c o u nm MIHDE L IS i;R G SCSIE Cf>M^ - \>- N°. ioi. Donderdag r 22 Augustus -> Ö2imfecsttl)i»g. ISeketibwafciugcti. ©penfrare !3ankcötcbi«0. NIEUWSTIJDINGEN. £3uiïschl.itJb. jlcbetilanbsn. r.^ -<rv Lx v' - •Si -■ p Donderdag den 29 Augustus 1833, des middags ten twaalf uren, zal, onder nadere goedkeuring, aan het Lokaal van het Gouvernement 'te Middelburgbij inschrijving en opbod worden aanbesteed: de uitvoe ring van eenige Timmer-Metsel- Loodgieters- en Leidekkers-Werken aan de Gebouwen behoorende tot het Provinciaal-Bestuur van Zeeland in de Abdij te Middelburgmet leverancie van de daartoe benoodigde Materialen en Gereedschappen. Het bestek en de conditiën, waarop deze aanbestéding zal plaats heb ben leggen ter lezing in de Bureaux van het Provinciaal Gouvernement bij den Inspecteur der Lands Gebouwen J. ff. Reygersdoor wien daags vóór de besteding des middags ten twaalf uren de noodige lokale aanwijzingen zullen geschieden. Middelbutg, den 14 Augustus 1833. De Staatsraad, Gouverneur van de Provincie Zeeland, VAN VRBDENBÜRCH, BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MIDDELBURG brengen bij deze ter kennisse van de Ingezetenen dezer Gemeente, dat, even als in vorige jarenop den Verjaardag van Zijne Majesteit onzen geliefden Koning, invallende op den 24 dezer, des voormiddags ten 10 uren, binnen deze Stad eene korte en doeltreffende Godsdienst-oefening zal worden gehouden, om aan het weldoend Opperwezen dankzegging voor de vermeerdering der jaren van Zijne Majesteit toe te brengen, en tevens verlenging van Hoogstdeszelfs leven eerbiedig af te smeeken. Vertrouwende Burgemeester en Wethoudersdat ieder Ingezeten, zoo uit belangstelling in de plegtigheid als uit eerbied voor de godsdienst, gaarne het zijne zal toebrengen, dat dezelve door niets gestoord, maar met eerbiedige stilte gevierd worde. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 19 Augustus 1833. Burgemeester en Wethouders voornoemd, B IJ L E V E L D. Ter ordonnantie van Hun Ed. Achtbaren VAN PANHUYS, BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MIDDELBURG gelet op 2 yan art. 33 van het Reglement van algemeene Policie, houdende Bij publieke Feesten zullen geene Vuurwerken mogen worden af- gestoken, dan op de uren en plaatsen door Heeren Burgemeesteren bepaald Brengen bij deze ter kennisse van de Ingezetenen dezer Stad dat op den 24 dezer, zijnde de Jaardag van Neerlands geëerbiedigden Koning, op geeae andere plaatsen Voetzoekers of andere Vuurwerken mogen worden afgestokendan op de opene Pleinen binnen deze Staden al leen tusschen 9 uren des avonds en middernacht. Rn dat de Beambten der Stedelijke Policie bepaaldelijk zijn belast op de nakoming dezer een wakend oog te houdenen tegen de overtreders proces-verbaal op te maken. Gedaan ten. Raadhuize der Stad Middelburg, den 19 Augustus 1833. Burgemeester en Wethouders voornoemd, B IJ L E V E L D. Ter ordonnantie van Hun Ed. Achtbaren, VAN PANHUYS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MIDDELBURG gullen, op HEDEN den twee-en-twintigsten Augustus 1833, des mid dags ten twaalf uren, in een der Vertrekken van het Raadhuis, in het openbaar aan den meestbiedenden verpachten ffet uitsluitend Regt tot het houden der BANK van LEENING binnen dezelve Stadvoor den tijd v?n. drie jaren, ingaande den 1 September 1833 en eindigende den laatsten Augustus 1836;-— van welke Verpachting de conditiën, bene vens het Reglement op het houden der Bank, dagelijks ([Zon- en Feest dagen uitgezonderd} op de Stedelijke Secretarie ter lezing zullen liggen. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 12 Augustus 1833. Burgemeester en Wethouders voornoemd, BIJLEVELD. Ter ordonnantie van Hun Ed. Achtbaren, VAN PANHUYS. Op Maandag den 2Ó Augustus 1833, des voormiddags ten 10 uren, Zullen de Dijksdireccien van den H'ilhelmina-Polder en Oostbeveland in bijzijn van den Heer Ingenieur van den Waterstaat op het Eiland Znid- beveland, in de Keet aan het Goessche Sas, trachten aan te besteden: De arbeidsioonen tot de vernieuwing en reparatiengedurende den Jare 1833, van eenige gedeelten der Rijsbermen aan hunne Polders ge legen. Het Bestek zal ter lezing liggen in de Herberg bij ff. de Grootaan ljet Goessche Sas, en inmiddels nadere informatie te bekomen zijn, bij den Heer Ingenieur en Dijks-directien voornoemd; terwijl drie dagen vóór <}e Aanbesteding de noodige aanwijzing in loco, door den Dijkbaas der beide Polders, zal gegeven worden. Uit hoofde der te doene Reparatie aan de Klinkheule gelegen op den Vlissingscben Rijweg aan de zijde der Stad Middelburg, zal dezelve voor Rij- en Voertuigen, van Donderdag den 29 Augustus 1833, des gvonds ten 9 uren, tot Zaturdag den 31 daaraanvolgende, des morgens ten zes uren, niet kunnen worden bereden. FRANKFORT den 16 augustus. In de zitting van de hooge bonds vergadering van den 8 dezer is de centrale commissiedie belast is met het onderzoek naar .de uitgestrektheid en den aard van het complot tegen het bondgenootschap en de publieke orde in Duitschland, en voorname lijk met hetgeen betrekking heeft op den aanslag, die den 3 april te Frankfort gedaan is, als geconstitueerd verklaard. De keizer van Oosteniijk is den 5 in Theresienstadt aangekomen, en zou den volgenden dag die vesting in oogenschouw nemen. Ook moet er eene revue van 16,000 man troepen plaats hebben. De keizer zal zich niet naar Töplitz begevenen hoezeer ook in die omstreken eenige gekroonde hoofden voor een korten tijd bij een mogten komen, zal er eigenlijk geen congres van monarchen gehouden worden. De berigten uit Bazel, van den 12 melden den intogt der bond. genootschappelijke troepen in die stad, op den ji Heden namiddag ten half 2 uren, zegt een berigt van djen dag, kwam het Aargausche bataillon Muller voor onze stad aanen beaetté terstond de poorten een tweede bataillon trok de stad binnen en bleef voorloopig onder de wapenen staan. Kort daarop kwamen, onder be dekking van ruiterij, de eedgenootschappelijke commissarissen en de overste Dufour alhier binnendie door een Bernsch en een Solothurnsclt bataillon infanterie en door eene batterij artillerie gevolgd werden. Da intogt had met groote orde en waardigheid plaats, en moest bij onza burgers, die de troepen zagen voorbij trekken, de gedachte verlevendi gen, dat het geene vijanden, maar waarlijk bondgenooten waren, dia binnen onze muren werden ontvangen Volgens berigten uit Lorracbin Badenwaren de Liestalers zeer ontevreden, dat de bezetting van Bazel zoo rustig was afgeloopen, en dat men hunne hoop op eene plundering der stad waartoe reeds alles voorbereid was en talrijke benden landvolk opgeroepen waren verijdeld had. De bevelhebber Blarervan de Liestalsche troepen, was met 60a man de bondstroepen te gemoet getrokkenen had van den overste Dufour- geëischtdat hij, al? de stads Bazelscben bij Pratteln verslagen hebbende, nu ook met zijn korps de stad hielp bezetten doch was door genoemden overste afgewezen geworden. De sterkte der in Bazel binnengerukte troepen wordt in dit berigt op 2800 man voetvolk, 60 ruiters en 180 man artillerie begroot. AMSTERDAM den 19 augustus. Een handelhuis hier ter stede heeft den volgenden partiknlieren brief uit 's Gravenhage ontvangen: Men is thans met den inhoud van de laatste missive van lord Pal- merston bekend geworden. Het blijkt dat dezelve verwijten aan onze regering wegens den tragen gang der diplomatie rigten haar voor ieder niet toe te geven geschilpunt met eene schorsing der conferentie gedu rende 100 dagen bedreigt. Intusschen was noch bij onze regering, noch bij de vreemde gezanten iets van een zoodanig besluit der conferentie bekend. Later echter moet het gebleken zijn dat lord Palmerston ei- genmagtig en buiten weten der conferentie dezen stap gedaan bad, met oogmerk om ons bestuur in oenen strik te lokken, dien hetzelve echter in het belang des lands heeft weten te vermijden. Al weder een nieuw bewijs van de kwade tronw van den Engelschen staatsman." In den avond van den 17 is, bij een zwaar om weder onder Zoeter- woudein Zuid-Holland, een koorn-molen met de bijstaande gmtterij en huizing, door den bliksem getroffen en geheel afgebrand. Ook eenig vee is hierbij omgekomen. MIDDELBURG den 21 augustus. Een partikuliere brief uit Goes van den 20 dezerbehelst het volgende Het voorgevallene binnen de stad Goes, op zaturdag den 10 augus tus laatstleden, wordt door geen fatsoenlijk ingezeten goedgekeurd maar gelaakt, en de tijdingen daarvan verspreid, even als of die stad zich in staat van muiterij of oproer heeft bevonden, betreurd; terwijl bet berigt daarvan voorkomende in een der laatste Nos. der Nieuwe Amsterd. Cour. en Algemeen Handelsbladals onwaarheden bevattende, wordt afgekeurd. De buitengewone maatregelen, tot herstelling of bewaring der rust en orde in het werk gesteld zijn ontwijfelbaar daarvan het gevolg en ieder weldenkend ingezeten berust daarin, ofschoon men dezelve, zoo niet geheel onnoodzakelijk, althans de voortduring daarvan onnoodzake lijk geworden beschouwtnaardien sedert zondag morgen den 11 augus tus alles reeds in rust was en wel in rust zoude zijn geblevenook zon der het zoo spoedig inroepen der militaire magt, doordien het blijkbaar was, dat de gepleegde feitelijkheden alléén waren het gevolg van een af zonderlijk ongenoegen tegen één enkel persoon, en geenszins de kenmer? ken hebben gedragen van kwade gezindheid tegen eenig ander burger, regering of gevestigde orde van zaken; zoodanige kwade geest bestaat er niet in Goes, het tegendeel is waar, want de Goesche burgerij, zoo wel de mindere als meerdere klasse, heeft in alle omstandigheden, en vooral sedert den opstand der Belgen, getoond, alles veil te hebben, goed en bloed te willen opofferen voor haren dierbaren Koning en Vaderland. Het is voor de eer der stad, zoo wel als van geheel Noord-Neder land, van belang, dat eenmaal openlijk blijke de ware oorzaak der plaats gehad hebbende beweging, en van het beschadigen van één enkel huis, door het inwerpen van omtrent een honderd-en-vijftigtal glazen. Eenige voorname burgers hadden zich sedert vereenigd om ter plaatse daar het behoorthun verlangen te kennen te geven dar zoodanig onderzoek zoude worden in 't werk gestelden ook om op eene beschei- dene wijze te verzoeken dat de ingezetenen niet langer met het onderhond en inkwartiering van de ingelegerde manschappen mogten worden be zwaard, ten welken einde zij een betamelijk verzoekschrift hadden onder teekend danalzoo men nu op goede gronden vermeent zich te mogen verzekerd honden dat wel spoedig aan hun verlangen zal worden vol daan, zoo is bij hun besloten om dat verzoekschrift voor als nog 'niet in te leverenmaar hun vertrouwen te stellen in de voorzigtige en bil lijke handelwijze van de daartoe bevoegde autoriteit." Er. Ms. korvet de Panter, kapitein-luitenant Edelingis, na 80 dagen reizenster reede van Vlissingen gearriveerd aanhoudende tegenwinden en storm zijn de oorzaken der lange afwezigheid van dat vaartuig, van hetwelk men geene berigten ontving, waardoor dan ook eenige bekommering omtrent hetzelve begon te bestaan. De stoombooten Curaqao en Suriname zijn reeds in den avond van den 19 te Vlissingen teruggekomen. He: gisteren te Vlissingen ontscheepte hataitlon der 10de afdeeting infanterie, onder kommando van den majoor Wagneris van Gorcum ge komen. Dit korps, ruim 600 man sterk, heeft een bijzonder goed mi litair voorkomen.

Middelburgsche Courant | 1833 | | pagina 1