders Abrahams de goedheid te willen hébben ook deze te plaatsen met verzekering dat, wat'daarop ook worde geantwoord, hij hun-ed. ni;t verder meer zal lastig vallen om iets desaangaandc in hunne Couranten op te nemen, maar des noods op eene andere wijze te zuilen repliceren. n De schrijver des briefs zegt dan dat de hcdqelde onwaarheden bestaan in de volgende Vooreerst is het eene- onwaarheid100 als de berigtgever meldtDe stede-

Middelburgsche Courant | 1833 | | pagina 1