c o u N'. g5. Ml DDE L B UIIG SCI IE Donderdag: NIEUWSTIJDINGEN. SuitöchUnb. ©troot-Birittatijc. 8 Augustus JVattfErtjfi. FRANKFORT den 2 augustus. HH. MM. de keizer en keizerin van Oostenrijk zijn den 25, des ochtends, van Schönbrunn vertrokken, om zich naar Praag te begeven, Z. M. de koning van Pruissen is den 25 der vorige maand te Töpiitz aangekomen, en aan zijne gewone verblijfplaats, het Heerenhuis, afgestapt. Men verneemtdat Z. M.na het eindigen van zijn badtijdvan Bohe- men naar Maagdenburg zal gaanom er de manoeuvres bij te wonen. Nog altijd verhaalt men, dat eene divisie van het tweede legerkorps naar den Rijn zal trekken om er eenige regementenwaarbij desertie plaats ge. had hééftaf te lossen. De politie in Pruissen houdt een zeer waakzaam oog op de vreemde lingen en heeft bevolendat de postwagens niemand vreemds mogen op nemen, die van geen behoorlijken reispas voorzien is. Onder de studenten vanjena worden nog gestadig jongelieden in hech tenis genomen, die men verdacht houdt van in verband te staan met ge heime politieke genootschappen. - In Petersburg moet men eenige Poolsche officieren in hechtenis heb ben genomendie met Zwitsersche paspoorten als horologiemakers-gezel- len reisden. Uit hunne papieren zou het bestaan van eene zeer uitge breide zamenzwering gebleken zijn. Ondertusschen verdient dit alles na dere bevestiging. Omtrent den verijdelden aanslag op het leven van kei zer Nicolaas mist men nog altijd naauwkeurige opgaven. Te Hamburg schijnt men niet vreemd aan het denkbeeld te zijn dat de bijeenkomst der drie Noordsche monarchen een tweederlei oog merk heeft. De zameukomst van den keizer van Oostenrijk en den ko ning van Pruissen zou, namelijk, strekken ter regeling van de Duitscbe militaire belangen terwijl de zameukomst dier beide vorsten, met den keizer van Ruslandde vaststelling van eenige gewigtige aangelegenhe den, Polen betreffende, zou ten doel hebben. Een derde oogmerk wordt door sommigen daarbij gevoegd namelijk dat de drie monarchen zich wenschen te verstaan omtrent de algemeene belangen van Europa, en omtrent de houding, welke genoemde mogendheden, bil de bestaande naauwe vereeniging tusschen Engeland en Frankrijk, behooren aan te ne men. Dit laatste wordt echter, uit hoofde van de vredelievende gezind heden, welke op dit oogenblik tusschen al de Staten heerschen, voor niet zeer waarschijnlijk gehouden. Te Rome is dezer dagen de doodstraf voltrokken aan zekeren Ma- zio oud 59 jaren, die, buiten verscheidene vroegere moorden laatstelijk een paar echtgenooten bij nacht op de gruwzaamste wijze in het bed van het leven beroofd had. Daar de genoemde persoon neef was van den onlangs overleden kardinaal van gelijken naamen zijne familie tot de aanzienlijksten behoorde, nam het volk een levendig deel in dit geval; het begreep, dat eenmaal vermogen en aanzien moesten ophouden op straf feloosheid te kunnen rekenen, en vreesde nog altoos, zelfs na dat het vonnis geveld was, dat de magtige familie den misdadiger aan de wel verdiende straf zou weten te ontrukken. Het ontbrak ook niet aan drin. gende aanzoeken bij den paus om de familie voor de schande eener scha- votstraf te bewarenmaar de paos antwoordde, dat de misdaad de schan. de gaf, en de straf alleen bet gevolg der misdaad was. LONDEN den 3 augustus. De twee Nederlandsche ministers hebben gisteren eene lange bijeenkomst met lord Palmerston op het bureau van buitenlandsche zaken gehad. Vervolgens hadden de ambassadeurs van Rusland, Oostenrijk en Frankrijk, de Pruissische minister en de Oosten- rijksche speciale minister eene lange conferentie met zijn lordschap, en daarna hebben de heer van de F'eyer en de generaal Goblet ook eene conferentie met lord Palmerston gehad. De Nederlandsche gevolmagtigden hebben donderdag eene conferentie met de ministers der vijf mogendheden gehaddie omtrent vier uren heeft geduurd. Ook dingsdag was zoodanige conferentie gehouden. Het hoogerhuis heeft zich met 104 tegen 54 stemmen tegen de tweede voorlezing van de bill verklaard, strekkende om aan de Israëliti sche onderdanen alle burgerlijke regten toe te staan, en wel op grond, dat het met de Christelijke beginselen der constitutie streedom Joden tot de hoogste ambten in den staat toe te laten. Bij het huis der ge meenten was, zoo als bekend is, die bill doorgegaan. De veranderingen, door de lords in de Iersche kerk-wet gemaaktzijn gisteren in het luiis der gemeenten goedgekeurd met een amendement van lord Althorp strekkende om eene dubbelzinnige uitdrukking in eene der artikels te verbeteren, en is dus gewijzigd naar de lords terug gezonden. Men verwacht, dat de zitting van het parlement den 17 of 20 dezer maand gesloten zal worden. Als een voorbeeld van buitengewoon hoogen ouderdom leest men in een Noord-Amerikaansch dagbladdat onlangs te Charlestown eene vrouw is overleden, welke 130 jaren oud geworden was, en tot in ha ren laatsten levensoogenblik het volle gebruik harer zintuigen behouden had. Haar grootvader was 129 en haar vader 120 jaren oud geworden. Ontvangen berigten uit Lissabon, loopende tot den 35 julij des avonds, en aangebragt door Zr. Ms. stoomboot the Confianceluiden voor de con stitutionele zaak allergunstigstdaar dezelve de omwenteling van voor noemde hoofdstad, en dus, als het ware, het einde van hec bestuur des overweldigers in Portugal, mede brengen. De graaf Villa Florbekend onder den naam van den hertog van Terceira, en belast met het opper bevel over dat gedeelte van donna Maria"s landmagt, hetwelk kort gele den in het zuiden van Portugal in haren naarn eene landing bewerkstel ligd heeft, schijnt achtervolgelijk met gezegde magt al verder en verder voorwaarts gerukt, en eindelijk in den nacht van den 21 op den 22 julij St. Ubes genaderd te zijn. Na daarop, in den vroegen morgen van den 22 den in naam van dom Miguel te St. Ubes bevelvoerenden brigadier -Freitas geheel verflagen te hebben, is de hertog van Terceira niet zijne manschappen ruim 1500 in getalverder voortgetrokken0111 den zuide lijken of linkeroever van den Taag tegen over Lissabon te naderen. Uit die hoofdstad had men intusschen alle beschikbare troepenten getale van ongeveer dooo man onder bevel van den generaal Tel/es Jordao den Taag doen overtrekken, ten einde alle verder doordringen der con stitutionele troepen te beletten. I11 weerwil der ongelijkheid, van magt, aarzelde de hertog van Terceira niet, om met zijne 1500 man den 23 julij de Miguellisten onder Jordao onverschrokken aan te tasten; hij ver sloeg ze op alle puntendreef ze met een verschrikkelijk verlies tot aan, in en over de rivier voor zich uit, en Jordao zelf vond aan den Oever der rivier, nog eer hij zich ter ontvlugting kon inschepen, den dood. De hertog van Cadoval, en de rest van dom Miguels ministers, zoodra zij deze uitkomst vau Zaken vernamen besloten om op staanden voet Lissabon te verlatenen trokken in den nacht Van den 23 op déh 24 met nog ongeveer 4000 man troepen noordwaarts af. Den 34, met het aanbreken van den dag, de bevolking Van Lissabon ziende, dat hare onderdrukkers verdwenen waren en het militaire dëspö- tismus een einde had, liep als een eenig man te hoop, heesCh op het kasteel en op de forten de vlag van donna Maria, en proclameerde met geestdrift H. M. als de wettige souvereine van Portugalde eerste stap was verder, het openen der gevangenissen, waaruit meer dan 5000 om staatkundige gevoelens gearresteerden in vrijheid gesteld werden, waarbij men echter eenige uitspattingen van het gemeen en eenige moorden gepleegd aan zich zeer gehaat gemaakt hebbende Miguellisten te be jammeren had. Weldra was eene geduchte nationale garde geformeerd en gewapend; men trad in betrekking met den hertog van Terceirawiens vaandels men op de hoogten van den tegenover liggetiden oever zag wap peren en nog voor den avond stak de hertog, aan het hoofd van 1500 man linie-troepen den Taag overen trok in Lissabon binnen ondet het uitbundigste vreugdebetoon van den kant der bevolking, Onmiddel lijk na zijne aankomst nam de hertog het bevel over de stad en de ka- steelen op zich, en liet hij eene proclamatie afkondigen, waarin hij, in den naam der koningin, van vrijheid, vrede, eendragt en verzoening en van goedertierenheid en vergiffenis voor de misleidden en o'ngelukkigeri sprak, en tot orde en eerbied voor elks eigendom' vermaandetevens aankondigende dat hij maatregelen genomen had en vérder nemen zou voor de geregelde wapening dier zelfde nationale gardedie eenmaal de steun der koningin en van het charter was. Den 35 julij liep de admiraal Napier met geheel zijn eskader aan boord van hetwelk zich ook de marquis van Palniella bevond, den Taag bin nen onder salutschoten van de forten, en liet het anker voor Lissa bon vallen, waar dien dag reeds de Volmaaktste orde en rust heerschte maar gedurig eene menigte deserteurs van de laatst afgetrokken Miguellis- tische troepen binnen kwamen, om zich onder de vanen van donna Maria te scharen. Terwijl dit in het Zuiden van Portugal voorviel, werd in het Noor den, op den 25 julij, door de armee van dom Miguel eene laatstevruch- telooze poging gedaan om Porto te bemagtigen. Onder aanvoering en besturing van den Franschen generaal Bourmont had, namelijk, dien dag een algemeene aanval op die stad plaats, en wel met zoo veel geweld en volharding, dat de aanvallers gedurende eenigen tijd schenen te zullen slagenzijnde het hun zelfs gelukt om de constitutionele linien te for ceren en tot in Porto door te dringen, maar hier was de weerstand der dapperen van dom Pedro onwederstaanbaaren ten laatsten werden de Miguellisten geheel overhoop geworpen en uitgedreven, 1400 man op het slagveld achterlatende, terwijl van den kant van dom Pedro het ver lies slechts 700 man maar waaronder vele officieren bedroeg. Den 26 ontving men te Porto, door middel eener stoomboot, eene depeche van den hertog van Palmellamet het gewigtig nienws van Lis sabon, en des avonds van den daarop volgenden dag scheepten zich dom Pedro en zijne gezamenlijke ministers op diezelfde stoomboot in, en be gaven zich naar Lissabonaan Saldanha het opperbevel in Porto overla tende. Dienzelfden 27 julij bespeurde men te Porto dat vele troepen van de armee van dom Miguel de Douro overtrokken, zich Zuidwaarts rigtendeen begreep men daaruit, dat Bourmont het beleg van Porto opbraken eene wanhopige poging tot herstel van dom Miguels gezag in Lissabon doen wilde. PARIJS den 3 augustusDe Gazette de France deelt thans het protest mede, hetwelk door de hertogin van Berry kort voor haar vertrek uit het kasteel van Blaye opgesteld, en aan een harer vertrouwelingen mede gedeeld is. Zij beklaagt zich in dit stuk over de haar aangedane wille keurige behandelingen doch zegt niet te zullen ophouden te protesteren tegen de overweldiging der regten van haren zoon Hendrik F. De Tempt maakt de opmerking, dat daarin noch van het huwelijk der hertogin noch van hare bevalling van eene dochter, gesproken wordt, zoödat die genen harer aanhangersdie deze beide gebeurtenissen steeds als een be drog der Fransche regering voorstelden, hun stelsel geenszins door het gezag der hertogin zelve kunnen staven, De Quotidienne meent,, dat dit protest voor een ondergeschoven stuk moet worden gehouden. De laatste depeches van den heer de Talleyrand bij den minister van buitenlandsche zaken ontvangen, geven, zoo men zegt, het voor- uitzigt op eene spoedige schikking der Belgische zaken. Bij de Oostenrijlcsche legatie heeft gisteren nacht eene ongewone drukte plaatsgehad. Onderscheidene couriers van Londen, Berlijn en VVeenen komende, hebben depeches aangebragt, en daarna naar elders hunne reis vervolgd. De leerlingen der polytechnische-schooldie in de zoogenaamde zamenzwering van het Journal de Paris betrokken waren, hebben gisteren hun eerste verhoor ondergaan en zijn daarop naar St. Pelagie overge- bragt. Het gerucht wil dat eerlang, genoemde school naar Blois zoude worden verplaatst. De berigten 11 it de departementen, omtrent de viering der revolutie dagen ontvangen, luiden over het algemeen voor het bestuur niet gunstig. J De vertoogen der dagbladen tegen het ministerieel ontwerp om Parijs j zoo het heet te embastilleren hebben in onderscheidene plaatsen eenen ernstigen weerklank gevonden. De nationale garde te Orleans, Clermortt, Moulins en andere plaatsen, heeft zich nier. nadruk tegen dit stelsel doen hooren. Te Dyon vooral moet zulks tot een allerhevigst tooneel tusschen den-prefect en de officieren der burgerwapening aanleiding liebben gege ven, daar de laatsten, op de vertoogen dat het óugeoorloofd was zich,

Middelburgsche Courant | 1833 | | pagina 1