ZEETIJD! \GEN. ADVERTENTIEN. De ondergeceekende verwittigt bij deze zijnen S tadgenootendat met den eersten October aanstaande een nieuwe Cursis op de ZANG SCHOOL onder zijne directie zal worden geopend, en noodigt diegenen welke genegen mogten zijn hunne Kinderen op dezelve te plaatsen, uit, om, vóór den eersten September, de namen en ouderdom dier Kinderen aan hem te willen opgevenbereid zijnde om, nopens de kosten van het Onderwijs en den tijd der Lessen alle noodige inlichtingen te geven. De Notaris D. J. van der Horst Serlé zalop Donderdag den 2*9 Augustus 1833 des avonds ten acht uren in de Bovenzaal van de So. cieteit de Vriendschap, in den Langendelft binnen de Stad Middelburg, in tegenwoordigheid van den Heer Vredercgteropenbaar, bij opbod en afslag, verkoopen In- bet 4de en 5de district, zoowel als in de garnizoens plaatsen en forten van Walcheren en Zuidbevelandis de gezondheids toestand der troepen gewenscht. Den 19 zijn weder twee Belgische deserteurs uit het 4de district te Vlissingen aangekomen. Men meent als zeker te mogen-aannemen, dat de ziekte, welke sedert eenigen tijd te Graauw (een dorp (J uur van Hulst gelegen) heersc'nt, geenszins de Cholera is, maar uit galkoortsen bestaat, over welker noodlottigen aard men zich niet zoo zeer kan verwonderenwan neer men in aanmerking neemt de groote menigte armoedige bewoners van ellendige huisjes aldaar, ontbloot van schier alles wat tot levensbe hoefte wordt vereischt terwijl de slechte voedingsmiddelen, meest uit visch, raauwe onrijpe vruchten enz. bestaan; waarbij nog komt dat het •benoodigde water uit putten en slooten moet worden gehaald als zijnde op het geheele dorp slechts één regenbak, en geene pompen of wellen, waaruit men versch water kan bekomen. De Staats-Courant behelst een koninklijk besluit, waarbij de sta tuten eener te Rotterdam opgerigce Hollandsche V;rzekerittgs - Maatschap p ij goedgekeurd en bekrachtigd worden. Het doel dier maatschappij is te as sureren voor gevaar ter zee en te landop binnenwateren en rivieren-, mitsgaders voor gevaren van brand aan gebouwen, koopmanschappen en goederen. Het kapitaal der maatschappij bescaat uit eene som van een niiliioen guldens, verdeeld in aandedenieder van vijf duizend guldens. Tot diree'ov,ral z'Jn beriöemo Ue Waarin Adr, Kooy en Herm.Adr. Schade voorts tot commissarissen de heeren J. H. van Dam J. A. MHders IV» Moens en IV. Smith. In de zitting van de Belgische kamer van afgevaardigdenvan den ij dezer, heeft de heer Cendebien werkelijk zijn aangekondigd voorstel, toe het in staat van beschuldiging stellen van den minister van justitie, Lebeauter tafel gebragtwaarbij deze wordt beschuldigd: i°. van eenen aanslag tegen de vrijheid van den heer LavergeFransch handelaar, wien hij willekeurig heeft doen in hechtenis nemen en aan de Fransche overheden heeft uitgeleverd; 20. van eenen aanslag tegen de grondwet; en weshalve hij wordt verzonden aan het hof van cassatie, om ge. vonnisd te worden. Men meende echter de verwerping van het voorstel te kunnen vooruitzien. In de Antwerpsche bladen leest men, dat de arbeid tot digtingvati den Schelde-dijk nabij Burgbc nu onder het toezigt van den heer IVH- lews en voor rekening van het bestuurmet kracht zal worden voortge zet. Het schijnt dat de aannemers, die mer het werk belast warengeen kans gezien hebber, den dijk te digten en zeker is het, dat zij reeds groote schaden daarbij geleden hebben. Te Gent hebben ter gelegenheid van het voorbijgaan eener pro cessie voor de sociëteit de la Concordealwaar, volgens den Catholique sommige personen op dat oogenblik zich het hoofd dekten eenige on geregeldheden plaats gehad. De Messager beschuldigt intnsschen den Ca tholiquevan het gebeurde op eene gansch verkeerde wijze te hebben voorgedragen. Van Parijs den 17 meldt men, dat men aldaar meer en meer be gon in te zien, dat de onverwachte bezetting van Lissabon door de troe pen van dom Pedroop verre na aan den strijd in Portugal geen einde heeft gemaaktmaar dat integendeel het overwigt der nationale krachten zich nog steeds aan de zijde.van dom Miguel bevindt; terwijl de jong ste Engelsche berigten grond geven om te denken dat Engeland besluiten zou 0111 de zaak van dom Pedro krachtdadig te ondersteunen en donaAfa- ria als koningin van Portugal te erkennen. Voor hem die met geen onverschillig oog de gebeurtenissen van den dag, in de laatste jaren voorgevallen, aanschouwt, en met aandacht de aanleidende oorzaken dier veelvuldige woelingen in bijna alle de oorden der wereld, en inzonderheid in Europa heeft gadegeslagen, zal het niet ontgaan zjjndat onder dezelve wel vermogen genoemd te wordenom van alle de overige te zwijgen, algemeene minachting voor godsdienst, verwaarLoozing der opvoeding en vooral ook de aanval der Jezuiten op het opkomende geslacht. Opmerking althans verdient het, dat, nadat men zich roet de vernietiging dier orde onder het bestuur van den te heerschzuchcigen Napoleon gevleid had, de invloed dier orde in de laat ste 15 jaren, immers sedert het bestuur van Frankrijks koningen tot in 1830, dermate .is toegenomen, dat men dezelve wederom over den ge- heeien aardbodem verspreid zag. Eene opgave, welke men aan de plun dering van een der hoofdzetels dezer rustverstoorders, Mor.trouge na melijk, te danken heeft, strekke hiervan ten bewijze. Volgens deze gevondene opgave bestaan er aan kloosters, scholen et? verblijven der Jezuitenin Italië .139 in Frankrijk 155 in Duitschland 438 in Spanje 259 en in Portugal 16. En is het aantal Jezuiten, in Italië 3622in Frankrijk 3538; in Duitschland 8749; in Spanje 5014; in Portugal 1854. Waaronder aan priesters in Italië 1641 ,- in Frankrijk 1761 in Duitschland 4154; in Spanje 1547 en in Portugal 927. Op dezen staat is Engeland en Vlaamsch- en Fransch.Belgie onder Duitschland begrepen de zendingen in Amerika, Azie en Griekenland behooren tot Frankrijk terwijl zich onder Spanje 6 gewesten in Amerika en de Philippines in Azie, en onder Portugal 4 gewesten in Azie en d in Amerika bevinden. Het vergaar van iedere vereetiiging is dus als volgt: 1007 kloosters, scholen en verblijven; 22777 Jezuiten, waarvan 10030 Priesters. Het beheer dezer 22777 Jezuiten wordt verdeeld in vijf hulp-vereenigih- genwelke wederom onderdeeld zijn in 39 gewesten, 24 kloosters, 669 crdlegien, 61 verblijven voor den proeftijd, 176 kweekscholen, 335 zetels en 223, zendingen. Eindelijk behelst deze staat eene kolom, onder xlcn titel van Splitsing van gewest Vlqamsch Belgiewaarin wordt aangewezen in welke hui- den of piaai^v. J,>ynine<>Ko <=«ncg.ief)kloosters, scholen en zendingen bestaan. Onder deze komen ook onze Noordelijke gewesten voor, bij wel ke echter geene collegien kloosters en scholen maar wel zendingen won. den aangewezen, te weten in Vriesland, Groningen, Gelderland, HoL land, Overijssel, Utrecht en ook Zeeland. Noord-Braband en Drenthe worden niet genoemd. ver; Ilogenkapt. W.Jansen, van Noorwegen met hout; de Harmonie kapt. A. Middens, van Middelvord, met haver; Two Friendskapt. J. Richardson en de Vijf Gebroeders, kapt. J. J. Poodts beide van de Ha. vannah met suiker. Van Antwerpen zijn de Schelde afgekomen en sedert eergisteren van de reede alhier naar zee gezeild Carl Gustaaf Rosenorkapt. H. P. Dre- witz Ambtman Treschou kapt. P. Schibes, beide naar Newcasile, en IVaaren kapt. P. Holst, naar Gothenburg, alle drie met bailasc; Adolf August kapt. C. Tick, naar Cuxhaven met steen; Neptunes, kapt. H. N. Voss, op avontuur, met ballast; Theresekapt. A. T. Renzmannaar Stettin met suiker; llendrika Angelinakapt. II. Busse, naar Peters burg; /sis, kapt. J. K. Davies naar het eiland Mayo, en Peder Billa Brahekapt. N. flansen, naar Newcastlealle drie met ballast; die l/ojfnungkapt. J. D. Ihldernaar Embden, met stukgoederen. Getrouwd Middelburg den 20 Augustus 1833. A. F. H E N R IJ en D. M. van DEINSE. J-Jeden verloste zeer voorspoedig van eene welgeschapene DOCHTER, Cornelia Magdalena van der Maatgeliefde Echtgenoote van de„^'™.833. C. N. CLAASSEN. VLISSINGEN den 20 augustus. Eergisteren is alhier ter réede ge» komen St. Anthonie, kapt. H. C. Jongebloed, van Memel naar Brussel gedestilleerd niet houtwaren. Ook zijn sedert den 17 dezer, voor Antwerpen bestemd, op onze reede aangekomen Antutta Dorothea kapt. A. Muttison van Bergen in Noorwegen, mee stók visch Telimern kapt. H, II. Maas, van Son- iterburg met haver; Louisa Sophia kapt. L. Bindeman, en de Ceres kapt, P. Bahlruhs heide van Riga, met houtwaren; IVtlheltnina kapt, A. C. Tischer van Memel, en the ll'illiamkapt. T. Robinsonvan Londen, beide met lijnzaad; Caroline, kapt. N. 11. Korff, van Haders,. 1 leben en Johannakapt. J. G. F. Truddènvan Kiel, beide met ha- W. R. C E U L E N. Ge Houders van BOEKEN uit de Lees-Bibliotheek van C. E. SCHUT TERS worden bij deze, voor de laatste maal, aangemaand, om dezelve vóór den eersten September eerstkomende terng te bezorgen in den Boek winkel van de Gebroeders Abrahamste Middelburg, alzoouit hoofde van den aanstaanden verkoop van genoemde Bibliotheek na dien tijd geene Boeken meer kunnen terug genomen maar aan de houders zullen in rekening gebragt worden. Op Vrijdag 23 Augustus 1833 zullen, te VEREpubliek te koop gepresenteerd worden drie zware ANKERSvoortkomende van het ver ongelukte Schip Henrj. Een HUIS, ERVE en TUIN, genaamd de Vergulde Ramstaande en gelegen in den Langendelft, binnen de Stad Middelburg voor noemd Wijk I. No. 24. In de Grondlasten over 1833 aangeslagen op 42 68, Voorschreven Huis zal daags vóór en op den dag der Verkooping kun- pei) bezigtigd worden, van des voormiddags ten 10 tot des namiddags ten 2 uren, doch alleen op vertoon van een Permissie-Biljet, te beko men ten Kantore van den bovengemelden Notaris. VERKOOPING binnen VLISSINGEN, in de Sociëteit la Belle Alliance, aan de IJzeren Brug, op Vrijdag den 6 September 1833 des namiddags 0111 3 uren precies, in tegenwoordigheid van den Heer Vrede- regter van het Kantonen ten overstaan van den Notaris A. van der Swalme, van een kapitaal HUIS en ERVE, met annex KOETSHUIS, STALLING cu TUIN staande op de Oostzijde van de Nieuwe Haven en op den hoek van de PalingstraatWijk K. No. 69 bewoond door den Eigenaar den Heer A. J. C. IValtman. De genen die verlangen mogten gemeld Huis te zien gelieven daar toe op Woensdag en Donderdag den 4 en 5 September aanstaande, tus^ schen des voormiddags 10 en des namiddags 3 uren, bij den gemelden Eigenaar aanvraag te doen. Zullende de Memorie van Lasten, acht dagen bevorens, ter lezing liggen ten Kantore van den gemelden Notaris. Ge Malienier Diermanseop de groote Markt, maakt de Heeren Lief hebbers bekend, dat hij tegen den Jaardag van Zijne Majesteit in gereed heid heeft, eene schoone partij VUURWERKEN, voor welker goede uitwerking hij ten volle instaat, bestaande in Vuurpijlen, Zwermpot ten, Lichtballen, Ronieinsche Kaarsen, enz., enz.; ook een groot Fonteinstuk, met Ballen, Spel en Zwermers; benevens Voetzoekers in alle soorten. G*tra puike VOETZOEKERS te koop bij G. van Velthoven op de Wal. J-Jeden in lossing Schipper P. Otte mee puike zuivere Galjette MEET- en dito SCHAAL-KOLENtot een civilen prijs; adres aan Boord. Gen Jongeling op het KOEKBAKKEN benoodigdbij N. F. Dikken- berg, in de Vlissingsche straat. Gene Burger DIENSTMEID, niet beneden de dertig jaren, tegen November benoodigd adres bij de Wed. .7. .7. van de Sande Gene Burger DIENSTMEID terstond of met November benoodigd; adres bij den Boekbinder Z. de Buisonjéte VLISSINGEN. Gen KINDERMEISJE, niet boven de 14 jaren, benoodigd; adres bij de Uitgevers dezer Courant. Ge Boekhandelaar N. J. MESTDAGH te Vlissingenheeft uitge geven en alom verkrijgbaar gesteld GODS LANGMOEDIGHEID OMTRENT ZONDAREN, naar aan leiding vau Lukas 13 vs. 69 k 30 cents. GELJON, Kastelein in het Nederlandsch Koffijhut's in de Zuster straat maakt het geëerde Publiek bekend dat hij op Zaturdag den 24 Augustus 1833, bij gelegenheid van den Jaardag van Z. M. onzen ge- eerbiedigden Koning, BAL zal geven, aanvang nemende des avondsten tien uren. De Tuin zal verlicht zijn, en men zal zich van alle Verver- schingen kunnen laten bedienen. Intree 25 cents de Persoon. G- M. BELLO Dansmeester en Herbergiermaakt het geëerde Pn- bliek bekend, dat hij, ten zijnen Huize, ter gelegenheid Zr. Ms. Jaar dag, den 24 Augustus 1833, de MAST zal laten Beklimmen, naar on derscheidene Prijzenaanvang nemende des middags twee uren, en des avonds ten 8 uren BAL zal geven. - TEB. O&UKKE&U VAN DE C E B R O E D E I A B B AH AH t* mi

Middelburgsche Courant | 1833 | | pagina 2