C O u wt N°. 93. MïDBE LE LRGSCII E JVanfcrijfc. Zaturdag 3 Augustus ry frCTTEN k3 GEWOüN NIE ÜWSTIJDINGEN. 4 99i 99ï 101J - ioi| 102 - 102j PAU IJS den 28 juli/. De algemeene wepenschouwingwelke heden de hoofdplegtigheid van den dag uitmaakt, is bijzonder prachtig. De koning is dezen morgen omstreeks 10 uren, dooreenen talrijken staf ver gezeldop de boulevards verschenen, en is de geheele linie der natio. nale garde van de hoofdstad en der omliggende gemeenten langs gereden. Zoo als het zeggen is, zou bij die gelegenheid hier en daar de kreet van weg met de forten nog vernomen zijn, maar in alle gevallen is die kreet slechts van den kant van enkelen gekomen, en met geenerlei storenis der openbare orde gepaard gegaan en men kan dus zeggen, dat ook de twee de dag zich wel heeft ingesteld en insgelijks eenen goeden afloop be looft, terwijl alsnu ook voor den goeden afloop van den derden dag gee nerlei vrees meer bestaat. Wel hebben zich, onder de menigte, eenige personen met roode angelieren, de gewone lens der Buonapartistenen anderen met de sedert eenigen tijd reeds in onbruik geraakte driekleurige kokarde vertoond, en hadden zich geruchten verspreid van ongeregeld heden die op het plein der bastille te wachten waren, maar nergens is de openbare rust gestoord geworden. Nogtans schijnt er onder de repu blikeinen wel eenig voornemen geweest te zijnom de menigte in be weging te brengenwanneer daartoe bij dezelve eenige geneigdheid be speurd was, en dat zelfs hier en daar wapenen en krijgsbehoeften totdat einde in voorraad warengelijk ook daarvan werkelijk op verscheidene plaatsen door de politie depots ontdekt zijn. Door het stilzwijgen van den Moniteur ook op heden is aan de oppo sitie de laatste hoop benomen dat men ter gelegenheid dezer feestviering eene algemeene amnestie voor staatkundige misdaden zoude afkondigen. Integendeel werden nog gisteren verscheidene personen, als verdacht van zamenspanning tegen het gevestigd gezag, in hechtenis genomen, en neemt de policie steeds de houding aan als of zij de draden eener za- menzwering van belang in handen had. De eenige kwijtschelding van straf, tot nog toe bekend, betreft de beide hoofden der St. Simonisten den vader Enfantin en den heer M. Chevallier. PARIJS den 29 ju lij. Ofschoon de ministeriele bladen zulks ontken nen verzekert men echter nog hedendat een gedeelte der nationale garde, gisteren bij de wapenschouwing, het geroep van „weg met de for~ ten" heeft doen hooren. Ook onder de menigte aanschouwers vernam men hier en daar dezelfde kreten, doch de politie was dadelijk overal tegenwoordigom verdere ongeregeldheden voor te komenzoodat dan ook deze plegtigheid zonder eenige stoornis is afgeloopen. Omstreeks een uur, heeft de koning zich op de Place Vendóme, aan den voet der kolom, geplaatst, en heeft aldaar de geheele bezetting, met de nationale gardeonder het geroep van leve Napoleongedefileerd. Des avonds ten zeven uren is, inden tuin der Tuilerienhet concert, door vijfhon- derd muzikanten uitgevoerd, begonnen. Hetzelve heeft slechts eene mid delmatige uitwerking gehad; doch toen als finale de mar6eillafse werd ge speeld, hebben alle de aanschouwers, die men op ruim 100,000 perso nen schatten kan, en onder deze, zoo men zegt, ook Lodewijk Philips van het balkon van het paleis, hunne stem bij het orkest gevoegd. Ein delijk zijn de plegtigheden van dezen dag besloten door de vertooning van een spiegelgevecht, tnsschen het linieschip de stad Parijs en eenige kleinere vaartuigen, aan de kaded'Orsay, in de Seine liggende. De po litie heeft ook gisteren en heden nog onderscheidene porsonen in hechte nis genomenen bij andere huiszoeking gedaan. Intusschen schijnt het dat de republikeinsche partij het voornemen niet heeft gehad, om ter ge legenheid dezer feestvieringeene ernstige beweging te doen ontstaan, LEIDEN den 30 julij, Na eene langdurige verzwakking van ligchaams- en zielsvermogensisin den vroegen morgen van den 29 julijoverleden de hooggeleerde heer Joannes van Voorst. Hij was meer dan dertig ja ren het sieraad der Leidsche hoogeschool en heeft aan dezelve als ook aan de akademie te Franeker, eene menigte van mannen gevormd, die der christelijke gemeente tot nut en eere verstrekken. Zijne veel om vattende geleerdheid, zijn christelijk bestaan en leven, zijne vaste over tuiging van hetgeen hij anderen leerde zijne belangstelling en ijver voor alles, wat verlichte godsdienstkennis bevorderen kon, zullen zijne na gedachtenis steeds in zegening doen blijven vooral bij zijne kweekelin- gendie den edelen man nimmer zullen vergeten. Zijn stoffelijk over schot zal te Katwijk-aan Zee worden ter aarde besteld. Gedurende eenige jaren had deze stad het voorregt van brand ver schoond te blijven, hetgeen vooral opmerking verdient, daar zich zoo menigvuldige fabrijken van allerlei aard in dezelve bevjnden. Heden morgen echter omstond er zeer vroegtijdig een hevige brand in een der werkplaatsen van de heeren van Heuketom gelegen op de achtergracht bij de marepoorc, eene zeer groote fabrijk, waarde volders- en spinwerk- tuigen der lakenfabrijk door middel van stoom gedreven werden. Het geheele gebouw is uitgebrand, en was nog in den laten morgen smeulen de. Door de spoedig bijgebragte brandspuiten is men geslaagd om den brand van de nabij gelegene woningen op de gracht en de mare af te houden de goederen echter derzelven werden spoedig uit de huizen ge haald en in de mare op schuiten gelegd. De moeite, in het helpen blusschen aangewend, zoo door de directie der brandblusschingals door «je spuitgasten, de schutterij en de hier gelegerde militairen, en de or de waarmede alles is uitgevoerd, kunnen niet genoeg geprezen worden, waardoor het dan ook gebeurd is dat men den brand spoedig meester werd en er geene menschen bij zijn omgekomen, of andere ongelukken hebben plaats gehad. VLISSINGEN den 1 augustus. Z. K. H. prins Karei van Pruissen gisteren morgen in deze vesting geretourneerd zijndeheeft het werk- tuig, om de gebreken der sluizen en de bedding van het dok te onder zoeken de Duikersklok genaamd, bezigrigd, zich met een officier in dezelve begeven en is naar beneden op den bodem van het dok gezonken hoogstdezelve is ruim 22 minuten onder water gebleven; kort daarna heeft deze prins zijne reis voortgezet. Gisteren zijn wederom twee Belgische deserteurs uit het 5de district aangekomen. MIDDELBURG den 2 augustus. Z. K. II. de Prins Veldma rsehslk heeft, met hoogstdeszelfs Zonen, den 28 het kasteel van Soesulijk veria - ten, om zich weder naar het hoofdkwartier te Tilburg te begeven. Dei» 30 is ook H. K. K. H. de Prinses van Oranje van Soest dijk vertrok ken en in den namiddag te 's Grnvenhage aangekomen. Zijne Exc. de baron Chassê heeft den 28 dezer 's Hage verlaten en is naar Trichtbij Buren vertrokken. Men wil weten, dat onze admiraal en kolonel-generaal zijnen ar beid voor eene geheel nieuwe organisatie van het leger heeft ten einde gebrngt, en dat met derzelver daarstelling een aanvang zal gemaakt wor den, zoodra de gunstige verwachtingen eener schikking onzer aangelegen heden met Belgie, worden verwezenlijkt. Zoo veel men er van denkt tö weten zonden de bataillons op zes kompngnien worden terug gebragten de kompagnien daarentegen eene mindere sterkte in manschappen krijgen. Behalve de wederherstelling der vestingwerken van Geertruiden- berg, spreekt men van het versterken van Steenbergen, Hensden, Hel mond en Eindhoven, alsmede van het aanleggen van sterke forten bij Tilburg en op den zuid-oöstehjken hoek der provincie Noord-Braband. Men meent hierin een duidelijk bewijs te zien, dat ons gouvernement geheel en voor altijd van Belgie afziet, en zich van eenen voormuur tegen dien altijd gevaarlijken buurman voorzien wil. Ten aanzien van het ophouden der verpligting tot de dienst van de schutters, schijnt bij het hoog bewind eenig verschil van gevoelen te heb. ben geheerscht. Thans echter verneemt mendat als beginsel is aangeno men dat elk schutter, welke zijn 34ste jaar heeft bereikt, om het even hoe lang hij te voren heeft gediend, regt heeft, om, des begeerende, ia worden ontslagen. De Belgische Courrier deelt thans uittreksels mede van Londen» sche brieven, van den 26 dezer en van handelhuizen afkomstig, In een van welken onder anderen gezegd werd, dat de koning van Holland het traktaat, over 't welk de conferentie het eens geworden was, had goed- gekeurden dat deze goedkeuring dien eigen dag bij de conferentie was ontvangen. Een andere brief hield, behalve de bevestiging van reeds vroeger medegedeelde bijzonderheden, ook nog, dat de bepalingen van dit onderhavige traktaat alleen de schuld en de Schelde-vaart betroffen. Bij eene dezer bepalingen werd vastgesteld, dat de schuld zou worden gekapitaliseerdmaar was de daartoe voorgestelde taks zoo verbazend hoog, dat de Courrier daaraan nog geen geloof kan hechten. Het tol. regt op de Schelde zou naar de waarde en den aard der koopwaren, en niet naar den scheeps-inhoud berekend worden. Ofschoon dit traktaat nu bij lange alle verschilpunten niet uit den weg ruimde, beschouwt de Courrier het toch als de hoofdbepalingen van het traktaat van 15 novem» ber geheel omverwerpende, en is hij verlangend te weten, boe het gou» vernement deze nieuwe diplomatische bedriegerij, gelijk hij het noemt, ontvangen zal. Het gerucht liep voorts den 30 te Brussel, dat het meer gemeld traktaat bij het bewind reeds aangekomen was, dat hetzelve in den maandag namiddag gehouden kabinetsraad het onderwerp van beraadslaging uitgemaakt, en dat men besloten had er niets van openbaar temaken, tot na de plegtigheid van den doopuit vrees dat anders de patriottische geestdrift te veel mogt verkoelen, verkeerende men uit dien hoofde al- mede in groote ongerustheid, dat de Hollandsche of Engelsche bladen er voor dat tijdstip van mogten gewagen. Te Aalst is eene verdeeldheid uitgebroken tusschen het stedelijk be stuur en de chefs der burgerwacht dier stad, zoo zelfs, dat bij de fees ten ter viering van de bevalling hunner koningin, eerstgeraelde de laatsten daarvan uitgesloten heeft, hetgeen den luitenant-kolonel der burgerwacht gelegenheid gegeven heeft tot het uitvaardigen eener dagorder, waarin hij zich sterk beklaagt over het gedrag van het stedelijk bestuur. Het dagblad van Calais houdt het volgende Eene uit Parijs ont vangen telegraphische depeche schrijft aan de gezondheids-commissien van Duinkerken, Grevelingen, Calais, Boulogne en Etaples de volgende be. palingen voor, genomen op de tijding van het vernieuwd uitbreken der cho lera in sommige Hollandsche havens: De producten uit de Hollandsche ha. vensdie geene gezondheids-akten hebbenmoeten naar het quarantaine huis van Tatibou gezonden worden. Die van gezondheids-akten voorzien zijn en van geene besmette plaatsen komen, zullen als verdacht be schouwd en hunne quarantaine te Hoe hebben. De van besmette plaat sen komende schepen op welke de ziekte onder weg uitbreken mogt zullen naar het lazaret van Tatihou worden gezonden. Den 30 jtinij heeft de mechanicus Hofmanvan Dantzig, met eene door hem nieuw uitgevondene kunstboot, de eerste proefvaart op de Oostzee volbragt. Zonder zeilen, zonder mast, zonder stoom gleed het wonderlijk gebouwde vaartuig over de golven, alleen door eene machine in beweging gebragt. De uitslag was vrij voldoende, doch men meende dat twee nog niet voltooide raderen alsnog eene voorname verhindering aan de bewegingskracht hebben veroorzaakt. In sommige streken van Noord-Amerika rigt de cholera groote ver woestingen aan, bijzonder onder de zwarten. PRIJZEN der EFFECTENtc Jmsterdam den 3t Julq »833. Werkelijke Schuld idem Nieuw Grootb Rest. Uitgest. dito Kansbiljetten Araortisatie-Sijndicaat 3J pet. Oorlogslasten Schatkist-biljetten Vrijwillige Negot,i83i Handel-Maatschappij Fransche 3 pet. inschrijv. Engelsche gecons. 4gJ a 4g$ 93» - 9* 23 J S7l - 88J 71} - 72 9?i - 94 78! - 78§ Rusland, bij Hope Co. Leening idem inschrijvingen Spanje rente Amsterdam Oostenrijk, bij Goll&Co. 4 pet. certificaten Negot. Metaliek Prnissen i83a DenemarkenNeg. Londen. Napelscke certificaten 100J 100J 9»! 685 681 92J 85 J kioi -ioi| - 92 - 68$ - 70 -93 - 86 Staat der Middelprijzen van de Objecten van Markt enz. te Middelburgden I Augustus 1833. Tarwe de Ned. Mudde 6 80. Rogge f6,10. Gerst f 3 ,70, Haver 2 00. - Boekweit 5 50. Graauwe Erwten f Groene Erwten f Witteboonen f Aardappelen f Tarwenbroodhet Ned. pond, 15J ets. Roggeubrood 14 ets. 1 Volgens pas.

Middelburgsche Courant | 1833 | | pagina 1