C O VMA N*. 97- M ÏBDE LBURGSCHE iffltm Jftratifcrijfc. Dingsdag 13 AugustfïB iWé ^Aitó&siebtigg NIEUWSTIJDINGEN. ZHtitecftUnb. ü^cberlanbeti. SJFsb Jom r:il-ii;r V/tmföïi Op Dingsdag den 20 Augustus 1833, des namiddags ten twee uren 7.aionder nadere approbatie van het Ministerie van Binnenlandsche Zaken door den StaatsraadGouverneur der Provincie Zeelandof bij deszelfs absentie door een der leden van de Gedeputeerde Staten, en ib het bijzijn van den Hoofd-Ingenieur van den Waterstaat, aan het Lo kaal van het Gouvernement te Middelburgs in het openbaar worden aan- j besteed De Rijs-Zink- en Aardewerken ter voorziening en herstelling des Vals, in den Oever en Zeedijk van den Flaauwers-Palder van Schouwen ontstaan den 2 Augustus 1833, over eene lengte van ongeveer 110 El len, benevens eenige werken ter aanvankelijke defentie van het Strand en den Onderzeeschen-Oever aldaar. Het bestek zal ter lezing liggen bij den Hoofd-Ingenieur van Digge len te Middelburg, en den Ingenieur A. Ca/and, te Zierikzee; terwijl twee dagen vóór de Besteding, de noodige aanwijzing in loco zal wor den gedaanen inmiddels nadere onderrigting bij gemelden Hoofd-Inge nieur en Ingenieur te bekomen zijn. De Staatsraad, Gouverneur van de Provincie Zeeland, VAN VREDENBURCH. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad MIDDELBURG zullen, op Donderdag den twee-en-twintigsten Augustus 3833, des mid dags ten twaalf urenin een der Vertrekken van het Raadhuisin het openbaar aan den meestbiedenden verpachten Het uitsluitend Regt tot het houden der BANK van LEENING binnen dezelve Stadvoor den tijd van drie jaren, ingaande den 1 September 1833 en eindigende den laatsten Augustus 1836 van welke Verpachting de conditiën, bene vens het Reglement op het houden der Bank, dagelijks (Zon- en Feest dagen uitgezonderd) op de Stedelijke Secretarie ter lezing zullen liggen. Gedaan ten Raadhuize der Stad Middelburg, den 12 Augustus 1833. Burgemeester en Wethouders voornoemd, B IJ L E V E L D. Ter ordonnantie van Hun Ed. Achtbaren, VAN P A N H U Y S. De Plaatselijke SCHOOL-COMMISSIE binnen deze Stad brengt ter kennis van de daarbij belanghebbende dat de Jongelingen welke verlan genmet den, in den loop dezer maand beginnende, Cunus, tot de La- tijnsche Scholen te worden toegelaten, daarvan in persoon zullen moeten kennis geven aan den Voorzitter der Commissie den Heer E. PCre- mer Jt, vóór of uiterlijk op Donderdag, den 15. dezer loopende maand AugustusZullende hun de dag van het te houden Examen alsdan worden opgegeven. Middelburg den 12. Augustus 1833. J. REITZ, Secretaris. FRANKFORT den 6 augustus. Men verzekert, dat in de iririgting der Beijersche universiteiten geene verandering komen zalen dat, wan neer gemeenschappelijke maatregelen door den bondsdag ten aanzien der Duitsche hoogescholen verordend zullen worden, deze alleen zullen die pen om de studenten af te houden van politieke woelingen, en om den geest van onrust en de genootschappen, welke dien voeden, te onder drukken. Men gelooft voorts nietdat het algemeen stelsel der studiën iu Duitschland eene verandering zal ondergaan, noch dat de universitei ten in hare voorregten en vrijheden verkort zullen worden. HAMBURG den 6 augustus. Met de stoomboot heeft men alhier be- rigten uit Petersburg tot van den 31 julij ontvangen. I11 een bijzonde ren brief uit die hoofdstadvan genoemde dagteekeningleest men onder anderen liet volgende Nadat de Turksche aangelegenheden ten einde gebragt zijn en de terugkeer onzer troepen en vloot reeds begonnen iswordt de aandacht alhier weder gevestigd op de landen, in welke de gebeurtenissen, die aldaar ten gevolge van de julij.revolutie zijn voorgevallen, nog moeijelljk op te lossen zwarigheden doen bestaan. Men verwondert zich, dat Bel- gie, in welk land men van deszelfs staatkundige geboorte, vrijheid, vre de, orde en welvaart verwachtte, zich nog altijd ineen toestand bevindt waarin het vuistregt als de eerste der wetten schijnt te gelden. Men houdt zich veel bezig met de onlusten in Duitschland, welke geen twij fel overlatenof de onervarenheid der jeugd wordt aldaar door vreem den tot boosaardige inzigten gebruikt. Men erkendt in die onlusten de magt eener factie, welke te gelijker tijd in Napels en in Petersburg moorddadige ontwerpen koestert', en men vraagt elkander of de belang hebbende regeringen dezen bedenkelijken staat van zaken nog langer kun nen dulden. Men verwondert zich hier ook zeer, dat het half-officiële Journal des Debats onlangs z;ch zoo scherp over de maatregelen der Sardinische regering heeft uitgelaten, terwijl het toch bekend is, dat men het stel sel van matiging, hetwelk door de Fransche bladen zoo dringend aan an dere regeringen wordt aanbevolen, noch ten aanzien van Algiers, noch ten aanzien van de Vendée opvolgt. Over de hevige klagten in het Britsche huis der gemeenten over de schending der Weener congres-acte, ten aanzien van Polen, terwijl men het bestaan van een Belgisch koningrijk duit, heeft men alhier de schou ders opgehaald. Men meent alhier met zekerheid te weten dat de keizer (welke volgens sommigen eene bijeenkomst met andere vorsten zoude gaan hou den) zijne staten niet zal verlaten," In Zwitserland blijft het steeds onrustig. TeKusznacht hebben de zer dagen weder onlusten plaats gehad, zoodat men te Lucern militaire hulp heeft moeten inroepen. LONDEN den 7 augustus. Eergisteren heeft de heer O'Connell in het huis der gemeenten aan lord Althorp gevraagd, of» ten gevolge der laat ste gebeurtenissen in Portugal, Zr, Ms. gouvernement vóorneriiens tVs" om dadelijk donna Maria als wettige souverejn van Portugal te erkennen; De minister antwoordde, dat het duidelijk gebleken was uit dén tegen* woordigen stand van zaken in Portugal dat dom Miguel niet zoq Zeer in de volksgunst aldaar deelde, als men voorgegeven had, dat hij deeds Hij hoopte dat de heer CConnelt het niet onbeleefd zou vinden, indien hij na deze verklaring in de tegenwoordige omstandigheden zijné vraa" niet vollediger beantwoordde. Hiermede scheen de heer WConnetl genoe gen te nemen. Sir Robert Peel heeft van denzelfden minister wijlen weten hóe héj; thans stond met de geschillen tusschen de vereenigde Staten en de Noord- AmerikaansChe koloniën s welke aan de beslissing van den koning der Nederlanden als scheidsman waren onderworpen gewééstdoch hij heelt alleen ten antwoord gekregen dat deze zaak nog niet afgeiodpen sWs. Volgens bijzondere berigten ton de maarschalk Bourmont het opperbe vel over dom Miguels troepen hebben nedergelegd efi dom Miguel zelvij de viugt naar Spanje genomen hebben. Het leger dat voor Porto stond moet bezuiden de Douro terug getrokken zijn. PARIJS den 8 augustus. Het Journal de Paris heeft over Eayonne hét berigt ontvangen, dat dom Pedro op den 28julii te Lissabon is aangeko men en namens zijne dochter het bestuur heeft aanvaard. Het ministe rie van dom Miguel zoude de wijk genomen hebben naar Torres Vedras alwaar de hertog van Cadaval dien men ten onregte zeide dat in dé hoofdstad vermoord waseen korps van ongeveer óooö man had bijeetj. getrokken. Van elders verzekert mendat dom Miguel aari het hoofd dezer troe pen eene laatste poging zonde doen om het leger van zijnért broeder uit de hoofdstad te verdrijven. De maarschalk Bourmont hadvolgens dezelfde berigten, het opperbevel nedergelegd en was naar de Spaanse!)? grenzen geweken. AMSTERDAM den 7 augustus. De collecte ten behoeve van da door den veenbrand ongelukkig gewordene ingezetenen, in de provincie Gro, ningen heeft alhier opgebragt de aanzienlijke som van f 6,034 44, ROTTERDAM den 8 augustus. Met genoegen kan men thans me|. den, dat de bij ons heerschende ziekte, hoewel zij nog vele tnénschen blijft wegmaaijen echter thans afnemende is. Van den 1 tot en met 7 augustus zijn alhier 130 personen daaraan overleden. De heer Rottigny is thans met het fraai schilderstuk van de Brae keieer voorstellende de ruïne der Citadel van Antwerpen, hier gearri veerd met voornemen om het in de volgende week op de zaal boven de beurs ten toon te stellen. HAARLEM den 9 augustus. Dezer dagen is alhier eene loterij ge. houden van vrouwelijke handwerkenwaarvan de opbrengst bestemd if ten behoeve van de verminkten en nageblevene betrekkingen der gesneu velden, bij de verdediging van het kasteel van Antwerpen, Deze loterij is tot stand gebragc op aanzoek van eenige Dames uit DarmstadtMan- heim en Bruchsal, welke een gedeelte der voorwerpen töt dezelve heb. ben geleverd. Zij heeft opgebragt de niet onaanzienlijke som van 2300} welke in handen is gesteld van de hoofd.commissie van het fonds, ter bevordering van de gewapende dienst, om tot bet bedoelde einde te worden aangewend. MIDDELBURG den 12 augustus. Uit de Engelsche berigten blijkt, dat de Nederlandsche gevolmagtigden den 5 dezer weder eene bijeen komst hebben gehad met defl Britschen gevolmagtigdelord Palmersto»i Dienzelfden dag heeft de laatstgenoemde gevolmagtigde geconfereerd met de Belgische gezantenen schijnen ook de gezanten der vijf mogendhe den met elkander in conferentie vereenigd te zijn geweest. Hoe verre dé zaken zijn gevorderd, wordt niet gemeld. Het Belgische ministerie heeft, ten opzigce van het verbreiden van het gerucht in Brussel, dat het aandeel van Belgie in de gemeenschap pelijke schuld zoude worden gekapitaliseerd en ten opzigte van nog an. dere aangelegenheden verklaarddat te dien aanzien niets was bepaald ge worden. Volgens bijzondere berigten uit genoemde stad, van het midden der vorige week, doch van eene zijde van'welke de Belgische omwen teling geenszins gunstig wordt beoordeeld, in de Engelsche bladen be kend gemaakt, zoude niettemin deze' kapitalisatie, ten beloópe Van 184 millioenen, zoo goed als aangenomen moeten worden beschouwd, In deze berigten wordt verder beweerd, dat de plaatselijke voorzieningen, welke van de zijde van Oud-Nederland worden verlangd, almede spoe dig zonden zijn goedgekeurd, bijaldien zulks alleen van de Belgisehe mi nisters afhing; dat immers prins Leopold geredelijk wil aannemen a! wat van hem gevorderd wordt, doch dat zijn minister Lebeau nog zwarigheid maakt, om den uitslag der onderhandelingen aan de Belgische kamers me de te deelenals geheel niet beantwoordende aan Zijne vorige beloften en verklaringen, en uitdien hoofde, door middel van een Uitwijkend ant woord eenigen tijd wil winnen, ten einde de gemoederen van sommige lieden tot toegeeflijkheid te stemmen. In een der Tory-bladen wordt het rijzen der Oud-Nederlandsche en der Belgische obligatien aan het ontwerp eener kapitalisatie toegeschreven, doch tevens aangemerkt, dat de aangelegenheid der schuld in hare bijzonderheden nog vele moeijeltjk- heden opleverten dat onder anderen van de zijde van Belgie nog eene schadevergoeding van 40 milioenen zoude worden gevorderd ter zake van het amortisatiesyndiknat. Een der Luiksche bladen beklaagt zich bij voortduring over de stremming van de scheepvaart op de Maas, in weerwil van den geest der laatstelijk tot stand gebragte staatkundige overeenkomst. Men beweert in dit blad, dat sommige Belgische schuiten in 's Hertogenbosch Gorcura en Dordrecht steeds onder embargo blijvenen wel eenig en alleenom dat de bevoegde overheid te Maastricht geene paspoorten aan Belgische schippers wil uitreiken, ten eide dezelve te gaan halen. Men beweert ook dat de scheepvaart op de Maas niet tot Mook behoorde bepaald te blijven, maar dat dezelve, even als sedert 1830 voor de Schelde, tot aan zee moest worden opengesteld. De Belgische berigtgever besluit met de verklaring van niet te weten, of het bewind van Belgie pogin gen heeft aangewend, om dit ongerijf te verhelpen, maar wel te kunnen verzekerendat deze en dergelijke moeij'elijkheden eene algeffleene onje-

Middelburgsche Courant | 1833 | | pagina 1