N°. 98. JPirnMTnavwA MIDDELBURG SCHE C O U R A jfrattfctrtjfc. Donderdag 15 Augustus J833| Stanbesfcbingcn. NIEUWSTIJDINGEN. 2Duit0£(ttattb. ilcbcrlanbcu. Op Dingsdag den 20 Augustus 1833, des namiddags ten twee uren, zalonder nadere approbatie van het Ministerie van Binnenlandsche Zaken, door den Staatsraad, Gouverneur der Provincie Zeeland, of bij deszelfs absentie door een der leden van de Gedeputeerde Statenen in het bijzijn van den Hoofd-Ingenienr van den Waterstaat, aan het Lo kaal van het Gouvernement te Middelburgin het openbaar worden aan besteed De Rijs-, Zink- en Aardewerken ter voorziening en herstelling des Vals, in den Oever en Zeedijk van den Flaauwers - Po Ider van Schouwen, ontstaan den 2 Augustus 1833, over eene lengte van ongeveer 110 El len, benevens eenige werken ter aanvankelijke defentie van het Strand en den Onderzeeschen-Oever aldaar. Het bestek zal ter lezing liggen bij den Hoofd-Ingenieur van Digge len te Middelburg, en den Ingenieur A. Calandte Zierikzee; terwijl twee dagen vóór de Besteding, de noodige aanwijzing in loco zal wor den gedaanen inmiddels nadere onderrigting bij gemelden Hoofd-Inge nienr en Ingenieur te bekomen zijn. De Staatsraad, Gouverneur van de Provincie Zeeland, VANVREDENBURCH. Op Donderdag den 29 Augustus 1833, des middagsten twaalf uren, zal, onder nadere goedkeuring, aan het Lokaal van het Gouvernement te Middelburg, bij inschrijvingen opbod worden aanbesteed: de uitvoe ring van eenige Timmer- Metsel- Loodgieters- en Leidekkers-Werken aan de Gebouwen behoorende tot het Provinciaal-Bestuur van Zeeland in de Abdij te Middelburgmet leverancie van de daartoe benoodigde Materialen en Gereedschappen. Het bestek en de conditiën, waarop deze aanbesteding zal plaats heb ben leggen ter lezing in de Bureaux van het Provinciaal Gouvernement en bij den Inspecteur der Lands Gebouwen J. II. Reygersdoor wien daags vóór de besteding des middags ten twaalf uren de noodige lokale aanwijzingen zullen geschieden. Middelburg, den 14 Augustus 1833. De Staatsraad, Gouverneur van de Provincie Zeeland VAN VR.E DENBURC H. FRANKFORT den 9 augustus. De twist, die sedert een gertiimen tijd in Zwitserland bestond tusschen de vijf kantons, die zich te Sarnem in een landdag vereenigd hebben, en de overigen, die in den federalen landdag van Zurich vertegenwoordigd worden is thans tot een burger oorlog overgeslagen, en wel inde kantons Schwijz en Bazel. Men ar beidde aan het bewerken eener verzoening, en daartoe waren de afgevaar digden van Sarnem naar Surich uitgenoodigdtoen eensklaps de overste Ab.Tberg, aan het hoofd van 600 landlieden, in naam van den kleinen of Sarnemschen landdag, Kussnacht in Schwijz bezette, de vorige orde van zaken herstelde en den landamman Stutzer gevangen nam, dien hij naar Schwijz deed vervoeren. Dit alles had zonder tegenkanting plaats en tot den 3 dezer waren er geene vijandelijkheden gepleegdalleen hadden om trent 60 vrijwillige jagers beproefd om met 2 schepen eene landing aan den Schwijzer-oever van het Waldstadtermeer te doen doch waren daar in niet geslaagd. De landdag te Zurich besloot dadelijk, op het booren van die gebeurtenis, geweld met geweld te keereneene aanzienlijke magt te vereenigen, om Knssnacht te hernemen en Luzern voor een aan val te beveiligen, waartoe Zurich reeds zijn eerste contingent, uit 3700 man bestaandeter beschikking had aangeboden. Voorts vaardigde die landdag den 2 dezer de volgende oproeping aan het Zwitsersche volk uit Eedgenooten! eene bijeenkomst van afgevaardigden van alle de kan tons was verordendom aan de rampzalige tweespalt in de kantons Schwijz en Bazel ten laatste op eene vreedzame wijze een einde te maken. Het voorzittend kanton (Zurich) had de boden van alle de stenden daartoe opgeroepen. Zelfs Schwijz, zelfs Bazel, hadden beloofd daarbij te ver schijnen. Thans op het oogenblik dat deze, tot het tot stand brengen eener verzoening bijeengeroepene vergadering geopend stond te worden verneemt de landdag des bondgenootschapsdat Binnen-Schwijz den land vrede plotseling gewelddadig verbroken heeft. Een hoop gewapenden uit den omtrek van Schwyz, onder de aanvoering en leiding van een der eer ste landsambtenaren van dat kanton, is te Kussnacht binnengerukt en heeft die streken bezet. De tegenwerpingen en vertoogen van een daar heen gesneld afgevaardigde uit het naburige kanton Luzern zijn in den wind geslagen; op de herinnering van besluiten des landdags heeft men geantwoord met de verklaring: Wij erkennen den landdag niet! de land vrede is alzoo verbroken, de besluiten van de hoogste overheid des bond genootschaps zijn met voeten getreden! Een vrij en zelfstandig gedeelte van Zwitserland, welks streven naar gelijke regten en welks volharding de eedgenooten met deelneming hebben gade geslagen, is door eene ge wapende magt overmand. De instandhouding van rust en orde in den geheelen omtrek van het Zwitsersche gebied en de ongescbondene hand having des landvredes is intusschen de eerste en hoogste pligt van den landdag. Een en ander is voor denzelven een gebod; een gebod, uitge drukt bij de bonds-akte van den jare 1815. De landdag wil dezen pligt vervullenen heeft daartoe de gepaste en wettige maatregelen genomen. Een aanzienlijk aantal troepen van de verschillende kantons is in de wa. penen geroepen, om de vrije burgers van Buiten-Schwijz bij hunne reg ten te bewaren, de misdadige aanvallers terug te diijven en elke verdere stoornis met kracht te keer te gaan. Eedgenooten! Weerbare Zwitser sche mannenDe landdag rekent op u Gij zult ons vertrouwen niet te leur stellen en aan de oproeping beantwoordendie het gehoonde vader land de geschondene ordeaan u doenGij verzamelt u in den naam en onder de vaan van die wettige vrijheid, die sedert eeuwen het hoog ste doel van het streven der Zwitsers was, en die in den laatsten tijd door het volk en ten behoeve des volks menigen nieuwen waarborg ver kregen heeft. Gij schaart u voor dit heilige eigendom in rijen en gele deren; zonder algemeene rust van binnen kan het niet bestaan. Zoo be waart en beschermt dan dit onschatbaar kleinood met ijver en trouw» Eed. genootende landdag waakt voor ti; zijne zorg voor het algemeene welzijn, en uwe vastberadenheid en krijgstucht, zullen binnen en buiten 's lands ten bewijze verstrekken, dat het Zwitsersche volk en zijne over heden in het vaderland vrede en orde willen." Het voorzittend kanton Zurich zou eene divisie naar Luzern en Kuss nacht zenden, onder het bevel van den overste Bontemps. Men wil, dat Kussnacht weder ontruimd is en dat de landdag van Sar- nem het gedrag van den overste Ab-Tberg heeft afgekeurd. Bij Bazel is het erger geschapen. Daar i$ de aanval door de vrienden van de nieuwe staatsregeling begonnen. Te Liestal, waar de regering van dat gedeelte van Bazel, dat zich van de stad van dien naam afge- scheiden heeftgevestigd iszijn de landlieden te wapen geroepen, om zich te verzetten tegen een aanvalwaarmede zij van den kant der stad bedreigd schenen, na het gebeurde te Kussnacht, dat als eene schrikke lijke daad van vijandelijkheid uitgekreten werd. Die Liestallers hebben daarop het dorp Diepflingen aangegrepen, en zijn bij den eersten aanval door de inwoners en eenige Bazeische scherpschutters afgeslagen gewor. den; doch later in den nacht tusschen den 2 en 3 dezer hebben zij zich van Diepflingen meester gemaakt, en nu begreep men in de stad offen sief te moeten handelen. Dienvolgens trokken des ochtends van den 3 omtrent 1400 man, uit het contingent, de landweer en vrijwillige schut ters zamengesteldmet 10 stukken kanon naar buiten. Deze vonden hunnen vijand in sterke positien, na dat reeds bij het doortrekken van Prattelen uit eenige huizen op hen gevuurd was, waarop zij dit dorp gedeeltelijk verbrandden. De Liestallers, die, zoo als men wil, door Poolsche officieren aangevoerd werden, maakten meesterlijk gebruik van de. gunstige gesteldheid van den grond en schoten zeer goed van achter hunne verschansingen, zoo dat, na een bloedig gevecht, die van Bazel tot den aftogt gedwongen werden, na vele officieren en volk te hebben verloren, en door de overwinnaars met den degen in den rug werden vervolgd. De majoor H'ieland, die de Bazeische artillerie kommandeer de, verloor het leven; zijn zwager, de overste Landereris ook ge sneuveld, en de overste luitenant Burkhardtde kapitein Ronus en meer dere officieren zijn gekwetst, terwijl de kapitein ff'elhtein en de luite nant Hindenlang vermist worden en waarschijnlijk gevallen zijn. De neer. slagtigheid over deze nederlaag was zeer groot te Bazel, en men vreesde, dat de Liestallers weldra het beleg voor de stad zouden slaan. Men zegt, dat 60 Bazeische burgers gesneuveld en omtrent aoo ge kwetst zijn ook zouden van hunne geregelde troepen 250 man zijn ge bleven nog hebben zij 2 kanonnen verloren. Te Gotha, in het hertogdom Saxen-Gotha gelegen, heefc men, naar men uit die stad van den 27 julij schrijft, bij gelegenheid van het graven van eenen ijskeldereenen onderaardschen weg ontdektwelke in onderscheidene rigtingen onder de stad heenloopt, eu uitgangen op het veld schijnt te hebben. In dezen onderaardschen weg, welke zeer goed is bewaard geblevenheeft men vele bergplaatsen voor paarden en tevens eene soort van toren gevonden. PARIJS den 9 augustus. Het gouvernement moet heden uit Zwitser land berigten hebben ontvangen, volgens welke de bondsvergadering te Zurich zeer krachtdadige maatregelen had genomen om aan de vijande lijkheden tusschen de beide partijen in de kantons Bazel en Schwijz een einde te maken. Niet minder dan twintig duizend zouden onder de wa penen zijn geroepenom onder het opperbevel van den generaal Dufour van Genève de belangrijkste punten te bezetten. Wederkeerig zouden de kantons, wier afgevaardigden te Schwijz vereenigd zijn, besloten heb ben om geweld met geweld te keer te gaanen hunne vermeende reg ten tot het uiterste te handhaven. De heer de Broglie heeft dagelijks conferentien met den hoogleeraar Rossi van Genève, terwijl, naar men zegteen onzer jongere diplomaten eerstdaags met eene bijzondere zen ding naar Zwitserland zoude vertrekken. De ministeriele dagbladenen onder deze het Journal des Debatsmeenen trouwensdat men zich in tijds tegen de gevolgen welke de laatste voorvallen in de Zwitsersche kantons kunnen na zich slepenbehoort te wapenendat dezelve welügt geen ander doel hebben dan om, in 't belang van de oude aristocratische partijeene vreemde tusschenkomst te bewerken dat echter zulks door Frankrijk niet kan geduld wordenen dat bij gevolg de Zwitsersche landdag eene zeer moeijelijke taak zal te vervullen hebben en de mees te veerkracht met gematigde bedaardheid zal hebben te vereenigen. -Men schrijft uit de Vendéevan den 4 augustus: Op verschei dene punten der Vendée heerscht weder groote gisting. De carlisten kujpen meer dan ooit. De chouans, die gedurende den oogst naar hun ne woonplaatsen waren teruggekeerd, om het graan te maaijen en binnen te halen rotten weder te zameti. Men verzekertdat op meer dan eene plaats aan de kust wapenen ontscheept, en dat hier en daar aan de ben den .der opstandelingen nieuwe geweren en pistolen uitgedeeld zijn. Zij moeten ook tweè maanden soldij vooruit hebben ontvangen." 'a GRAVENHAGE den 11 augustus. Z. M. de Koning van Pruissen heeft den graaf Depestre, majoor en adjudant van Z. M. den Koning der Nederlanden, tot ridder van den rooden Adelaar, derde klasse, verheven. Vrijdag hebben de troepen van de ade en 4de divisien van het le ger de kampen van Oirscbot en Reijen werkelijk verlatende ade divisie Treeft nu kantonnementen betrokken in de omstreken van Eindhoven en de 3de aan den kant van Oosterwijk de reserve heeft zich naar het meer oostelijk gedeelte van Noord-Braband begeven. MIDDELBURG den 14 augustus. Te Coes hebben in den nacht tusschen zaturdag en zondag 11.schandelijke ongeregeldheden plaats ge hadeen woeste hoop, door kwaadwilligen aangestookt, heeft bij een der regeringsleden de glazen ingeworpen en andere feitelijkheden bedre ven. De oorzaak van deze onbetamelijke handelingen bestond in de on tevredenheid op het vernemen dat het stedelijk bestuur besloten had de gewone kermis, welke reeds vroeger was aangekondigd, niet te doen plaats hebben. De rust is thans geheel hersteld het binnenrukken van eenige troepen en de goede geest van het grootste gedeelte der burgerij doen ook .geen vrees voeden voor verdere bewegingen. Reeds zijn twee personen gearresteerd. - Door het stedelijk bestuur is op maandag de navolgende publicatie

Middelburgsche Courant | 1833 | | pagina 1